Maximální výkon východního/západního stringu

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Odpovědět
ekodak
Příspěvky: 8
Registrován: pát črc 29, 2016 10:32 pm
Reputace: 0

Maximální výkon východního/západního stringu

Příspěvek od ekodak »

Dobrý den,
dovolte možná trochu podivnou otázku.
Mám FVE s východo-zápaní orientací. Sklon panelů 45°. Sériovo-paralelní zapojení, na každé straně string 3*3 panely. Panely poly 260Wp. Zajímalo by mně jaký si myslíte že by měl být maximální výkon východního/západího stringu. Vím že je to ovlivněno mnoha faktory (průřez svodu, vzdálenost od regulátoru, teplota, typ regulátoru), přesto prosím o váš názor jaký by měl být praktický maximální výkon jedné strany při plném osvícení sluncem v červencových dnech? (druhý string odpojený)

Děkuji za názory....
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Maximální výkon východního/západního stringu

Příspěvek od rva »

Očekával bych tak 1.8 kW, ne víc, protože nebudou nikdy v přímém nastavení ke Slunci
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Maximální výkon východního/západního stringu

Příspěvek od kodl69 »

dohady jsou jedna věc, a druhá výpočet: http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
vybereš si "daily radiation", v mapě co nejpřesněj místo instalace a vyplníš sklon a orientaci, a vidíš výsledky - v červenci okolo 10 hod je to 900W/m2, takže by to mělo dávat 90 procent výkonu, pokud je Wp uvedeno pro 1000W/m2. Další věc jsou ztráty vedení, regulátoru, teplota...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ekodak
Příspěvky: 8
Registrován: pát črc 29, 2016 10:32 pm
Reputace: 0

Re: Maximální výkon východního/západního stringu

Příspěvek od ekodak »

Díky za názory,
výpočet na http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php jsem dělal, tam ale zjistím jenom denní průměr, mě zajímal špičkový výkon. Dle mého pozorování nedosáhnou panely plného výkonu. Je to cca 94 % - zřejmě z důvodu neideálního natočení ke slunci a ztrátám. To považuji za dobrý výsledek :)

Díky za názory
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Maximální výkon východního/západního stringu

Příspěvek od kodl69 »

ti píšu: vybereš si "daily radiation" a tam potom máš tabulku s výkonem na m2 podle měsíce a hodiny ve dni, při zvoleném sklonu a azimutu.... proč nikdo nečte, co je už jednou napsaný?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ekodak
Příspěvky: 8
Registrován: pát črc 29, 2016 10:32 pm
Reputace: 0

Re: Maximální výkon východního/západního stringu

Příspěvek od ekodak »

... já myslim že někdo čte. Promiň, jsem příliš nepozornej. Už jsem to našel. Děkuju
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Maximální výkon východního/západního stringu

Příspěvek od xmasin »

Udělal jsem excel, který dokáže vše skoro automaticky spočítat. Je v příloze. V listu Maximální výkon je třeba v buňce B1 a B2 zadat celkový výkon panelů pro danou orientaci (sám mám východ/západ) a pro každý měsíc spočítat na odkazu http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php v sekci Daily radiation průběh intenzity slunečního záření po čtvrthodinách pro obě orientace a hodnoty ze sloupce Gc dosadit do sloupců označených Osvit východ/Osvit západ a ve sloupcích Výkon východ/Výkon západ a Výkon celkový je pak vypočítaný maximální výkon z jednotlivých polí pro danou orientaci a celkový výkon podle kterého je vhodné vybírat regulátor. Následně se na listu Energie při maximálním výkonu automaticky spočítá maximální možné množství získané energie za den v jednotlivých měsících po čtvrthodinách. Na listu Průměrný výkon je stejný výpočet, ale pro reálnou oblohu, tam je nutné do položek Osvit východ/Osvit západ zadat součet hodnot ve sloupcích G a Gd. Následně se na listu Energie při průměrném výkonu spočítá reálné množství energie, kterou lze z FVE za den získat. V excelu jsou reálná data pro mnou plánovanou FVE.
Přílohy
fve vypocet.xls
(252 KiB) Staženo 161 x
ekodak
Příspěvky: 8
Registrován: pát črc 29, 2016 10:32 pm
Reputace: 0

Re: Maximální výkon východního/západního stringu

Příspěvek od ekodak »

Vypadá to moc zajímavě, už se těšim, až budu mít chviličku dosadit hodnoty! Díky
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Maximální výkon východního/západního stringu

Příspěvek od xmasin »

Přikládám aktualizovanou tabulku s výpočty. Dodělal jsem sloupce pro jižní pole a na listy Měsíc východ, jih, západ stačí nakopírovat údaje z Daily radiation. Pro nejsnažší kopírování je potřeba nastavit parametry zobrazení dle přiloženého screenhotu a pak do jednotlivých listů s měsíci a orientací FV pole nakopírovat pouze hodnoty osvitu s časem z textového souboru vygenerovaného stránkou.
pvest.png
Přílohy
fve vypocet.xls
(599 KiB) Staženo 131 x
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Maximální výkon východního/západního stringu

Příspěvek od xmasin »

A snad poslední update. Dodělal jsem ještě hledání maxima pro každé pole a maxima v součtu výkonu všech polí a výpočet maximálního proudu po zadání napětí jednotlivých polí. Výkon polí a použité napětí se zadává jen na listu Maximální výkon, automaticky se přenese i do listu Průměrný výkon. Snad to bude někomu k užitku.
Přílohy
fve vypocet.xls
(600 KiB) Staženo 81 x
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Maximální výkon východního/západního stringu

Příspěvek od xmasin »

Tak přeci ještě jeden update, opravil jsem chybu v mapování mezi listy a doplnil grafy.
Přílohy
fve vypocet.xls
(835 KiB) Staženo 153 x
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Maximální výkon východního/západního stringu

Příspěvek od xmasin »

Až budete kopírovat data z Daily radiation pro jiný odklon od čistého východu, jihu nebo západu, tak pozor na kopírování do správných časů. Teď jsem zkusil spočítat jinou lokalitu, která má odklon od jihu cca 10° a pro květen a červenec nebyla první a poslení hodnota tak jak je v příkladu, ale byly o čtvrt hodiny posunuté, takže je nutné data správně nakopírovat a k času z příkladu, ke kterým nejsou pro daný měsíc hodnoty zadat ručne nulu.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: Maximální výkon východního/západního stringu

Příspěvek od pkougl »

Zdravím, jen vkládám reálný obraz výkonů jaký byl cca před měsícem ve vedru, východ a zádad (východ má s sobě připojen dvouosý tracker s 705Wp), celkové výkony obou sekcí jsou 3580+3850Wp.
Pavel
Přílohy
výkon východ-západ.jpg
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Maximální výkon východního/západního stringu

Příspěvek od xmasin »

Bylo by zajímavé spočítat v excelu teoretické maximum a porovnat ho s reálnou výrobou.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek