odpojení regulátoru

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

odpojení regulátoru

Příspěvek od vla »

V našich elektrárnách stále něco jistíme, někdy mi to přijde zbytečné až zavánějící zničením nějaké součásti. Jedním z takových případů je nouzové odpojení baterií od regulátoru, třeba zkratem na baterce nebo přívodech na baterku atd. Odpojit baterie od regulátoru se mi jednou povedlo a regulátor přežil, ale pro případ takové chyby máte nějaká řešení? Mě teď jedno napadlo, ale rád bych nejprve věděl jak to řešíte vy. Pak sem samozřejmě dám i můj nápad, ale nechtěl bych jím nikoho ovlivnit. Díky za pomoc, Vla.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od dracekvo »

Nemám to řešené. Věřím tomu, že pojistka na baterce odejde jako poslední :)
Ale svého času sem to chtěl řešit použitím jističů a jejich spojením, tj aby to spadlo všechno, nebo použít vyrážecí cívku.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od kodl69 »

zkus hledat, Tomas to řeší 3f jističem, který kromě baterky zároveň odpojuje panely. Jak snadné, ale ne levné. Já mám na panelech jistič s podpěťovou cívkou na 48V, přip. k výstupu z regulátoru - zatím netestováno - a snad to tak i zůstane.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od rva »

Přívody panelů jsou vedeny do 3 regulátorů přes obrovský stykač (nekupoval jsem, zbyl z nějakého zařízení do šrotu). Cívka stykače 230V je napájena z měniče. Když vypadnou baterky, vypadne měnič, odpadne stykač a odpojí se panely. Nevýhodou je stálý odběr cívky stykače, výhodou je snadná implementace dalších čidel, které vypínají elektrárnu - požární čidlo, ...
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od kybos »

dracekvo píše: Věřím tomu, že pojistka na baterce odejde jako poslední :)
Nevěř tomu. Už to mám vyzkoušené. 200 A pojistka na baterce shořela dřív, než 160 A ve střídači a domino bylo odstartováno.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od dracekvo »

Jsem nad tím nějak tak přemýšlel kdysi dávno a co se pamatuju, tak jsem došel k výsledku, že jediné spolehlivé řešení jsou asi sdružené jističe. Tj, když spadne některý z nich, tak sebou veme i všechny ostatní.
Neb např. řešení co psal rva. Když vypadnou baterky, tak není vůbec jisté jestli vypadne měnič. Protože tam jsou všude kondíky a regulátor to tam může prát veselé dále a udržovat celej systém tak nějak na živu i bez baterek. Vůbec si netroufám odtadnout, jak by se to opravdu chovalo a zkoušet na živo se mi to rozhodně nechce.

Jinak pojistky jsou u mě na baterce 250A a u měniče 160A. Takové ty klasické nožové OEZ.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

u sebe to mám takto : z ::pv:: čtyři stringy nom. 8A do čtyřech odpojovačů nom. 25A (AC jističe B25) , následně tyto čyři plusy spojeny do jednoho odpojovače nom. 50A spojený s druhým 50A odpojovačem pro společný mínus pól z ::pv:: pomoci vyrážecího modulu ovládaného CellLogem hlídající přepětí *batt* . Následně do reglu , z reglu mínus pól přímo do centrání mínus svorkovnice a plus do 100A válcové pojistky v pojistkovém odpojovči jež je z důvodu blbuvzdornosti nesnadno přístupný 8-) , následně do plus centrální svorkovnice .
Domnívám se že toto jištění nemá za úkol ochránit selhávku jištěného zařízení před destruktivním poškozením , ale ochránit okolí v případě selhání jištěného zařízení . Mám to bohužel z praktických zkušeností :? .
Pokud dojde k selhání v tomto případě reglu , jde o ochránění okolí , a to jak zastavením bengálu tak především omezením možnosti vznícení okolí havárie . Havarovaný komponent beztak bývá ::phocos-cx:: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od vla »

Takže díky za různá řešení, samozřejmě jsem vymyslel vymyšlené. Vyřeším tedy tím co vymysleli jiní a až poté já a to nejednodušším řešením sdružených jističů. Mezi panely a regulátor doplním 10A jistič, který bude sdružený s 50A jističem mezi regulátorem a baterkami, nevím jestli někde dělám chybu, kolega Kodl píše, že je to drahé, mě to přijde naopak levné, že bych něco špatně zvolil? Jedná se mi o fakticky o 2x2 dva panely v serii, takže by měly stačit běžné jističe do 72v s cenou do 100 Kč/kus.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

nedoporučoval bych mechanické spřažení jističů ::pv:: s jističem reglu do aku !!! Jištění / odpojování ::pv:: kvůli servisu či laboraci v instalaci za dne a oddělený jištění reglu pro případ průseru či laboraci s reglem .
Případné dálkově ovládané odpojení ::pv:: od reglu bohatě stačí k zastavení nabíjení (reglem) , součinné odpojení reglu nemá smysl , pokud jej nechceš zabít . Jo , a jištění měniče pochopitelně vlastním jištěním - nikoli spoečně s reglem .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od vla »

Nedoporučoval bych..., ale proč? Chtěl bych tím řešit problém při nějakém nouzovém stavu mezi reglem a baterií, či samotnou baterií kdy odpadne baterka a regl by teoreticky neměl bez baterky být v provozu. Jde mi v zásadě přesně o to, když z jakéhokoli důvodu přijdu o baterku, udělá se na ní, nebo vedení k ní zkrat atd. nezůstal regl připojen. Předpokládám, že by takový typ provozu nemusel přežít, nebo se pletu? Pro servis jako takový instaluji pojistkové odpojovače.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

problém u baterie ? Jde-li třeba o zkrat jednoho článku , tak regl uvidí jen pokles napětí . Jde-li o selhání celé baterie , tak to y užbyl pořánej malér :shock: a k odpojení ::pv:: od reglu by musel být monitoring *batt* který při případném selhání dálkově odpojí ::pv:: . Totiž , selháním *batt* nemusí proud mezi reglem a aku vyrazit jistič jež by vyrazil i případně spřažené jističe ::pv:: . Otázkou taky je , co by řekl regl na současné odpojení ::pv:: i *batt* ... jistota nepoškození není .
Řeklbych že selhání *batt* je pořádný malér , ať už vinou obsluhy či selháním materiálu ... . Každopádně de o nestandartní podmínky .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od vla »

Otázkou taky je , co by řekl regl na současné odpojení ::pv:: i *batt*. Pro mě je i otázkou co by řekl regl jen na odpojení *batt* , to je vlastně důvod proč vše řeším, třeba to ani nemá smysl, nevím, proto jsem napsal dotaz.
Nemám rád tenhle stát.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od FRSO »

vla píše:Otázkou taky je , co by řekl regl na současné odpojení ::pv:: i *batt*. Pro mě je i otázkou co by řekl regl jen na odpojení *batt* , to je vlastně důvod proč vše řeším, třeba to ani nemá smysl, nevím, proto jsem napsal dotaz.
Zdravím, záleží jak který, mě u MPPT Victron Blue 100/30A už 2x odešel poj. držák na jedné chatě-nevydržel proud 30A, regl. jel dále jako zdroj 13,8V, takže nic nedodával do aku a byl ve Floatu celý týden, systém byl na 12V, panely k MPPT 72čl. 3 ks 190Wp. :yes:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od tomas »

Některým regulátorům odpojení akumulátoru zřejmě nevadí. Například regulátory Victron používá i výrobce průtokové baterie ZBN 2 a ta když se nabije (přečerpá elektrolyty) tak se vlastně odpojí. A když se úplně vybije tak je také odpojená (napětí 0V) a regulátor musí zvládnout "start do tmy".
Myslím že i Studer VS-120 by také neměl mít problém s odpojením akumulátoru. Vzhledem k tomu že má všechny póly oddělené tak tam není DC/DC měnič s tlumivkou ale s HF trafem a tedy zřejmě tam mají full bridge step down a snad i trafo s rekuperačním vinutím.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od kodl69 »

můj tip je: na výstup regulátoru přepěťovou ochranu, bez jištění, co nejkratší drát, a potom klidně ta podpěťová spoušť na jistič panelů. Regulátor zničí indukční špička, která vznikne v okamžiku odpojení zátěže - proud v cívce měniče nemá kam odtéct, tak vyroste napětí tak, že něco shoří. Ale na to stačí milisekunda, představa, že stačím shodit jistič dřív než se něco stane je mylná. U victronu to asi mají ošéfovaný, u tristaru ne, u midnite nevím.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od tomas »

kodl69 píše:můj tip je: na výstup regulátoru přepěťovou ochranu, bez jištění, co nejkratší drát, a potom klidně ta podpěťová spoušť na jistič panelů. Regulátor zničí indukční špička, která vznikne v okamžiku odpojení zátěže - proud v cívce měniče nemá kam odtéct, tak vyroste napětí tak, že něco shoří. Ale na to stačí milisekunda, představa, že stačím shodit jistič dřív než se něco stane je mylná. U victronu to asi mají ošéfovaný, u tristaru ne, u midnite nevím.
U midnite to také nemají ošéfovaný a navíc jej dokáže zničit i zkrat (když otevře přepěťovka) na straně panelů. A myslím že otevření přepěťovky na straně (odpojeného) akumulátoru by také nedal, ty nabité kapacity nadělají také "pěknou" paseku.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od kodl69 »

U mě k destrukci midnite nedošlo jenom díky tomu, že multimetr chybně zapojenej na 20A kterej jsem připojil k panelům, měl vevnitř uvolněný matičky a v tu ránu shořel skoro plamenem... To byla poslední kapka k tomu dát do rozvaděče hned k midnite diodu (teda 3 ks paralelně), aby k tomuhle nedošlo už nikdy. Na diodách je sice při 40A 1V ztráta, ale za ten průšvih to nestojí. Jak na zkrat panelů třeba reaguje victron nebo švýcar?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

OT : na Midnajtu je psáno že je Buck Boost ... neznamenáto že by měl umět nabíjet *batt* ze zdroje s nižším napětím ? Netušíte někdo ?

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od kodl69 »

a proč píše, že napětí panelů je nižší než baterie a o nic se nepokouší? A proč je přes substrátový diody na vstupu napětí aku, když by to při buck boost topologii mělo být jinak? Takže asi ne... Ale v emerice gdyš je neco "boost" tak je to jako "super turbo" :-)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: odpojení regulátoru

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Jestli tomu dobře rozumím, tak odpojení baterie od reglu při připojených panelech může znamenat jeho smrt. Pokud nějaká havarijní situace odpojuje baterii a až následně se vazbou odpojují panely od reglu tak to může způsobit nárůst napětí který odpálí regl.
Napadlo mne, zda-li je možné vedle hlavní baterie paralelně připojit nějakou malou (např. gelovku/y) přes diodu. Pokud budu mít tuto malou baterii zapojenu k reglu, tak proud bude do ní moci přicházet přes diodu, ale už ne zpět do reglu. Pokud se odpojí hlavní baterie a až následně se budou vazbou odpojovat panely od reglu tak tato malá baterie pohltí ee vytvářenou reglem mezi odpojením hlavní baterie a reglu. Dioda už ee z malé bat. nepustí zpět do reglu.
V případě více reglů by mohla stačit jedna malá baterie, dráty k ní by se svedly od všech reglů jednotlivě přes diody.
Malá baterie se necykluje spolu s velkou baterií (dioda to nedovolí), jen udržovaná čeká na svoji záchrannou šanci. Myslím, že by klidně mohla být i nějaký starší.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek