Odmrazování panelů

Srovnání výkonů v zimním období, odmražování panelů, zimni údržba, čištění panelů v zimním období, péče o panely v zimě, zkušenosti s provozem v zimním období.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Odmrazování panelů

Příspěvek od ota »

Někde jsem četl, že se solární panel dá v tomto počasí odmrazit tím že se do něj pustí proud, panel se zahřeje a námraza/sníh sjede. Standardní panel se má jistit cca 10-15A, což vidím jako maximum, nejspíše to bude méně. Zkoušel jste někdo odmrazovat panely elektricky? jde to? a s jakým výsledkem?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od dracekvo »

Mě by spíš zajímalo, co na to životnost panelů. Přece jen je to něco, na co nejsou stavěné.
Chtělo by to vzít nějaký článek změřit jeho maximum na přímém slunci, pak ho měsíc ho nechat topit a potom ho změři znovu. Aby se předešlo chybě měření, tak porovnat ještě výkon s totožným článkem.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od marko250 »

U mě jsem zatím vypozoroval při sklonu 49°,že stačí trocha slunce a do půl hodinky tam není nic samo od sebe.A výkonnost přez 2-3cm nános sněhu jede taky,když začne svítit,tak bych to zase moc nehrotil.Pokud máš zdroj tak tam jednoduše pusť 100VDC a pár A a uvidíš,osobně si mylím ,že tam ale překáží ty diody v krabičce panelu ne,sám ale neznám propoje?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od vlkazajac »

Mám odskúšaných až 60° ( od roviny ) a lezie všetko samospádom dolu. V poslednej zime som prvý a jediný raz čistil panely od snehu okolo MDŽ... Nestálo by mi to zato. Diody by museli preč, jasná vec.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od solárník »

Já mám jen asi 43° a dolů sníh nesleze, až když začne dost svítit.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od JiříK »

Já mám smeták na šestimetrové tyči. Prima ranní rozcvička! Shora padá sníh na držku, zespoda pes chňapá po konci tyčky. :lol:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

téma opakující se každou zimu :D .
1. pouštěním proudo do ::pv:: jej lze odmrazit . ::pv:: se totiž chová obdobně jako DC motor :arrow: působením vnější síly (točivý moment či *sun* ) generují el. proud , je-li do nich přiveden el. proud :arrow: vytváří to , co je umí pohánět :yes: . V případě ::pv:: je tím elektromagnetické záření vlnovou délkou odpovídající vlnové délky elektromagnetického spektra z níž generuje elektřinu . Jelikož je toto nákladnější (kde v zimě vzít dost el. k rozmrazení ::pv:: když je hnusně :roll: ) než klasické ometení či shrnutí sněhu domácím udělátorem zmrzlýma rukama .

2. integrované bajpass diody ::pv:: při reverzaci chodu ::pv:: můžou zůstat kde sou ;) , ovšem připojíte-li externí zdoj proudu k ::pv:: blbě , tak ty diody zabijete :hell: a bude nutná jejich výměna :lol: .
Mám dojem že správně by to mělo bejt + na + a - na - .

3. maximální proud cpaný do ::pv:: by neměl překročit jeho Isc . Větší proud = víc tepla :arrow: poškození vrstev kolem ::fv:: + možné riziko poškození skla nerovnoměrným zahříváním .
Tu je má fotka z elektro-luminiscenčního testování poškozeného ::pv:: :
co "svítí" je naživu a kde je tma je mrtvo
270_02.JPG
4. z vlastních zkušeností mám vypozorováno , jsou-li pod vrstvou sněhu či ledu vidět ::fv:: :arrow: postarají se osebe sami , ale je-li vrstva silnější jež zcela pohltí sluneční paprsky :arrow: je třeba zasáhnou smetákem či hrablem . V důsledku pokročilé solarytýdy sem schopen ::pv:: ometat i v papučích :lol: ikdyž tuším že je to dost blbej nápad :wall: .

Nejblbší kombinace je fest přimrzlej led na ::pv:: (mrznoucí déšť nebo sněžení na *sun* ohřátý ::pv:: ) a nato napadanej sníh :evil: ... to samo nesjede ani při 90° . Pomůže koštětem nahrubo oméct sníh aby byli vidět ::fv:: a o zbitek se postará *sun* :yes: . Násilně mlátit pryč i led je ::facepalm:: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od fugas »

Snad není pozdě začít se učit.Mohl bych být solariologem ,mám dojem že bych se uživil :D Vzhledem k tomu že psychiatr je prý sám blázen ,uvádím že jsem vloni čekal u panelů pokrytých ledovou krustou ,až se tato pustí.Šlo to poměrně rychle.Byl mráz ale svítilo a z panelů jsem shodil "druhé sklo".V případě sněhu bych počkal ,nebo pokud to jde ,ometal.Ale pokud je mráz je ometat nutnost ,mokrý sníh sjede sám.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od kodl69 »

Mám pro holku, co má pokoj v podkroví, připravenej speciální dárek s extra dlouhou teleskopickou násadou. Jestli se dočtete po vánocích o násilné smrti muže z rukou dítěte, už dál nemusíte pátrat :-)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od tomas »

ota píše:Někde jsem četl, že se solární panel dá v tomto počasí odmrazit tím že se do něj pustí proud, panel se zahřeje a námraza/sníh sjede. Standardní panel se má jistit cca 10-15A, což vidím jako maximum, nejspíše to bude méně. Zkoušel jste někdo odmrazovat panely elektricky? jde to? a s jakým výsledkem?
Jednomu zákazníkovi jsem pro odtávání sněhu nainstaloval toto:
http://www.solutronic-energy.de/index.p ... -box-1p-en
Říkal že to funguje, jen stékající voda ve velkých mrazech mrzne pod nejnižšími panely a vzniká tam velký val ledu který brání dalšímu sjíždění sněhu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od mobilik »

Hmmm, paradna masina. Sakra a nenapadlo ta pomerat ake napatie a prud z toho lezie. To by bola pecka nieco take vyrobit. ;-) Nam ide uz iba o hodnotu IU aby sme nezniclilo jednotlive clanky panelu. ;-)
Parada

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od brumlaj »

napětí neřeš, bude cestovat dle teploty. Stačí prachsprostý proudový zdroj (zdroj konstantního proudu). Panely v polaritě jako kdyby vyráběly. Obtokové diody nechat tam kde jsou.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od kybos »

tomas píše: Jednomu zákazníkovi jsem pro odtávání sněhu nainstaloval toto:
http://www.solutronic-energy.de/index.p ... -box-1p-en
Říkal že to funguje, jen stékající voda ve velkých mrazech mrzne pod nejnižšími panely a vzniká tam velký val ledu který brání dalšímu sjíždění sněhu.
A to postačuje 30W výkonu na odmrazení celého stringu?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od tomas »

Dobrý postřeh kybosy :-) Samozřejmě že nestačí a také mne zajímalo tak to funguje, takže jsem do toho jako vždy vlezl. Ale bylo to v roce cca 2010, tak už si to přesně nepamatuji. Ale bylo to nějak takto: Je to jen pouze hloupá (a předražená) krabička se zdrojem cca 300Vdc a pouze napájí měnič (vlastní spotřeba měniče je brána z panelů, měnič má nulový odběr ze sítě) aby se spustil a ještě tuším sepne nějaké vstupní kontakty na měniči a tím mu dá informaci že má pracovat opačně (jako řízený usměrňovač). Jaké napětí a proud má zpětně do panelů dávat se nastavuje v měniči (jaké hodnoty nastavit bylo napsané v návodu, tak si jej stáhněte a přečtěte). Takže energie na ohřev panelů jde z měniče a krabička se na odtávání nijak nepodílí, tuším že jsem ji i odpojil a měnič stále odtával.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od rottenkiwi »

Mám doma DC/DC 10-60 / 12-80 V 16A/12A menič, s nastavením max. prúdu.
Tak keď to napojím na jeden string, na vstup PV do DC ističa a istič vypnem,
aby prúd nešiel do reglu, je ráno a polotma panel dáva 15 V 0.1 A, pričom
ide o 2 x 38.1 Voc, Isc = 8.98 A, ergo zapojené do série.

Aký prúd a napatie mám nastaviť na tom DC/DC meniči, aby mi začalo odmrazovať ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od solárník »

Panel by mel fungovat jako zenerka okolo napeti Voc. Nastav limit na max proud stringu a zvysuj napeti nez ho dosahnes. Ja ale myslím ze staci i min. Ta spodni vrstva na panelu staci lehce zvodnatet a uz to jede dolu. Asi jen pozor u paralelnich stringu, tam nebude rozdeleni proudu stejnomerne. Dal bych u ciste paralelniho stringu jen max proud jednoho panelu jako prvni test. Tam to nemusi fungovat dobre, mozna to rozmrazi jen nektere panely.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od rottenkiwi »

Budem to robiť len na jednom stringu, a budem kontrolovať dlaňou zozadu teplotu
jednotlivých článkov. Ja to mám na zemi, tak mne stačí použiť metlu.
Ale zaujíma ma to správanie celého stringu.

A čo sa stane, keď polovica panelu bude už odmrazená a začne na ňu svietiť,
ale dolná polovica bude pod snehom/ľadom, ako sa budú jednotlivé články správať,
ak tam budem dodávať z meniča DC/DC nejaké U a I ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od marsal64 »

Rád bych se zeptal nelépe na konkrétní zkušenost:
Mám doma malý sklon panelů a tedy zrovna poněkud problém se sněhem.
V mém případě je reálné se vysunout ze střešního okna s hadicí napojenou na teplou vodu cca 50 stupňů a na panely stříkat a stříkat. Ale nejsem si jist, zda takový teplotní ráz panelům prospěje, resp. jestli rovnou sklo nepraskne.
Zkoušel to takto někdo?
Díky
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od PavelR »

proč tak teplou. když už experimentovat tak bych začal od "kohoutkově" studené a případně přidával na teplotě. Teplá voda je drahá proti studené.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Odmrazování panelů

Příspěvek od vlkazajac »

Už roky čistím sklo na aute studenou či vlažnou vodou, vždy tak akurátnou. Nikdy ľad alebo srieň neškriabem nejakým nástrojom a myslím, že mám to sklo stále zachovalé.
Panel je ale z časti umelá hmota a nie som si istý, že je vhodné oblievať ho 50° vodou. Ťažko asi domyslím, či to neškodí a len predpokladám, že také teplotné šoky mu neprospejú.
Myslím, že lepšie je nesiahať na to a až keď sa snehová či ľadová vrstva sama odlepí, popostrčiť ju napr. metlou nabok alebo dolu. Tak som to robieval, túto zimu som nemusel ani raz !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek