Instalace panelů

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Instalace panelů

Příspěvek od xmasin »

Mám nakoupeny panely Auria z bazoše a příští rok je budu instalovat na střechu stodoly, kde bude jako krytina trapézový plech Satjam. Našel jsem docela pěkné řešení pro instalaci panelů na tento druh střechy (https://shop.iftech.cz/plechova-trapezo ... -15kw.html) a chci ho použít. Trápí mě jen jedna věc, jak dostat panely na střechu a uchytit je po dobu připevňování na profily. Předpokládám, že je nutné pracovat alespoň ve dvou, ale i tak to bude problematické, protože střecha má sklon cca 50°. Jak řešíte takovéto montáže?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Instalace panelů

Příspěvek od vlkazajac »

Vidím, že " střešních zajícuuu " sa moc nehlási, tak skúsim pomôcť ja. Nemontoval som panely na šikmú strechu, ale musel som meniť škridle ( tašky po česky ) z vonka, z povaly sa nedalo. Najprv som to skúsil po štyroch vlastných, istil som sa lanom preveseným cez hrebenáče. No estráda pre susedov, určite to bude niekde na YouTube.....
Potom som to vzdal a kúpil rebrík, tzv. 3 x 11. Podobné sú tu:
http://www.alve.sk/produkty/rebriky/tro ... zalne.html
Jednoducho rozložiť na potrebnú dĺžku, položiť v uhle strechy a pekne vyliezť zo zeme. A bacha, nespadnúť! Nech sa darí !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Instalace panelů

Příspěvek od FRSO »

xmasin píše:Mám nakoupeny panely Auria z bazoše a příští rok je budu instalovat na střechu stodoly, kde bude jako krytina trapézový plech Satjam. Našel jsem docela pěkné řešení pro instalaci panelů na tento druh střechy (https://shop.iftech.cz/plechova-trapezo ... -15kw.html) a chci ho použít. Trápí mě jen jedna věc, jak dostat panely na střechu a uchytit je po dobu připevňování na profily. Předpokládám, že je nutné pracovat alespoň ve dvou, ale i tak to bude problematické, protože střecha má sklon cca 50°. Jak řešíte takovéto montáže?
Zdravím, nejdříve namontuj držáky ze žebříku s jištěním někým zespod a pak panely po kuse přivázané na laně šoupat po tom žebříku nahoru přes hřeben, lano někdo bude napínat, běžně tak montuji i panely 310Wp, nebo si postavit nějaké menší lešení, popřípadě montovat z plošiny. :yes:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Instalace panelů

Příspěvek od vata »

Instalace východní větve panelů na velmi příkrou střechu pro mě osobně byla noční můra, ačkoliv jsem to svěřila zakázkově kolegům. Mám tam 3x3 panely, montovalo se po etapách, trojicích. Tu nejvyšší zvládnul soused stromolezec sám, prakticky bez jištění. Panely nahoru dostával tak, že panel nad sebou strkal po žebříku (18kg panel), a bylo to hrozně adrenalinové, dodnes se klepu.
Druhé nižší patro dělali borci tady z fóra, a pochybuju, že na to vzpomínají zrovna rádi :)
Tu nejnižší už mi dělala firma specializovaná na výškové práce, ti byli jištění dobře, viseli na těch lanech jak opice, ale kabeláž teda zrovna nezajistili.
Děsím se situace, až se tam něco stane a bude třeba se k tomu dostat... Dá se říct, že dohromady ta cena za instalaci byla srovnatelná s cenou těch panelů.

Takže pokud zrovna nejste horolezec, raději si na to najměte firmu - myslím nějaké profíky na výšky, protože za to, aby se u toho někdo zabil, ta fotovoltaika nestojí. Akorát je potřeba je skutečně řádně poučit o tom, kam který kabel patří.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Instalace panelů

Příspěvek od volente »

Pravda na plechu jsem panely nemontoval ale všechno se dá řešit.
Bezpečnost především, takže pás pro oba na střeše (v jednom se to nedá).
Na tom plechu bude potřeba smyčka lana přes hřeben (raději dvě), na druhé straně uvázané k pevné části stavby. Pokud není možnost, tak alespoň k protiváze o hmotnosti trojnásobku hmotnosti montéra. Dole minimálně dva pomocníci kteří podají panely a jiný zapomenutý materiál.
Kdysi se mi při jiné práci osvědčila rada kamaráda který se živil výškovými pracemi, staré montérky nebo rifle na kolenách a bocích natřít naředěným chemoprénem (jedna vrstva, nechat zaschnout a potom druhá vrstva, samozřejmě taky nechat zaschnout ). To stejné lokty a ramena blůzy, bundy, nebo mikiny. Hadry jsou sice na vyhození, ale hooodně podrží (ležíš na boku a děláš a nevisíš jenom na laně).
Střechu je dobré zbavit prachu, pokud to jde, jinak se převalíš tak 2x 3x a je to jako by tam ta úprava nebyla.
Jinak ve dvou na střeše, pokud máte po kapsách vše potřebné (šrouby, matice, úchytky, klíče), není problém namontovat panel o váze 25kg. S každé strany stačí jedna lehce přitažená příchytka a už se nehne. Teda pokud nefouká silný vítr.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace panelů

Příspěvek od ota »

Jako varování napíšu jak to vypadá když se při montáži/údržbě panelů bezpečnost podcení:

Bylo třeba zatěsnit silikonem jednu spáru mezi panely. Minulá sobota. Venku -7C, jasno, sucho. Super počasí. Opřu žebřík o panely, co tvoří krytinu na krbovně, podložím žebřík prknem kvůli rozložení váhy a lezu nahoru.
Soustava je 9 panelů na šířku, 2 na výšku.

Když došplhám na místo servisu, začnu silikonovat a stane se něco divného.
Panely pode mnou začínají ujíždět. Dojde mi že je průser, žebřík klouže po zmrzlé zemi neb nemá tření..
Je to zajímavé kolik toho adrenalinem nabuzený mozek zvládne. Uvědomím si že žebřík klouže po zmrzlé zemi neb nemá tření.
Odhaduji: dá se pád přežít ve zdraví. odpovídám si že s trochou štěstí ano, spadnu zhruba ze 3 metrů, další analýza je co když štěstí dojde: jaké zranění a jak se odtud dostanu a pokud nebudu mobilní kdy mě rodina bude postrádat.
Odpovídám si, že se zlámanou rukou, žebry OK, se zlámanou nohou se pro pomoc snad doplazím, zlámaná pánev, páteř je problém, do 8 večer kdy ně rodina začne shánět zmrznu.
Najedou hop, žebřík přepadl přes spodní okraj panelů. Nastává docela příjemný pocit stavu bez tíže. Myslím na blbosti a říkám si že za tohle platí lidi tisíce USD. Vracím se zpět do reality a dumám jak to dělá kočka, když padá - hlavně nohy pod sebe. Najednou BUM, jsem dole. Zjišťuji zranění. Nic nebolí ale až minutu dojde adrenalin tak začne. Všechny kosti se se zdají být OK, neohýbají kde nemají, odřeniny nepočítám. Pád trval 2 vteřiny a kolik mě toho prolétlo hlavou.
Pomalu se zvedám, jdu do domu uvařit čaj a na panely kašlu.
TAK PROSÍM NA TÉ STŘEŠE OPATRNĚ. FAKT TO ZA TO NESTOJÍ.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Instalace panelů

Příspěvek od vla »

No měl jsi kliku. Kolega spadl zhruba ze 2 m, když se pod ním rozpadly hliníkové schůdky. 2X zlomený nos, zlomené zápěstí, naštíplá žebra a druhý den byl totálně oteklý a modrý. Ale zaujala mě jiná věc, silikon v -7°C ?
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Instalace panelů

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... Oto , to už je to s náma fakt tak špatný ?

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Instalace panelů

Příspěvek od vlkazajac »

Oto, sem-tam si natocim nejaky film, na kratky sot je to dobry scenar, ale ten caj by som z toho vynechal, dlho sa vari, dlho sa horuci pije...... Slivovica je na mieste, ked to tak dobre dopadlo. Na zdravie !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace panelů

Příspěvek od mobilik »

Ota chvala bohu ze si cely. :wink: Inak z tvojho popisu vidim ze niesi sam a potvrdil som si ze je to pravda. Mne sa stalo nieco podobne, nebudem to tu rozoberat, vskratke padal som asi z 5m vysky. A pad trval tiez asi 2 sekundy, ale medzitym som dokazal premyslat, ze musim zdvyhnut nohy aby som ich nezlomyl o zelezo co stalo v ceste a este som sa aj stihol pomodlit aby nebol na zemy nejaky klinec na "stojaka" a dokonca aj to co a ako bude ked spadnem. Na nohy som spadnut nemohol kvoli spomenutej prekazke, padol som na rit. Potvrdzujem tie 2 sekundy co som padal mozok makal na plne gule a stihol som popremyslat to co by inak trvalo asi 5 minut. Je to neuveritelne. Ja som si ale nastiepil kost na nohe zial, zopa modrin a aj ruky ma strasne bolely, samozrejme som ich dal pod seba. :-) Sranda je ze za 2 minuty som bol spat na stite, dokoncil som robotu-zateplenie chaty zliezol som, sadol som si a uz som sa nepostavil... Proste adrealin ma zbavil aj bolesti co som bol nervozny.... Potom som uz len odskakal do auta a do nemocnice a dlaha to istila. :mrgreen:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace panelů

Příspěvek od kodl69 »

mám podobný zážitek z jiné akce, stál jsem na horní dvojité příčce žebříku dvojáku, a ten na jedné straně měl příčky, a na druhé ne. už to že jsem stál úplně nahoře nebylo v pořádku. Stokrát jsem vylezl a slezl na straně kde příčky byly, až jednou jsem se vydal na stranu bez příček. Naštěstí jsem zareagoval správně, odkopl žebřík a dopadl na zem. Známej co mě u toho pozoroval, tak říkal, že nevěřil, kolk se dá říct sprostejch slov za tak krátkou chvilku. A kdysi podemnou žebřík taky podjel, ale to bylo víc štěstí než rozumu, bylo to v chodbě, a než jsem dopadl, tak se žebřík zapřel o druhou stranu chodby, a zůstal vzepřený mezi stěnami, horní konec tak 1.5m nad zemí, z původních 4...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Instalace panelů

Příspěvek od brin »

Manželka dělá v nemocnici a musím vás upozornit, že pády z 5 metrů běžně bývají smrtelné. Zvláště, pokud jsou dozadu, na záda. Je to tak 50:50.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace panelů

Příspěvek od mobilik »

Kodl, potvrdzujem, tiez som spadol iba preto ze som prestal davat pozor. Hovory sa tomu "rutinna cinnost". U nas v praci sme mali ktomu normalne skolenie. Ja som zateploval stit chaty. Mal som postavenu zeleznu nadrz na vodu na stojaka cca: 2x2 metre podstavec a na nej este aj rebrik. Vysiel som x krat hore a dole po rebriku po polystiren az som prestal davat pozor a nakoniec som slapol do prazdna.... :roll: Jaaaj, Ric ma bolela asi dva mesiace. :mrgreen:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Instalace panelů

Příspěvek od xmasin »

Hmm, to jste mě nepotěšili, ale tak nějak jsem to tušil. Stodola má hřeben ve výšce tak 8m, naštěstí mám koupené dva hliníkové žebříky, jeden dvoudílný a jeden jednodílný s háky na zavěšení žebříku přes hřeben, ale i tak to bude zábava a je mně jasné, že to bude chtít dělat ve třech nebo spíš ve čtyřech. Panely, co mám, nejsou zrovna nejlehčí, dle specifikace má jeden 23 kg a to se bude stěhovat dost blbě. Přemýšlím, jestli by nebylo lepší je stěhovat na střechu malým jeřábem. Hlavně to jsou bezrámové panely, takže se s nimi musí dost opatrně.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Instalace panelů

Příspěvek od solárník »

Jak to tady tak čtu, není nad to, když se dají panely prostrkat z půdy po vyndání pár tašek :) Jen ty vodorovné 5m Schletter profily byly trochu oříšek, ale taky se z půdy nakonec prostrčily :)

Hlavně pokud máte jistící lano, tak si radši kupte originál, co trochu pruží a má vícebodové připevnění, ne jen pásek okolo pasu. Na tomhle postroji se šetřit opravdu nevyplatí, těch pár stovek (Kč) do toho vrazit.. Slyšel jsem, že když člověk padá a má normální lano, tak jak to cukne, tak si může zlomit vaz, tedy mu to moc nepomůže :lol:.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Instalace panelů

Příspěvek od xmasin »

Asi bych si mohl půjčit lano a kompletní postroj od známého elektrikáře, který je vybavený na výškové práce. Vrtulník by se na instalaci asi prodražil a dost by to pod ním foukalo :D, takže buď žebřík nebo jeřáb. Přeci jen ty panely jsou dost těžký a křehký.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Instalace panelů

Příspěvek od JonasPP »

Xmasin,len to prosim ta nerob sam.Ja som svoje solarka daval iba na plochu strechu sam a 9x hore dole stať na kraji tahať lano,jak som držal panel a zrazu fuklo,tiež Mi to nebolo jedno,tak aspoň dvaja.A to lano odporučam,lebo ešte jak som bol v škole tak som praxoval na 10 stupnovej streche,ale ta bola namrazena ladom.Biedny uhol,ale jak človek klže ku kraju 7 metrov nad zemov,tak to je len adrenalin,jak nič nepomaha proti zastaveniu.Zastal som až jak som sa rozčapil na streche ako žaba a chytal som sa falcov.Zastal som asi pol metra od kraja.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Instalace panelů

Příspěvek od xmasin »

Sám to rozhodně dělat nebudu, jen zvažuju jestli si mám někoho najmout nebo to udělat ve více lidech sám.
Panely půjdou na tuhle stodolu:
stodola.png
stodola.png (237.25 KiB) Zobrazeno 2413 x
Sklon střechy mezi 45 a 50 stupni.
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Instalace panelů

Příspěvek od rva »

No pokud bude dělána i nová krytina, tak bych jako odvážný experimentátor zvážil i tu plechovou krytinu vynechat
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Instalace panelů

Příspěvek od xmasin »

rva píše:No pokud bude dělána i nová krytina, tak bych jako odvážný experimentátor zvážil i tu plechovou krytinu vynechat
Krytina musí být nová, protože aktuálně je na stodole jen obyčejná lepenka na hranici životnosti a plech vychází nejlépe cenově i s ohledem na polohu (Jizerské hory, cca 650 m.n.m.). Zvažoval jsem i šinděl, ale ten vychází dráž a s menší životností. Panely co mám jako krytina použít nejdou. Nehledě k tomu, že jich mám jen 15 ks, takže na celou střechu nestačí, protože má cca 140 m2.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek