Kde máte umístěné baterie a měniče?

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Lucano88
Příspěvky: 204
Registrován: pon srp 22, 2016 2:36 pm
Reputace: 5

Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od Lucano88 »

Ahoj,

kde máte umístěné baterie a měniče? A jak moc Vám to topí? Musí to být větraná místnost?

Přemýšlím, jestli dát 3 měniče a baterie LifePO4 do technické místnosti, kde bude automatický kotel a 2000l akumulační nádrž nebo jestli to mám dát zvlášť - ještě budu mít místo pod schodištěm, kde ale nebude rekuperace, takže by tam mohlo být docela teplo :)
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od ota »

Větrat není třeba, baterkám je obecně nejlépe pokud je okolní teplota 10-25C. pokud je více, krátí se jim život, pokud méně, nedají tabulkový proudy bo se jim zvyšuje vnitřní odpor.
A samozřejmě co nejblíže měniči aby byly krátké přívody.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
tomasko
Příspěvky: 155
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Reputace: 8
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od tomasko »

Zdravim
mam kotol na tuhe palivo v samostatnej miestnosti a pocas kurenia je tam niekedy az 30 Celziov. samozrejme bordel a prach z dreva a manipulacie s nim (obcas je potreba pozametat - znacne zvirenie usadeneho prachu). Akumulacne nadrze mam vo vedlajsej miestnosti a tiez je tam dost teplo. Zalozny zdroj (a baterie LiFePo) mam v odvetranej malej miestnosti (byvala fotokomora, odsavam vetrakom z procesora). zalohujem s tym cele kurenie (kotol na tuhe palivo, plynovy kotol v zalohe, keby som sa polamal a nemozem prikladat do kotla, centralne diskove pole a internetove pripojenie). je to tak dobre, lebo v miestnosti s baterkami je celorocne stabilna teplota a vlhkost, nie je tam zvysena prasnost (UPS ma vetrak, ktorym sa prach nasava a usadza v jej vnutri). zatial dobre riesenie, do fotokomory uvazujem casom umiestnit zazemie FV elektrarne.

Tomas
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output
Lucano88
Příspěvky: 204
Registrován: pon srp 22, 2016 2:36 pm
Reputace: 5

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od Lucano88 »

ahoj. díky moc... asi pravda.. všechno hodím dolů pod schody. místa tam bude hafo a odvětrávání můžu zařídit přes teplotní čidlo a spínač např. přímo ven...

rekuperaci budeme mít asi v technické místnosti, kde bude automatický kotel a akumulační nádrže, ale té by to nemělo vadit...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od kodl69 »

Doporučuju samostatnou místnost, nejlépe s protipožárními dveřmi. -Nejenom kvůli požáru uvnitř. ale i z venku (téměř osobní zkušenost)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od Botas »

Mám vše v tech místnosti v 2 patře. Taková malá místnůstka strop tvoří šikmá střecha podkroví už.
V místnosti je kotel plyn a bojler 120l a rozvaděč.
Teplota je zbytečně vysoká v létě se tam vše dost hřeje. Takže jsem dělal větrák z venku klasika 125ku průměr.
Jinak na meanwel jsem dal 12v větráky aby se nespínaly hlavní pač zbytečně hučej a je to slyšet na to bych si dal při umístění pozor. Větrák mám i na tristáru je trochet přepanelovanej a když jede na max dlouhodobě ukazuje přes 60 stupňů což ho nechci tak trápit.
Jelikož se mi věci od začátku namnožily tak se v šikmím prostoru mačkat je taky naprd.
Takže určo zvážit
Prostor aby systém mohl růst a dobrej přístup
větrání nebo řízení teploty určitě pomůže .marně hledám nějakou mini klimačku na udržování teploty na pár M3
Hlučnost aby neobtěžovala
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od Ivo12s »

Ahoj,
otázku bych prosím rozvedl: "Co je lepší? Krátká vzdálenost nebo teplota? A JAK?" Vysvětlím.

Provozuji ostrovní systém http://s6.mypower.cz/fve-ivo12s, který je realizován přímo pod střechou v samostatné půdě. Harampádí na jedné straně, solární systém na druhé. Dnešní celková kapacita LifePo4 je cca 7kW (60Ah*32). No a tyhle baterky mám tedy hned vedle regulátoru Morningstar’s TriStar MPPT. Místnost je pod střechou, neizolovaná. Tedy v létě do +40°C, v zimě i -20°C a podle počasí může být i méně. No a začal jsem řešit, jestli by těm baterkám nebylo lépe třeba ve sklepě, kde je celoročně kolem 7°C. Odpověď je určitě bylo. Jenže to mám bratru takových 15m vzdálenost. A pokud bych nechtěl předělávat elektroinstalaci, tak tahle vzdálenost na proudové zatížení měniče 1500W. Podle různých zdrojů jsem počítal, že by na to měla stačit licna měď 16mm2, tedy 20mm2 s rezervou. Ale pak jsem narazil i na stránku http://www.ekoproud.wz.cz/v_prurez.htm - kde pokud dosadím 29v, 25mm2, 2kW tak mi vyjde úbytek na kabelech až 1,43V. Tedy asi tahat i samostatně měření na bateriích atd. atd.

A nebo postavit pro ty baterky nějakou izolovanou ohrádku na zimu ;) ??? Ale když jim tam v zimě nebudu topit, tak tam stejně bude stejná teplota jako okolo, nebo ne?
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od ResHacker »

Proč do toho sklepa nehodíš rovnou vše? Baterie budou mít stabilní teplotu, měnič i regl se budou dobře chladit a budeš je mít hezky u sebe, tzn malé ztráty na vedení a cena za kabel, ze střechy potáhneš tenký solární kabel, protože tam bys měl mít vyšší napětí.. Já svou FVE mám ve sklepě a je to nej místo, už jen kvuli nábojovým pumpám, které pískají a měniči, kterej pod zátěží hučí jak parní lokomotiva to ani jinde mít nemůžu :D

Ad k těm baterkám a ohrádce, LiFePO je dobré mít v tepelně zaizolované bedně, provozem se vyhřejou samy a nemusíš nic řešit, jen bych tu teplotu ještě třeba nějak vzdáleně hlídal a třeba na léto jim odklopíš víko, prostě dle potřeby.. Jo a pokud je jich více nahuštěných u sebe, je lepší je pro teplotní stabilitu mít aspoň s malými rozestupy, aby se pod zátěží chladily..
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od Ivo12s »

No ono ten šelmostroj dneska už obsahuje spoustu dalších řešení, které přestěhovat do sklepa moc nejdou. Vzdálené ovládání domu, IP kamery a tak... Hlídat teplotu půjde, ten Tristar MPTT regulátor má i externí teplotní čidlo, které právě k tomuhle dnes využívám - mám to čidlo přidělané k baterkám. Takže to je vyřešené. Pochopil jsem to ale správně = že ty proudy a napěťové úbytky jsou počítány správně a tedy "problém k řešení". Asi zatím zůstanu na půdě a ta izolační bedna bude pro mě asi to nejlepší řešení... Plánuji navýšení počtu panelů, tak to sfouknu najednou.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od ResHacker »

Ty úbytky jsem v praxi měl vždycky nejhorší na přechodových odporech (rozuměj silové šroubované spoje). Kolik máš úbytek na vodiči se dá jednoduše spočítat podle vodivosti daného materiálu - pro měď je to 0,0178 Ohmu na mm2 na jeden metr délky. Z toho si snadno dopočítáš úbytek napětí na samotných vodičích - je nutno násobit 2x! - vodiče máš 2 :) Pak je také nutné brát v úvahu proudovou zatížitelnost vodiče vůči průřezu, to ale spíše u kratších vedení, kde ti malý napěťový úbytek tolik nevadí a potřebuješ vyšší proud. O této problematice si počti třeba zde: https://publi.cz/books/260/03.html Obecně pak platí, že by se měď neměla v případě dlouhodobé zátěže zatěžovat na více než asi 4A/mm2 jestli si to dobře pamatuju.
A nakonec k tvému problému s regulátorem, který bude měřit nesmyslné napětí v závislosti na proudu do baterek - s tímto se potýkám i na vodičích dlouhých dohromady jen asi metr!!, mám tam 2x 16mm2(větší průřez do Midnitích svorek prostě nenacpu), teče tam až 50A a protože regulátor samozřejmě (bohužel) nemá speciální napěťové svorky, musím počítat s tím, že v rámci rozdílu desítek ampér se mi měření napětí regulátorem může rozcházet o pár desetinek voltu (odhadem asi o 0,07V/10A). Ve tvém případě si moc neumím představit, jak bych takový problém řešil, když už nic jiného, tak minimálně regl by měl být těsně u baterek připojený co nejsilnějším a nejkratším vodičem ....
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od ota »

Možná je lepší předělat elektroinstalaci. Vždyť je to jen tkanička skrz několik zdí. když se schová do lišty tak si možná nikdo nevšimne.
Dlouhá vedení je lépe dělat na co nejvyšším napětí, tedy na napětí panelů. Úbytek roste s druhou mocninou proudu, takže při čtvrtinovém napětí (24V baterky versus 100V panely) ti postačí 1/16 původního průřezu.
V bazaru se tu prodává solární kabel 6mm2 za výbornou cenu.
Já mám od panelů k regulátoru v jednom případě 40m a na 2,5kWp stačil 2x 10mm2.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od redcrown »

Jenže ten bazarový kabel jsem obvolával si dva měsíce (sms, SZ, telefonáty), načeš jsem to radši vzdal, abych neměl nějakou psychickou újmu. To jen tak na okraj, abychom taky věděli, jak někteří prodejci fungují. Sorry za tak částečně OT. Jedna se o prodejce MilanK.

Odesláno z mého LG-D802 pomocí Tapatalk
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od volente »

Já mám baterky LiIon, měnič a regulátory v komoře odvětrané malým okénkem, hned za vstupními dveřmi. Hukot ventilátorů Axperta mi tam nevadí a mám to po ruce. Za zdí v prújezdu jsou NiCd a domovní rozvaděč. Svody od nejbližších panelů asi 4-5m, od těch vzdálenějších asi 12m.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od Ivo12s »

ota píše:Možná je lepší předělat elektroinstalaci. Vždyť je to jen tkanička skrz několik zdí. když se schová do lišty tak si možná nikdo nevšimne.
MS Tristar MPPT má samostatné měřící svorky, takže s nějakým rozumným měřícím kabelem by to asi šlo. Ale tu ostatní elektroniku mám 24/7 na 12V a kvůli GSM/LTE signálu to potřebuji co nejvýše - tedy od baterií zpátky nahoru. Takže zatím fakt bedna. Ale o ty baterky se fakt bojím... :(
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od PavelR »

fve mam v kotelne/dilne ve dvornim staveni ale na zapad ... v techto dnech kdyz fve tlaci od rana do vecera tak je to spis na nucenou ventilaci cele cimry. V sobotu jsem konecne dal 2,9kwp na zapadni strechu coz znacne zvysilo vyrobu i produkci tepla. Musel jsem i posilit kabelaze pac 80A z reglu neni vyjimka ale setrvaly stav - odpoledne.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od marko250 »

Pokud mohu poradit tak přestěhuj vše do sklepa,nejde jen o baterky,ale o všechny komponenty,které jsou vystaveny rozdílu teplot +60>-20C°.Ani regl a měnič nemusí sloužit dlouhodobě s takovou roztažností.Ty baterky se v zimě moc nevyhřejí pokud z nich stále netaháš silnější proudy a obvykle není ani co tahat.Ale pak zasvítí a najednou by to i šlo,ale máš je v -10C° a vlastně ani nemůžeš , pokud je nechceš odrovnat v krátkém čase.V létě je opravdu daleko více stupňů na nezateplené uzavřené půdě.Já to mám v polozakopaném sklepu a je tam teplota baterek od 18-25C°po celý rok,měnič a regl to tam pěkně v zimě vyhřívají a v létě mám pootevřené větrání malým oknem.Nikam nemusím lozit a hluk neotravuje obytné patra nad tím,dá se tam v pohodlí bastlit a každý den kolem toho procházím,takže i taková kontrola.A když to jednou bouchne a chytne plamenem,tak je tam nejmíň hořlavých věcí okolo,narozdíl od střechy.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
romaneek
Příspěvky: 5
Registrován: pát říj 07, 2022 11:35 am
Reputace: 0

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od romaneek »

Zdravím všechny,

Jsem nováček a potřebuji radu.
Mám dřevostavbu 40m2.
Na střechu panely celkem 4600Wp
Měnič https://www.fve-mp.cz/eshop/p/kombinova ... 8mkx-0-255
Baterii https://www.epaprostory.cz/bateriove-ul ... rny-5-8kwh#

Řeším kam umístit měnič s baterií:

a. Mám místo v ložnici, tedy do nějaké vetrané skříně, klidně odvětrání ven, ale obytný prostor, takže hluk větráků bude asi slyšet a spát 2m od toho si taky nejsem jistý.

b. Mohu udělat nějakou skříň venku, mám k dispozici 12cm PUR panely. Jen si říkám co v zimě, jestli si ten prostor měnič vytopí.

c. Zahradní domek, ale vzdálenost tak 20m od domu, což mi přijde moc

Děkuji moc za případné rady Roman
Dřevostavba 40m2.
Ostrov z 10x JINKO 460Wp černý rám IP68 Half Cut, MPP Solar PIP 5048MKX, lifepo4 v boxu s BMS 48V 5,8kWh
Měnič a baterie venku v odvětrané bedně z 12cm PUR panelů..
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od brin »

Měniči zima zásadně nevadí, ten může být klidně venku ve voděodolné bedně (pokud nemá měnič venkovní krytí). Problém bude s bateriemi, těm bude zima dělat špatně. Ideálně měnič zvenku a baterie vevnitř, propojené kabelem skrz zeď.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od FRSO »

romaneek píše:Zdravím všechny,

Jsem nováček a potřebuji radu.
Mám dřevostavbu 40m2.
Na střechu panely celkem 4600Wp
Měnič https://www.fve-mp.cz/eshop/p/kombinova ... 8mkx-0-255
Baterii https://www.epaprostory.cz/bateriove-ul ... rny-5-8kwh#

Řeším kam umístit měnič s baterií:

a. Mám místo v ložnici, tedy do nějaké vetrané skříně, klidně odvětrání ven, ale obytný prostor, takže hluk větráků bude asi slyšet a spát 2m od toho si taky nejsem jistý.

b. Mohu udělat nějakou skříň venku, mám k dispozici 12cm PUR panely. Jen si říkám co v zimě, jestli si ten prostor měnič vytopí.

c. Zahradní domek, ale vzdálenost tak 20m od domu, což mi přijde moc

Děkuji moc za případné rady Roman
Ta baterka je hodně předražená a taková amatérská, tu na foru se dá taky koupit a levněji.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
romaneek
Příspěvky: 5
Registrován: pát říj 07, 2022 11:35 am
Reputace: 0

Re: Kde máte umístěné baterie a měniče?

Příspěvek od romaneek »

brin píše:Měniči zima zásadně nevadí, ten může být klidně venku ve voděodolné bedně (pokud nemá měnič venkovní krytí). Problém bude s bateriemi, těm bude zima dělat špatně. Ideálně měnič zvenku a baterie vevnitř, propojené kabelem skrz zeď.
Děkuji za radu.
Pořešíme to asi takto...
Dřevostavba 40m2.
Ostrov z 10x JINKO 460Wp černý rám IP68 Half Cut, MPP Solar PIP 5048MKX, lifepo4 v boxu s BMS 48V 5,8kWh
Měnič a baterie venku v odvětrané bedně z 12cm PUR panelů..

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek