Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Odpovědět
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od pezizka »

Marně hledám "jemnější" údaj vztahu kapacita/napětí/vybíjecí proud u žluťásků 200Ah :( Co jsem našel, tak z toho spíš odhaduji :roll: Konkrétně mi jde o moment ukončení vybíjení dle napětí při proudech do 0,5C. Tak nějak mi to vychází u těchto konkrétních článků cca. 1mV/A. Co myslíte jsem mimo :dontknow: A nebo kde bych se tohoto dočapal, sice jsem hledal, ale třeba blbě :? Dík.
Naposledy upravil(a) pezizka dne ned lis 20, 2016 12:21 pm, celkem upraveno 1 x.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od solárník »

Ja jsem tu z diskuze pochopil, jde o to, stanovit vnitřní odpor článku (protože ten se mění se stářím a stavem článku, tedy nelze ho pro žluťásky dvoustovky jen tak vystřelit od boku). Například pokusem: změřit napětí naprázdno a napětí při známém proudu. Z toho lze vypočíst poměrně přesně vnitřní odpor v dané oblasti ( R = deltaU / I ).

Ze znalosti toho a napětí, pod které by se článek neměl dostat v klidu by už neměl být problém za pomocí Ohmova zákona vypočíst údaje pro konečné vybíjecí napětí pro jakýkoli proud.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od rottenkiwi »

Celkom zaujímavé pdf som dnes čítal, tak sem dám krátke resume.

SOC = SOC(0) + integral ( n i (dt) ) / C,
kde n ( ní ) je kulombická eficiencia, i je prúd, dt je časový interval a C je kapacita

SOF je daná vzťahom:
Vmin = Vocv - Imax x R
Imax = ( Vocv - Vmin ) / R

Pre teplotu platí vzťah:
I x I x R x t = Cbat x Mbat x ( Tmax - Tbat )

Vplyv teploty na kapacitu:
C(15*C) = 0.98 C (@25*C)
C( 0 *C) = 0.90 C (@25*C)
C(-10*C) = 0.745 C (@25 *C) Ucutoff = 2.5 V
C(-10*C) = 0.87 C (@25 *C) Ucutoff = 2.0 V
C(-20*C) = 0.56 C (@25 *C) Ucutoff = 2.5 V
C(-20*C) = 0.72 C (@25 *C) Ucutoff = 2.0 V

Po 3-och hodinách státia je Uocv s chybou max. 1 mV.

AK máme chybu čítania napatia u BMS okolo 5 mV, nedá sa presne stanoviť
SOC v rozsahu 4070 % SOC,
ale mimo toho rozsahu je chyba 0.5 % SOC / 1 mV,
a preto že SOC takto koreluje s Uocv, je možné pomerne presne stanoviť SOC pomocou Uocv.

Uocv je pomerne málo závislé na teplote.

Uocv je závislé na tom, či sme baterku nabíjali alebo vybíjali "eye hysteresis OCV".

Rezistencia (polarizačná) R je značne závislá na teplote.
R (-20 *C ) = 5 x R ( @25 *C),
súčasne platí, že čím menší SOC, tým vačší R ( platí kubická závislosť od teploty )
100 % SOC ( R @ -20 *C) == 8 mOhm
10 % SOC ( R @ -20 *C ) == 13 mOm

Ohmická resistencia je závislá na teplote ale nie je závislá na SOC.

Polarizačná rezistencia značne závisí na teplote a SOC.
Čím nižšia teplota a čím nižšie SOC, tým vačšia pol. rezistencia.
https://www.corrosionpedia.com/definiti ... resistance

MAximálny možný vybíjací prúd SOF je značne závislý na teplote.
SOF ( @ -20 *C) == 0.2 x SOF ( @ 25 *C )
Tiež platí, čím nižší SOC tým nižší SOF.
SOF ( @ 10 % SOC) == 0.4 x SOF ( @ 90 % SOC )

Kulombická efficiencia nie je závislá ani na teplote ani na počte cyklov a je vačšia ako 99 %.

Energetická efficiencia je pri 0.3C == 95.6 %.
pri 1.5C == 92.0 %. So zvyšujúcim sa vybíjacím prúdom sa znižuje.

Tepelná kapacita LiFePO4 je 955 J.kg-1.K-1 @ 25 *C.
LiCOO má 932 J.kg-1.K-1 @ 25 *C.
Adiabatický nárast teploty je 11 *C na 1C vybíjacieho prúdu.
Teplota + polu je vždy vyššia, preto tam sa umiestňuje senzor teploty.

Zdroj: http://www.cse.anl.gov/us-china-worksho ... %20BMS.pdf
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od solárník »

Tedy pro pezizka, kdyby se v tom ztratil:
rottenkiwi píše: Vmin = Vocv - Imax x R
to je vztah, který si hledal, mezi max vybíjecím napětím při určitém proudu a vnitřním odporu a který bys podle mé rady odvodil výš taky.

Uvedené odhady vnitřního odporu jsou orientační, staré články mohou mít vnitřní odpor někde zcela jinde. Staré LiFeYPO4 články na plné nabití a vybíjecí proud mezi 15 a 20A mohou klidně spadnout (plně nabité) až na 3,17V... Zrovna teď mám jeden takový na měření. Bude tedy lepší, když si vnitřní odpor ve vybitém stavu změříš, viz můj příspěvek výš (měř při teplotě při které články obvykle provozuješ).

RK: uvedený dokument se zabývá LiFePO4 systémem. Dle mého "žluté winstony" nemusí, hlavně při teplotách pod 0, odpovídat, jejich chování se díky přísadám Yttria může lišit.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od pezizka »

solárník píše:Tedy pro pezizka, kdyby se v tom ztratil:
rottenkiwi píše: Vmin = Vocv - Imax x R
to je vztah, který si hledal, mezi max vybíjecím napětím při určitém proudu a vnitřním odporu a který bys podle mé rady odvodil výš taky.
To chápu, i když tedy jak se do toho pustil RK, tak do toho bych se musel víc zahloubat :) Asi je ode mne naivní, že najdu rychlou "zkratku" :( Nechtěl jsem nic supr přesného, ale takto to teda nepůjde, to jsem si zkrátil do nepoužitelna :lol: Chtěl bych aby to bylo dlouhodobě, pokud možno bezobslužně použitelné, takže nevidím jinou možnost jak vnitřní odpor stabilně sledovat a z tohoto vycházet. Sice měření za provozu nebude zdaleka tak přesné jak jednorázové za ideálních podmínek, ale zase takto se systém sám přizpůsobí. Předpokládám, že výše zmíněné musí platit jak při vybíjení tak nabíjení.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od solárník »

Ano, max napětí při nabíjení se redukuje stejně o úbytek na vnitřním odporu, který bývá menší (ten odpor) v nabitém, než ve vybitém stavu. Podle mne to nemusíš nijak složitě řešit. Změřil bych jednou vn.odpor v nabitém a pak vybitém stavu a na základě toho to spočítal. Proud bych volil spíše lehce nižší, než kterým obvykle nabíjíš. U soláru je proud těžké stanovit, protože to záleží na každodenním počasí. Proto se většinou používá stabilní rozsah, něco jako 3-3,5V, protože jinak bys musel, aby to bylo opravdu přesné, dynamicky kontrolovat stále proud a teplotu a podle toho horní i dolní hranici měnit, což se realizuje dost blbě.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... lidi , proč tu vymejšlíte takový cyráty ? Takový záležitosti ať řeší NASA , ESA a jiní , ale u domácího používání ? Bez jakýchkoli problémů jedu LiFe od 2,90V do 3,45V (zpočátku 3,70V) od roku 2009 to jest už sedm let .
Z mého pohledu fakt nechápu proč si komplikovat život :sm1: natož jedná-li se o použité LiFe .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od ota »

Ono je zajímavé sledovat, že čím déle má uživatel LiFePO4, tím méně se o ně stará.
Je to možná dané počáteční investicí a určitým tajemnem těchto zdrojů.
Ze začátku jsem je také sledoval několikrát za den, teď starost přenechávám čínskému battery monitoru za 2USD.
V tomto ročním období bych se jen staral aby byly články alespoň při +5C kvůli vnitřnímu odporu a toť vše.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od solárník »

Souhlasim.. Jen je zajimave ze vsichni tu resili alespon jednou, kdyz pri nabijeni jeden clanek prejizdi max napeti (tedy nejake balancovani pri konci nabijeni) . Ale ze to samy se deje pri vybijeni pri jednom slabsim clanku, to tu neresil nikdo a pritom se to deje uplne stejne. Vsichni spolehaji na napeti celho packu ale clanek muze byt uz treba na 2.4V.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od abrams »

solárník píše:Souhlasim.. Jen je zajimave ze vsichni tu resili alespon jednou, kdyz pri nabijeni jeden clanek prejizdi max napeti (tedy nejake balancovani pri konci nabijeni) . Ale ze to samy se deje pri vybijeni pri jednom slabsim clanku, to tu neresil nikdo a pritom se to deje uplne stejne. Vsichni spolehaji na napeti celho packu ale clanek muze byt uz treba na 2.4V.
Zdravím ,

tyto situace se hojně diskutovali a řešili dost dávno , v současnosti je již mnohonásobně prodiskutováno a věřím že všichni uživatelé Lithia již mají monitoring jednotlivých článků jak nahoře tak i dole . A je každého věc zda-li měřáčkem za pár šušňů či real-time BMS - jde o účel ;) .
Že v aku jsou články s rozdílnými kapacitami není nic neobvyklého . Nejčastěji bývají srovnány při horní hranici napětí (Top ballancing) a že se odpojení zátěže řídí dle napětí nejslabšího článku je snad samozřejmé :mrgreen: . Divil bych se kdyby někdo *batt* řídil jen dle celkového napětí ... ::facepalm:: .

Elektronům zdar *cloud* *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od solárník »

Ok, nevzpomínám si, že bych tu o té dolní hranici někde četl. A jak konkrétně to řešíte ostatní? Já mám od BELu shield k Arduinu na měření všech jednotlivých napětí článků, které spíná nabíječ, popř při větším vybití v panice odpíná load.

Ale třeba u nějakého Celllogu je jen alarm na překročení napětí, nebo je tam i na podpětí?
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od ota »

On je top balancing používán nejčastěji i proto, že přebití může být pro článek smrtelné, zatímco vybití pod 2,8V (2,5V jak pro koho) není zdaleka tak ničivé.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

ovšem že CellLog umí hlídat jak přepětí (over voltage) tak i podpětí (low voltage) . Po nastavení horní a dolní hranice napětí spustí poplach pokud napětí kteréhokoli z osmi měřených článků ujede mimo nastavené limity . Jediná potíž je , že disponuje pouze jedním alarmovým výstupem :? což pro šikovného kutila není problém .

Obecně se dá říci , že dost uživatelů Lithia má horní hranici ošetřenou balancery a spodní přinejmenším pípákem . Osobně CellLogy hlídám horní i spodní , mimo jiné .

Přesně tak Oto , nabitý článek má v sobě hodně energie :arrow: :hell: , kdežto vybitý naopak a tudíž v něm nemá co napáchat rychlou paseku . Mám pár LiFe článků co ke mě přišli s 0,60V a po nabití normálně jedou :yes: jak dlouho byli v "klinické smrti" netuším .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od rva »

solárník píše: A jak konkrétně to řešíte ostatní? Já mám od BELu shield k Arduinu na měření všech jednotlivých napětí článků, které spíná nabíječ, popř při větším vybití v panice odpíná load.
Za normální situace si měniče hlídají spodní napětí baterie, při kterém přepnou na DS. Dva cellogy hlídají jednotlivé články jak na spodní, tak na horní napětí. Při překročení limitu sepnou časové relé a sirénu. Pokud do 5 minut nikdo nezasáhne, odpojí časové relé baterii a panely a čeká se na někoho, kdo zjistí, co se stalo a nahodí systém.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od abrams »

rva píše: Za normální situace si měniče hlídají spodní napětí baterie, při kterém přepnou na DS. Dva cellogy hlídají jednotlivé články jak na spodní, tak na horní napětí. Při překročení limitu sepnou časové relé a sirénu. Pokud do 5 minut nikdo nezasáhne, odpojí časové relé baterii a panely a čeká se na někoho, kdo zjistí, co se stalo a nahodí systém.
Zdravím ,

zajímavé :idea: časové relé mě nenapadlo . U mě poplach okamžitě odpojí ::pv:: od reglu nebo vypne měnič .

Eelktronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od vata »

abrams píše: Zdravím ,

tyto situace se hojně diskutovali a řešili dost dávno , v současnosti je již mnohonásobně prodiskutováno a věřím že všichni uživatelé Lithia již mají monitoring jednotlivých článků jak nahoře tak i dole . A je každého věc zda-li měřáčkem za pár šušňů či real-time BMS - jde o účel ;) .
No tak třeba já jedu od počátku bez monitoringu jednotlivých článků, jen s pasivním balancingem nahoře a s odpojovánímv první linii podle SOC dole, v druhé podle napětí pod 3,2V, což je na LIFE velmi velkorysé. Je fakt, že jednotlivé články měřím ručně poslední rok jen velmi sporadicky, ale pořád jsou dole i nahoře napěťově stejně. Dat z loggeru přibývá, takže ke konci roku si zase udělám nějaké analýzy, jak se baterka chová s přibývajícím stářím. Z běžného úhlu pohledu se nic nemění - chovají se pořád stejně, neměknou ani pozorovatelně neztrácí kapacitu.
Víc než napětí nebo dokonce vnitřní odpor mě znervózňují myši, úplně se vymykají kontrole, v baterkách mají hnízdo a úplně mi pros*aly SDS a záložní zdroj v rozvaděči :(
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od JonasPP »

vata píše: Víc než napětí nebo dokonce vnitřní odpor mě znervózňují myši, úplně se vymykají kontrole, v baterkách mají hnízdo a úplně mi pros*aly SDS a záložní zdroj v rozvaděči :(
[/quote]

Foto,prosim to chce foto. :)
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od Frenky »

vata píše: Víc než napětí nebo dokonce vnitřní odpor mě znervózňují myši, úplně se vymykají kontrole, v baterkách mají hnízdo a úplně mi pros*aly SDS a záložní zdroj v rozvaděči :(
Na myši je nejlepší biologická ochrana FVE (kočka). :mrgreen:
Pokud kocour zahálí, tak nějaké to pískadlo na plašení myší. Já mám ale třeba problém s tím, že všechny plašomyši slyším, takže jsem spíš vyplašený já a né myši. :lol:
Bratr na chalupě používá mechanické pastičky na myši s chemickou návnadou http://www.eshop-zemedelske-potreby.cz/ ... -ks-p1021/ funguje to spolehlivě, za jednu hodinu 5 myší. Sotva jsem je stihnul s pastičky vytahovat.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od vata »

JonasPP píše: Foto,prosim to chce foto. :)
Vyfotila jsem to až po provizorním očištění, abych při opravě věděla, kde který kabel byl. A pak jsem trávila čas opravou těch překousaných a načatých vodičů :wall: abych to uvedla znovu do provozu, na focení nebyla zrovna náladička.
Budu to muset rozebrat a vyčistit zgruntu, protože ta břečka natekla i dovnitř těch přístrojů :uh:
Nevýhoda autonomního systému" chodí tam jen myši
Nevýhoda autonomního systému" chodí tam jen myši
Pastičky tam samozřejmě mám, se sýrem, piškoty i pečivem, ale ne, ty ludry lezou do rozvaděče krmit se izolací a mědí... Kočka není bohužel řešení, protože mám psy, měla by velmi krátkou životnost.
Tož tak.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od kodl69 »

do pastí nastraž kus drátu se silikonovou izolací, ten jim chutná nejvíc.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek