Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Servery, desktopové počítače a notebooky, netbooky, PC monitory, periferie ...
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od joseff »

Prosím o radu - zítra má u nás být ve vesnici celý den vypnutá elektřina a já bych potřeboval pracovat na notebooku a mít internet. Tzn. napájet notebook, router a AP. Mám k dispozici buď autobaterie 12 V nebo několik baterií 6 V.

Notebook mi vydrží na originální baterku 3 h - jak ho můžu jednoduše napojit v domácích podmínkách na baterky? Je to Lenovo, na origo zdroji je 20 V, 2,25 A - nemám ale žádný speciální adaptér, šlo by to nějak jednoduše udělat? Ale jak a čím ho napojit? Kdybych ho připojil ke 3 6V baterkám, mohlo by to fungovat?

Router bych napojil bez problému, je na 12 V, kus kabelu s potřebnou koncovkou mám, tak jen volné dráty na druhém konci přiložit k autobaterii (s přihlédnutík ke správné polaritě) a jede se.

Problém mám ale s AP - ten je napájený přes PoE, přes takovou tu krabičku, která se strčí do zásuvky 230 V a zní se AP napájí přes ethernetový kabel - jak to udělat, abych ho taky mohl připojit na autobaterku?

Budu vděčný za každé řešení.
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od MareC3k »

Tak pokial nemas doma takyto poe injektor tak potom dost tazko.... Obrázek
Musel by si rozpitvat kabel, vybrat 2 pary drotov po ktorych ide napajanie a pripojit ich na baterku.... modry s bielo-modrym (pin 4-5) je + a hnedy s bielo-hnedym (pin 7-8) je -
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od goodbie »

co tak zkusit ještě nějaký mněnič napětí z 12V na 230?? nebo nějakou UPS a k ní dát ty silné 12V baterie?? bylo by to podstatně jednodušší ne??
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od joseff »

MareC3k píše:Tak pokial nemas doma takyto poe injektor tak potom dost tazko....
Musel by si rozpitvat kabel, vybrat 2 pary drotov po ktorych ide napajanie a pripojit ich na baterku.... modry s bielo-modrym (pin 4-5) je + a hnedy s bielo-hnedym (pin 7-8) je -
Díky MareC3k - takový PoE injektor nemám, mám jen ten obyčejný do zásuvky 100-240 V. Stejně tak zdroj k notebooku je 100-240 V.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od joseff »

goodbie píše:co tak zkusit ještě nějaký mněnič napětí z 12V na 230?? nebo nějakou UPS a k ní dát ty silné 12V baterie?? bylo by to podstatně jednodušší ne??
Jo, to by bylo řešení - ale neznám nikoho, kdo by měnič nebo UPS měl a půjčil. No podcenil jsem to a nechal na poslední chvíli, já vím!
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od kodl69 »

Tvou situaci bych popsal jako opak "těžko na cvičišti, lehko na bojišti" a "co můžeš udělat dnes, můžeš udělat zítra nebo pozítří, a tak máš tři dny volno".
V bojových podmínkách je nejjednodušší je rozpárat ten kabel, příp. si nalisovat takovou divnost sám. Já mám teda koupený rozbočovače: http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0 ... 5573.m1684 ale kde bereš jistotu, že tvůj provider má zajištěný napájení celé síťové infrastruktury na několik hodin výpadku?
Na notebook potřebuješ buď adaptér do auta, nebo spojit 6V baterie na 18V a připojit k NB, samozřejmě pokud s tím nemáš zkušenosti, nemáš ani multimetr na kontrolu polarity, tak značně roste možnost zničení těch zařízemí :hell:
a potom je nejjednodušší řešení: jet s NB tam, kde elektrika a internet funguje :lol:
případně vysrat se jeden den na počítače a internet, občas se člověku uleví, opeče si na zahradě na ohni kus masa a v popelu brambory, a nebo zjistí, že by se měl ze závislosti léčit. :mrgreen:
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od vla »

Jestlimáš možnost to vyzkoušet připoj notebook na 12V a uvidíš, nám takhle jdou doma dva ze tří.
Nemám rád tenhle stát.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od goodbie »

jestli to vše napájí spínané zdroje jako,že určitě pak si slož baterie jestli jich máš tolik alespoň na 110V dc a pojede to taky
pepe
Příspěvky: 7
Registrován: ned črc 31, 2016 7:32 pm
Reputace: 0

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od pepe »

Mam ups, kterou bych mohl zapujcit, ci za levno prenechat. Pokud by si mel zajem☺
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od joseff »

kodl69 píše:Tvou situaci bych popsal jako opak "těžko na cvičišti, lehko na bojišti" a "co můžeš udělat dnes, můžeš udělat zítra nebo pozítří, a tak máš tři dny volno".
V bojových podmínkách je nejjednodušší je rozpárat ten kabel, příp. si nalisovat takovou divnost sám. Já mám teda koupený rozbočovače: http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0 ... 5573.m1684 ale kde bereš jistotu, že tvůj provider má zajištěný napájení celé síťové infrastruktury na několik hodin výpadku?
Na notebook potřebuješ buď adaptér do auta, nebo spojit 6V baterie na 18V a připojit k NB, samozřejmě pokud s tím nemáš zkušenosti, nemáš ani multimetr na kontrolu polarity, tak značně roste možnost zničení těch zařízemí :hell:
a potom je nejjednodušší řešení: jet s NB tam, kde elektrika a internet funguje :lol:
případně vysrat se jeden den na počítače a internet, občas se člověku uleví, opeče si na zahradě na ohni kus masa a v popelu brambory, a nebo zjistí, že by se měl ze závislosti léčit. :mrgreen:
Jasně kodl69, můžeme si z toho dělat prdel a na odlehčení dobrý, ale hledal jsem trochu jinou radu a pořád doufal, že to nějak poskládám... Ale i tak díky!

Ještě nedávno jsem to měl tak, že mě výpadky nezajímaly a mohl jsem fungovat několi dnů bez DS. Toto je poprvé, co to řeším, protože se všechno změnilo... Ale to je na dlouhé povídání. Od providera mám z dřívějška zjištěno, že má zálohována na cca 4 h a fak to tak při výpadcích bylo. Možná se to může zdát divné, ale pro mě jsou i 4 h, které bych mohl pracovat kritické a budou mi chybět v tom srabu, ve kterém jsem.

Baterky vyskládám a spojím, i změřím multimetrem a určím správně polaritu, s tím problém není. Ale originální kabely kvůli tomu samozřejmě párat nebudu.

V mém případě to opravdu není závislot a potřebuju to kvůli práci, protože termíny jsou a nepočkají.

Plán B samozřejmě je - tedy, že ujedu do vedlejší vesnice a budu pracovat tam, ale doma je doma (a nemusíš se k nikomu sáčkovat a omezovat ho) a když člověk něco vyřeší a funguje to, tak z toho má i radost a ten pocit? - k nezaplacení! Co si budeme povídat?
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od joseff »

vla píše:Jestlimáš možnost to vyzkoušet připoj notebook na 12V a uvidíš, nám takhle jdou doma dva ze tří.
Díky vla! Ale to bez rozpárání kabelu neudělám, žejo? A jaké značky notebooků to jsou a co mají psáno na štítku? Moje Lenovo má 20 V, tak předpokládám, že na 3 x 6,3 V = 18,9 V by to mohlo jet, ale jak a čím tam ty baterky připojit bez pitvání origo kabelu? Jedině, že bych do toho konektoru v notebooku vrazil "dva hřebíky" a na ně pověsil baterku.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od joseff »

pepe píše:Mam ups, kterou bych mohl zapujcit, ci za levno prenechat. Pokud by si mel zajem☺
Díky pepe, to je aspoň slovo do pranice! A odkud jsi? Klidně i do PM. Značka Jižní Morava!:)
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od joseff »

Spojit sériově 4x 30V panely 230 Wp a konce připojit ke klasické zásuvce a do toho všechno vrazit, když je na zdrojích 100-240 V? Fungovalo by to takto? Co by na to zdroje říkaly? Potřeboval bych to v době od cca 10 do 14 h, to by mohlo být dostatek světla. Hrozný bastl, já vím!
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od goodbie »

joseff píše:Spojit sériově 4x 30V panely 230 Wp a konce připojit ke klasické zásuvce a do toho všechno vrazit, když je na zdrojích 100-240 V? Fungovalo by to takto? Co by na to zdroje říkaly? Potřeboval bych to v době od cca 10 do 14 h, to by mohlo být dostatek světla. Hrozný bastl, já vím!
už jsem to psal :lol:
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od joseff »

goodbie píše:
joseff píše:Spojit sériově 4x 30V panely 230 Wp a konce připojit ke klasické zásuvce a do toho všechno vrazit, když je na zdrojích 100-240 V? Fungovalo by to takto? Co by na to zdroje říkaly? Potřeboval bych to v době od cca 10 do 14 h, to by mohlo být dostatek světla. Hrozný bastl, já vím!
už jsem to psal :lol:
Jsem rád, že nejsem sám takový magor!:) No a fungovalo by to? Bylo by notebooku/routeru/AP jedno, že je budu živit místo AC DC proudem v předepsaném rozmezí?:)
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od goodbie »

každej spínanej zdroj funguje na dc napětí protože to první co se v něm děje je usměrnění 230V AC takže by to fungovat mělo jsou li to trochu kvalítní zdroje
pepe
Příspěvky: 7
Registrován: ned črc 31, 2016 7:32 pm
Reputace: 0

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od pepe »

Jsem z Rakovnika, stredni cechy
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od goodbie »

pepe píše:Jsem z Rakovnika, stredni cechy
Kousek jé Lužná Mašinky jj známe :yes:
pepe
Příspěvky: 7
Registrován: ned črc 31, 2016 7:32 pm
Reputace: 0

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od pepe »

Jj, presne tam. Kdyby si tedy potrebocal, neni problem ti ji zapujcit ci prenechat
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Jak napájet router, AP a notebook z autobaterie

Příspěvek od joseff »

pepe píše:Jsem z Rakovnika, stredni cechy
Tak to mám z ruky, ale snaha se cení, takže díky pepe!

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek