Domácí recyklace kovů

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Domácí recyklace kovů

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

otázka : co doma děláte s kovovým odpadem ?

Já ho tavím :hell: :yes: . No , teda zatím jen olovo ("FV aku") , hliník a mosaz :D .
Sestava na tavení hliníku
Sestava na tavení hliníku
Roztavený hliník cca 25kg
Roztavený hliník cca 25kg
Sestava na tavení mosazi
Sestava na tavení mosazi
Roztavená mosaz cca 30kg
Roztavená mosaz cca 30kg
Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od avatar »

cumim na to jak tele na novy vrata ))
HonzaLllll
Příspěvky: 8
Registrován: pon led 23, 2012 8:58 am
Reputace: 0

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od HonzaLllll »

Už nad tím přemýšlím dlouhou dobu. Na youtube jsem viděl videa jak taví taky neželezné kovy pomocí indukční spirály doma vyrobené. Uvažoval jsem, žebych koupil indukční plotýnku, někde jsem viděl za 500 kč, trošku ji vykuchal a zkusil to taky. Toho hliníku co se doma nasbírá za rok je celkem hodně. Až dodělám centrálu na dřevoplyn tak to zkusím taky pomoci indukce.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od tomas »

Malý indukční ohřívač na 12V ;) http://rayer.ic.cz/elektro/indheatr.htm
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od bert »

To si robíš bábovky, alebo na čo to využívaš? Vyzerá to ozaj veľmi dobre :!: To ja maximálne ošúpem trocha medi a keď je debnička plná a dobrá cena, speňažím:
https://picasaweb.google.com/1125882443 ... 7249/Pokus#
Tiež by si nám neskúseným mohol :write: , ako to vlastne v praxi funguje: čím kúriš :wood: , akú teplotu si schopný dosiahnuť :hell: a podobné zaujímavosti.
Želám všetkým veľa slnka *sun*
PS.: Aspom som precvičil :comp: nových smajlíkov :sm1: .
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

hliník je docela sranda , 650 - 700°C se dá dřevěným uhlím + dřevo a to cca 1kg na 1kg hliníku (první pec měla spotřebu
3kg dřev. uhlí na 1kg hliníku) . Mosaz je už jiná , taví se při +/- 960°C - takže v peci klidně i 1.100°C :D . Na kilo
mosazi padnou tak 2,5kg dřev. uhlí :eek2: .

Tavím odpad převážne pocházející ze zámečnické dílny (špóny , odstřižky a občas i nějaký ten zmetek :P ) .
Zatím odlévám cyhličky , a třeba časem z toho bude odlito něco hodnotnějšího ....... :yes:

Jak tu zaznělo , indukce - jenže ta se používá především k tavení ocelí a nerezů (1.500 - 1.800°C) , barevné kovy
se taví plamenem nebo v odporových pecích .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
ace
Příspěvky: 98
Registrován: stř říj 26, 2011 10:55 pm
Reputace: 1

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od ace »

To mně se valí doma ještě asi 200ks starých mikroprocesorů Intel/AMD 80486, které by měly mít v sobě cca 0,2g zlata. Našel bych i pár kusů Pentií 60 a Pentia Pro, kde dokonce byl až 1g. Jenže jak to z toho dostat, chemik nejsem ani náhodou a co jsem četl, tak se to v malém množství nevyplatí a je s tím spojeno dost problémů...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od abrams »

Slyšel jsem že toto dělají nějaké galvynovny či co , ale jak to nevím :-( .
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
HonzaLllll
Příspěvky: 8
Registrován: pon led 23, 2012 8:58 am
Reputace: 0

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od HonzaLllll »

Taky jsem slyšel, že neželezné kovy nejdou indukcí tavit, ale na tomto videu http://www.youtube.com/watch?v=1ETQ34rXs0Q to jde. Mohl by to někdo vysvětlit?
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od bert »

abrams píše:...Zatím odlévám cyhličky , a třeba časem z toho bude odlito něco hodnotnějšího ....... :yes: ...
Že by zlatá cyhla? :lol:
Pri tých šponách olej(mazivo-chladivo) vyhorí a nezanechá stopy? Tiež mi tvrdili v kovošrote, že pri tenkých materiáloch sú straty - vraj sa to nejako spečie.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od mypower.cz »

sem nedavno videl jeden z dilu serialu z discovery Jak se to dela jak tam rozdrtili stare olovene aku, bordel shorel, kovy se oddelily tusim ze podle hustoty, vzalo se olovo, odlily se nove desky a vysledkem byla krasna nova aku. Tohle domaci recyklovani kovu vubec nemusi byt na skodu..
:repair: :arrow: :wood: :arrow: :hell: :arrow: *batt*
vmax2
Příspěvky: 40
Registrován: ned lis 13, 2011 8:23 pm
Reputace: 0

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od vmax2 »

Sice si nepamatuji vsechna vyjmenovana slova/a taky delam chyby/,ale cyhlu neznam-sakra kde jsou smajlici!!???
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od abrams »

vmax2 píše:Sice si nepamatuji vsechna vyjmenovana slova/a taky delam chyby/,ale cyhlu neznam-sakra kde jsou smajlici!!???
Dyť co , je to tvrdý a těžký = y :lol: . Jasně , cihla . Hlavně že si rozumýme :yes: .

P.S. Za chibi v textech se omlouvám
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
vmax2
Příspěvky: 40
Registrován: ned lis 13, 2011 8:23 pm
Reputace: 0

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od vmax2 »

abrams píše:
vmax2 píše:Sice si nepamatuji vsechna vyjmenovana slova/a taky delam chyby/,ale cyhlu neznam-sakra kde jsou smajlici!!???
Dyť co , je to tvrdý a těžký = y :lol: . Jasně , cihla . Hlavně že si rozumýme :yes: .

P.S. Za chibi v textech se omlouvám
Jo,jo taky bych rad nejake univerzalni pismeno!!a konecne jsem nasel :eek2:
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm
Reputace: 1

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od jhladik »

ace píše:To mně se valí doma ještě asi 200ks starých mikroprocesorů Intel/AMD 80486, které by měly mít v sobě cca 0,2g zlata. Našel bych i pár kusů Pentií 60 a Pentia Pro, kde dokonce byl až 1g. Jenže jak to z toho dostat, chemik nejsem ani náhodou a co jsem četl, tak se to v malém množství nevyplatí a je s tím spojeno dost problémů...
Neřeknu ti jak ho dostat ven, ale s velkou šancí je obsaženo v bondovacích "drátech" tj. propojení z drátové patice na vodivé plošky na křemíku (drát=několik um ). Pak ještě něco málo v povlaku drátových vývodů. Doporučuji bedlivě pročíst http://cs.wikipedia.org/wiki/Lu%C4%8Dav ... ovsk%C3%A1 třeba tam nejdeš inspiraci :yes:
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

menší kvíz :

poznáte co je co ?
taveni005.JPG
Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od luge »

:sm1: žeby aluminium?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od tomas »

platina? ;) nebo olovo :twisted:
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od vata »

To je asi ta abramsova trofej z jeho starých baterek. Možná by si na to mohl založit živnost - já bych nechala takto baterie pohřbít žehem :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm
Reputace: 3

Re: Domácí recyklace kovů

Příspěvek od Toul »

No jasně jak to tu někdo psal? Plastové části shoří a zbyde olovo:-) JEn na to asi těch LiFePo muselo být hoooodně:-)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek