Cisteni panelu

Nezařaditelné
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od rva »

marko250 píše:Mám před reglem odklon do keramických spirál(3,5kW) a funguje to bez komplikací,ale ty jen kapacitu snižují,nikoli udržují.Midnite jen sebere zbylou energii dle osvitu z panelů a jede dál beze ztrát.
To máš paralelně s regulátorem keramickou spirálu? Jestli ano, tak pak se domnívám, že panely nebudou pracovat přesně v bodě mppt. Proč nebudou? Protože regulátor o výkonu odebíraném spirálou nic neví a snaží se maximalizovat výkon do baterek.
Při nízkém osvětlení už samotná spirála zatíží panely tak, že napětí na nich bude pod Umppt. O kolik energie se kvůli tomu člověk ošidí asi závisí na osvětlení, instalovaném výkonu panelů a odporu spirály. Třeba je u tebe vliv zanedbatelný. Dá se to asi spočítat, nebo změřit (napětí Umppt na panelech s připojenou a odpojenou spirálou + proudy + dopočítat výkony).
Na http://pveducation.org/pvcdrom/shunt-resistance je "aktivní" graf, kde lze pohybovat jezdcem a sledovat vliv paralelního odporu na U/I křivku panelu. Pro tuto změněnou křivku pak hledá regulátor bod mppt a nalezne ho "nesprávně" při nižším napětí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od kodl69 »

Mám 3ks 60A schottky paralelně, na kusu chladiče snad z lokomotivy. Když přes ně teče 40A, tak topí a topí, úbytek přes 1V. Pod 0.5V se to dostane tak při proudu do 5A.
Pořád uvažuju o tom, že usochám "FET diodu" ale nějak se mi do toho nechce. Pokud by tam byly paralelně 4 ks s Rdson0.05Ohm, tak při 40A je to úbytek 0.5V a to za to úsilí asi nestojí.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od solárník »

Záleží, jaký to má vydržet reverse voltage.
Já mám oblíbený tyhle:
S60SC4M.pdf
(418.2 KiB) Staženo 95 x
S60SC6M.pdf
(423.68 KiB) Staženo 115 x
mají při 40A 0,55V resp 0,65V ovšem kde je sehnat netuším. Při vícero paralelně to bude ještě míň (při 10A/dioda to má 0,4V). A po zahřátí mají ještě znatelně míň, tohle je při 25°C, při 150°C má S60SC4M 0,25V/10A :shock: . Já je vysochal ze starého zdroje optického switche. Jedině zkusit Aliho.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od kodl69 »

to je v podstatě to co mám, ale já mám 3 panely v sérii, takže mám tohle: http://www.tme.eu/cz/Document/e5e588188 ... U02PBF.pdf
-asi nejlepší co jde v čr koupit s odpovídajícím závěrným napětím pro 3 panely v sérii. A jak se zvyšuje závěrný napětí, tak roste i úbytek v propustným směru, ostatně jako u všech polovodičů.
Sice je tam napsaný 0.9V při 40A, ale skutečnost je taková, že ikdyž mám na desce přívody k diodám zesílený 2x2.5mm2 drátem (spoje široký min 2cm + připájený ty dráty) a jsou všechny 3 na jednom chladiči, tak jedna z diod topí výrazně víc, a vlastně dělá všechnu práci, a úbytek je cca +- katalogovej, měřím tam 1V. A fakt bych nechtěl, aby ty diody měly 150°C, to by mohl být problém se závěrným napětím, s tím, že všechny kabely s PVC izolací se rozpustí, včetně držáku DPS na din lištu, a je průšvih na světě, ale já to dělal proto, aby k průšvihu nedošlo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od marko250 »

>rva:Ty spirály jsou připojovány pomocí SSR DC relé jen v době, kdy mám nabito a regl přejde do Floatu.Příklad pole posílá veškerou energii do reglu a ten vyrábí 5kW,dojde k naplnění baterek a okamžité spotřeby domu a regl sepne na svých AUX1 a AUX2 dvě spirály(1,5+2kW),v tu chvíli regl vyrábí 1,5kW výkon do udržovacího režimu baterek a domu a zároveň spirály berou rovnou z panelů 3,5kW.Nezaznamenal jsem právě rozdíl v poklesu výroby panelů a reglu,součet odpovídá v dané chvíli 5kW.Reverzace samozřejmě opatřena diodou na chladiči tuším 600V/60A.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od ota »

Takhle vypadá oslunění jižního pole v 10 hodin dopoledne.
IMG_1037[1].JPG
V tomto okamžiku je Ump 45V namísto 90V, které bych očekával.
Dá se takové chování solárního pole 3S panelů s Uo 125V očekávat?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od rva »

Já bych řekl, že při vyšším napětí proud moc nepoklesne a tedy výkon by měl být vyšší. Obešel bych jednotlivé stringy s klešťákem a změřil, jak tečou proudy. Jestli někde netečou špatným směrem.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od vlkazajac »

Ota, je to biedne ! Ako tak pozerám na fotku, tak Ti idú maximálne dva stringy "naplno" a ostatné zrážajú napätie dolu. Netuším však, ako to máš pripojené k regulátoru, asi k viacerým ?
Ja som práve pre tieto čiastočné oslnenia poľa rozhodnutý prekopať systém na viaceré mppt a čím kratšie stringy !
Ešte by som rád pripomenul, nedívajte sa na systém ako na zdroj napätia z panelov a záťaž podobnú ohmickej. Treba sa zamyslieť nad podstatou čiastočného zatienenia panelov a na akýsi syntax elementov. To je zložitá predstava. Podstata porozumenia spočíva v pochopení problému na strane 30 v pdf, na ktorý som dal link vysie.

Ak to nie je zložité, presne v takomto okamihu môžeš urobiť skúšku. Zmeraj :
1/ okamžitý výkon celého poľa
2/ výkon dvoch nezatienených stringov ( zatienené odpoj )
3/ výkon siedmych zatienených stringov ( nezatienené odpoj )

zatienený string = úplne alebo čiastočne zatienený
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od kodl69 »

Mám taky někdy zastíněnej celej string, a tenhle efekt jsem nikdy nepozoroval. Ale pokus dle návodu vlkazajac je asi řešením zjistit co se děje. Ale v tomhle případě bych to viděl na regulátor, kterej si z "vicehrbýho velblouda" nevybral ten správnej vrchol. Moje panely ale i při zastínění chodí na nějakejch 75-80V Umpp okolo 0°C, při plným osvitu cca 100V Umpp. Pokud máš přístup k jednotlivejm stringům, tak měření proudu taky ledacos ukáže. Je možný, že v některým stringu je špatnej panel a tím se tohle děje. Ale tohle jasně diagnostikuje infrateploměr nebo infrakamera, pokud to nejsou diody v některým panelu. Další možnost je najít klasickej reostat, voltmetr a ampérmetr, a změřit v takovéhle situaci jednotlivý stringy. Stačí pár bodů na charakteristice, pak bude jasný kde je chyba. Dnes třeba byla chvilku po poledni taková tma, že se na to regulátor vybodl, ale na panelech balo pořád přes 90V, tj i zastíněné panely musí mít podobné napětí Uoc jako by mělo bý Umpp u těch plně osvícených. Stringy jsou předpokládám vodorovně, po třech ks, je tak?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od solárník »

Oto, já jsem možná deformovanej mým 12V rozvodem, ale mně jde Sluníčko přes panely úplně přesně stejně, jako tobě. Ale já mám všechny panely paralelně, což znamená buď silný, nebo víc regulátorů, aby ten proud pobraly, popřípadě já tam mám automatikou připojované i přifázovávací střídače, když to regulátor nemá šanci pobrat. Chci ale jen říct, že mně to funguje z hlediska výkonu naprosto bezproblémově. Kolik panelů je osvíceno, tolik to dává (regulátor je Tristar, ten si prostě drží svejch 60A a ostatní je mu šumák).

Tím ti samozřejmě nechci naznačit, abys to tak udělal, jen že je to otázka zapojení stringů, počtu panelů ve stringu a radši přeměřit panely klešťákem nebo skouknout termokamerou, jak tu radí. Jestli některej nezlobí.

Ale je fakt, že s mým totálně paralelním zapojením se docela bavím, když tu ty stringové problému čtu, mně to funguje za jakékoli situace dobře ;) ale ano - chápu samozřejmě i nevýhody takového zapojení, které mě ale netrápí :).
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od vlkazajac »

...regulátor, kterej si z "vicehrbýho velblouda" nevybral ten správnej vrchol....

To som práve nechcel povedať. Vychádza mi to tak, že dobrý regulátor musí pri čiastočnom zatienení poľa ( možno je to teraz 4 / 6 , len schematicky ) ísť dolu s napätím, ak dobre počíta mpp. Takže skôr by som mu dôveroval.

Je na to chudák sám ! Zisk z panelov s viacerými regulátormi by v sume mal byť lepší predovšetkým preto, lebo 2 stringy z 6 by šli naplno, bez obmedzenia napätia na cca polovicu, ako vypozoroval ota. A to je bilančne rozhodujúce.

Prosto a jednoducho, sú to drasticky rôzne podmienky v jednotlivých stringoch.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od vlkazajac »

Mimochodom, tá tyčka, ktorá vrhá tieň podľa fotky, je stelesnené zlo !!! Za najnepriaznivejších okolností by dokázala naraz degradovať aj tri stringy ( 3 x 3 = 9 panelov !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ) Nedá sa odstrániť alebo preložiť ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Trosecnik

Průchodka s diodou

Příspěvek od Trosecnik »

Zdravím. Byla tu řeč o diodách.

Co tahle "průchodka" s diodou (http://shop.mypower.cz/konektor-mc4-pru ... iodou-2909), kdyby chtěl někdo přeci jen oddělovat už na střeše a dolů jít jen jedním párem kabelů. Doporučíte, nedoporučíte?
Pro mne osobně je tu ještě jeden problém a to že ty konektory nevidím každý den, vlastně už jsem je neviděl rok... Jaká je tady konvence, nebo standard (pokud nějaký existuje). Od plusu z panelu vede kabel končící jakým konektorem, od mínusu jakým konektorem?

Také jsem ve zdejším eshopu narazil na konektor SunClick, samec (http://shop.mypower.cz/konektor-sunclix-samec-2911) a samice (http://shop.mypower.cz/konektor-sunclix-samice-2910)

Podle popisu jsem nepochopil jestli to je, nebo není, konektor který lze kombinovat s protějšky (samec/samice) MC4 konektoru, na což mne popis "solární konektor podobný MC4" navnadil. Pokud znáte, díky za informaci.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek