Pivní kolektor

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
Komanche
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 12, 2012 4:03 pm
Reputace: 0

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od Komanche »

timpomat: pak nechapu, proc by tam ty plechovky mely byt, kdyz nebudou derave... to uz pak rovnou muzu jen natrit plochu na cerno, ne?
Lzicealopaty.cz - 1. český eshop pro minibagry a bagry

Dodge Ram 5.9 V8 1998
Subaru Impreza GG 2.0 AT 2004 LPG
Subaru Forester SJ 2.0 XT 2015
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od volente »

Vidím že zde debata utichla, ale nechápu proč.
Sám jsem jeden panel postavil a podrobil zkouškám.
Funguje podle mých představ, ale při plánu na jeho instalaci napevno jsem narazil na problém.
Vyvrtat do zdi silné 80cm otvor o průměru 100mm. Proto je nyní na prodej zde na bazaru za cenu materiálu (1500). Stavím však další s jinými rozměry a zaůstění bude po okny, kde má zeď sílu "pouze" 50cm. Tentokrát bude z plechovek o objemu 250ml a menším průměru. Tloušťka panelu by tak měla být pouze 9cm oproti původním 12,5cm. Rozměry panelu pod okny 3m délka a 60cm výška. Jak se bude takto nízký panel s délkou trubek (3 plechovky) 40cm chovat to se uvidí až bude dokončen.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od radimre »

Já dělal 70cm otvor a bez problémů...možna jsi nezapojil všechny závity mozkové....i kdyby byla zeď 1m tak to pujde jen to chce vyrobit pomůcku..
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od kodl69 »

Taky bych neviděl až takový problém. dá se půjčit vrták, co se sestavuje z částí, a nebo jsou firmy, co dokážou provrtat most nadél.
Pokud je panel tak nízký, tak může mít problém s tahem, ale to snad dokáže vyřešit odtah přes komín.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od volente »

Jak myslíš s tahem? Stejně je tam ventilator. Spíš přemýšlím jestli je teplota a účinnost závislá pouze na ploše, ale předpokládám že ano.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od kodl69 »

Pardon, já měl za to, že se to provozuje s přirozeným tahem. Pokud je tam ventilátor, tak je to jedno.
U té teploty a účinnosti je to trochu dvousečné: pokud bude celý kolektor do "série" tak může být za chladného počasí na konci velký rozdíl teplot vzduchu uvnitř plechovek a pod krycím sklem, což může vlastně plechovky na konci ochlazovat, naopak pokud by bylo hodně "paralelních cest" tak se nemusí vzduch při rychlém průchodu vůbec ohřát, a zase je to o rozdílu teplot uvnitř plechovek a pod sklem. Takže izolace zadní strany a boků má jistě vliv. Tohle jsem řešil u samodomo kolektorů na teplou vodu, asi by to mělo fungovat podobně. Nakonec mám kolektory paralelně, cca 2m trubičky, 20ks. Je fakt, že v zimě to moc nefunguje. Ale zase kdo by topil v létě (já vím, OTA v kamenném domečku). Dávat na kolektor ditherm asi způsobí spíš ztrátu než zvýšení zisku, ale asi to chce pozkoušet a poměřit, a pochlubit se výsledky.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od radimre »

http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 85
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm
Reputace: 0

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od OTi »

Komentář a shrnutí:První myšlenka při začatí projektu byla snížení délky topní sezóny. Od té doby jak jsem své kolektory postavil mám nějaké zkušenosti( nejvjetší radost mám z pivního kolektorové sušičky ovoce-dcera miluje sušené švestky, ale neni problém ani sušené rajče udělat). Kolektory taky fungují dle předpokladu.
Vrtání zdi je jenom otázkou či si vystihnete v Lidlu akce na sadu vrtáků délky 90cm, pak již mít jenom nějakou příklepovku.
Za poslední dobu vidím kolektory kde absorber je sítovina v tmavé krabici a celý objem kolektoru se vyměnuje.( inač je to lepší celou krabici mít černou ze vnitř a žádné odrazové vrstvy) tam již neni potřeba pivních plechovek ale ani výslední teplota není až tak vysoká 68°F.
V procesu rozvynutí technologie vytápění a akumlace tepla s dlouhodobým užitečným využitím teť buduji Aquaponický skleník na bázi Earth-ship technologií zdi. Kdo je zvedavý: youtube- Aquapónia; Earthship.
Pak když se najde čas vhodím sem fotky atp.
Nadále zdar všem který proměňují odpad na úžitek s dlouhým životným cyklem, aby náš svět dále kvitnul a ne global****. Gratulují k výtvorům, některý jsou lepší něž můj design! Nadále budujte!

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek