FVE s podporou z DS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

tato nehoda je dílem náhody , zřejmě výrobní vady a štěstí v neštěstí . Těžko říci jak globálně zajistit aby se toto u nikoho nestalo , jaké % onen 100Ah článek představuje ze všech LiFe Ah zdejších členů ? 0,00prd ... nijak tím nechci bagatelizovat rva-ovu ztrátu , ale hysterčit a vymýšlet přehnaná opatření se mi zdá ponekud přehnané ;) .
Osadit k *batt* kourový hlásič a integrovat jej do řízení systému je rozumné , avšak uvědomme si že dojde-li k obdobné situaci , s bouřícím článkem se již nebude moci mnoho dělat :? .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od brumlaj »

rva píše:.......Já si taky myslím, že došlo ke zkratu na jednom pytlíčku a ten poškodil lavinovitě své sousedy. ...........
S tímto bych řekl souhlasí drtivá většina zde diskutujících, ale položil bych (bohužel jsem šťoura) otázku na příčinu destrukce PRVNÍHO pytlíku. Zbytek je dle mého názoru řetězovým efektem přenosu tepla a vzniku tepla při protékajícím proudu. Ale jelikož měly všechny? pytlíky přerušené kladné spoje (Odpor 1,4ohm po destrukci je zanedbatelné zatížení vedlejších článků a havarovaný spoj posledního pytlíku by pravděpodobně přežil nebýt energie z vedlejších článků) nešlo o pouze vnitřní děj havarovaného článku, ale tento byl živen paralelně zapojenými články.
abrams píše:.....tato nehoda je dílem náhody ........
nesouhlasím, příčina možná nebude nyní odhalena, ale náhoda to není
abrams píše:..... výrobní vady ........
ano to je možná příčina, ale rva by byl první publikovaný zde na fóru s takovouto smůlou.
abrams píše: ... nijak tím nechci bagatelizovat rva-ovu ztrátu , ale hysterčit a vymýšlet přehnaná opatření se mi zdá ponekud přehnané ;)
Nejde o přehnaná opatření, ale o nalezení příčiny, pokud existuje uživatelem ovlivnitelná pak její popsání a vyčíslení funkčního protiopatření - existuje-li, ať se každý svobodně rozhodne zda se mu dle statistiky vyplatí případná zvýšená investice.....případně zda podobného dosáhne zvýšenou údržbou (také vyčíslitelný náklad)......
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kybos »

abrams píše:...ale hysterčit a vymýšlet přehnaná opatření se mi zdá ponekud přehnané ;) .
Osadit k *batt* kourový hlásič a integrovat jej do řízení systému je rozumné , avšak uvědomme si že dojde-li k obdobné situaci , s bouřícím článkem se již nebude moci mnoho dělat :? .
Můj názor je takový, že každé hlášení krizové situace (havárie) je pro ostatní členy komunity přínosem. Sám se také zamýšlím na tím, jaké ponaučení z toho pro mne vyplývá a jaké důsledky vyvodím. Původně jsem měl články LiFePO nestažené a uložené volně na uzemněném plechovém regálu. Po získání informací, že ve staženém stavu drží lépe kapacitu jsem provedl stažení článků do bloku. Po prvním přerušení 200 A hlavní pojistky jsem články z bezpečnostních důvodů podložil plastovou izolační deskou v celé ploše regálu. Po současném hlášení průběhu havárie (překvapily mne vysoké teploty a perforace havarovaného článku - u olova zůstal po zkratu plášť článku celistvý i když se nafouknul) zvažuji, že na plastovou desku položím ještě keramickou dlažbu, která by mohla zabránit protavení izolační desky při případné havárii některého článku. V případě protavení izolační desky by mohl nastat domino-efekt, pokud by došlo k propojení vodivé části článku s plechem regálu. Šroubovaná spona článků má také určité předpětí, které by napomohlo destrukci přehřátého článku v sadě.
Myslím, že je na místě vysoká míra obezřetnosti, neboť bych nerad hasil DC elektrický oblouk s proudy v řádech kA, který je schopna plně nabitá 15 kWh baterie generovat. Za takových podmínek by mohl v krátké době prohořet i ocelový regál, na kterém jsou akumulátory uloženy.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kodl69 »

já šel jinou cestou, regál je ze dřeva s nátěrem s požární odolností EI30 - co jsem měl odřezky jednostaranně natřené, tak v krbu shořely až po prohoření z nenatřené strany. Ještě se přesvědčuju k protipožárním dveřím a mřížce odvětrání a asi už je brzo koupím... Jinak automatický hasicí systém mám, u stropu vedou PE vodovodní trubky, to by mělo stačit... :P
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od lzahradil »

kodl69 píše:Jinak automatický hasicí systém mám, u stropu vedou PE vodovodní trubky, to by mělo stačit... :P
mysleno ze v pripade pozaru se protavi a mistnost zaplavi vodou? :)
pokud jo, taky reseni :)
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Článek je nahrazen novým, vše běží jako před tím. I když jsem nezjistil, že by příčinou byl vysoký přechodový odpor, trochu jsem se na to zaměřil v minulých dnech, kdy bylo dost slunce a proud do baterky byl i přes 100A. Spoje zůstaly studené, mírně se zahřívala pojistka 200A na začátku baterie. Pro rychlou kontrolu bez termokamery zvažuji vyříznout si z vosku kostičky a ty rozmístit na kritická místa, jako terminály článků. Jedním pohledem zjistím, jestli někdy teplota terminálu nepřekročila teplotu tavení vosku. Takže je to i lepší, než termokamera, protože ta zjistí jen okamžitý stav. Třeba má někdo lepší nápad, jak toto kontrolovat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od xmasin »

Možná by stačilo na kritická místa dát pár čidel teploty Dallas DS18B20 a ty monitorovat třeba přes raspi a program digitemp. Pokud by se měření ukládala do databáze, tak by šlo i sledovat závislost teploty a proudu, teda za předpokladu, že by se měřil i proud.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od ota »

kodl69 píše:... Jinak automatický hasicí systém mám, u stropu vedou PE vodovodní trubky, to by mělo stačit... :P
Toto řešení se mi před lety osvědčilo v továrně. Nad rozvaděčovými (hořícími) skříněmi vedla PE trubka. Požár roztavil trubku, která hořící rozvaděče uhasila. Tehdy jsem to nazval "Ruský sprinkler"
Pro neznalé: sprinkler je průmyslové automatické hasící zařízení.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od xmasin »

ota píše: Toto řešení se mi před lety osvědčilo v továrně. Nad rozvaděčovými (hořícími) skříněmi vedla PE trubka. Požár roztavil trubku, která hořící rozvaděče uhasila. Tehdy jsem to nazval "Ruský sprinkler"
Pro neznalé: sprinkler je průmyslové automatické hasící zařízení.
Nad elektrikou bych to moc nezkoušel, ale je fakt, že o automatickém hasícím zařízení uvažuju do racku. Zatím jsem našel něco na způsob velkých stacionárních hasicích systémů s inertním plynem, ale v rozumné velikosti menšího hasícího přístroje, takže asi něco podobného by šlo použít i na baterie pokud mají svoji bedýnku.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od ota »

Stačil by CO2 hasičák s elektricky ovládaným spouštěním.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od mopadzi »

kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od xmasin »

To je ono, máme to v práci u větších a zatíženějších rozvaděčů na 48V.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rottenkiwi »

Tento pán s SLAC-u v tejto prednáške poukazuje na chyby v Li(X) článkoch a ako sa dá jednoducho
zabrániť, aby článok nevybuchol ani v Boeingu, ked je to dosť kritické. Od 56:40.
https://www.youtube.com/watch?v=ISEzvNevyck
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Před měsícem jsem doplnil systém měřením energie odebrané z baterek, takže na jednom bočníku mám dva vyhodnocovače - jeden měří SOC (tedy Ah přičítá i odčítá) a druhý měří jen v jednom směru a jinak ukazuje nulu. Nějak se ovlivňují, protože SOC ukazuje méně přesně, než dříve. Příčinu budu muset zjistit - předpokládal jsem, že bočník je tak tvrdým zdrojem napětí, že na něj mohu navěsit téměř cokoliv. Možná je to v dvoulince od bočníku k přístrojům - z lenosti jsem použil jednu pro oba a nenatáhl pro každý zvlášť.
Ale i tak už vím o mé elektrárně zase něco navíc. Nevěděl jsem, kolik energie domácnost spotřebuje z baterek. Optimální je přizpůsobit spotřebu okamžité výrobě, tedy čím víc svítí, tím více spotřebovat a v noci nic nespotřebovat. A nejhorší případ je když přes den není nikdo doma, žádný spotřebič neběží a 100% elektřiny se spotřebuje až večer a přes noc z baterek.
Spotřeba domácnosti pokrytá z baterek
Spotřeba domácnosti pokrytá z baterek
Zároveň tak mohu zpětně lépe odhadnout, kolik "úplných" cyklů baterky prodělaly. Ten zub je radostná událost, kdy jsem rozšířil baterky a přepočítal cykly na vyšší kapacitu.
Přílohy
Počet úplných cyklů baterie
Počet úplných cyklů baterie
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kodl69 »

myslím, že sis odpověděl sám, co způsobuje chybu. Já bych doporučil minimálně UTP kabel, na signál zapojit jeden pár a další připojit na zem. a určitě samostatně od svorek bočníku.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Samostatnými kabely se nepřesnost měření SOC odstranila.
Před zimou jsem vyměnil sklokeramickou desku za desku indukční + desku plynovou, aby operatórka kuchyně mohla vybrat vhodný zdroj energie na vaření. Indukce je dvouplotýnková, Electrolux EHH3920BVK která nemá dotykové ovládání, ale ovládání mechanickými knoflíky. To proto, že měnič může při hrozbě přetížení dočasně odpojit desku a ty s dotykovým ovládáním po opětovném přivedení napájení obvykle nepokračují ve své záslužné práci, ale čekají na obsluhu. Navíc tato deska má sdílení výkonu mezi plotýnkami 1400 a 1800 W, takže se nestane, že by požadovala 1400+1800=3200W od měniče. Plynová deska je dvouplotýnka ELECTROLUX EGC3322NVK. Dodávají k ní výměnné trysky na LPG, 10kg bombu mám venku za zdí. A od číňanů za 12$ alarm na LPG (a CO) https://www.aliexpress.com/item/New-Arr ... 81859.html
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od brumlaj »

rva píše:.....10kg bombu mám venku za zdí.........
a jaký názor na to má URNA? Nebylo by lepší mít místo bomby obyčejnou tlakovou lahev?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od volente »

Kdyby se mělo u nás sledovat slovo "bomba", tak jsou všechny jejich servery přetížený. Pro mladý je všechno "BOMBA". Včera disco, dnešní návštěva ZOO, zítřejší volný den, všechno je to "bomba".
Takže bomby za stěnou u mě doma bych se nebál. :D
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

O víkendu jsem rozšířil elektrárnu o 12 x 260Wp panelů (pořízených tady z bazaru - díky) - posílili jižní stranu. Jsou připojeny jako 4 stringy po 3 panelech do Axperta, kam už vedou 3 stringy po 3 panelech ze západní strany. Počítám, že se pěkně prostřídají aby Axpert nebyl přetížen. Dal jsem je hodně šikmo, ale potvora sníh a námraza se na nich stejně chytá, takže i tady se hodí koště na tyči.
12 FV panelů
12 FV panelů
FV panel TrinaSolar TSM-260PC05A
FV panel TrinaSolar TSM-260PC05A
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od vlkazajac »

Pekné!!! Ale žľab má odvádzať vodu zo strechy. Kým mrzne, je dobre, ale pri odmäku bude voda grindať poza panely. Už teraz je žľab zamrznutý.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět