co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Odpovědět
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am
Reputace: 1

co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od Vláďa »

Jestli někdo neví - no těch informací moc není.
http://www.infojet.cz/index.php/clanky/ ... ny-problem
Jedná se o baterii, kde se energie neukládá do elektrod, ale do elektrolytu. Amíci s tím už před léty zálohovali nějakou vojenskou základnu, umí to 1MW (v článku píšou dokonce 1,5) po dobu 24 hodin. Prý je to perspektivní i pro energetiku. Ale nějak moc se o tom nemluví. Mělo by to vyjít levněji než Pb baterie. Co jsem z toho pochopil, mělo by to být něco na principu palivových článků. Dělá to někdo v malém provedení? Jsou s tím nějaké zkušenosti?
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

Re: co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od jose »

Nějaké obecné informace jsou zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Flow_battery
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od Lui »

Vláďa píše:Dělá to někdo v malém provedení? Jsou s tím nějaké zkušenosti?
Pokial sa dobre pametám tá bateria sa volá redox...
No že ju z nás niekto používa.....tak to považujem za vylúčené...
Tá baterka musí mat slušnú cenu...volakde som mal na to aj cennik ale neviem to nájst,ale lacná nebola.... :lol: ... :(
A samozrejme nebola dostupná na našom trhu,niekde v amerike to bolo (cena bola v dolároch),ak to nájdem,hodím sem odkaz...
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od LIX »

Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od vata »

To není tak drahé... Odpovídá to cenově tak trochu LiFePo, pokud jde o cenu za 1kWh. Akorát není zřejmé, jaký DOD v cyklickém provozu to snese a pod, a nejsou známy provozní náklady (elektrolyt) ani způsob nabíjení. Tak počkejme si, bylo by skvělé, kdyby Lithium dostalo konkurenci, třeba by to snížilo ceny :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od tomas »

CellCube FB 10-100: http://de.cellcube.com/index.htm 10 kW, 100 kWh.
Prodává se i v ČR: http://www.solarenvi.cz/slunecni-elektr ... fb-10-100/
za 3.143.999 Kč s DPH.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od toxic_cz »

taková lidová cena :)) pouhých 31 439.99 za 1kWh :) a účinnost to má bohužel nižší než LiFeYPO4

zajímavá položka je Náklady na údržbu (10 let) 15% ceny zařízení

z toho vychází náklady na údržbu 47 160,- na rok :D
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od vata »

No jasně, na údržbu přijedou s cisternou a jeřábem, až z Rakouska :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od toxic_cz »

vata píše:No jasně, na údržbu přijedou s cisternou a jeřábem, až z Rakouska :)
aby ne, když to váží 10 tun :eek2: :lol:
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od LIX »

Vyzerá to tak že sa zatial opláca zostať pri LiFeYPO4, veď na tie ledvaj naškrábem. :D
Ono by sa to určite dalo vyrobiť aj doma, tak isto ako sa dá vyrobiť doma vodíkový článok, len treba zistiť z čoho sú elektódy, akým materiálom sú elektrolyty od seba odelené, šlahnúť tam dve čerpadielka, zohnať elektrolyt a ide sa. :D
Ten popis že neobmedzený počet cyklov ma celkom rozosmial. To môžem povedať aj ja keby som mal záplavovú batériu a každé dva roky by som v nej vymenil elektrolyt.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od tomas »

"ViZn Energy Systems z USA za systém skladování energie ViZn Z20, který využívá technologii ZnFe průtokových baterií pro komerční aplikace do 160 kWh. Na porotu zapůsobily dobře navržené ekologické prototypy, které se většinou vyhýbají použití nebezpečných látek. O inovativnosti svědčí nově podané patentové přihlášky. Použití nákladově efektivních surovin indikuje potenciál pro značné snížení nákladů zejména ve srovnání se současnými vanadiovými redox-flow systémy."

Zdroj: http://oze.tzb-info.cz/11413-vitezove-i ... award-2014
http://www.viznenergy.com/
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od gupa »

tomas píše:"ViZn Energy Systems z USA za systém skladování energie ViZn Z20.
To je tradiční pozlátko s cenovkou dej co nejvíc. Chtěloby ty ódy nechat vyšumět, protože tento typ průtoku je celkem zajímavý a řekl bych, že tohoto až se chytnou Číňani, budeme se mít naco těšit. Podle toho zmíněného jednoho z patentů, co lze nalézt, jde o velmi složitou věc, takže spíše záleží na živostnosti a celkových nákladech provozu takové alkalické průtokové baterie, než na dostupnosti surovin pro výrobu a dobře poslouchatelné ekologii. Otěch nákladech nikdo tradičně nemluví. Takže proto je to dle mého mínění past.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od PavelR »

Jenze ta cena udrzby .... co se na tom vlastne udrzuje? HW? cerpadla cidla...? nebo vlastni elyt ci membrany ci co v tym vsecko je.
Ve firemnim prostredi a velke energetice no problem. Je nasmlouvany servis dopredu, vyreseni zavady do 24h atp ...
Ale co doma? FVE musi byt servisovatelna svepomoci jinak to postrada duvod proc ty nase FVE provozujeme.

Ac jsem notoricky optimista tak domaci pouziti takovychto technologii aku vidim az za destiky let. A to me uz bude vsecko celkem jedno :-)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od tomas »

V jednom projektu uvažuji o použití průtokového akumulátoru ZBN 2
http://www.b64.cz/produkty/energy-stora ... y/redflow/
10kWh cca 230 tisíc Kč bez DPH.
Jen výrobce doporučuje vše pouze od firmy Victron a to z důvodu že regulátor, měnič, nabíječ atd... musí být schopen fungovat od napětí 0V. Chápu to tedy jako "odpojená baterie" a "start do tmy". Například u regulátoru a vybitém akumulátoru musí jeho napájecí obvody musí brát energii z panelů, vytvořit napětí 48V a potom se zapne akumulátor a začne se nabíjet. A potom při dostatečném nabití nebo výkonu regulátoru připojí spotřebiče. Při úplném nabití akumulátoru (elektrolyty přečerpané) se asi čerpadla zastaví "akumulátor odpojí" a regulátor musí stále držet těch 48V a napájet spotřebiče, když nemá regulátor výkon akumulátor zapne čerpadla a vybíjí se. Cyklus je tedy úplný 0 až 100% a s odpojením v hraničních hodnotách.
Víte tedy někdo o tom že regulátory a měniče Victron to takto umí (start do tmy)? Chtěl jsem použít Studer VarioString ale ten toto asi nebude umět že?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od kybos »

A není to příliš drahé ve srovnání s LiFePO?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od rottenkiwi »

Najdrahšia je technológia membrány a oplatí sa to tak, že čím vačšia baterka, tým lepšie,
takže zatiaľ len v rádoch 100 kW výkonu a rádovo 1 MWh zásoba energie.
Takže sa spojí 20 ostrovníkov a majú 1 baterku spoločnú :)
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od honzaL »

tomas píše: Víte tedy někdo o tom že regulátory a měniče Victron to takto umí (start do tmy)? Chtěl jsem použít Studer VarioString ale ten toto asi nebude umět že?
S Victronem jsem to nezkoušel, ale ke Studeru jsem jednou připojil LTO akumulátory, které nebyly nabité. V zhledem k tomu, že mají větší pracovní rozsah než LIFEPO jsem se dostal mimo hodnoty nastavené jako pracovní :| . K mému překvapení STUDER nastartoval :o , ale v režimu, kde všechno, a zřejmě i procesor jelo v velmi utlumeném stavu patrně s minimální spotřebou. Měl jsem k tomu přistup jen přes ruční ovládání, takže mi chvíli trvalo než jsem parametry změnil, byl to ale pro nás dobrý poznatek, že STUDER jede i při situaci, že je mimo nastavené hodnoty napětí baterie. Jestli jede od 0V nevím a vzhledem k ceně STUDERU to radši ani zkoušet nebudeme ;)
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od marko250 »

280kKč za 10kWh s maximem 5kW peaku,90x90x40cm,240kg to je trochu dost mimo ne? Jakou to má vlastní spotřebu,ty dvě čerpadla+elektronika taky své vemou?Kdy,kdo,kde a za kolik vymění elit uvnitř,ono se hezky čte v letáku "navždy",ale mezi řádky to na bezúdržbový provoz nevypadá. Těch 10kWh je tedy do nuly,kdy prvních devět hodin mám oněch 5kW peaku a pak to letí strmě dolů ,po 18 hodině provozu mám nulu.
Za 28kKč jo,to by šlo,ale za násobek?!Fakt do toho deš Tomasi?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: co takhle průtoková baterie? jak pokročil vývoj?

Příspěvek od tomas »

honzaL píše:
tomas píše: Jestli jede od 0V nevím a vzhledem k ceně STUDERU to radši ani zkoušet nebudeme ;)
Záleží na tom odkud bere regulátor energii pro vlastní spotřebu, jestli z akumulátorů tak při 0V na akumulátoru nenastartuje i když na panelech bude plné napětí. Jestli bere energii z strany od panelů, tak by nastartovat mohl a potom záleží jestli start od 0 napětí bude něčím blokován nebo nebude.

Pro ostatní, ne já průtokový akumulátor nekupuji, alespoň zatím (nemám zatím ani vlastní elektrárnu). Ale velmi se mi líbí ta provozní nezničitelnost, nemyslím tím stárnutí (stárne všechno) ale například vybití až do 0V na libovolně dlouhou dobu, nehrozí přebíjení a rozbalancování atd... A hlavně mne zajímalo které regulátory zvládají takové chování akumulátoru.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek