Úspory tepla - tipy triky zkušenosti

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Úspory tepla - tipy triky zkušenosti

Příspěvek od ota »

Tady se můžeme bavit o možných úsporách tepla a nákladů na topení.

Jak to dělám já: pár tipů.

- Okna v technických místnostech před zimou vyložím 5cm polystyrenem
- To samé okno do sklepa.
- Jak jsem psal pokud zůstane teplá voda, nechám jí vevnitř vychladnout - vlhkost odejde přirozenou cestou přes topenište pece ve které se topí celou zimu. Černý proužek :-) na vaně se pak musí umýt. Voda je ze studny, takže spotřeba nevadí.
- Na peci stojí i hrnec s horkou vodou pro okamžité použití. Ušetří 2kWh denně a ještě zvlhčuje vzduch.
- Protože kamna u pece dokážou místnost přetopit, je vytvořen rozvod teplého vzduchu. Jednou snad ty ventilátory pojedou i na 48V.
- Za radiátory je izolační deska.
- Bojler je obložený 5-10cm silnou bedýnkou z extrudovaného polystyrenu. Chtělo by to izolaci 20 cm ale není místo.
- Do špaletového okna jsem vložil třetí tabuli skla. Nevím jak moc to pomáhá ale mám dobrý pocit a stálo to pár stovek.
- Přes sklo domovních dveří jsem vložil desku z dutinkového polykarbonátu.
- směrem k topeništi kamen jsem udělal průraz ve zdi (z chodby) aby chladný vzduch nutný pro hoření ohně šel rovnou ke kamnům a nemísil se s ohřátým v místnosti.
- Topení v místnosti znamená mnoho prachu - vzduch filtruji jednoduchou čističkou. Doma jsou 3 alergici/astmatici. Je neuvěřitelné kolik jemného prachu zachytí. Stačí ventilátor jedoucí na 1/10 otáček a 3F filtrační tkanina.

Prosím další nápady a zkušenosti
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Úspory tepla - tipy triky zkušenosti

Příspěvek od joseff »

OK, už je to jasné:).
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Úspory tepla - tipy triky zkušenosti

Příspěvek od mobilik »

Na usporu tepla mam doma samodomo vyrobenu rekuperaciu. Ale to je za ine peniaze. Zatial ked bolo chladno vydel som pekne rozdiel ked som nevetral a mal cisty vzduch.

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Úspory tepla - tipy triky zkušenosti

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

snad mě za to co tu napíšu neukamenujete :lol: .
V letním období , natoš v tom letošním téměř bez *cloud* bych radší nahatej bojler ... přes noc by docela vychladnul a druhý den by bylo kam cpát elektřinu ze střechy .
Na jaře sem "rozpůlil" origo 2kW Dražický teleso a přepínačem přepínám 1kW / 2kW . Zajímavý je , že ohřev 1kW je mnohem nehospodárnější ( :D ) oproti 2kW . Evidentně to souvisí s před chvílí popisovaným jevům při rozdílu ohřevu plynem a elektřinou . 1kW ohřev má i výhodu v nepřetěžování měniče - nezřídka ohřev jede i při činnosti pračky či myčky .

Jinak naprostý souhlas s úsporami ... výše psané činím v důsledku pokročilé solarytýdy :lol: bo su při Floatu neklidný ::facepalm:: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Úspory tepla - tipy triky zkušenosti

Příspěvek od marko250 »

Největší úsporu tepla,jsem pocítil po novém zaizolování střechy a podlah mezi patry.Původně byla ve střešních krovech skelná vata asi 10cm,tak jak se to v 1973 řešilo.Ta šla pryč a s novou vestavbou podkroví jsem dal 25cm až 90cm(ve špici) novodobé vaty,škoda že ještě nebyla technologie úplného vypěnění,která to uzavře bez tepelných mostů.Najednou šla teplota v prvním patře o 3°C výše a vyrovnala se s přízemím.V tom podkroví ani netopíme jde to tam samo,jen při dlouhodobém velmi nízkém stupni venku(-15°C).Pomohlo i 2cm izolace pod podlahama v každém patře před položením nových,jak tepelně tak hlukově.
Co se týká úspory paliv tak není nad účinný zdroj tepla,co palivo skutečně přemění v teplo,nejen papírově.
Taky akumulační nádrž(3000l) dostala kabátek co místnost dovolila a z původních 12cm vaty je kolem ní i jeden metr,bohužel to má za následek snížení teploty ve sklepě v zimě a tím pádem působení na podlahy do přízemí.Takže vše se vším souvisí,ale voda skutečně vydrží o den déle a v létě tam není žádný hic zase.
U krbové vložky jsem nejvíc pocítil přívod nasávaného vzduchu do ohniště ze sklepa a né z místnosti,vzhledem k špinavému provozu krbové vložky zde stojí jen jako rezerva při haváriji hlavního zdroje.I rozvod tepla z kapsy krbu nahoru a do stran domu velmi pomohl ,vždy přetopené hlavní místnosti.Stále ale trpěly odlehlé prostory,které byly znatelně podchlazené.
Abramsi zvětš si bojler a máš pokoj s přebytky :-).U mě se rodí nový neduh z FVE a to vyšší spotřeba energie.Tak nějak se žena přeorijentovala na svit slunce a některé činnosti dělá častěji, když:" Přece svítí>svítilo ne!"
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Úspory tepla - tipy triky zkušenosti

Příspěvek od rva »

Umístění boileru a vlastně celého zázemí elektrárny do vyhřívané části domu. Ztráty v zimě přispívají k ohřevu domu a přes léto se technická místnost větrá oknem.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Petr-II
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 08, 2013 12:14 pm

Re: Úspory tepla - tipy triky zkušenosti

Příspěvek od Petr-II »

ota píše: - Topení v místnosti znamená mnoho prachu - vzduch filtruji jednoduchou čističkou. Doma jsou 3 alergici/astmatici. Je neuvěřitelné kolik jemného prachu zachytí. Stačí ventilátor jedoucí na 1/10 otáček a 3F filtrační tkanina.
Tohle by mě zajímalo. Můžeš to rozepsat - nafotit? Díky.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek