LiFeS2 technologie

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Odpovědět
tom.i
Příspěvky: 24
Registrován: úte črc 29, 2014 8:26 am
Reputace: 0

LiFeS2 technologie

Příspěvek od tom.i »

Zdravim,
mozna je to pro tohle forum asi spatnej dotaz, ale kdyz tu operujete s baterkama, tak bych se chtel zeptat, jestli nekdo necuchl k tomuhle typu baterek:
AAA:
http://hadex.cz/r537-baterie-tinko-aaar03-15v-lithiova/
AA:
http://hadex.cz/r538-baterie-tinko-aar6-15v-lithiova/

spis mi jde o tu technologii, jestli je to dobry nebo spatny, jestli se to vyplati koupit, pripadne jak to nabijet, jak to vydrzi, jestli je to nebezpecny, apod. Nikde nemuzu nic kloudnyho najit

Jde mi hlavne o to, ze to ma 1,5V, coz se pouziva snad ve vsech moznejch udelatkach na baterky a normalni NiMh maji "jen" 1,2V.

Mam chut to prubnout, ale je to nejak podezrele "vyhodne" :)

Diky za info.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: LiFeS2 technologie

Příspěvek od rottenkiwi »

Nenabijať. To nie je nabijatelny, ale primarny članok, https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_battery
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
tom.i
Příspěvky: 24
Registrován: úte črc 29, 2014 8:26 am
Reputace: 0

Re: LiFeS2 technologie

Příspěvek od tom.i »

Aha, takze ve sve podstate takovy alkalicky clanek s novejsimy strevy. Vyplati se to vubec? Kdyz normalni alkalicka baterka stoji do 10Kc?
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: LiFeS2 technologie

Příspěvek od Botas »

takovéto barky co vím má kámoš v bezdrátovém alarmu v různých čidlech a tak.
Tam to asi smysl má celkem velká kapacita není tam samovybíjení a dlouhá životnost při těch malých odběrech.
Ale vymlátit to za chvíli v nějakém foťáku a zahodit asi nic moc.
Když pominu sanyo enelop baterky nabíjecí nimky které mi v rc vydrží dlouho a nabíjím je už několik let super.
ale osvědčili se mi baterky tronic z lidla 4ks nabíjecích AA za 89 to je tak 1,5 enelopky a fungujou bez problému a dlouho ve všem co potřebuju.
Trosecnik

Re: LiFeS2 technologie

Příspěvek od Trosecnik »

To potvrzuji. SANYO Eneloop (zkušenost s AA 2400mAh) se velmi pravděpodobně chytí i tam kde se ostatní 1,2V nechytají. Stejně je na tom VARTA Rechargeable ACCU (zkušenost s AA 2400mAh a AAA 800mAh), je docela klidně možné že pod obalem je to ta stejná baterie. Oboje mají velmi nízké samovybíjení (prodávají se nabité) a dokáží se přitom i uspokojivě rychle nabíjet a vybíjet.

Nějaký rok se malým samovybíjením chlubí už i GP, ale s těmi mám tak špatné zkušenosti že jsem se v minulosti zařekl že už je nechci ani vidět a tak se toho držím. Ty starší, do 1800mAh s užším průměrem + pólu než ty pozdější jsou dobré do hodin (některé mi stále takto slouží, ale teď asi po deseti letech mi přijdou už všechny nafouklé a asi poletí), protože se vybíjí ještě relativně pomalu, ale to je asi tak veškeré uplatnění. Pokud jsou v budíku, tak preventivně dvakrát ročně vyměnit, o mnoho déle nevydrží a jak napotvoru se zastaví vždy když to člověk nejméně potřebuje.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LiFeS2 technologie

Příspěvek od pezizka »

Asi je to od věci, ale kde vadí 1,2V Ni a nejsou velké odběry jsou bezva alkalické RAM. Nízké samovybíjení, dlouhodobá skladovatelnost v nabitém stavu, jakš takš počet cyklů. Ale speciální nabíječka a dost drahé :( Kdysi jsem jich pár měl a spokojenost až do jejich konce.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: LiFeS2 technologie

Příspěvek od brumlaj »

Pro aplikace s nutným napětím 1,5V se osvědčily NiZn články. Nejsou levné, potřebují svůj způsob nabíjení, počet cyklů nejsem schopen jakkoli komentovat, kapacita neohromí, ale foťáky které nežraly i trávu u cesty a kterým 2,5V nestačilo (dva články) jedou jako zběsilé. Jak ale píše tom.i, cena není tak výhodná aby o ně běžný dnešní spotřebitel okem zavadil.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: LiFeS2 technologie

Příspěvek od vata »

Jo, já je znám - měla jsem je v bezdrátových čidlech. Ale nijak zvlášť mě nepřesvědčily, vydržely stejně jako lepší alkalinové. Mimochodem, nepochopila jsem to napětí - 1,5V a lithium?
Z těch ostatních, které se tu diskutují, taky doporučuju Eneloopy - bez silných svítilen se neobejdu, takže pořád dokola pár sad točím, a z těch, které znám, se mi tyhle bílomodré osvědčily nejvíc - nabité skutečně vydrží bez problémů týdny, takže se dají použít i ve spotřebičích jako myši a tak.
Taky jsem si říkala, že vyzkouším ty NiZn, ale váhám - další nabíječka, kam s ní...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek