Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Servery, desktopové počítače a notebooky, netbooky, PC monitory, periferie ...
pepe
Příspěvky: 7
Registrován: ned črc 31, 2016 7:32 pm
Reputace: 0

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od pepe »

Neni vubec za co. Skoda, ze to je z ruky. Kdyby vsak nekdo potreboval neco, tak mam plno veci na elektro, vodice, stykace, jistice a plno dalsiho prislusenstvi pro elektro.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od joseff »

Díky všem za rychlou a plodnou diskusi. Jsem zase o něco chytřejší. I když jsem problém nevyřešil a protentokrát uteču raději do vedlejší vesnice, kde nebude blackout. Ale díky Frantovi budu, zdá se, připravený na příští blackout.

Každopádně, kdyby kohokoli cokoli dalšího napadlo, tak v diskusi pokračujte - rád se poučím a třeba to někdy využije i někdo další.

Je super zjistit, že stále existuje taková spousta dobrých lidí, kteří jsou připraveni pomoci radou i činem v kteroukoli denní/noční dobu!
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja mám napíjanie NB - Lenovo poriešené cez step-up DC_DC menič. Router opačne setp-down.
Přílohy
napajanie_nb_II.jpg
napajanie_nb_I.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

asi du pozdě :( Joseffe - můžu zapůjčit sínus měnič 12V 800W . Můžu jej přivést na kraj Brna .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od joseff »

rottenkiwi píše:Ja mám napíjanie NB - Lenovo poriešené cez step-up DC_DC menič. Router opačne setp-down.
Díky rottenkiwi! A máš vyzkoušené od jakého napětí Lenovo funguje? Jel by i na 12 nebo 18 V?
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od joseff »

abrams píše:Zdravím ,

asi du pozdě :( Joseffe - můžu zapůjčit sínus měnič 12V 800W . Můžu jej přivést na kraj Brna .

Elektronům zdar *cloud*
Díky abrams! Už jsem před blackoutem ujel do vedlejší vesnice, takže pracuju, ale víš jak to je - doma je doma! Nechtělo se mi moc nikoho otravovat a omezovat, kdybych to nějak zprovoznil. Asi pro příště koupím nějaký menší měnič, abych měl pro takové případy UPS - ikdyž u nás nebývají výpadky často - tak 3x do roka.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od xmasin »

A není jednodušší mít doma malou 900W centrálu z Baumaxu/Obi a podobně? Soused ji má a pro malé zatížení je v pohodě.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od joseff »

xmasin píše:A není jednodušší mít doma malou 900W centrálu z Baumaxu/Obi a podobně? Soused ji má a pro malé zatížení je v pohodě.
Taky řešení, ale přijde na to. Pro někoho ano, pro jiného ne. U mě se vždycky nějaká baterka najde, tak pro mě bude jednodušší (i levnější) pořídit menší měnič nebo ten DC PoE injector za dvacku. Ale měnič bude univerzálnější a najde i jiné využití.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od joseff »

No a dalším řešením, které mě teď napadlo by taky mohl být mobilní internet - na den to stojí pár kaček.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od dracekvo »

Já to mám doma pořešené napájení modemu, switche a notebooku přes step down měniče. Jedu sice na 48V, takže první měnič je na z 48V 12V. V tvém případě se může vynechat. Modem VDSL je přímo na 12V a switch na 9V. Tak za měničem 12V je další na 9V. Napájení pro notebook sem koupil na ebay univerzální napáječ viz. foto. Ceny komponentů jsou rádově do stokoruny a běží nonstop už několik let.
Přílohy
shopping.jpg
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od joseff »

Diky dracekvo!

Jinak s tím internetem přes mobil jsem to asi úplně nedomyslel, protože jak dlouho vydrží baterka mobilu, než se vybije, pokud mobil zprostředkovává připojení k internetu? Když jsem se přes mobil k internetu připojovával někdy v letech 2001-2005 se stařičkým dobrým manažerským Ericssonem R520m, propojeným s PC přes Bluetooth, pomocí GPRS, tak byl vždycky v zásuvce, takže nevím, za jak dlouho by se baterka mobilu vybila? Tipuju hoďku a půl?

Ale zase, kdyby se telefon připojil k PC kabelem, tak se bude i nabíjet a neměl by být problém? Bylo by jen potřeba zajistit napájení notebooku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od rottenkiwi »

Ak je to starý telofón, tak má určite vymeniteľnú baterku, tak sa hodí mať 2 - 3.
Ak je to nový, tak sa určite dá pripojiť k nejakej banke 10000 až 15000 mAh,
a umiestniť na miesto, kde je najlepší signál.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od dracekvo »

Používám na takové věci starej tel. Motorola Milestone a do ní sem si koupil velkou baterku.
Ale i na normální baterku vydrží dělat 3G modem přes wifi cca. dvě hodiny. Pokud je internet sdílenej přes USB, tak vydrží téměř nonstop.
Ale záleží na využití internetu. Pokud brouzdám po webu, tak se telefon normálně stíhá nabíjet. Pokud bych stahoval několik hodin v kuse data, tak se nabíjet nestačí ani z 1A nabíječky a baterka postupně klesá.
Ale příde mi to zbytečné. To raději pořeším napájení domácího internetu. Pokud teda nejsi přes wifi a s vesnickým blackoutem nelehnou ostatní pojítka providera.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od joseff »

Tak na další blackout jsem už připravený a nic mě nezaskočí!:)

Router + AP připojím přímo na 48V baterku ze skútru - vyzkoušel jsem, že trafo routeru i PoE injektor AP (obojí na 100-240 V AC) tak v pohodě jedou. Na tuto 48V baterku jedou i nabíječky mobilů (Nokia).

Takže jsem vzal zásuvku na 220 V a kabel pro napájení PC, ze kterého jsem uříznul vidlici pro zapojení do klasické zásuvky 220 V a místo ní našrouboval tu zásuvku na 220 V. Byl jsem však nepozorný a nevšiml si, že trapézový konektor na druhém konci napájecího kabelu PC je trochu jiný než ten, který mám na baterce skútru, takže mi to nakonec nepasuje - viz obrázek:

[img]
PB022099.JPG
[/img]

Vlevo je konektor k baterce skútru, vpravo klasický konektor z napájecího kabelu pro PC. Rozdíl je v tom, že konektor ke skútru má prostřední zdířku vodorovnou, PC kabel svislou, takže to tam nenarvu tak, jak jsem plánoval!

Tuší někdo, jak se ten konektor vlevo na fotce jmenuje a kde bych ho mohl najít/sehnat/odříznout? Nebo jak mám co nejjednodušeji a nejrychleji a nejpohodlněni potřebná zařízení na konektor/baterku skútru napojit?

Na notebook + externí monitor mám díky Frantovi Victron 500 W a k tomu baterky, které budou doma zrovna po ruce...
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od kodl69 »

Ten prostřední vývod na 48v nikam nevede, použil bych nadprůměrné násilí a potom je potřeba kabel pečlivě označit, aby ho někdo nepoužil kde nemá... Mám to stejný na nabíječce pro elektrokolo, ale dokonce bez prostředního kontaktu ( IEC C17) takže tam koncovka od pc pasovala. Až se strachem, že do toho někdo pustí 230V. Zkusil bych ebay. Podobná je iec C19- C20, ale tam jsou naležato všechny, iec to nezná https://en.wikipedia.org/wiki/IEC_60320#C1.2FC2_coupler takže je to čínská podivnost.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od joseff »

Díky kodl69, jasně, prostřední kolík 48 V nikam nevede, kabel budu používat jenom já, mám ho pod zámkem, takže zneužití nehrozí.

Větší než malé násilí jsem použil ještě předtím, než jsem dotaz položil, protože jsem to potřeboval otestovat - přišlo na řadu dláto a kladivo a prostřední zdířku jsem prostě opatrně zvětšil...

Všechny IEC koncovky jsem prošel a protože žádná nepasovala, tak jsem položil dotaz. Zdá se tedy, že to bude opravdu čínský nestandard. Chtěl jsem to mít více "košér", takže zase nic! Možným řešením by snad mohlo být použití dvou faston konektorů, které bych na pravý a levý kontakt konektoru baterky skůtru nasunul.

Pokud by někoho napadlo něco lepšího, nechám si rád poradit!
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am
Reputace: 28

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od matobabetak »

https://www.aliexpress.com/item/10A-DC- ... 0.0.1mXGwh

napajanie pc vyriesene a este elegantne za 13e s diplayom, staci pridat maly ventilator (uz nachystane otvory) konvcovku a mozte napajat cokolvek do 60V, ja idem tak moj all in one pc kde je 19V max 8A priamo z 12V
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek