Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
kodl69
Příspěvky: 7367
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 865
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od kodl69 »

plošňáky jednostranný je jednodušší nechat udělat za pár korun v https://www.plosnaky.cz/ je to skoro stejně rychle jako bys to dělal doma .... (jeden den pošleš a druhej den to můžeš mít doma s příplatkem) dřív jsem si dělal aspoň prototyp doma, dnes už si to nechám raděj poslat a dva večery než to přijde si najdu jinou zábavu... Jinak ty balancery dost dobrý, možná by s těma optočlenama byla zajímavá sériová komunikace ala balancery od Tikonika
komunikace.pdf
(43.46 KiB) Staženo 229 x
- doufám že to nemá nějak patentovaný, abych nebyl v průšvihu -prostě první balancer pošlecca 1x za s nějaký sériový data(napětí, úroveň pwm pro balancování, teplotu procesoru), druhej to jenom přepošle dál a za pár ms pošle data svoje, a tak to bude ty data posílat až na poslední balancer, kde stačí převodník TTL na USB a můžeš si to v PC sledovat, jaký jsou napětí a co se děje, nebo další PIC (ARM, arduino) který bude něco konat - odpojovat regulátor, zapínat boiler, spouštět sirénu.... Ale to už je asi jiná liga, ale snad by se to tímhle moc neprodražilo, a bylo by to zároveň místo cellogu..
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od dracekvo »

na plošňáky.cz jsem si je právě nechal dělat za tu cenu je to dost fajn. Už sem i tak línej, že sem si je nechal rovnou vyvrtat. Leptat doma se s tím nebudu, na fotocestu nemám vybavení ani čas.

To jsem už snad někde tady psal, že komunikace bude, jen teď nemám čas se s tím programovat a testovat. Nejspíš se k tomu dostanu až přes zimu. Cena za dva optočleny je zanedbatelná, že jsem to pro tu komunikaci rovnou připravil. Pak bude stačit jen nahrát do procesoru nový firmware. Má to 10bit AD převodník, takže přesnost měření je 0,004V.
Komunikace bude to řešená na principu čidla DS18b20. Přes jeden optočlen pošlu požadavek na odeslání dat a na druhém budu čekat odpověď.

Potom komunikaci do podrobna popíšu a každej si bude moct napsat svojí knihovnu třeba pro arduino a data zpracovávat podle svého uvážení a potřeby.
Kdo to umět nebude, tak tomu poskytnu další desku s picem, kde bude možnost si nastavovat hodnoty balancování a na LCD sledovat aktuální napětí článků. Do PC by to potom šlo posílat pomocí RS232. S USB jsem ještě nepracoval, tak nemám tucha, jak složité by to bylo udělat na univerzálnější rozhraní.

S PWM jsem se nedělal. Jak napětí překročí nastavenou hodnotu, tak otevírám mosfet a je otevřen do té doby než napětí padne pod nastavené + ještě 3 vteriny navíc.

Mě štvalo, že na trhu není rozumě silný balancér s jiným napětím než 3,6V a ještě k tomu za přijatelnou cenu. Tak sem se pustil do stavby.
Zatím jen zjišťuju, jestli by byl zájem. Až to pořádně otestuju na svejch baterkách, tak to pustím do světa. Stejně tak jako je veřejně vystaven desulfátor. Každej si bude moct to postavit, nebo mu pošlu stavebnici s návodem, nebo mu to postavím a pošlu oživený. Ale pevně věřím, že každému bude stačit stavebnice, na to pájení nemám až tak moc času :)
PavelR
Příspěvky: 3077
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 216
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19520
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od PavelR »

vidite me trebas vyroba dps celkem bavi a uz mam odladenej postup takze zmetky jen vyjimecne. Proto to delam.
Ja treba zase nemam rad vyrobu kabelazi (pokud je to vic kusu).

kodl69: myslim ze mam stejny balancery. Jediny co tak je treba pouzit opta mezi poslednim balancerem a prevodnikem ci portem PC. Balancery jsou dobry. Ten rozsirujici modul jsem chtel prizpusobit ale progrmator jaksi nepochopil co chci... :-) Sem tam se na to mrknu pres PC trosku me udivuje ze to napeti co balancery meri znacne lita ale jinak funguji.
kodl69
Příspěvky: 7367
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 865
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od kodl69 »

jestli tím lítáním myslíš 5 setin voltu, tak mě taky, a pokud jede měnič nebo svítí slunko, tak je to i víc - ono je to rušení, a asi je potřeba to digitálně filtrovat. To je ostatně doporučení i pro dracekvo - digitální filtr a hystereze zap-vyp. Ještě bych se přimlouval za nějakou možnost v tom nastavit balanční napětí na 4,1 nebo 4,15V, myslím, že by to někteří taky ocenili...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od dracekvo »

Takto se u nás teď balancuje :)

4.1V není problém, ale museli by se dát jiný odpory.
IMG_20160430_121925_1.jpg
FRSO
Příspěvky: 2243
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od FRSO »

Zdravím, ty balancery drží jen na těch Cu drátech ??, jinak se mě to líbí, ještě by nebylo špatné nastavovat to napětí balancerů třeba binárně jumperem, ale to by se asi musel zvolit jiný procesor s více piny, to by se líbylo i mě. :yes:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od dracekvo »

drátky 1,5 mm2 to udrží v pohodě.
Vydrž do podzimka i to nastavování napětí bude :)
atom
Příspěvky: 435
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od atom »

pěkná práce, až to bude ve formě stavebnice třeba, tak bych určitě alespoň 16ks vzal
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od JonasPP »

Ak sa bude dať toto zariadenie prerobiť na 4,05- 4,1v tak tiež mam zaujem o 15ks a bude postačovať aj bez odporov,dokonca aj ako stavebnica,že doma to zmontujem.Popripade ak to bez odporov bude primerane nakladne,tak zaujem stupne na 23ks.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj,
zdá se že to funguje. Bez odporů není problem a 4.1V to také zvládne. Akorát teď mám nějaké hektické období a pořád jsem někde na služebkách, nebo nemám čas.
Můžu poskytnout schéma desky v eagle a zdrojový kód pro procesor.
Ale není to zatím ve stavu, kdy by se mi to úplně líbilo. Pár úprav by to ještě chtělo. Hlavně umístění odporů, aby teplotou neovlivňovali ostatní součástky.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od JonasPP »

Pohoda ma to čas,ešte nemam na plno spustenu elektrareň,tak si sem tam,jak mam kus času prekontrolujem a ručne zbalansujem svojich paru li-ion.Ale ak už budeš mať pocit,že je to podla predstav,tak daj vedieť,lebo aj tak nikde som nenašiel nič na balansovanie pre tieto parametre a do konca roka chcem zvišiť kapacitu baterie z 1,1kWh na 5 a to už na ručne doladovanie je fest zdlhave no problem,že bateriu chcem ešte viac rozširiť,aspoň na 10kWh a to už ručne bude trvať aj niekolko dni (podla rozchadzania).
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
kodl69
Příspěvky: 7367
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 865
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od kodl69 »

to dracekvo: Jakej kmitočet máš na spínání odporů? nebo to spínáš jenom zap -vyp ? Chtěl bych něco takovýho taky, ale potřeboval bych pwm 0-50% na kmitočtu 30-100kHz, šlo by to s tímhle procesorem? mám tip na attiny 84-85, ale taky není toho času. V čem programuješ ty PIC procesory?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od dracekvo »

Spínám jen vyp, zap. Pro účely balancování plně dostačující. Asi by to s tímhle procesorem šlo. Nevím jestli má nativní podporu PWM.
Používám standard program od microchipu Mplab se tuším jmenuje + podporu C. V assembleru už nepíšu, pro mé účely ztráta času. V C to mám x rychleji.
casper
Příspěvky: 53
Registrován: ned bře 20, 2016 9:40 am
Reputace: 7

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od casper »

Proč tam máte ty odpory?
To teplo můžete pustit klidně do baterek, když to nechcete balancovat hodinu.

Toto je moje jednoduší řešení. 6A bez problémů.
Napětí se nastaví pomocí odporu, takže se to dá použít na každý typ Li-Ion.

Na sestavě 12V jsou vidět jak jsou montované.
http://www.evbattery.cz/index_soubory/Page348.htm
CAM06262.jpg
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2772
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od abrams »

casper píše:Proč tam máte ty odpory?
To teplo můžete pustit klidně do baterek, když to nechcete balancovat hodinu.
Zdravím ,

... to je vtip ? Ohřívat terminály článků ? Vždyť to může poškodit pajšl článku ! :shock: Nebo Vaše jsou odolné ?

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
casper
Příspěvky: 53
Registrován: ned bře 20, 2016 9:40 am
Reputace: 7

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od casper »

Ten vývin tepla co tam je při normálním balancování je tak malý že článek se nezahřeje, když to nebudete trápit hodinu na maximální výkon. Teplo se přes hliníkové a měděné elektrody celkem rovnoměrně v článku rozvádí, ověřováno termovizí. V zimě jsem to zkoušel použít na temperování baterek v elektromobilu, ale podařilo se mi zvýšit teplotu po půl hodině (což je na balancování hodně) jen o 4 stupně což je málo.
kodl69
Příspěvky: 7367
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 865
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od kodl69 »

něco podobnýho jsem provozoval, TL431, nějaký BC a darlington na konci, ale nemělo to extra velkou strmost, pokud začnou balancovat při 3.45V, kolik je na nich napětí při těch 6A balancovacího proudu?
Moje varianta chodila až ke 3.6V při 7A, což se mi moc nelíbilo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
casper
Příspěvky: 53
Registrován: ned bře 20, 2016 9:40 am
Reputace: 7

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od casper »

To máte pravdu že ta strmost zavření není jak při PWM řízení, toto je opravdu velice jednoduché zařízení do 50,-Kč/ks, ale na některé aplikace stačí.
Bohužel na trhu je hromadu BMS systemů, ale samostatné balancery na větší proud ne, proto jsem se pouštěl do výroby tohoto zařízení. Toto není na prodej, nemáme na to CE, zákazníkům kteří si koupí baterky tak dávám zdarma zapojení a kde si objednat plošný spoj. Na 16x článků s dvěma cellogry je cena kolem 2500,-. BMS je kolem 8 000,-, ale samozřejmě je to už jiná liga.
Sice tranzistor je na větší proud, ale do 6A napětí udrží, ale dál už napětí začne růst.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2772
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

při pravidelném balancování není třeba moc balancovat , ale je-li balancování příležitostné , u FVE dle *sun* tak se rozbalancování "nahromadí" a pak je třeba dohánět :? . Vidím to u sebe - víc jak dva měsíce bezzásahu balancerů kvůli *cloud* .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
juzek
Příspěvky: 4
Registrován: čtv srp 11, 2016 7:31 pm
Reputace: 0

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od juzek »

Zdravím. měl bych zájem o 8kusú. Mám zapojeny 3,6V balancery ale toto je lepší . Zatím mi panely nabíjí max 50A. Dá se to poslat dobírkou? Díky Josef

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek