Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od kyocera »

Moje zkušenosti.
První fotovoltaické panely 6 x 250W jsem pořídil až hodně zlevnily. Celý systém jsem od začátku
udělal na 48V. Investice dosáhly částky max.80 tis.Kč. Nejprve jsem tedy zapojoval hotové
kupované krabičky ,měnič Victron 1200V na zimu a 3000W čína jen na léto. Velké spotřebiče
pračka a el. trouba jsem nikdy do ostrovního systému nezapojil. Na celém tomto vlastním
systému jsem se sám hodně naučil.
Dalším rokem už jsem zakoupil fotovoltaický střídač určený pro dodávku do sítě. Ale do sítě jsem
nedodal nikdy ani jeden W. koupil jsem to jako vlastní školní pomůcku.Abych se na tom naučil.
Zaměřil jsem se na silnoproudé části. Vytvořil jsem pro sebe umělou ostrovní vlastní síT´220V a
k ní připojoval fotovoltaický střídač určený pro dodávku do sítě. Na tom jsem provedl desítky
měření a dobře pochopil strukturu celého střídače i jednotlivé části.
Později jsem zakoupil asi za 40tis.kč součástky a pustil se do výroby sinus
měniče HF i LF ze 12V a z 48V na AC 220V. Zvyšující DC konvertory a vyzkoušel si zapojení základní
druhy topologie z oblasti spínací techniky. Zajimavostí je i můj sinus měnič se vstupním
napětím DC 44V až DC 330V a výstupem AC 220V sinus. Tedy velký rozsah vstupního napětí.
Přečetl jsem knihy o spínací technice , desítky diplomových prací z české republiky i ze zahraničí.
Musím říct, že nejsem talentovaný vůbec nejsem nadaný. Nejsem ani nijak šikovný .Jsem jenom
hodně pomalý a trochu vytrvalý.
Zkoušel jsem např.kombinovaný systém ohřev vody 95% FV energie jde do vody přes obdélník
a jen 5% jde na výrobu sinus přes léto. Přes zimu pouze vše na výrobu pouze sinus. Žádný ohřev
vody .Tento systém měl jen malý aku. To byl mezník k ostrovnímu systému bez akumulátorů.
Ted v poslední době jsem se dopracoval do úplného ostrovního systému bez akumulátorů , kdy
ostrovní systém umí vyrábět sinus 220V v ostrovním režimu bez akumulátorů. V případě, že
nějaký spotřebič má zrovna spotřebu nad 1000W a sluníčko zajde za mrak, systém si umí
docucnou energii ze sítě DS, ovšem vždy tak, že nedojde k přetoku ani jedné sinusovky zpět do
DS. DS je pro mě tedy pomyslný akumulátor , levnější jako skutečně fyzický aku. Naopak, kdy
spotřebiče na výstupu sinus měniče bez aku měniče nemají velký odběr využívá se FV ohřev
vody. FV je tedy vždy maximálně využívaná.
Jakmile FV panely přestanou dodávat, přes noc, systém se sám přepne pouze na DS a má nulovou
vlastní spotřebou přes noc. Napsal jsem pokud spotřebič má výkon nad 1000W, tak se potřebná
energie docucne z DS ,pokud FV panely zrovna neumí dodat potřebný výkon. Ono je to tak. Těch
1000W stačí. Rozbor platby na Vaší faktuře za elektřinu by ukázal, že 95% platby na vaší faktuře
dělají spotřebiče s výkonem do 1kW. Jen 5% dělají spotřebiče s výkonem na 1kW. Pračka trouba
atd. To uvádím proto, že často zde píšete o 5kW měničích. 5kW měnič by měl význam když
bychom usilovali o 100% soběstačnost a odstřihnutí od DS. To je ale neekonomické, nereálné.
Tento systém ostrovního měniče bez akumulátorů, respektive s využíváním DS jako pomyslného
aku kdy jen vycucneme energii z DS v případě potřeby , ale nikdy nedodáme do DS , se mě zdá
nejlepší z hlediska ekonomiky. Protože skutečný aku vždy elekřinu v ostrovním systému hodně
podraží. V prvním příspěvku v roce 2015 jsem napsal, že mě
zajímá možnost jak snížit cenu vyrobené energie. V únoru 2017 to budou 2 roky co se tomu věnuji.
Pomalu píši svůj příspěvek s názvem minimalizace, maximalizace, optimalizace. Příspěvek
doplním fotkami a příspěvek uveřejním tady na foru v únoru 2017, jako výsledek práce za 2 roky.
Pokud se to setká se zájmem, tak i popíši více detailů v únoru 2017.
Snad nikoho neurazím, ale fotovoltaiku bych kromě jiného nazval i jako koníček chudých.
Ale jsou i ještě levnější koníčky. Třeba běhání. K tomu stačí jen nohy a boty.
Letecký modelář je schopen dát za jednu sezonu do svého koníčku 100tis.Tady máme
relativně levný koníček , který přenese spíše než úsporu, tak radost z toho, že něco funguje, tak
Jak jsme si to přáli. Jednou jsem napsal, že dotace by mohli zlevnit výrobu za 1kWh. To tehdy, když
začala zelená úsporám. Gupa mně tenkrát nadávál a spílal , že jsou to opilecký kecy. To nebylo fér
od Gupy, ale jak šel čas , tak jsem na to změnil názor. Nikdy jsem žádnou dotaci
neměl a myslím si, že tak jak je to nastavené , že je to proti zdravému rozumu, že dotace na systém
s aku je pouze jen za podmínky připojení systému na DS. Tedy větší závislost na DS. Mělo by
tomu být naopak. Sytém s dotací pro aku by měl být pouze bez DS. Nikomu bych systém s
s dotací a aku , kdy celý systém musí být připojený na DS nedoporučil. Dotace s aku znamená být
větší vazal na DS. Ale to jen na okraj.
Ostrovní fotovoltaika je a bude i do budoucnosti v zájmu pozornosti lidí, u kterých převažuje
stránka zábavy a koníčku nad ekonomikou nebo návratnosti. A osobně jsem se na tom za dva roky
naučil úplně nejvíc.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od vlkazajac »

Mozeme sa do nekonecna bavit o najroznejsich suvislostiach, ale to hlavne sa musi povedat. Zakladny ramec musi dat debate zadanie od ota. Myslim tym toto:
Potrebujem na 5 dni zabezpecit zalohu DS tak, aby domacnost mala k dispozicii kazdy den aspon 3,5 kWh ako minimum a 6 kWh ako standard. Cele zariadenie ma poskytovat ekonomicke optimum pre vyuzitie v mesiacoch marec az oktober a nevypocitatelny deficit bude pokryty benzinovym agregatom s DC generatorom alebo dennym prevozom baterii do nabijacej stanice vzdialenej 22 km. Limit pre investiciu je 80 000 Kc.
Atd atd ......
Inac budeme diskutovat dokola a opakovat temy.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od rottenkiwi »

Tu ja zaujímavá štúdia o financovaní fotovoltaiky a o dopadoch na ceny el. energie.
https://www.agora-energiewende.de/filea ... 15_web.pdf

Takže, možno sa netreba až tak ponáhľať za sebestačnosťou, aby človek nestratil,
tým že nakúpi draho neefetívnu tecnológiu, ked u pár rokov budú ceny aj účinnosť
panelov úplne inde.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od rva »

kyocera píše:Ted v poslední době jsem se dopracoval do úplného ostrovního systému bez akumulátorů , kdy
ostrovní systém umí vyrábět sinus 220V v ostrovním režimu bez akumulátorů. V případě, že
nějaký spotřebič má zrovna spotřebu nad 1000W a sluníčko zajde za mrak, systém si umí
docucnou energii ze sítě DS, ovšem vždy tak, že nedojde k přetoku ani jedné sinusovky zpět do
DS. DS je pro mě tedy pomyslný akumulátor , levnější jako skutečně fyzický aku. Naopak, kdy
spotřebiče na výstupu sinus měniče bez aku měniče nemají velký odběr využívá se FV ohřev
vody.
Zajímavý systém. Samozřejmě nejlepší by byl nějaký normální netmetering (ale ten nebude). Obávám se ale, že bez baterek bude u běžného uživatele jen malé snížení spotřeby z DS. A to z několika důvodů: Obvykle se značná část spotřeby odehrává ráno a večer, kdy panely moc nedodávají. Přes den, kdy dodávají dostatek, zase nebývá nikdo doma, kdo by smysluplně energii využil. Dá se využít na ohřev vody, ale tam má elektřina z FV konkurenta - třeba nízký tarif z DS. Konkrétně u mě 50% spotřeby elektřiny pokrývá FV. Z těch 50% jde zhruba polovina z baterek a polovina jde přímo přes den z panelů (regulátorů). Bez baterek bych teda pokryl jen 25% elektřiny z FV. A to jsme rodina, kde je provoz i přes den a spoustu žravých spotřebičů se snažíme zapínat, když svítí Slunce.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od vlkazajac »

Je to ( kyocera, rottenkiwi, rva ) vskutku zaujimave a zaujalo to aj mna. Je to ale jasny OT.
Viac by sa priblizil k teme navrh natiahnut odniekial 3 km kabla alebo prevazat baterie na nabitie. Prepacte !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od marko250 »

Okamžitý výpadek DS nahradí jedině zálohová nabitá baterie do výše své kapacity.Pokud trvá výpadek déle a voda/vítr/slunce nikde,musí přijít na řadu mechanická přeměna.Ta buď motorizovaná z fosilních paliv,nebo živočišná.Pak už je to jen o účinnosti a ochotě se tomu věnovat na té samotě.A jelikoš Oťas asi nebude Peter Sagan -tyran nutící šlapat na upravených rotopedech rodinu o duši,či pěstovat osly do zápřahu s pohonem generátoru,zbývá vyrobit šikovnou centrálu z diesel motoru a DC generátoru adekvátního vůči kapacitě baterek,nejlépe s automatickým startem a hlídáním.S tímto generátorem by musel vyrobit k ostrovu chybějící energiji,v mém případě 1,3MWh,cena by kolísala dle sehnání paliva.Samozřejmě jako nouzovka pro několikadenní výpadek DS je zbytečné bastlit svůj generátor,k tomu postačuje pouze komerční za rozumnou cenu.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od kyocera »

Odpovídám autorovi SZ Nejsem moc šikovný a odpověd na SZ není pro mě intuitivní záležitost, spíše kostrbatá. Proto většinou uvádím piště do SZ mejlovou adresu. Ale to
Jsem nenapsal. K první otázce. Na solárním nabiječi Victron 150V / 70A jsem nikdy nic nového nenastavoval. Pouze jednou u mého známého, který má stejný typ jsme změnili
napětí místo původních pro 16ks LIFE má nyní 15ks. Jeden kus LIFE mu odešel a nový aku
už nepořizoval. Tomu se přizpůsobilo pouze napětí na Victron , ale žádné časy v režimu
nabijení aku se nikdy neměnily.
Ostatně byl jsem z vlastního zájmu na školení v Jihlavě na Victron s prezentací výrobce
a majitele Victron a lidé si tam
spíše stěžovali, že např. solární nabiječ Victron 150V / 70A nekomunikuje s dalšími
krabičkami Victron. Za druhé Myslím, že to co napadlo Vás s bratrem před 5ti roky a mě
později nezávisle na Vás . tedy využít DS jako levný aku, ze kterého se občas docucne
energie je logický shodný postup v myšlenkovém pochodu najít co nejlevnější řešení.
A nakonec to navede na systém ostrovního měniče bez aku.
Koupil jsem si fotovoltaický střídač, protože jsem si na počátku myslel, že bych ho mohl
donutit pracovat v ostrovním režimu. To se mně ale vůbec nepodařilo.
Někdo píše aku na 3 dny. Měl jsem aku 7kW dimenzované v UPS pro celý RD na 48 hodin.
Ale to jen proto, že to byla UPS bez FV panelů. Ostrovní systém měniče bez aku nepotřebuje
Aku na 3 dny. Vždyt druhý den vyjde sluníčko. Ale jak říkám. Ten hlavní důvod byl i
ekonomický. Držet výrobu 1kWh za cenu kolem 5ti Kč. Z toho vyjde i rozumná návratnost
u systému měniče bez aku.
Ostrovní systém bez aku je snahou o to dostat ze systému co nejvíce za co nejméně peněz.
Já ale zkouším systém s aku i bez aku. Mohu tak více srovnávat. Zařízení měniče bez aku má
na vstupu přepěťovou ochranu na 600V. Na to se připojí FV panely.Na výstupu jsou dvě
zásuvky. Jedna pro čistý sinus druhá obdélník pro ohřev vody. A potom je zde běžná flexo
šnůra pro připojení do běžné zásuvky 220V. To připojení do běžné zásuvky je galvanicky
oddělené transformátorem.
Pokud měnič má potřebu si docucnout energii z DS je to z běžné zásuvky a
měnič je ve vztahu k zásuvce běžný spotřebič. Pro přísné předpisy u nás je galvanicky
oddělený transformátorem. Tedy transformátor je mezi ostrovním měničem a
fexo 220V, která se připojí do běžné zásuvky 220V.
Takové zařízení ostrovního měniče bez aku ani nemá smysl nijak autorsky chránit.
Ze dvou důvodů. 1. Trh je příliš malý.
Druhý důvod je ten, že pokud by se něco takového hodně rozšířilo, opět vyjde nějaký
předpis na ochranu monopolu DS aby se něco nějak potlačilo. A zařízení bude vlivem
možného nového předpisu bude opět k ničemu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od dracekvo »

kyocera:
ahoj, máš to velice zajímavé a určitě to stálo spoustu času a bádání. Ale vyvaroval bych se označování ostrovní systém. Neb pokud docucáváš el. z DS, tak to ostrov není.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od kyocera »

Ale já si troufám tvrdit, že je to ostrovní systém. Klidně si celý tento měnič vezmu za slunného dne
na chatu, kde žádná zásuvka na docucávání není. A tento ostrovní měnič mě bude poskytovat
sinus 220V třeba pro čerpadlo. A flexo šnůra bude nezapojená volně viset. Záměrně jsem napsal
za slunného dne. Ale takové dny na chalupách bývají a ne na každé chalupě je 220V.
A někdy těch 220V sinus přes den na chalupě stačí. Takže prosím ponechat označení ostrovní.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od vlkazajac »

Už je popísaná druhá stránka, tak by sme sa mohli vrátiť k téme. Ota chce zálohu k DS pri jej výpadku na niekoľko dní.

Len centrála by mu nestačila, potrebuje úložisko energie na deň aj noc. Takže potrebuje batérie. Keďže ich už mať bude, potrebuje ich dobíjať a predpokladá, že to bude robiť z FV panelov. Problém je ten, že výpadok môže nastať v čase deficitu, nielen v čase prebytku.

Nemám problém sledovať túto niť. Vy áno ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od kyocera »

Ještě odpověd na 2ks SZ. Autoři nenapsali mejl. Odpovědˇna první SZ. Jednou jsem vás navštivil doma osobně. V šuplíku doma máte neosazený zelený hotový DPS označení EGP 1000W, ten jste mě ukazoval a je to na DC 320V na AC 220V čistý sinus / 1000W. Tak ten DPS v první řadě dodělejte. Osciloskop na aku taky máte. Můžete se tedy bez problému podívat na průběhy v můstku i na buzení , bez toho aniž by jste ublížil Vašemu osciloskopu , protože ten Váš je s aku v osciloskopu izolovaný.Až budete mít tento díl hotový, tak Vám poradím co k tomu dál. Ale tímto dílem začněte. DPS s označením EGP 1000W máte vlevo v prvním šuplíku nahoře.Druhá SZ. Napište do SZ mejl a pošlu Vám vše co mám a na co se ptáte.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od ota »

Spíše jsem chtěl rozpoutat diskusi, kde by se probral optimální poměr denní spotřeba/denní zisk z FVE/kapacita baterií.

Například u mě denně spotřeba 5kWh/max.energie z FVE 18kWh/baterky 15kWh.

Mimochodem, teď jsem navýšil batetrky z 7,5kWh na 15kWh a okamžitě se snížila potřeba DS
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

pěkně se to tu rozevlálo . Je to dobře i špatně současně :arrow: je tu vícero informací ale přímo k tématu moc ne .
Kyocera - velice zajímavý projekt ostrovního měniče bez aku :arrow: vychytávka šitá namíru ČEZkému prostředí :yes: . Za což před Vámi smekám klobouk ::rolleyes:: .
Dovolte mi pár reakcí - 1. ostrovní je jen a pouze při práci z ::pv:: , v okamžiku přisosávání z DS se stává ON-GRIDem se zpětnou brzdou . 2. celý systém připojený k DS je poloostrovní se zálohou z DS :arrow: nikoli čistý ostrov . 3. DS je ve funkci externího jednosměrného zdroje , nikoli aku :arrow: aku má obousměrnou funkci toku el. energie .
XkW měniče používáme kvůli minimalizaci odběru z DS a to jak pro noční spotřebu 0,XkW tak i při denních špičkách . Jak tak pozoruji , není primárně ekonomickou volbou ale volbou subjektivní či morální .

Teď se mi snad povede napsat něco k tématu ;) .
Určit obecné parametry FVE systému s teoretickými vlastnostmi lze , ale jak jistě vidíte na zdejších systémech , každý je unikát šitý na míru uživatele a s ohledem na potřeby (rozežranost) obyvatel žijících ve stínu ::pv:: .
K řádnému dimenzování FVE systému je důležitým základem studium chování případným FVE systémem dotčených obyvatel , místní podmínky omezující komponenty FVE systému a také finance dotčených obyvatel .
Ve většině zdejších případu to táhne jedna "rebelující" osoba :lol: .

Asi bych to vzal od konce , to jest "chci FVE a dám na to takovejhle pytlík chechtáků" :arrow: z toho lze vytvořit dva "krajní" FVE systémy :
a) pro velkou denní spotřebu :arrow: hodně ::pv:: + výkonný měnič / střídač + za zbitek chechtáků menší *batt* pro pokrytí noční stan-by spotřeby .
b) pro menší denní spotřebu :arrow: přiměřeně ::pv:: + přiměřený měnič + větší *batt* .

Univerzální odpověď na položenou otázku "Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobu z FVE" není :? . Základem je reálná denní spotřeba el. a rozložení v průběhu dne .
V tomto ohledu naneštěští všichni nežijeme v jednodruhových unifikovaných domečcích s identickým vybavením a klony dvou lidí , aby se dal vymyslet jeden FVE systém a ten přes kopírák použít na všechny střechy .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od rottenkiwi »

Ten model čo má kyocera sa dá aplikovať, len u ľudí, ktorí majú pomer dennej spotreby
a nočnej spotreby v pomere 10000:1, ja však mám tento pomer cca. 3:2
a ešte ked to podelíme nad 1000 W a pod 1000 W, tak dennú spotrebu nad 1000 W,
mám za posledných 9 mes. 540 a pod 1000 W 520 kWh.

Takže u mňa je FVE bez bateriek vobec nepoužiteľná, lebo namiesto 2000 kWh ročne
by som usporil len asi 700 a 1300 + ďalších 500 kW keď je zamračené, by som musel
ťahať z DS.

Ďalej je ťažko porovnávať 4 kWp na pevno a 2 kWp na trackeroch, jednak na trackeroch
máte plný výkon o 2 hod skor a večer o 2 hod neskor, takže nemusíte tlačiť/´tahať
energiu z bateriek, napr. skoro ráno a večer, tak sa vám zvačší účinnosť FVE, tým
že sú tam zarátané len straty istenia, káblov, regulátora a meniča, ale nie straty v baterkách.

U mňa je doležité, aby som mal pri výpadkoch, napr. 3 dni po sebe, keď opravajú v jari
rozvody 22 kV, resp. modernizujú trafostanicu, tak keby som nemal na chod mrazničky
a chladničky + PC + osvetlenie, tak musím 3 dni bez DS čakať.

Tak načo som potom robil FVE, keď DS vypadne a ja budem mať z panelov 200 W
ale budem chcieť zapnúť mikrovlnku 1340 W, čo potom ?

Ten pomer kWp, kWh LiFE, kWh Pb, to je rozne, lebo u mňa, aby som bol na 92 %
sebestačný mi stačí 3 kWh LiFE, 20 kWh starého Pb a s tým mám dennú výrobu
od 0 do 18 kWh denne, ak panely chladím, takže ak mám baterky vybité,
tak z tých 18 kWh, 7 dám na nabitie bateriek, 7 do bojleru a ešte mi 4 kWh
ostanú na bežnú dennú spotrebu.

Ak by som však začal používať bazén = filtračku, klímu, tak to by som musel určite,
prikúpiť ďalšie LiFE, čo by vobec nebolo rentabilné.
Takže musím čakať, kým si na nové LiFE FVE sama zarobí.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

doma máme roční průměrnou spotřebu el. 12kWh/1den což je se 4kWp v klidu . Před časem jsem apgrejdoval kapacitu *batt* z 12kWh na 24kWh , což v létě nebylo vůbec poznat , až v minulém měsíci to bylo platné . I tak musím přiznat , nebýt letní uloženky el. u souseda tak bych musel začátkem října přepnout na DS :? . Větší kapacitou *batt* sem měl klidnější usínání a ráno vklidu vařil vodu v el. konvici . Jestli si právě někdo klepe na čelo , proč tolik *batt* , je má věc .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od marko250 »

Jak jsi vyřešil tu výpomoc poměrově,zátěžově,amortizačně? Jinak "Ťuk,ťuk"klepu,protože se stejnou spotřebou v domu mi nestačí ani přez 30kWh baterka :-) ,za mě jih máš málo.Stačí tři dny temna a je po ní.Ale ta družba by mě zajímala,osobně bych do ní nešel,protože je problém u vlastních členů s chováním natoš ještě někde za plotem.A hlavně si svou investici míním hýčkat pro dlouhodobé užívání,přeci jen můj záměr byl důchodový FV pilíř :-) :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od rottenkiwi »

No ale keď susedovi vypomožeme 6 A ističom v lete a on nám 6 A v NT v zime, kde može byť
problém, keď aj tak napr. menič beží na 30 % výkonu a tých 6 A mu neublíži ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od vlkazajac »

rottenkiwi píše:No ale keď susedovi vypomožeme 6 A ističom v lete a on nám 6 A v NT v zime, kde može byť
problém, keď aj tak napr. menič beží na 30 % výkonu a tých 6 A mu neublíži ?
No a ja si spravím heliport a budem vrtuľníkom voziť otovi nabité baterky a teplý čaj, keď mu vypadne elektrika. Kábel si strčte do ...... inej témy. Šéfe, něco tady chybí !

Disciplina.....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

musím zaklepat že máme solidního souseda , to zaprvé . Za druhé to bylo ohřevem vody , jak sem tu už nejednou psal . Jednoduše , vzal sem vyhozený zánovní bojler s pouze vadným termostatem , nový stál 240Kč :arrow: bojler sem se sousedem umístil vedle jeho a zapojil před vstup studené vod (studená voda teče prvně do mýho a potom do jeho) . Pak už jen patřičná prodlužka kterou sem odesílal přebitky :yes: . Co sem ohřál já to soused ušetřil :mrgreen: . A teď prodlužkou teče el. opačným směrem do cca 600W nabíječky :D .

Jo , pochopení omezení natoš fungování FVE systému obyvateli domu je taky docela důležitý :? . U nís zabralo pár výpadků a to jak z přetížení u 2,5kW a 5kW měničů tak i pár záměrně vyvolaných + trochu zkreslené vysvětlení z mé strany a už víc jak rok nebyl zásadní problém :celebrate4: . Jelikož sme víceméně furt doma , tak nenastávají podvečerní špičky všechno zapnout :hell: .

Taky to celé vnímám jako vklad do budoucna :mrgreen: .. banky krachnou :arrow: chechtáky v hajzlu , sesere se pracovní trh :arrow: budeme bez příjmu , ale FVE nás pro neplacení faktur neodstřihne :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak dimenzovat pro soběstačnost výrobou z FVE

Příspěvek od Kostěj »

Přiložím svoje čísla - viz obrázek. V rodinném domě se z FVE 1.2kW spotřebuje jako elektřina celoročně 46%, zbytek jde do bojleru/topení. Odběr od distributora byl 1345kWh, bez FVE by byl o 659kWh větší. Žádná akumulace, žádná dodávka do sítě, spotřebiče přepojeny na jednu fázi, žádné omezování spotřeby (ale manželka tomu fandí, pračka-myčka-žehlička se pouští přednostně, pokud svítí).
Přílohy
fve.gif
(15 KiB) Staženo 982 x

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek