Instalace panelů

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Instalace panelů

Příspěvek od lzahradil »

xmasin píše:Sám to rozhodně dělat nebudu, jen zvažuju jestli si mám někoho najmout nebo to udělat ve více lidech sám.
Panely půjdou na tuhle stodolu:
stodola.png
Sklon střechy mezi 45 a 50 stupni.
Tu fotku si urcite schovej a pak udelej tu samou s panely na strese :yes:

Drzim palce
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace panelů

Příspěvek od kodl69 »

montoval jsem tyhle bezrámovky, a vzhledem k tomu, ža se s tím blbě manupuluje, a měl jsem strach o rozbití skla, tak jsem si udělal ze dřeva profily s drážkou na panel, nasunul ze všech stran na panel a stáhl kurtnama. Dá se s tím líp manipulovat - položit třeba na hranu beze strachu, že se uštípne sklo, je to za co chytit. Když už je panel na místě, tak jsem sundal dřeva z delších stran, a až po upevnění úchytkama z těch kratších. Sice to stálo trochu úsilí a materiálu, ale 6m střešní latě a chvíle práce s frézkou + ohoblování aby nebyly třísky v rukou, tak to dost při montáži pomohlo. Manipulaci se samotným sklem na střeše si nedokážu představit.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Instalace panelů

Příspěvek od volente »

Žebřík s háky jsem si taky udělal, zjistíš stejně jako já že to nejde. Ten žebřík zavazí a jak namontuješ konstrukci tak už je na nic. Takže za mě origo pás se dvěma úvazkama, krátký a delší, a pořád se jistit co nejvíc nakrátko. Potom pro každého jedno lano za které se můžete vytáhnout při chůzi po střeše. A hned se zajistit nakrátko. Klidně i za namontovanou konstrukci, jestli sjedeš po střeše metr, tak není problém, jestli pojedeš 5m tak to bude taková cukatůra že napnelizmus bude veliký a je průser. Je to nepohodlné pořád rozepínat karabinu a znovu se někde jistit, ale nutné z hlediska zdraví. Věř mi že je lepší raději víc práce s bezpečností, i když to zdržuje, než se snažit to mít rychle namontované a potom trpět v Úrazové nemocnici.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Instalace panelů

Příspěvek od vlkazajac »

Kodl69 to má premyslené veľmi dobre! Ja by som už nič nedramatizoval, práca môže pekne odsýpať vo dvojici. Po dvoch rebríkoch so správnym rozostupom, v tom pomocnom ráme sa panel vystrká až na miesto. Pri práci sa stačí istiť o svoj rebrík krátkym lanom, horolezecká sedačka sa dá požičať. A rebríky poistiť proti bočnému sklzu niekde pri žľabe.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Instalace panelů

Příspěvek od JiříK »

Já panely vynosil uvázané na zádech. Při rozměru 110x130 to moc bezpečné nebylo. Kritický moment byl to na šikmé střeše dostat ze zad na konstrukci. Samozřejmě sám-ale stál jsem na latích. :uh: Jediné, na co jsem teda počkal, bylo absolutní bezvětří. Jinak to byla pošetilost a hazardérství. :dontknow:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Instalace panelů

Příspěvek od volente »

to vlkazajac
Jen mi vysvětli kam ty žebříky dáš až budeš mít namontováno třeba 3m konstrukce. Na ni, nebo pod ni? Nebo montovat konstrukci po metru a stále spojovat? Nevím.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Instalace panelů

Příspěvek od vlkazajac »

Montovať riadok po riadku, postupne skracovať rebríky a pracovať vždy nad ich vrchom. Alebo, ak to architekt dovolí, montovať len súvislé stĺpce a nechávať medzi nimi preluku kvôli servisu. V tom prípade prístup z boku z každej strany.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Instalace panelů

Příspěvek od gupa »

No nevím, když to tu čtu, víte, že existuje něco jako lešení? Mne lešení nedělá problém ze dřeva, i za cenu nového stavebního řeziva, což je deska 24-26mm, dlouhá až 5m, podle nabídky. Tuto desku v jedné osobě opřu o barák, vezmu si dnešní vybavení jako akušu a šroub PZ 70/5/částečný závit. No a potom jen řežu el. řetězovkou a šroubuji. Až jsou dvě stojny, od sebe cca po 1,5m s první spodní příčkou, tak sešroubuji kříže a zavětrovací desky, no a tak jen stavím, dávám první etáž po které se chodí a zavětrovávám, potom chodím a šroubuji druhouetáž, třetí. Ktomuto prvnímu postavení stojek stačí k ruce na chvilku jeden člověk, který unese jednu stavební desku. Na vyšší výšku než tři patra kdy stojny dochází se nehodí pokračovat jen s deskou, tam musí být od základu stojen použity hranoly a nadstavovací hranoly a normovaný počet spojů. Snad i na toto byla ČSN si mylsím a mladých dob studií po Brně naprosto běžné řešení ze dřeva bylo normální.

Hodně lidí si myslí že jsem osel, ale zatím jsem nespadl a mám se natolik rád, že si to lešení prostě k práci nachystám a nechci se účastnit nikdy akrobacii na řebříku. Od toho jsou cirkusy.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Instalace panelů

Příspěvek od rva »

Když lešení, tak doporučuji tuto nejlepší variantu. Obdivoval jsem stavbu vodárenské věže v Indii s pomocí tohoto způsobu, názorné video je z Hong-Kongu.
https://www.youtube.com/watch?v=pzBVf5u3T50
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Instalace panelů

Příspěvek od JonasPP »

A čo takto použiť od každeho tu komentujuceho niečo.Priamo na streche zmontovat rebrik,alebo aj na zemi,len potom ho tam ovesiť (5x4cm hranolček ako noha a stači aj doska ako stupak).Dakedy sa spravil rebrik tak,že na vrchu bola taka konštrukcia vo tvare križa a zavetrovana proti stočeniu,jak sa to zavesilo o štit.Odporučam takto mať 2 ks a medzy montovať jednu radu solarok,potom sa posunuť z tym,že jeden rebrik sa položi priamo na už namontovanu radu solarok,alebo ako spomenul vkazajac nechať reviznu medzeru na širku rebrika.Ak sa da na solarka,tak odporučam prehodiť popod rebrik plachtu,deku,nech sa solarko nepoškriabe.Ak monter nepusti kladivo,tak to solarka bez žiadneho problemu zvladnu.No a tak namontovať celu strechu.Podobne som uvažoval aj Ja,ale som sa rozhodol,že solarka nahradia kritinu z malou upravou proti vode a zatesneniu špar,tak to nepotrebujem nič na vlastnu oporu.Podobne som bol pomahať takto skladať jednu solarnu strechu.Hadam ma každy chape,lebo takto objasniť niečo je problem ako to raz ukazať.
No aby som nezabudol dôležitu vec.Každy rebrik istiť lanom pre pripadnu havariu a pre istotu aj monter nech je zaisteny lanom aspoň k rebriku.
Hadam som dajak pomohol.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace panelů

Příspěvek od kodl69 »

já to dělal vždycky tak, že se z lana přidělaly držáky nejspodnějšího profilu pro panely, přidělal se profil a tohle už se použilo jako plocha pro montáž dalších držáků. Panely jsme montovali vždy odshora, je potřeba zrovna vyvazovat kabely, pak už se tam nikdo nedostane. A na spodní řadu mám takovou pomůcku: fošnu širokou cca 20cm, a k ní zespodu z desek přibitý trojůhelník tak, aby fošna na střeše ležela vodorovně. A tohle stačí 1m dlouhými lany přivázat k držákům panelů a je pracovní plošina jedna radost. Samozřejmě vždycky dva na střeše a nejlíp dva co podají panely a co je potřeba.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Instalace panelů

Příspěvek od xmasin »

Vzhledem k tomu, že budu instalovat jen jednu řadu (6 nebo 7) panelů na každou stranu kousek pod hřeben, tak mě napadlo, že po instalaci profilů bych pod profily dal lávku jako se dává ke komínů a z ní pak montoval panely, případně by sloužila i jako servisní, akorát bych musel vymyslet její sklápění na zimu, aby se o lávku nezastavoval sníh sjíždějící z panelů.
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

Re: Instalace panelů

Příspěvek od petrd »

První panel jsem vynesl na střechu po žebříku, s druhým se nějak převážil, neudržel jej a letěli jsme dolů. Neštěstí asi jen dva metry a mě ani panelu (!) se nic nestalo.
Od té doby jsem začal vážit každý pohyb a krok a pokud člověk postupuje tak nějak rozumně a vždycky se a ten panel drží tak aby hlavně měl nějakou silovou rezervu tak to jde pokud panelů je tedy pár, i s 72článkovýma.
Uděláte jednu chybu a máte po hračkaření ...
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Instalace panelů

Příspěvek od Vitek »

Ahoj tak to máš štěstí... zdraví je důležité... sám dělám max konstrukci, panely dělám tak že namontuju kladku přes hřeben a táhnu za kladku, panel připevněn ve 2 horních rozích a po žebříku našikmo sunu. jeden člověk na střeše a jeden dole. 10 panelů bylo na místě včetně zapojení za 1 den... slouží a drží 3 měsíce
Zdraví Vítova Chatrč.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace panelů

Příspěvek od jahodovák »

rva píše:Když lešení, tak doporučuji tuto nejlepší variantu. Obdivoval jsem stavbu vodárenské věže v Indii s pomocí tohoto způsobu, názorné video je z Hong-Kongu.
https://www.youtube.com/watch?v=pzBVf5u3T50
podíval jsem se,ale má to jeden háček asi by byla doprava toho bambusu dražší než pojízdná plošina zapůjčená v blízké půjčovně.. :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace panelů

Příspěvek od kodl69 »

při montáži na střeše na spodní řadu panelů jsem používal fošínku s přibytými trojůhelníky z latěk, aby ležela vodorovně, a tuhle nádheru jsem zavěsil na cca 2m smyčky z horolezeckýho lana, tím pádem byla tam metr pod hákama, což je tak akorát.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Instalace panelů

Příspěvek od Vitek »

ja na chuzi používam něco maličko jiného respektive nebezpečnějšího... střešní lat 6 x 4 zavěšená v 1,6 mm pozink drát na každým háku.. no a po tom jsme chodili... koukám že jsem větší střelec než kodl69.... nicméně strach před prolomením latě trvá dodnes a psychické trvalé následky cítím každým dnem
zdraví V.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Instalace panelů

Příspěvek od dumi »

Ja lezu po tech profilech na ktery davam panely. a montuju od spoda nahoru, takze porad mam po cem lezt, jakmile davam posledni panel, tak lezu uz jen po tech okrajich co precuhujou pres panely.

Prijde mi to celkem bezpecny :D
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Instalace panelů

Příspěvek od Vitek »

jo tak u mě jsem daval jen horní řadu hřeben 7,0 m nad terenem … takže toho člověk moc nenašplhá , já se radši plazim
reksohc
Příspěvky: 44
Registrován: čtv lis 29, 2018 4:17 pm
Reputace: 10
Lokalita: Hlohovec SK
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 22000
Kapacita baterie [kWh]: 109
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: 920 01 Hlohovec, Slovensko

Re: Instalace panelů

Příspěvek od reksohc »

IMAG0259.jpg
Příloha IMAG0251.jpg je dlouhodobě nedostupná.
Příloha FB_IMG_1571030262447.jpg je dlouhodobě nedostupná.
]Ja som v sobotu dokončil toto dielo. Všetko úplne sám, pri osádzaní tých drevených zábran proti pádu som použil lano a opasok.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek