Cisteni panelu

Nezařaditelné
Trosecnik

Re: Epsolar 4215 BN & mppt

Příspěvek od Trosecnik »

vlkazajac píše:Abrams, Vaše dva posledné príspevky evokujú moju pripomienku k regulátoru Epever 4210A, ktorý som skúšal, teraz nemám podmienky pre porovnávací test. Tento regulátor po pripojení panelov ( 2 x 60 článkov v sérii ) ide s napätím postupne dolu, až podozrivo blízko k Ubat. Mohlo by to znamenať, že sa správa tak, ako popisujete správny mppt regulátor. Až pri silnom oslnení panelov sa napätie zvyšuje. Príčin ale môže byť viac. Odporúčam majiteľom tohto regla porovnávať ho s inými. Ja sa k tomu určite dostanem !
Zdravím. Můj Epsolar/Epever 4215 BN se chová podobně. Při málo slunci či špatném osvitu je neustále tak 1,5-2 V nad napětím baterie, když je to hodně špatné tak i níže - prostě vždy něco teče.

Jediný rozdíl snad bude v tom, že nejde s napětím postupně dolu, ale špatné osvětlení rozpozná okamžitě (stejně tak dobré) a prostě je při něm trvale napětí z panelů na nižších hodnotách, blízkých napětí baterie.

Jakýsi test rozsahu v němž je možno regulaci provádět (nebo režimu v jakém je schopen panely provozovat) probíhá různě, nicméně pravidelně, a v nejhorším případě asi každou 1/2 hodinu. Je možné, že záleží na intenzite slunečního záření, protože bezpečně vím, že někdy probíhá v intervalu kratším než každých 20 minut.

Asi záleží na firmware. Přinejmenším ABPhoto byl s tímto regulátorem nespokojený. Nicméně zde existuje možnost, že problém byl s druhou paralelní větví na které byly buďto panely s odlišnou charakteristikou, nebo s odlišným osvitem.

Já k regulátoru také připojím (plánuji) další (paralelní) větev panelů. Stejných jako mám teď, akorát o rok méně na slunci (orientaci ještě nevím jistě), tak snad časem (bude-li tomu tak mět jěště být a bude-li to mít smysl) napíši jak se chová.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od JonasPP »

No chalani kašlite na epsolar.To je šrot.Ja mam čisto jednu vetvu len na epsolar a ten sa sprava vždy tak.Ak klesne prikon z panelov pod 20W tak zleti z môjho mppt bodu 82v na 13-15 a tam ostane aj pri lepšiom osvite ak nestupne na potrebnych 20W pri tych 15nastich voltoch.To znamena,že solarka musia davať asi 80-100w ,až po tom lezie hore,alebo ak sa reštartne pre niečo.
Dalej mam axperta z mppt a ten drži bod aj keď nesvieti nič slnko.-5W
U kamarata som pozeral Tristar a toto je len bomba.To drži bod aj keď medvede buku spať na paneloch v iglu.
Tak opakujem,epsolar brať ako nedokončenu hračku a solarka čo najbližšie z bodom mppt pri napäti baterie,tak sa docieli maximum.Mam odskušane.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od vlkazajac »

JonasPP píše:No chalani kašlite na epsolar.To je šrot........
To je nepochopiteľné vyjadrenie a nepatrí do tohto vlákna. Hovoríme o tom, či panely treba čistiť, keď je na nich sneh, prípadne keď ten medveď na ne spraví bebe. Z toho sme vyvodili, ako reaguje na takú príhodu regulátor, resp. ako má reagovať. Ak by ste pozorne čítali, tak pochopíte, že úlohou regulátora nie je držať nejakú úroveň napätia ( " ...z môjho mppt bodu 82v... " ), ale správne zareagovať na lokálne zatienenie článku / článkov.

V prípade sólo panela alebo panela v sérii musí resp. má pri zatienení čo len jediného článku dôjsť k výraznému poklesu napätia na vstupe regulátora. Preto som upriamil pozornosť na jediný mne známy regulátor, ktorý takto reaguje ( jediný zo štyroch mppt, ktoré mám k dispozícii ).

Samozrejme, že ak je na jeden regulátor navešaných viac paralelných vetiev, je to o niečom inom. Tiež treba pripustiť, že každý regulátor sa v blízkosti spodného výkonového limitu aj s ohľadom na svoj menič správa inak.....

( OT: Pre vysvetlenie - Ak v 24 V systéme nepoužijem jeden 60 A Tristar, ale namiesto neho si kúpim za rovnaké peniaze 4 regulátory Epsolar-Epever s displayom a možnosťami nastavenia, každý po 40 A, mám viac možností postaviť lepší systém. Ale testovať sa musí. )
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od JonasPP »

vlkazajac píše:
JonasPP píše:No chalani kašlite na epsolar.To je šrot........
To je nepochopiteľné vyjadrenie a nepatrí do tohto vlákna. Hovoríme o tom, či panely treba čistiť, keď je na nich sneh, prípadne keď ten medveď na ne spraví bebe. Z toho sme vyvodili, ako reaguje na takú príhodu regulátor, resp. ako má reagovať. Ak by ste pozorne čítali, tak pochopíte, že úlohou regulátora nie je držať nejakú úroveň napätia ( " ...z môjho mppt bodu 82v... " ), ale správne zareagovať na lokálne zatienenie článku / článkov.

V prípade sólo panela alebo panela v sérii musí resp. má pri zatienení čo len jediného článku dôjsť k výraznému poklesu napätia na vstupe regulátora. Preto som upriamil pozornosť na jediný mne známy regulátor, ktorý takto reaguje ( jediný zo štyroch mppt, ktoré mám k dispozícii ).

Samozrejme, že ak je na jeden regulátor navešaných viac paralelných vetiev, je to o niečom inom. Tiež treba pripustiť, že každý regulátor sa v blízkosti spodného výkonového limitu aj s ohľadom na svoj menič správa inak.....

( OT: Pre vysvetlenie - Ak v 24 V systéme nepoužijem jeden 60 A Tristar, ale namiesto neho si kúpim za rovnaké peniaze 4 regulátory Epsolar-Epever s displayom a možnosťami nastavenia, každý po 40 A, mám viac možností postaviť lepší systém. Ale testovať sa musí. )
He,he,he more,prrrr.Čo je zle v tom čo som tu pridal.Odpovedal som na otazku Trosecnika svojim spôsobom.Inak ešte som zabudol dodať.Nahodil som solarka na epsolar a on krasne daval 3A do 13v baterie,len potom zatlačil mppt bod na 14v čo je od 82v de daval 3A a zrazu som nemal ani 1A a tam to držal cele zamračene obdobie.
Zajko a nečerti sa lebo ja viem,že v tomto fore sa preberal aj epsolar,aj tristar,aj dalšich 20 mppt regulatorov z cenov do hromady,ale ak niekto potrebuje vedieť o svojej mašine niečo,čo nevie a Ja to mam odskušane a opita sa to v hocjakom vlakne tak hadam je mu dobre odpovedať.Alebo vraviš račej EE?Tak potom danej osobe najdeme to vlakno a nasmerujeme ho tam.Len ak si pamätam,tak tato vec sa asi v žiadnom vlakne nepreberala. :dontknow:
Len Zajko nič v zlom,nechcem tu zas taku debatu ako nastala z kiwim po celom fore. ::stop::
ps.:
Ten medveď spal v iglu na paneloch a nie robil EE na ne. :eek2:
ps2.:
Zabudol som toto.Dade na strankach od epeveru som našiel na modeloch 10A,že u nich je najmenej zo solarok 10W inak nefunguju abo tak dajak to preložilo a u 20A modelu až 20W. Ine epsolary som nepozeral.Možno u inej rady ako RN a BN to maju ošetrene.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od ota »

Řeším následující problém související s osluněním.

Nejedná se o jednotlivé panely ale o celé stringy. A není to EP solar ale Tristar.
Mám na něj připojených 12 panelů.
4 stringy paralelně, každý string má 3 kusy 60čl. panelů. Ump je okolo 90V.
Jenže zimní slunce přichází pod nízkým úhlem a v okamžiku kdy jsou 2 stringy plně osluněné a 2 částečně zastíněné. A regulátor v takovém okamžiku sjede s napětím v podstatě na úroveň baterií, což je špatně.

Dá se to nějak kompenzovat?
Třeba jiný SW nebo vedení ke stringům s menším úbytkem?
Ztráta na vedení je při při plném výkonu 5%.

Pozorujete někdo podobné chování? Zajímavé že u 60A mppt regulátoru z Axperta takový jev nepozoruji.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od vla »

Neměl by se spíš řešit napětí a proud? Jenom napětí neříká o výkonu vůbec nic. Mě se můj EP Solar držel dnes kolem poledne na cca 37 voltů ( 2stringy á 2 60 čl. panely každý jinak natočen, 24 V) a proud v rozmezí 4-22A dle toho jak právě Sluníčko vítězilo nad nízkou oblačností. Tak nějak mi to přišlo odpovídající.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od volente »

Patrně bych to viděl na algoritmus který sleduje nejvyšší výkon. Ty zastíněné panely nejsou schopny dát nějaký proud a napětí jim spadne až hluboko pod Ump. Regulátor drží napětí celého stringu tak aby dával co nějvětší proud, a při vyšším napětí začnou osvícené pumpovat energii do neosvícených a proud je nižší, tak regulátor stáhne napětí na hranici kdy osvícené dávají max do reglu a ne do neosvícených panelů. Vlastně drží napětí takové kdy jsou schopny ty zastíněné panely dát alespoň nějaký proud. Nemůžeme to posuzovat jako dva zdroje se stejným napětím a různým proudem, jsou to dva zdroje kde jsou obě veličiny proměnné.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od vlkazajac »

Myslím si tiež, že je to vec algoritmu, ktorý je dobrý vtedy, ak dokáže regulátor skenovať v rozsahu Ubat ( + konvenčné delta ) až po VOC. Naviac, v hre je predsa aj DC/DC menič, ktorého účinnosť sa tiež mení so zaťažením a s pomerom DC/DC.
Regulátor ako celok má prepad účinnosti pri nízkych výkonoch, to bude asi dôsledok obidvoch vplyvov. Preto tam asi menič začína hrať rozhodujúcu rolu a práve kvôli nemu sa napätia blížia k sebe. Pozrite do Vašich dala listov od regulátorov na graf účinnosti !
Naposledy upravil(a) vlkazajac dne úte pro 06, 2016 3:31 pm, celkem upraveno 1 x.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od ota »

Že by osvícené panely pumpovaly energii do neosvícených..... Možné to je.
Já tam snad opravdu dám ty diody ikdyž jsem proti nim vždy brojil.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od volente »

No já chvilku provozoval panely napřímo bez reglu do NiCd baterek, tam bylo na proudech krásně vidět jak to probíhalo když byl jeden už zastíněný a druhý osluněný.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od vlkazajac »

To ota :
Na to snáď stačí odpojiť ten jeden či dva zatienené stringy a sledovať, čo to urobí s prúdom ( presnejšie s výkonom !!! ) z regulátora. Nebuďte tak citlivý na to znižovanie napätia, sledujte výkon !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

citlivější regl může být zmatený , pokud se FV pole chová jinak než by mělo dle jeho programu , což může být i vlivem nerovnoměrného osvětlení ::pv:: . Intenzita ozáření předně ovlivňuje napětí ::fv:: , po dosažení konstrukčtního napětí ::fv:: zvyšujícíse ozáření už produkuje jen proud :arrow: i zastíněné ::pv:: mohou mít shodné Voc napětí jako vedlejší oslněné ::pv:: . Rozdíl je , že oslněné dokáží dát proud , kdežto zastíněné téměř ne . Ale i tak by si s tímto měl MPPT regl poradit ;) . Osobně mám paralerně větve s 5-ti ::pv:: a 6-ti ::pv:: a Midnite nemá problém :yes: . A teď v zimním období mám liché řady na lažato a sudé na cca 50° :arrow: a všichni jedou do jednoho reglu . Při zasněžení či jen pod hustými mraky je jejich úhel nepodstatný , ale vysvitne-li *sun* na stojící ::pv:: tak ti jedou a ležící téměř zastíňují .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od ota »

Dík za nápady všem.
Nejsem citlivý na napětí ale ono je úměrné výkonu.
Ale v situaci kdy jedny panely brzdí druhé mě to příjde škoda. Jestli je to reglem nebo absencí diod je jedno ale to tak že z 6 osluněných panelů dostávám 500W.

A nebo je si regulátor správně spočítá Ump a při nízkým slunci, který skoro vždy svítí skrz nějaký opar je 100W tak maximum co mohu očekávat.

Kolik vám dává panel teď v prosinci výkonu. Je těch mých 100W normálních?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Trosecnik

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od Trosecnik »

Zdravím.

Ještě bych možná mohl doplnit, že ten Epsolar 4215 BN se v době kdy je pod mrakem (málo slunce, nemluvím tedy o částečně zastíněném panelu/panelech) chová tak, že když intenzita slunečního záření přeci jen trošku zesílí, tak se regulátor pokouší panely (60 článkové, Vmax.pow.=31,49 V, v sérii) provozovat zhruba na optimu tedy, 62V, když to nejde nebo není optimální ihned padá níže zpravidla nad 30-32 V, když ani to ještě nejde (spíše není optimální) tak opět nad napětí baterie (je to celá škála hodnot, někdy je to na 25V, někdy 27-28V). Jak to probíhá rychle ve skutečnosti nevím, pro mne to jsou dva či tři odečty z regulátoru, přičemž SW odečítá každých 10 sekund.

Jakmile se podmínky v osvitu mění zkouší to viditelně znovu. Jak slunce vykoukne nějakou dírou, ihned jedou panely na hodnotách poblíž Vmp. Žádné viditelné provozování se zaseknutím a nezískáváním optimálního výkonu.
Jinak když bývá opravdu hnusně (tedy opět ne částečné zastínění ale málo světla) vidívám, že příkon z panelů bývá běžně i pod 3W, například 2W trvale nebo i méně, což lze vidět třeba při rozednívání. Už rok jsem to ale neměl potřebu sledovat.
Myslím, že pokud nižší příkon z panelů (než například JonasemPP zmíněných 5W) neteče mohlo by to být tím, že regulátor má prostě odpojené panely. U mne tento stav "Cut Off" končí v okamžiku kdy regulátor dokáže panely provozovat v takovém režimu aby jejich napětí bylo asi 0,2V nad napětím baterie - pokud si to správně pamatuji, to není nikde napsáno, tak jsem to kdysi pozoroval). Já u svého regulátoru nemohu toto nastavení nijak ovlivnit.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od vlkazajac »

To ota:
S tou citlivosťou som to myslel tak: Ak napätie klesne povedzme na polovicu, prúd z panelov sa len málo zväčší, ale súčasne stúpne účinnosť DC/DC meniča, takže je to tak akosi zajedno.... V akých medziach, to by sa muselo zmerať. Samozrejme, merať musíme výkon.
Práve pre takéto prípady je vhodné mať regulátorov viac. Ale je jasné, že deficit energie stále trvá.

Ja som mal po tieto dni 650 W AC z 960 Wp na pravé poludnie, panely skoro kolmo na slnko. Ale to trvalo len desiatky minút, striedavá oblačnosť.... Šanca je len medzi 11:00 - 14:30. Normálne sú mraky alebo opar, radšej všetko vypnem ((
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Trosecnik

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od Trosecnik »

Zdravím.

Ještě bych možná mohl doplnit, že ten Epsolar 4215 BN se v době kdy je pod mrakem (málo slunce, nemluvím tedy o částečně zastíněném panelu/panelech) chová tak, že když intenzita slunečního záření přeci jen trošku zesílí, tak se regulátor pokouší panely (60 článkové, Vmax.pow.=31,49 V, v sérii) provozovat zhruba na optimu tedy, 62V, když to nejde nebo není optimální ihned padá níže zpravidla nad 30-32 V, když ani to ještě nejde (spíše není optimální) tak opět nad napětí baterie (je to celá škála hodnot, někdy je to na 25V, někdy 27-28V). Jak to probíhá rychle ve skutečnosti nevím, pro mne to jsou dva či tři odečty z regulátoru, přičemž SW odečítá každých 10 sekund.

Jakmile se podmínky v osvitu mění zkouší to viditelně znovu. Jak slunce vykoukne nějakou dírou, ihned jedou panely na hodnotách poblíž Vmp. Žádné viditelné provozování se zaseknutím a nezískáváním optimálního výkonu.
Jinak když bývá opravdu hnusně (tedy opět ne částečné zastínění ale málo světla) vidívám, že příkon z panelů bývá běžně i pod 3W, například 2W trvale nebo i méně, což lze vidět třeba při rozednívání. Už rok jsem to ale neměl potřebu sledovat.
Myslím, že pokud nižší příkon z panelů (než například JonasemPP zmíněných 5W) neteče mohlo by to být tím, že regulátor má prostě odpojené panely. U mne tento stav "Cut Off" končí v okamžiku kdy regulátor dokáže panely provozovat v takovém režimu aby jejich napětí bylo asi 0,2V nad napětím baterie - pokud si to správně pamatuji, to není nikde napsáno, tak jsem to kdysi pozoroval). Já u svého regulátoru nemohu toto nastavení nijak ovlivnit.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od marko250 »

Pátral jsem po instalaci panelů V/Z a jejich vzájemnému ovlivňování na jednom MPPT reglu a dospěl jsem jen k jednomu možnému způsobu,aby ztráty nebyly velké.
1.panelů musí být stejný počet ve stejném stringovém zapojení
2.panely musí být stejného druhu
3.panely musí být pod stejným úhlem
Pak se ale takováto instalace stává mnohem omezenější pro realizaci a nezbyde ,než nasadit další samostatný regl s jinými stringy panelů.Tady je fajn porovnání reálného provozu: http://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/966 ... -stridacem
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od vlkazajac »

Ten Váš záver sa mi páči, rád súhlasím. Menej už súhlasím so záverom, ktorý na tom linku urobili:

"že instalace společného střídače nemá ve srovnání s instalací jednoho střídače se dvěma MPP trackery žádné nevýhody."

To je pravda z hľadiska ročných výnosov a nepochybne aj sa lepšie využíva regulátor ako investícia. Vo vzťahu k téme a práve k čisteniu panelov od snehu je to katastrofa. Kto chce a musí na ostrove prežiť zimu, nemôže vystačiť s orientáciou V + Z, ale musí vrhnúť všetky sily na juh.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od rva »

No V a Z string musí mít napětí mppt blízké. Ono se pak s osvětlením moc nemění. Každý string může být klidně i jinak skloněný. Dokonce i panely na V mohou dávat jiný proud, než ty na Z (nebo 2 stringy naV a jeden na Z). Ve stringu mohou být různé panely, ale o stejném proudu a stejně skloněné. Jen bych nekombinoval amorfy s jiným typem, ale spíš ze subjektivních důvodů, protože amorfy moc nemusím.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od ota »

A jak to tedy je? Jsou 2 panely paralelně, jeden osluneny a druhy nikoli. Je možné že ten neoslunený "sežere" energii toho druhého?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek