Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/podzim

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

Příspěvek od marko250 »

Já především nechápu, kde bereš na jaře a listopadu přebytky.Jediný problém s přebytky nastává až duben-srpen a to raději utápím v teplé vodě na mytí ,než si dělat z klimošky knedlíky v hrtanu.Za ten jeden týden v létě by mě to nestálo a to nemám zatepleno.To daleko lepší způsob přitápění vidím ve vzdušných kolektorech na fasádě,které dokážou slabý osvit přeměnit do vzduchu mnohem účinněji,než vybíjet baterky.Teď ještě samozřejmě záleží na celkovém systému domu,co a jak k němu řešit.Další věc s klimou je umístění,jelikoš nasává a vypouští z jednoho metrového otvoru do celé místnosti,tak tam proudění vzniká.A pokud to bude do klidových zón(sedačka),tak to moc příjemné asi nebude.Centrální vzduchotechnika je na tom přeci jen lépe s rozvody,ale každý savec miluje přenos teploty sálavým způsobem,bohužel.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

Příspěvek od ota »

Marko má pradu, možná bychom se měli zabývat fototermickou vzduchotechnikou, protože ta skoro nic nestojí a má 6x větší účinnost než FV.
Plánuju to už dlouho ale nevím kde a jak začít. Máte tu někdo vzduchovou TF?
Podělte se.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

Příspěvek od rva »

Kdo má obytné podkroví, tak zpravidla je v něm přes léto velmi teplo (malá tepelná setrvačnost, i okny na sever se podívá dovnitř slunce, rozpálená střecha). A to vyřeší klimatizace. Zapíná se už dopoledne, když jsou částečně dobity baterky a běží do večera tak, aby v baterkách zbylo dost do rána. Tím nejsou stěny a další plochy tak rozpálené a v noci se dá klidně spát (bez klimatizace). Narážím spíš na to, že teplota je tak "normální", že to děti nenutí jít se schladit do bazénu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

Příspěvek od marko250 »

S tím jsem se taky potýkal,mám v podkroví dva kluky a přehřívání i s novým zateplením střechy je samozřejmě dlouhodobě výrazné.Navíc mám černou šindel.Vyřešil jsem to po fotovoltaicku,švihnul jsem na ni panely :-) a ten krutý týden je v VJ části ventilátor,v té druhé JZ části to jde i bez něj.Samozřejmě klima by udělala větší práci,ale zase by musela být ve více pokojích a to už postrádá smyslnost vůči FVE a šetření.
Jinak Oto není problém vyrobit vzduchový solární panel,tkzv. Trombeho stěnu.Je to jen rám a v něm nejlépe kovové Fe špony ze soustruhu,krycí sklo,dole nasávání z venku a nahoře prostup přez zeď až do dané místnosti.V místnosti je pak zatahovací el mřížka s ventilátorem,kontaktem s termostatem,jak to budeš napájet je u FVE jedno.Pokud to ale chceš mít samostatně žijící ze slunce tak stačí dovnitř panelu dát jeden pidi FV panel co přímo napájí ten ventilátor a spínač dle termostatu v místnosti.Vnitřek panelu samozřejmě nastříkat i se šponama na černo. https://cs.wikipedia.org/wiki/Trombeho_st%C4%9Bna
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

Příspěvek od joseff »

marko250 píše:Já především nechápu, kde bereš na jaře a listopadu přebytky.Jediný problém s přebytky nastává až duben-srpen a to raději utápím v teplé vodě na mytí ,než si dělat z klimošky knedlíky v hrtanu.Za ten jeden týden v létě by mě to nestálo a to nemám zatepleno.To daleko lepší způsob přitápění vidím ve vzdušných kolektorech na fasádě,které dokážou slabý osvit přeměnit do vzduchu mnohem účinněji,než vybíjet baterky.Teď ještě samozřejmě záleží na celkovém systému domu,co a jak k němu řešit.Další věc s klimou je umístění,jelikoš nasává a vypouští z jednoho metrového otvoru do celé místnosti,tak tam proudění vzniká.A pokud to bude do klidových zón(sedačka),tak to moc příjemné asi nebude.Centrální vzduchotechnika je na tom přeci jen lépe s rozvody,ale každý savec miluje přenos teploty sálavým způsobem,bohužel.
No z 8 nainstalovaných kWp jsou přebytky i na jaře a listopadu, vody na mytí je nahřáté stále dost a když se začne topit, tak ji nahřívá kotel na dřevo. FVE a přebytky už existují, takže zbývá jen vymyslet, jak je lépe využít. Vzdušné kolektory by bylo potřeba koupit a instalovat, takže to pro mě není cesta.
butan
Příspěvky: 13
Registrován: pát črc 08, 2016 2:23 pm
Reputace: 0

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

Příspěvek od butan »

joseff píše:Díky za reakci butane, budou mě určitě zajímat další tvoje zkušenosti s přitápěním. V jak velké místnosti klimatizaci máš? Nedělá moc velký průvan a hluk? Co na ni říkají ženské, které jsou tak citlivé na sebemenší pohyb vzduchu?:)
Místnosti v patře s klimou, otevřené dveře mezi, zhruba 80m2.
žena je spokojená, navrhla i že ráno, než se natopí plynový kotel budeme klimu využívat k rychlému vytemperování kuchyně. Vstáváme v 6, v té době máme ještě noční proud, tak se to snad při teplotách nad 0 i vyplatí. Pouvažuji i o tom zda si na základě namontované klimatizace nezažádat o tarif pro tepelné čerpadlo, ale asi tam bude vysoký paušál...
Když se chladí na nejnižší otáčky ventilátoru, tak z vnitřní jednotky jde vzduch jen 15°C, ale brzy se roptýlí, případně by se dal rozhánět i malým ventilátorem. Ale nikdo si nestěžoval, když venku bylo 30, a v místnosti s běžící klimou okolo 25.
Hluk a průvan jsou subjektivní, záleží na tom jak je místnost uspořádaná, regulérně nainstalovaná vzduchotechnika v domě bude vždycky vycházet lépe...
joseff píše:Jsi z oboru, že sis ji sám nainstaloval, nebo je to tak snadné?
Jsem programátor, kalíškovač jsem si půjčil, a vyrobil jsem si hadici na propláchnutí trubek (a na tlakovou zkoušku) pomocí 2kg Pb bomby. Oficiální postup je vyčerpat trubky a vnitřní jednotku vývěvou, ta se dá i půjčit, ale já to dělal jen tím propláchnutím. Myslím že každý tady z fóra kdo se nebojí vzít šroubovák do ruky by instalaci zvládnoul. Klima firma mi nabídla montáž za 10K a bez záruky, vzhledem k tomu že přístroj neberu od nich. To by se vyplatilo koupit si kalíškovač i vývěvu a pořád bych to měl namontované levněji. Někdy před 10-ti lety, kdy to EU ještě nezakazovala se podobné klimy prodávaly jako samoinstalační sada.
joseff píše:Takže chápu to tak správně, že než klimatizace dosáhne požadované teploty, tak jede na max. příkon a po dosažení nastavené teploty ho snižuje? Jak moc pak lze příkon v těch 3 krocích regulovat? Dá se to nějak vyjádřit i ve wattech? Např. 1. krok 500 W, 2. krok 1000 W, 3. krok 1800 W? Dá se regulovat příkon např. i nastavením rychlosti ventilátoru?
Přesný algoritmus podle kterého klima řídí invertor kompresoru a větráky teprve zkoumám, ale příkony které uvádíš zhruba sedí, po dosažení ustáleného stavu, pokud nastavím vysokou cílovou teplotu a přepínám rychlost větráku.
Klimatizace má oproti dospělým tepelným čerpadlům zjednodušenou koncepci v tom, že nemá řízený expanzní ventil, má jen kapiláru, nemá měření tlaku, takže je řízaná nějakými heuristikami podle teplot na výměnících vzduchu, otáček komresoru a asi i jeho příkonu.
Lubor
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

Příspěvek od PavelR »

marko250: nevim ktera klima dela knedliky v hrtanu ... to dela jen neznalost lidi jak klimu pouzivat. Pokud nekomu vadi prechody napr. z 35C venku do 20C venvnitr a ma klimu nastavenou na 20C pri 35c venku tak je blbec a patri mu to:-) teplota jde preci nastavit.
Prebytky palim v bojleru a klime. Jsem z tech co jim vyhovuje teplota do 25C a vic jsou uz tropy...
Mam nezateplenej barak a pres nejhorsi leto kdyz FVE da tak klima jede od rana do vecera a beztak je v noci horko.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

Příspěvek od marko250 »

Hmm tak 8kWp je už pořádné pole,kolik na to máš baterek? Já bych musel mít klimu leda na srovnatelnou teplotu s venkem :-) ,prostě v autě ji na kratší vzdálenost jak 100km ani nepouštím a nastavených mám 24°C,i tak mám na druhý den knedlík v krku,to samé syn.Dělal jsem v kancelářích OVB nějakou práci asi dvě hodinky,měli tam 21°C a hned jak jsem vylezl ven už jsem zase polykal,hold každý reaguje jinak. A v létě pálení přebytků klimou je jasný ,jen to jaro a podzim se divím kdo je má.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

Příspěvek od PavelR »

marko250: pravda kazdej reaguje na klimu jinak. Me to nic nedela a v aute mam klimu na min teplotu i na popojizdeni. jinak bych menil tricka po kazdym vystoupeni z auta :-)
Doma v pokoji kde spim tak si klimu nemuzu vynachvalit. Jak pises kazdej reaguje jinak, ale me trebas horko neda usnout a kdyz ve tri rano nahej cucis do stropu s tim ze za chvilu vztavas ... to je pak den z prdele a to jsem mel bezne pres leta.

Nevim jak jini ale u nas jsou i dnes stale otevreny ventilacky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

Příspěvek od vlkazajac »

PavelR píše:marko250: pravda kazdej reaguje na klimu jinak..............
Europska unia tak, ze predpisuje kazdorocnu reviziu klimatizacie aj tepelneho cerpadla. V CR to ma byt za 1500. Hlasili dnes v TV.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

Příspěvek od joseff »

marko250: no právěže baterky zatím nemám žádné, jsem na tom podobně jako kdysi abrams. Něco už se ale postupně v hlavě rodí. Zatím se ukládají přebytky jen do vody, do zdí, do chleba ...
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

Příspěvek od marko250 »

joseff> ty bláho,můžeš tu nadhodit spotřebu před a po realizaci těch přímých 8kWp z DS?Jsi stále doma?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

Příspěvek od joseff »

Možná jsi mě nepochopil úplně správně, je to grid-on. Měl jsem i grid-off s 16 kWh v olovu, ale tu mi manželka s tchyní před měsícem seškubaly se střechy...

Spotřeba domu z DS před instalací této 8 kWp FVE byla cca 5 500 kWh. Po instalaci FVE se snížila na cca 2 500 kWh z DS + 4 000 kWh vlastní vyrobené elektřiny. Je to v 5 dospělých + 1-4 děti. Mohlo by to být mnohem lepší, ale obyvatelé jsou "neukáznění" a neumí s FVE žít. Ne že by se museli nějak uskromňovat, chtělo by to jen trochu změnit myšlení a návyky, nic drastického, ale když se nechce, tak se nechce. Ano, jsem stále doma a odhaduju svoji vlastní spotřebu (jen pro moji osobu) z DS na cca 10 kWh ročně:), s tou grid-off jsem byl úplně "srostlý".
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

Příspěvek od tomas »

Přídavné moduly pro ovládání split jednotek Daikin (topí i chladí):
http://www.brnoclima.cz/wp-content/uplo ... R_CZ-1.pdf
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Výběr klimatizace pro lepší využití přebytků na jaře/pod

Příspěvek od brumlaj »

ota píše:.......... Máte tu někdo vzduchovou TF? Podělte se.
se to tu už probíralo móóóóc pěkný. Má v patičce i odkaz na své stránky, kde to rozebírá do detailu.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek