Cisteni panelu

Nezařaditelné
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Cisteni panelu

Příspěvek od lzahradil »

Chtel jsem se poptat zda nejak osetrujete panely aby z nich lepe sklouzaval snih pokud nejsou ve vetsim sklonu..
Napadlo me je umejt vodou do ostrikovacu s nanoplus.
Ma to nejaky smysl?
Nebo pouziva nekdo napr tepelne draty jako vyhrejvani pod panelama?
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od vlkazajac »

Niekto možno má vyriešené ohrievanie, ale uniká mi zmysluplnosť takého riešenia. Treba zainvestovať, v správny čas to zapnúť a vypnúť, ... a prínos je úplne minimálny.

Osvedčilo sa mi na zimu skloniť panely na 25 stupňov od vertikály, mám k panelom ľahký prístup.

Myšlienka použiť nejaký nanosajrajt zasluhuje otestovať !!!
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od mobilik »

Ohrievanie topnym kablom je nezmysel. Niektore menice maju vsebe obrev panelov. Normalne zacnu napajat panely, pustaju do nich napatie aby sa roztopili. Proste samy sa zohreju. Ale otazka prinosu a kolko energie sa takto spaly je tiez otazna.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od hurvayz »

Musis je namazat sadlem.. ale pravým vepřovým od řezníka. Sníh krásně sjede.. :D
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od lzahradil »

hurvayz píše:Musis je namazat sadlem.. ale pravým vepřovým od řezníka. Sníh krásně sjede.. :D
Mimo to ze se tam pak budou chodit prizivovat ptaci, ti maji v zime sadlo radi.. nebude to lepit na sebe bordel tim ze bude mastne?
Tou vodou s nanoplus bych to dokonce i odmastil, coz je uplne opacne nez s tim sadlem
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od ota »

Pokud je třeba elektricky, bezkontaktně zbavit panely sněhu, pustil bych do nich napětí vyšší než je Uo.
Napětí pomalu zvedat až bude příkon pár desítek W a panely budou hřát a sníh sjede. Problém je že na konci panelu u střechy se sníh zastaví a bude se hromadit, takže to moc nepomůže.
Osobně používám teleskopickou tyč a smeták.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Trosecnik

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od Trosecnik »

Mám panely hodně kolmo, příprava na zimu ale přece jen se snahou vytěžit ještě něco z podzimného slunce. Po ránu mi teď v zimě stíní dva stromy, ale řekněme že ve sluný den považuji za zahájení smysluplného probozu čas 8:10.

Dnes jsem sledoval jak si poradí s námrazou. Než nastane onen zmíněný čas 8:10, tak panely námrazu odstraní samy a to i přesto, že nejsou plně sluncem osvětlené. Je krásně vidět kde taje a sjíždí.
Metr a půl nad zemí byla u nís teplota -5°C, ve čtyřmetrové výšce panelů (než tam začalo svítit slunce) bylo chladněji.

Nicméně mi doma přebývá taková ta tekutina na sklo aby se nemlžilo. I kdyby to fungovalo (chápu to tak že když se nezamlží, bude bez námrazy) nemyslím si, že by mne těch deset minut při nízkém výkonu vytrhlo. Přesto se chci zeptat, kvůli umístění panelů jinde (v budoucnu), zkoušel to již někdo použít a co zjistil?

Jinak jsem panely před zimou utřel mikrovláknem, od prachu z řezání dřeva a bylo tam i pár plkanců od ptáků. Na výkonu se nepoznalo nic, a toho prachu ze dřeva tam dočasně bylo docela znatelně - přes takové okno by se již viditelně hůře dívalo).
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od brumlaj »

lzahradil píše:.........Ma to nejaky smysl? ..............
Nemá to smysl. Jediné co má smysl nenechat zamrznout vodu na skle. (v noci nasněží, ráno povolí, odpoledne zamrzne a je to "nafurt") Mechanicky ometat. Je-li namrzlo a svítí-li sluníčko tak omést tak aby sníh nebránil přístupu - tedy ometat do doby než přes led není vidět tmavo. pak to jde dolů rychle samo. A sublimací za chvíli je i sucho.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Trosecnik

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od Trosecnik »

Tak jsem to vyzkoušel. Přípravek ČIBR - Antikondenzační přípravek pro optiku.

Námraza byl viditelně menší, zmizela rychleji a jako blesk, tedy hned zcela (ne tam trochu, tam trochu a až pak zcela). Nicméně výkon panelů (ve Wattech) byl stejný a nezískal jsem navíc vůbec nic. Jedině bych snad řekl, že panely dávaly v tu chvíli (snad 20 minut?) o 5V vyšší napětí než normálně, tedy 29-30V namísto 25-26V, z možných (nominálních, ale je zima) 60V.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od ota »

Ve skutecnosti se jedna o zisk par Wh. Brzy po ranu slunko stejne sviti skrz opar a vychodni pole 1,4kWp dava mezi 8 a 9 hodinou rano okolo 200W.
Mozna toma vyznam pro nekoho kdo ma strach (opravneny) o zivotnost olova.Vanoce jsou za 3 tydny,takze jsou ted dny stejne kratke jako 14 ledna.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od kodl69 »

Já su schovanej pod kopcem, příští týden začne období tmy, kdy přímý slunko na panely není možný ani teoreticky, a prostě to beru jako fakt. Rozptýlený světlo i dnes dalo 1kWh, což na provoz PC, wifi a světla v půlce domu stačí s rezervou.
Vyšší napětí při nižší teplotě je snad napsaný i v datasheetu od panelů, to je snad samozřejmost. Spíš mě vadí nižší Ump v horkejch letních dnech, když po několika dnech zatažena jsou prázný jak baterky tak boiler...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od lzahradil »

kodl69 píše:Já su schovanej pod kopcem, příští týden začne období tmy, kdy přímý slunko na panely není možný ani teoreticky, a prostě to beru jako fakt. Rozptýlený světlo i dnes dalo 1kWh, což na provoz PC, wifi a světla v půlce domu stačí s rezervou.
Vyšší napětí při nižší teplotě je snad napsaný i v datasheetu od panelů, to je snad samozřejmost. Spíš mě vadí nižší Ump v horkejch letních dnech, když po několika dnech zatažena jsou prázný jak baterky tak boiler...
tak to ja jsem umistenej asi jeste hur, protoze ja prime slunko nevidel uz nakej patek. Jsem hned u lesa a les je takovym zpusobem ze je sikmej kopec nahoru. takze tam odkud slunce vychazi, tam mi to zrovna stini. Vidim ho jen kdyz uz v tuhle dobu skoro zachazi.. Je fajn mit klid u lesa a poslouchat jak tece potok, ale na panely je to spatne. O dve ulice vedle, tam jsou trochu vejs a dal od lesa, tam maji uz rano slunicko na strechach :zavist:
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Trosecnik

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od Trosecnik »

No mě dává moje pole 490Wp, v uvedených 8:10, v tuto roční dobu, při minimálním oparu při obzoru a řekněme jasné obloze, právě 100W. Je to výkonový skok ze 17-20W, kdy jedno pole panelu je víceméně plně osvíceno šikmým sluncem a druhé prozměnu zastíněno více než bylo před pěti minutami (psal jsem že mi stíní dva stromy). Nezastíněny bych mohl mít panely až od 8:45 - 9:00, nevím (vím že dnes v 8:30 jsem viděl výkon 280W, ale byl lehký opar a začínalo se zamračovat) , zajímal mne jen první využitelný výkon.

Jak se zdá, jsem na tom celkem dobře. Díky ti Bože.
Naposledy upravil(a) Trosecnik dne ned lis 29, 2015 3:47 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od ota »

Castecne zastineni panelu stromem touto dobou taky pozoruju.
Dokonce jsem byl pripraveny strom orezat a zkratit. Pak ale jednou k veceru prisla bourka a blesk rizl presne do toho stromu. Nestalo se nic jineho nez ze mu odesla jedna vetev. Vzhledem k tomu ze strom stoji mezistodolou a domem a zachranil nejspis docela elkou skodu- minimalne vymenu nejake elekroniky, dostal strom milost. Ztratu zastinenim budu kompenzovat pridanim 690Wp pole na zapadni strechu.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
ok2vuv
Příspěvky: 51
Registrován: stř dub 10, 2013 9:19 pm
Reputace: 7

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od ok2vuv »

Já mám orientaci střechy Východ a Západ. Zkušenosti ze zimy jsou velmi zajímavé.
Celý den stejně zataženo. Východní strana zbavena cca 20cm sněhu . Západní strana sníh ponechán. Rozdíl 1kWh/den, takže za 20 minut práce vyrobeno 5Kč. No ale pro zdraví jsem teda udělal dost hodně. Posílil jsem svaly, pohyb na čerstvém mrazivém vzduchu, otužování....
Mé heslo zní: Každý "slunečník" musí mít bazén. Proč, no protože teleskopickou tyč k bazénu v zimě používá k sundávání sněhu z panelů.
Osobně tak jednou až 2x za rok panely zkusím omýt nějakým prostředkem na špínu. Opravdu z toho ta špína teče. Asi nejsem schopen pozorovat nějaký úbytek nebo přírůstek výkonu, jelikož parametry osvitu jsou velmi rozdílné. Spíše to dělám z preventivních důvodů. Letitou zažranou špínu už nikdy nikdo z panelů nedostane a určitě musí dojít k degradaci výkonu, když to slunko musí projít špínou.
Trosecnik

Re: Čištění panelu

Příspěvek od Trosecnik »

U takovéhoto čištění jsem skončil nakonec já. Mohu vám říct, že už každou zimu chci mít panely v dosahu mnou použité střešní latě (osvědčila se, není s ní vůbec žádná dřina).

A to i přesto, že námraza sjede velmi rychle, sníh na námraze by mohl způsobit den i více bez výroby.
Trosecnik

Svislé panely (bez možnosti čištění)

Příspěvek od Trosecnik »

Zdravím.

Mám možnost (asi poslední, protože pak až do jara nehodlám k panelům lézt) naklonit panely zcela svisle, teď jsou pod mírným sklonem (řekněme že paprsky poledního slunce, před 14 dny - a to bylo temno, na ně dopadaly kolmo).

Z předchozí zimy je podle mne největší nepřítel námraza. Ta se tvořila nejčastěji díky mrznoucí mlze či díky mrholení. Vzniká tak hrubý povrch na kterém se snadno uchytí sníh, i zcela suchý - vířící vzduchem při poryvech větru sem a tam.
Naštěstí loňská zima nebyla krutá a tak vždy vznikla jen vrstva kterou jsem buď stihl oškrabat stěrkou na tyči, nebo alespoň odebrat tolik ze sněhového poprašku, že jakmile vykouklo slunce, tak vše rychle sjelo samo (zvlhlo a sjelo, nemělo příliš cenu tomu pomáhat - zisk 1/2hodiny při nízkém výkonu).
Vůbec netuším jak se budou chovat panely na svislo.

Když dám teď panely zcela svisle (orintace JJV) nebudu je moci čistit. Nechat být a chodit čistit, nebo dát zcela svisle?

Díky za názor.
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od mobilik »

Daj ich celkom zvislo. V zime z nich budes mat najvacsie zisky a v lete pojdu taktiez. V lete aj tak su vacsinou prebytky. Ja ak by som mal moznost panely davam stale na zvyslo... Sneh hned spadne a to je hlavne. Z ladom budes musiet taktiez pomoct, ale urcite to bude lepsie ako nalezato. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od marko250 »

Tak bude to o manipulaci a poryvech větru,pokud je obojí snadno vyřešené,tak je postav nastojato a máš pokoj se sněhem.Na druhou stranu to nic moc nepřinese v té bídě.Pokud zasvítí na šikmé ,tak máš do půl hoďky jakoukoli vrstvu dole a jedou své.A sněhu už pár let moc nebylo,slunce bohužel taky ne,jen smog.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Trosecnik

Re: Cisteni panelu

Příspěvek od Trosecnik »

Teď jsem se byl dívat a má to ještě jeden problém...

Ty panely jsou teď přichycené k zábradlí a tedy zadní strana není zakrytovaná. Bude vadit když tam nafouká nějaký ten sníh? V hliníkovém rámu jsou jakésy otvory, asi právě pro odtečení vody.

Při sklonu je zadní část rámu docela chráněná, ale i tak tam vidím za ten rok už trochu prachu. Musím být hodně opatrný až ho budu (pokud vůbec) na jaře (panely půjdou dolů a tradá na nové stanoviště) odstraňovat? Ten ochranný povlak mi nepříjde příliš odolný.

Normálně bych se asi již rozhodl nechat je našikmo (kvůli ochraně zadků a přípojek), ale protože do budoucna plánuji otočnou konstrukci (a tam také žádné zakrytování nebylo zatím plánováno) tak mne váš názor docela zajímá.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek