Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Neuling16
Příspěvky: 19
Registrován: čtv zář 08, 2016 7:11 am
Reputace: 0

Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od Neuling16 »

Ahojte,
tak uz som sa po niekolko mesacnom studovani fora rozhodol ze sa zapojim aj ja a podelim sa s mojou elektrarnickou. Podarilo sa mi ziskat poukazku na dotaciu, takze som do toho isiel. Napriek negativnym postojom niektorych ludi som sa rozhodol ist do tenkej vrstvy a to do CIS od Solar Frontier. Takze moja zostava:

20x Solar Frontier 165W
Studer Xtender XTM4000-48
Variostring VS70
Baterka Lifey4Po od firmy BYD - 100Ah - 5kW pri 48V.

Mam aj online monitoring a nakolko som videl, ze niektori sa tu natahovali ohladom na tom, ci staci menic o vykone 4 kVa, tak zatial jednoznacne vravim ze ANO - staci. Ak by bol zaujem, velmi rad poskytnem data z monitoringu a statistiky z analysis toolu.

Co sa tyka behu systemu, tak aj ked je este priskoro na hodnotenie kedze system bezi len od 1.7.2016, no som velmi spokojny, trvalo mi sice par tyzdnom kym som vyladil niektore parametre aby sedeli na prevadzku v nasom dome, ale uz to vyzera byt velmi dobre. Co sa tyka vykonu panelov, tak zatial nemozem povedat jedine zle slovo, instalovany vykon je 3,3 kWp, na sikmej streche (juh) a pomerne casto davaju vykon nad nominalnu hodnotu, rekord (zatial) je 3,9 kW. Bol som prekvapeny ked som videl, ako mi davaju necelych 500 W aj pocas husteho dazda, vonku burka, kompletne zamracena obloha a oni stale davali, no nechcem to porovnavat s inou technologiou, nakolko su toto jedine panely, s ktorymi som prisiel do kontaktu. Neskor pridam aj fotky.

Asi po troch tyzdnoch prevadzky odisiel Variostring, no reklamacia bola vybavena velmi rychlo a bol mi vymeneny kus za kus, zatial ale zistuju, co sa s tym prvym Variostringom stalo.

Mam vsak jednu otazocku. Ked zapnem tlaciaren, zablikaju mi komplet vsetky svetla v dome a system sa prepne na siet. Pri tomto jednom spotrebici mam takyto problem, inac mozem zatazovat system kolko chcem a ide bez problemov, ked treba tak sa pripoji na siet a zvysok docucne z nej, no pri tej tlaciarni je takyto problem. Tlaciaren je obycajna farebna laserova Minolta, nic velke ani specialne, klasicky stroj do domu.

V pripade nejakych napadov dakujem a akychkolvek otazok na system rad odpoviem.

Rene
35x Solar Frontier CIS 165W
1x Studer XTM4000-48
1x Variostring VS-120
Baterka BYD 300 Ah - 15kW 48V
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od kodl69 »

Klasika, výrobce ušetřil za plynulý náběh zdroje - asi vyměnit tiskárnu.
A to jako na 4kw měnič vaříte, perete, a myjete nádobí? Tomu nelze uvěřit.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od Nicholas »

kodl69 píše:A to jako na 4kw měnič vaříte, perete, a myjete nádobí? Tomu nelze uvěřit.
Je to jednofázový hybrid, těch pár % špiček si přicucne ze sítě.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od miroc »

Neuling16 píše: Mam aj online monitoring a nakolko som videl, ze niektori sa tu natahovali ohladom na tom, ci staci menic o vykone 4 kVa, tak zatial jednoznacne vravim ze ANO - staci. Ak by bol zaujem, velmi rad poskytnem data z monitoringu a statistiky z analysis toolu.
Môžem potvrdiť, že 4 kW Studer bohate stačí. Ak je prifázovaný k sieti. Ja som to ale takto nechcel, lebo minimálny odber 30-40 W ktorý vtedy zo siete odoberá, sa mi zdal zbytočný a trvalé vypnutie siete zas vyžaduje určitú disciplínu v zapínaní veľkých spotrebičov. Po tom, čo mi ho ženy dva krát zhodili som to vyriešil cez AUX1- programovateľné relé v Studeri. Teraz si sám pripne sieť ak výkon prekročí nastavenú hranicu alebo baterka klesne pod nastavené napätie. A všetci sú spokojní.
Neuling16 píše: Bol som prekvapeny ked som videl, ako mi davaju necelych 500 W aj pocas husteho dazda, vonku burka, kompletne zamracena obloha a oni stale davali, no nechcem to porovnavat s inou technologiou, nakolko su toto jedine panely, s ktorymi som prisiel do kontaktu.
Tiež mám amorfy a už som pri 5,1 kWp videl aj menej ako 300W. Všetko záleží na "kvalite" oblačnosti. To že je búrka a husto prší ešte neznamená, že oblačnosť nemôže byť hustejšia, hlavne ak je prítomná vo viacerých vrstvách atmosféry. Počítam s tým, že bude aj oveľa horšie.
Neviem ako s tlačiarňou, ale u mňa Studer nemá rád frekvenčný menič k čerpadlu zo studne. Prejavuje sa to vtedy, ak sa pri vyššom odbere (dajme tomu 2,5 kW) zapne čerpadlo (800W). Vtedy pri špičkách čerpadla Studer krátko zakvičí ako prasa :-). Len pri vypnutej sieti. Ak je prifázovaný, je všetko v poriadku. Tie dva prípady zhodenia Studera boli práve s pomocou čerpadla. Druhý krát sa Studer znova nahodil sám, ale čerpadlo zostalo vypnuté a na frekvenčnom meniči zostala svietiť chybová ledka. Ale ako už bolo povedané, keď spolupracuje so sieťou, nie je vôbec žiaden problém.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Neuling16
Příspěvky: 19
Registrován: čtv zář 08, 2016 7:11 am
Reputace: 0

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od Neuling16 »

Nicholas píše:
kodl69 píše:A to jako na 4kw měnič vaříte, perete, a myjete nádobí? Tomu nelze uvěřit.
Je to jednofázový hybrid, těch pár % špiček si přicucne ze sítě.
Je to presne ako hovoríš, sem tam keď sa stretne na pár minút tých niekoľko spotrebičov a prekročí sa hranica, tak sa menič prifázuje a cudne si koľko potrebuje zo siete.

@miroc. S tým AUX1 to mám nastavené presne rovnako, prifázuje sa mi pri 70% zaťažení, ináč ideme v podstate offgrid. To s tou tlačiarňou prikladám ešte baterke, možno práve baterka nezvládne nábeh tlačiarne a vtedy systém kľakne, keďže nie je prifázovaný a ani to nestihne. Okrem tejto jednej veci ide všetko ako hodinky, obmedzil som nabíjanie zo siete tak, aby sa stopla pri dosiahnutí určitej hladiny napätia, percentuálne to je cca 25%. Prišlo mi nezmyselné nad ránom nabiť baterku na 100% zo siete a keď vyjde slnko tak nemať kam tlačiť energiu. Tých 5 kW v lítiu ale zatiaľ bohate stačí od tej siedmej večera do rána, uvidíme čo bude v jeseni a zime keď budú dlhšie noci. Ráno ma však baterka stále okolo 30% (zatiaľ), no samozrejme pracujem na preúčaní osadenstva m, že už sa neperie po večeroch ale cez deň keď svieti. Snažím sa spotrebu presunúť na deň, aby večer už nešli spotrebiče, ktoré mohli ísť bez problémov počas dňa (hlavne tá práčka a sušička). Pre porovnanie, ročnú spotrebu máme cca 5000 kWh, no len minulý rok sme kúpili sušičku, ktorá beží hlavne v zime, tak uvidíme koľko naťahá tento žrút. Ako kompenzáciu som investoval do LED svetiel a za cca 320 eur som vymenil komplet všetky žiarovky za LEDky, čím som zredukoval príkon všetkých svetiel (ak by som ich naraz rozsvietil) z 2200 W na nejakých 250W, čo je podľa mňa výrazný rozdiel. Všetko sa ukáže až po roku používania, no mám od systému veľké očakávania.
35x Solar Frontier CIS 165W
1x Studer XTM4000-48
1x Variostring VS-120
Baterka BYD 300 Ah - 15kW 48V
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od miroc »

Aj keď náš v lítiu zatiaľ len 5 kWh, neviem aký má zmysel nabíjanie Studerom. To som zrušil ako prvé. Ak chceš aby si mal niečo v baterke pre prípad výpadku siete, radšej zvýš minimálne napätie baterky, pri ktorom sa pripája sieť, resp. pri ktorom má Studer zákaz ísť z baterky. Aj baterka sa ti poďakuje životnosťou. Vidí sa mi rozumnejšie ísť pri nižšom napätí baterky radšej napriamo zo siete (a baterku kompletne nechať dobiť slnkom na druhý deň), ako robiť cyklus nabitia sieťou, ktorý je navyše energeticky obratý o účinnosť pri nabíjaní a plus účinnosť pri spätnej zmene na 240V.

To čo je popísané vyššie, to je prvá priama strata na účinnostiach ku ktorej takto dochádza. Druhá vznikne tým, že v noci napoly alebo hoci na štvrtinu nabité baterky nevyužijú na druhý deň potenciál panelov tak ako by mohli (nevidel som, že by si písal niečo o správe prebytkov).
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od kodl69 »

Takže Studer za několikanásobek ceny PJ8000 si musí pomáhat ze sítě? Nevím, u nás doma jedem v ostrovním režimu od května, a nebýt několik hodin připojeného elektromobilu o kterém jsem nevěděl, tak by přípojka k síti byla zbytečná skoro celýho půl roku. Ze sítě od května odebráno 15kWh.
O výrobě v zimě si nedělej žádný iluze, bude mnoho po sobě jdoucích dní, kdy se ti podaří max 1kWh za den...
Ohaduju, že to začne někdy v říjnu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od Nicholas »

kodl69 píše:Takže Studer za několikanásobek ceny PJ8000 si musí pomáhat ze sítě?
O tom to tak trochu je u hybridu. Je to 3,5 kW měnič, ale krátkodobě (do 30 min) zvládne 10,5 kW. Plus v případě potřeby přičte jednu fázi přes transfer relé.
Není pochyb o tom, že většinu času pojede v ostrovním režimu, těch dlouhodobějších souběhů je minimum.
Taky záleží na tom, jaké proudy člověk chce tahat z baterky. 100 Ah není ideální, mě bylo doporučeno pro XTM 4000 min. BYD 7,5 kWh (0,4C = 3 kW).
Jaký je důvod porovnávání hybridního Studera a ostrovního Power Jacka? Přijde mi to trochu zbytečné.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Neuling16
Příspěvky: 19
Registrován: čtv zář 08, 2016 7:11 am
Reputace: 0

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od Neuling16 »

miroc píše:Aj keď náš v lítiu zatiaľ len 5 kWh, neviem aký má zmysel nabíjanie Studerom. To som zrušil ako prvé. Ak chceš aby si mal niečo v baterke pre prípad výpadku siete, radšej zvýš minimálne napätie baterky, pri ktorom sa pripája sieť, resp. pri ktorom má Studer zákaz ísť z baterky. Aj baterka sa ti poďakuje životnosťou. Vidí sa mi rozumnejšie ísť pri nižšom napätí baterky radšej napriamo zo siete (a baterku kompletne nechať dobiť slnkom na druhý deň), ako robiť cyklus nabitia sieťou, ktorý je navyše energeticky obratý o účinnosť pri nabíjaní a plus účinnosť pri spätnej zmene na 240V.

To čo je popísané vyššie, to je prvá priama strata na účinnostiach ku ktorej takto dochádza. Druhá vznikne tým, že v noci napoly alebo hoci na štvrtinu nabité baterky nevyužijú na druhý deň potenciál panelov tak ako by mohli (nevidel som, že by si písal niečo o správe prebytkov).
Uvažoval som aj nad vypnutím nabíjania, možno to aj o chvíľu urobím, zatiaľ som však veľmi nemal možnosť to skúšať nakoľko je leto a slnka máme dostatok. Na koľko máte vy, čo máte litium nastavené minimálne dovolené napätie baterky? V manuále BYDu bolo že môže ísť do 44V, tak nízko som ale určite nechcel ísť, momentálne mám nastavené 49,6V. Floating na 55,2V. Čo sa týka prebytkov, tak samozrejme do siete nejde nič no a počas dňa ide v lete čerpadlo bazána, takže to je zatiaľ môj hlavný odber v lete, uvažujem ešte na klímou. Teplú vodu riešiť nemusím lebo už 4 roky mám na streche aj vákuové trubice, takže o TUV je postarané.

@ Nicholas : určite uvažujem ešte aspoň o jednom šuplíku do BYDu, no pre litium som sa rozhodol na poslednú chvíľu, celý čas som počítal s olovom, takže som už tak prekročil rozpočet. Vraj ale má prísť nový cenník a že ceny majú byť priaznivejšie, tak uvidíme... Možno čoskoro bude aj 7,5 kW :)
35x Solar Frontier CIS 165W
1x Studer XTM4000-48
1x Variostring VS-120
Baterka BYD 300 Ah - 15kW 48V
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od kodl69 »

Znovu píšu: nejde o napětí celkové, ale napětí jednoho článku, to musí hlídat BMS, jak při nabíjení, tak při vybíjení. A U LiFePo4 je jediná rozumná informace o baterkách SOC, podle napětí nepoznáš nic. Úplně prázdná baterka bez odběru má 53.5V, úplně plná s odběrem 0.5C má 52V, takže co to jako znamená?
Jinak moje baterky při cca 20 proc. SOC a odběru 0.5C jdou na 50.5V tj. ty slabší články na 3.1V a to už uvažuju o přepnutí. Na dolní mez BMS nastavenou na 2.7V jsem se dostal jednou, a to díky mé chybě... Stejně tak je potřeba hlídat, aby napětí na žádném článku nepřekročilo 3.6V Ale o tomhle už se popsalo mnoho stránek tady na fóru. Float 55.2 je moc, to budeš brzo bez baterek. Já mám float 54V a 55.1 nebo 55.2 mám equalize, a na 3.6V na článek mám na bms alarm. Jakou bms mají ty baterky? dá se tam něco nastavit?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Neuling16
Příspěvky: 19
Registrován: čtv zář 08, 2016 7:11 am
Reputace: 0

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od Neuling16 »

No práve to, že BMS je priamo zabudované od výrobcu v BYDe a nie je k nemu žiaden prístup, neviem nič meniť a dokonca ani tie parametre nevidím. Každopádne v manuáloch a aj na baterke je napísané, že defaultný floating je 55,2V, tak som to nastavil podľa výrobcu. Čo sa týka SOC, tak som si všimol že nad ránom mi stále prudko skočí z cca 44% na nejakých 25%, bez toho aby bol nejaký odber (okrem toho čo išlo v noci - chladnička hlavne) a neprišiel som zatiaľ na to prečo to robí, resp. či to je normálny stav.
35x Solar Frontier CIS 165W
1x Studer XTM4000-48
1x Variostring VS-120
Baterka BYD 300 Ah - 15kW 48V
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od Nicholas »

kodl69 píše:Jakou bms mají ty baterky? dá se tam něco nastavit?
Mají BMS s ekvalizací a se Studerem komunikují přes CAN sběrnici.
Nesrovnával bych to s Winstony, parametry dané výrobcem jsou jiné, asi pro to mají důvod. I 6000 cyklů @ 0.4C pro pokles na 80% je úplně jiná hodnota.
Manuál:
https://fenecon.de/web/binary/saveas?fi ... t&id=13627
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Neuling16
Příspěvky: 19
Registrován: čtv zář 08, 2016 7:11 am
Reputace: 0

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od Neuling16 »

Ahojte,

potreboval by som poradit s jednou vecou, alebo aspon ukludnit. :). Vsimol som si, ze kazdu noc mi v cca tom istom case vzdy klesne SOC baterky prudko z cca 70% na nejakych 26%. Deje sa to rano okolo 6:15. Prikladam aj data z analysis toolu. Viem celkom urcite, ze sa tam nic nezapina, ziadne zariadenie. Napriklad tuto noc nebol doma vobec nikto, jedine co bolo zapnute bola mraznicka a chladnicka. Stabilny odber celu noc ked nikto nie je doma skace medzi 150W a 190W. Dajme tomu, ze od 19:00 vcera nesvietilo slnko a baterka bola urcite nabita na 100%. Do 7:00 , to je 12 hodin, pri odbere 200W, to je za tych 12 hodin 2,4 kWh. Cize jednoduchou matematikou mi vychadza, ze ak pouzitelna kapacita baterky je 4,8 kWh - 2,4 kWh = 2,4 kWh, co je 50%, takze by som ocakaval, ze za normalneho fungovania, by som rano mal vidiet SOC cca 50%. Mam kusok obavy, ze to nie je normlane spravanie a ze je nieco s BYDom. za akekolvek rady alebo mozne teorie budem vdacny.
Přílohy
Data z analysis toolu
Data z analysis toolu
35x Solar Frontier CIS 165W
1x Studer XTM4000-48
1x Variostring VS-120
Baterka BYD 300 Ah - 15kW 48V
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od kodl69 »

Chtělo by to napětí na jednotlivých článcích, tohle nic neřekne. Možná jde některej článek dolů a BMS to vyhodnotí jako že v něm už není moc Ah, tak vypíše tohle. Takže jako pokus zkusit baterku víc zatížit a sledovat napětí na článcích.
Tohle vypadá, jako když počítač nepočítá, ale vymýšlí si. Jediná možnost, jak ověřit, co je pravda, je ráno baterku zatížit a zjistit kolik doopravdy dá.
Asi jsem rád, že takovouhle věc nemám. Když si vymejšlá SOC v midnite, tak se to po nabití naplno dycky srovná.
A to, na jaký napětí jdou články, by mělo být určeno chemií v baterce, ne výrobcem. Takže pokud jsou to LiFePo4, nebo LiFeYPo4 tak není co řešit a 55.2 na float je fakt moc. Zase to řízení nabíjení přes can má něco do sebe a může fungovat tak, jak bych toho někdy chtěl dosáhnout podomácku.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Neuling16
Příspěvky: 19
Registrován: čtv zář 08, 2016 7:11 am
Reputace: 0

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od Neuling16 »

Tak napatie jednotlivych clankov nevidim a asi nikdy vidiet nebudem, kedze to uzivatelovi nie je v tomto systeme pristupne a riadi sa to cez CAN. BMS by malo balancovat jednotlive clanky, aby sa nieco taketo nestavalo + baterka ma 2 mesiace, tak predpokladam, ze je este priskoro na balancovanie, jedine, ze by islo o nejaky vadny kus...
35x Solar Frontier CIS 165W
1x Studer XTM4000-48
1x Variostring VS-120
Baterka BYD 300 Ah - 15kW 48V
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od Nicholas »

kodl69 píše:A to, na jaký napětí jdou články, by mělo být určeno chemií v baterce, ne výrobcem. Takže pokud jsou to LiFePo4, nebo LiFeYPo4 tak není co řešit a 55.2 na float je fakt moc.
To ale nejsou ty samé LiFePO4 jako v bateriích zde běžně používaných, které se za roky nezměnily. Už jen ten rozdíl v počtu cyklů o něčem svědčí. Neřekl bych proto, že musí mít nutně identické vlastnosti a chování.
Pokud výrobce, který ročně vyrobí 10 GWh těchto článků, řekne, že typické nabíjecí napětí je 55,2 V a minimálně 54,4 V, tak je nutné to dodržet, už jen kvůli záruce.

Je to komplet srovnatelný s BMZ ESS 3.0 nebo Tesla Powerwall pro normální lidi, ne domácí bastl pro experty, pro všechny tyto komplety bude asi normální, že nelze sledovat parametry na jednotlivých článcích.

Tenhle skok v SOC vypadá divně, řešil bych to s montážní firmou / prodejcem.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Neuling16
Příspěvky: 19
Registrován: čtv zář 08, 2016 7:11 am
Reputace: 0

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od Neuling16 »

Prave sa mi baterka nabila na 100% a vsimol som si, ze presne taky isty skok je aj pri nabijani. Z cca 70% to skocilo na 99%.
35x Solar Frontier CIS 165W
1x Studer XTM4000-48
1x Variostring VS-120
Baterka BYD 300 Ah - 15kW 48V
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od rva »

No asi počítá špatně SOC. Správně se odvozuje ze změřených odebraných Ah z nabitého stavu, ale třeba to tady odvozuje jen z napětí. To je těžké, když nikdo neví, co do toho autoři zabudovali za nesmysly.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Neuling16
Příspěvky: 19
Registrován: čtv zář 08, 2016 7:11 am
Reputace: 0

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od Neuling16 »

Je to celkom mozne, ze je to len zlym pocitanim, pretoze sa mi par krat podarilo dostat uz na dno baterky a vsimol som si, ze ked bola na 1%, tak dost dost dlho este system fungoval z baterky a SOC ukazovalo 1%. No aj tak to budem asi riesit dalej, preco to takto ukazuje. Dufal som, ci nahodou tu niekto nema podobnu kombinaciu Studeru a BYDu.
35x Solar Frontier CIS 165W
1x Studer XTM4000-48
1x Variostring VS-120
Baterka BYD 300 Ah - 15kW 48V
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Hybrid 3,3 kWp z CIS panelov - Prešov

Příspěvek od rottenkiwi »

To som si hneď myslel, jak som to uvidel, že ten systém nevie správne spočítať SOC.
Buď sú tam zle zadané konštanty pre nabíjanie a vybíjanie alebo sa ten systém učí
a po pár desiatkach cyklov by sa to mal naučiť, príp. sa ešte može meniť teplota
baterky a tak si ten systém nevie správne zrátať vlyv teploty, resp. teplotné čidlo
je zle umiestnené/nepracuje správne.

Ja som sa trápil s nastavením niekoľko mesiacov, pochybujem, že by oni ladili nejaký
program mesiace, na to už dnes nie je čas, len nové a nové verzie softu, každá plná chýb.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek