Tristar v křemíkovém nebi

Diskuze na téma regulátorů TriStar Morningstar
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od ota »

Tak jsem si říkal, že Tristar je nezničitelná technologie.
Přežil úplně všechno co jsem mu prováděl a najednou ....

Po rutinním servisu baterií připojím baterky přes pojistkový odpojovač a začaly se dít věci. Z útrob Tristaru se ozvaly práskavé zvuky, z chladiče se linulo mnoho různobarevných čmoudíků, na spodní stranu krabice se vysypaly zbytky mosfetů a konec. Smutné na tom je, že jsem nic nezanedbal, dokonce to bylo v noci, takže je vyloučené, že bych zapomněl připojené panely.

Je to 3 roky a 3 dny po zakoupení, takže záruka není. Uhořelo několik mosfetů, na deskách nevidím viditelnou závadu, ale to nic nemusí znamenat.

Opravoval jste někdo Tristara?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

upřímnou soustrast :cry: .

Onen osudný start byl pomocí proudového omezovače , nebo natvrdo ?
Můj Midnite bude u mě 3 roky a tři dny "až" v řijnu ... to abych se začal modlit ... .

Jak poznamenáváš , viditelně v křemíkovém nebi budou fety , ale stejný leč na první pohled nezřetelný osud mohl potkat i smetí okolo :roll: . Relativně ryché zjištění co a jak moc je v ::phocos-cx:: je vyhodit všechny fety ze silové části do pryč a nahradit je novými a to jen v minimálním počtu :arrow: a zkust pomalu oživit . podle chování bude jasněji ;) .

Elektronům zdar *cloud* / *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od kodl69 »

Budou pravdšpodobně ko i budiče fetů, ty jdou obvykle taky. Dělal jsem pokusy s měničem pro boiler a podařilo se mi sepnout všechny fety v můstku zároveň - ty vydržely, díky pojistce, ale budiče IR2110 šly oba, dokonce se zvukovým doprovodem.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od kybos »

ota píše: Je to 3 roky a 3 dny po zakoupení, takže záruka není. Uhořelo několik mosfetů, na deskách nevidím viditelnou závadu, ale to nic nemusí znamenat.
Možná by stálo za to zjistit, jak dlouho je tomu, co Tristar opustil výrobní linku. Pokud vím, výrobce poskytuje na Tristar pětiletou záruku a se ctí ji dodržuje. Doporučil bych nafotit stav (lépe v první fázi jednání bez rozborky) a popsat poruchový děj, oslovit výrobce a pokusit se o uplatnění záruky. Měl jsem také s jedním kusem problémy (chybně měřil napětí) a záruku se mi podařilo uplatnit i přesto, že jsem byl v rámci českého prodejce již po dvouletém limitu zákonné záruční lhůty.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od dub042 »

Tak musím něco taky přidat, Tristara mám taky po 2 leté záruce, problém mám taky s rozdílem napětí na Sense svorkách a bateriových svorkách.
Tak jsem napřímo oslovil Tristar Support a přijde mi, že jsem dostal přidělenýho nějakýho strejdu z vesnice, co neví, která páčka.
V každém emailu, co mi poslal, tvrdil, že i přes to, že rozdíl napětí na sense a bateriových svorkách mám 1,2 V, stále nevidí žádný problém. Poslal jsem mu nespočet screenů z MsView, kde bylo jasně vidět rozdíl, navíc v noci, kdy tristar nenabíjí, poslal jsem mu i fotky kde v ruce držím voltmetr a vedle na tabletu lifeView, kde je taky jasně rozdíl vidět, no prostě jsem to vzdal, opravdu člověk na svém místě. Aktuálně, když chci baterky na 55V musím tristaru nařídit target na 66.2V
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od vlkazajac »

ota píše: .....Po rutinním servisu baterií připojím baterky přes pojistkový odpojovač a začaly se dít věci. ................ Smutné na tom je, že jsem nic nezanedbal, dokonce to bylo v noci, takže je vyloučené, že bych zapomněl připojené panely.............
Tak to je mi tiež ľúto, Tristar sa mi páči, aj keď o poruchách sa človek sem-tam dozvie.

Ak je to funus, nepatrí sa rýpať. Ale pre pokoj v duši sa chcem opýtať, či boli v okamihu pripojenia batérie odpojené panely. Že to bolo v noci, nevylučuje, že panely boli či neboli pripojené. Presne, nepýtam sa na to, či na nich mohlo byť napätie.

Už som sa nedávno zapovedal, že pripájať budem regulátor vždy cez žiarovku, ododneška to budem robiť tak a len tak.

Snáď sa nepýtam nevhod, ospravedlňujem sa.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od ota »

Panely byly připojené. Říkal jsem si, že v noci to nemůže vadit, když jsem podobnou věc provedl i ve dne pod sluncem. Asi to vadí. Nechť je to poučením pro ostatní...

Každopádně Morningstar nemá chybu:
Popis reklamace: zkráceno
Mail na ostrovní elektrárny.cz " odešel mi Tristar, držíte záruku 5let jako Morningstar?
Několik dní žádná odpověď. Možná je Palča na dovolené, nedělám z toho žádné závěry.

Mail na tech support Morningstaru "shořel mi Tristar. Stalo se to tak a tak... Konfigurace ta a ta ...
odpověď, píše Joe z Morningstaru: Ahoj Oto, je nám líto problémů, co naše zařízení způsobilo. Tebou popsané pole panelů neznáme, jaké je max. napětí v zimě. Jen pro jistotu, aby se problém neopakoval. Náhradní přístroj nemůžu poslat protože nevím, která část tvojí adresy je ulice.
Píšu: napětí naprázdno v zimním ránu 120-130V. Ulice ta a ta...
Joe píše: Vystavil jsem RMAčko a náhradní přístroj dostaneš v nejbližší době. Oceníme, pokud ekologicky zlikviduješ poškozený přístroj ....

Ono se to jednoduše chválí, když Joe dělá co má na práci a z regálu vydá a hodí do pošty náhradního tristara. Ale bylo by hezké, kdyby to tak bylo vždycky.

Snad jsem svojí šťastnou karmu nevyčerpal na Tristara :D
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od pkougl »

Ahoj Oto, sem rád žes taky uspěl s reklamačkou, taky jsem vyfasoval Joeho a pohoda, holt štastná ruka a do týdne ho máš fedexem doma.
Pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od ota »

Dík Pavle, no jestli to klapne tak mu snad pošlu zpátky flašku...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

to je suprově vyřešená reklamace :shock: .
Proběhne u raněného pokus o vskříšení ?
Držím palce ať brzy ::pv:: :arrow: *batt* :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od ota »

Pokus proběhne. On už jeden pokus proběhl.
Odpojil jsem zbytky spečených mosfetů, připojil stabilizovaný zdroj a kupodivu se rozsvítily LEDky a signalizovaly napětí.
Další fáze bylo připojit malou gelovku a 40Wp amorf. Chvilku to nabíjelo, pak se ozvalo bim, bum, prásk a podle všeho odešel mosfet č.13 v napájení.

Pokud by to někomu podobně postihnutému pomohlo, přikládám Service repair manual
Přílohy
MSCTSMOSFETRepairInstructions.pdf
(186.53 KiB) Staženo 237 x
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od mopadzi »

na jednom setkání, tuším před dvěma roky Kovařík poznamenal, že Morningstar je postižen nákupem padělaných součástek...neboť mu hromadně umírají Tristary
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od kodl69 »

servisní manuál... je tak dobrej, pokud potřebuješ vyměnit celou desku. Schéma ti přece nikdo nedá.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
TyTycko
Příspěvky: 110
Registrován: pon zář 03, 2012 8:47 pm
Reputace: 1

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od TyTycko »

Jen dotaz! S jakou verzi firmvéru se to stalo?
Polánka 2790W (24v),8 x MoserBaer 195w Jih,6 x 205W Sever :-( ,Midnite 150 Lite,NiCd 4x160Ah(life blackout)+18650 2,5kW+LiFePo 160Ah Winston+LiFePo 2x 120Ah by Mivvy, PowerJack LF 6kW by Matěj +5kW záložní by Matěj, HomeAssistant s komunikací BT BMS
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od ota »

Firmvér nevím. Je tam originální z r. 2013. Dokud zařízení funguje, nehrabu se v něm. A tenhle Tristar fungoval, neomezoval od 120V, posílal data, neresetoval se, jako nové verze, prostě povedený kus. Zastávám názor, že všechny service packy a záplaty jsou větší riziko než chyba, kterou mají odstranit.

Jak říká Jára d. Cimrman "každý pokus o vylepšení je krokem zpět" :D

Jednou jsem takhle přehrával Axperta, který měl nevhodný algoritmus nabíjení a zůstala mi slepá, němá krabice se kterou se nedalo nic dělat.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od dracekvo »

Že mě nenapadlo tristar reklamovat sám. Už bych měl doma 3 náhradní kousky a třeba by se povedlo některý oživit :D
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od ota »

:yes: Reklamace vyřešena :yes:
Právě dorazil fungl nový regulátor. Nejvíce práce bylo s administrativou se zasilatelskou firmou a s prokázáním faktu že se jedná o reklamaci, která nepodléhá clu, neb bylo již jednou zaplaceno.
Regulátor už je zapojen (spuštěn přes žárovku) a plní baterii elektronama. Jde mu to o o poznání lépe než regulátoru v Axpertu.

@dracekvo: co ti brání reklamovat nyní, pokud ještě ten přístroj máš? Myslím si, že reklamační oddělení Morningstaru řeší reklamace rádo. Pokud by nebyly totiž reklamace, nebylo by ani reklamační oddělení.
Celá záležitost proběhla na základě důvěry a pouze mailové komunikace.

Věřím, že se nenajde podvodník, který bude chtít Tristary dva a podá falešnou reklamaci na dosud fungující přístroj...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od kybos »

Blahopřeji. Kvalita značky se pozná při jednání se servisním oddělením. A jak se zdá, Tristar patří rozhodně mezi tu lepší třídu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

taky gratuluji :handshake2: nechť slouží dýl než 1.099 dní ;) .
Jen nevím zda-li chválit celou společnost jen za vstřícné reklamační oddělení :sm1: ... na jednu stranu uklidňující že reklamace řeší ku spokojenosti zákazníka , ale na druhou stranu , kvalitní fungující produkt není třeba tak hojně reklamovat , ne ?

Elektornům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar v křemíkovém nebi

Příspěvek od kybos »

Myslím si, že ne vždy je to o kvalitě samotného nabíječe. Vidím to spíš tak, že je to o podmínkách, které těmto zařízením připravíme k práci. Stačí si spočítat, jaké hodnoty bude dosahovat zapínací proud při připojení nabíječe (který nemá vyschlé filtrační kondenzátory) přímo na velký akumulátor (400Ah) s vnitřním odporem v řádu stovek mikroohmů. A pak mít trochu soudnosti, zda plošný spoj měniče může takové proudové zatížení snést bez fatálního poškození. Já osobně mám ve své instalaci akumulátory k nabíječům připojeny přes tlumivky, které zajistí snížení náběhového proudu na přijatenou mez. Odpojení probíhá v bezproudovém stavu (napřed vstup a pak výstup nabíječe), tak nehrozí vytažení oblouku, kterému by tlumivky jen pomohly.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek