Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Arduino.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od solárník »

honzaL:
Jó prkenná podlaha na hlíně, to je asi nejhorší případ. 850 Bq/m3 u Hradce králové? Nevěděl jsem, že i tam to tolik zlobí. Já mám pochybný beton na hlíně v ložnici a pokud často nevětrám, leze to tam ke čtyřem stovkám (Kladensko). No na dotace to není, ale je to stále dost. Poslední rok už tam mám automatický větrák zvenku. Jak to detekuje víc jak 100Bq/m3, tak to začne samo větrat. Ovšem zatím je to řízené profi měřákem, s tím alarmem výše (viz můj předchozí příspěvek) by to bylo možné asi daleko levněji, pokud to bude k něčemu a testy se osvědčí, jsem sám zvědavý.

Nejhorší jsou ty sklepy, ze kterých většinou radon stoupá nahoru do domu komínovým efektem. Tam lze jedině poradit proražení co nejvíce okének, nejlépe na všechny možné světové strany, aby když už v létě není rozdíl teplot, tak aby to větralo alespoň pohybem vzduchu. Takový sklep potažmo ovlivňuje koncentrace v celém domě (pokud někdo netahá vodu z radonem zamořené studny :D, takový případ jsem viděl, po osprchování bylo v koupeně 10000Bq/m3 :lol:).
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od ota »

Ono s tou intenzitou radonu a škodlivostí je to diskutabilní. U nás na Příbramsku září skoro každý kámen a před lety se dělala akce, že se do každého domu, do každé místnosti dal jednoduchý detektor.

Když se to po čase vyhodnotilo, někde byly nízké hodnoty, někde vyšší atp. Vedle ve vesnici v jednom stavení byly hodnoty tak vysoké, že úředník pravil, že dům je neobyvatelný a obyvatele je třeba přestěhovat.
Na to starosta prohlásil, že přestěhování není možné, protože v domě žije stará Kropáčková, že je jí 93 let a stěhování by jí zabilo. :D
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od solárník »

Jo tomu věřím. Podívej na starousedlíky v černobylské oblasti. Taky se tam na stará kolena vrátili i přes všechna nařízení a zákazy a prostě tam chtějí dožít a nikdo s nimi nehne.

Ono se to popisuje i tak, že si člověk po dlouhodobé expozici zvykne. Například v jižní americe jsou města, kde je gama radiace z podloží několikanásobně vyšší, než je obvyklý průměr a lidem to tam podle statistik nic moc nedělá.

Ovšem běda, jak se tam někdo přistěhuje, kdo zvyklý není, tak je do pár let po něm. S radonem prý je to podobné, starousedlíci, kteří jsou zvyklí od mala, tak to na ně moc nepůsobí. Tkáň v plicích si prostě zvykla se rychleji a bez chyb obnovovat. Když si ale nějaký městský pár koupí barák na venkově "na důchod" a přestěhuje se nešťastně do domu s vyšší koncentrací, tak je do 5 let po nich a důchodu si moc neužijou.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od honzaL »

solárník píše:honzaL:
Jó prkenná podlaha na hlíně, to je asi nejhorší případ. 850 Bq/m3 u Hradce králové? Nevěděl jsem, že i tam to tolik zlobí. .........
Není to Hradec Králové, ale je to tektonický zlom na ČM vysočině na řece Chrudimce. Musím to snížit, abych tam na důchodu přece jen nějaký rok vydržel!! Sklep jsem bohužel zatím neřešil (je jen malinký), určitě je to taky zdroj i když má jalespoń jednoduchý beton.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od xmasin »

Tady http://www.ebay.com/itm/Safety-Siren-Pr ... xy~g5RrhoX detektor mají za cca 3500Kč a posílájí do Čech.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od xmasin »

A zajímavě vypadá i tenhle detector http://www.ebay.com/itm/FTLab-Radon-Eye ... SwIgNXkIzF, ale je trochu dražší.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od solárník »

xmasin : link na Safety Siren jsem posílal pár příspěvků výš a ještě levnější ;) i s poznámkou, že je lepší kupovat od kanaďanů, protože mají taky Bq/m3 a ne pCi/litr jako amíci.

Druhý link je zajímavý, konkuruje už do určité míry svou rychlostí profi měřičům, chybí jen další způsoby komunikace, kromě spojení do mobilu. Vidím to poprvé. Cena by mohla být nižší. Ale ony jsou několikrát předražené všechny radon měřáky, zřejmě kvůli zatím malému odbytu...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od solárník »

honzaL píše:Sklep jsem bohužel zatím neřešil (je jen malinký), určitě je to taky zdroj i když má jalespoń jednoduchý beton.
Ono to ze sklepa většinou leze do domu pod dveřmi a ne betonem. Prostě průvan / komínový efekt. Tomu se těžko zabraňuje. Samozřejmě pokud sklep ústí do domu.

No a pak nepodsklepené místnosti musejí mít pořádnou izolaci, to je pravda. Bohužel u hotového domu se s tím nic moc nedá udělat, když se položí pěkná podlaha, tak to začne obfoukávat a obcházet podlahu stěnami. Co pak? Jedině je nějak podřezat a nastrkat tam izolaci, ale to se nedá dost dobře zatěsnit. Každá nedokonalost nebo škvíra v izolaci a máte to tam znova. Když bude někdo takový cvok a dá izolaci (protiradonovu fólii) i na stěny, tak mu to bude vyfukovat nad ní u stropu ;) Čímž chci říct, že v již postaveném domě je to dost problematické a jakékoli úpravy jsou málo účinné. Samozřejmě je lepší beton, než prkna na hlíně, tam je rozdíl velký, ale pokud už někdo má betonovou podlahu a stejně má vysoké koncentrace, tam je každá rada drahá. Navíc může být kontaminované i zdivo samotné, viz http://www.radonovyprogram.cz/radonovyp ... _press.pdf.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od dracekvo »

Nemá někdo tritiové svítítko? Je to taková malá trubička která trošku svítí asi 10 let. Dává se to třeba do mířidel nebo do hodinek. Zajímalo by mě, jak moc to cvaká. :)
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od xmasin »

solárník píše:xmasin : link na Safety Siren jsem posílal pár příspěvků výš a ještě levnější ;) i s poznámkou, že je lepší kupovat od kanaďanů, protože mají taky Bq/m3 a ne pCi/litr jako amíci.

Druhý link je zajímavý, konkuruje už do určité míry svou rychlostí profi měřičům, chybí jen další způsoby komunikace, kromě spojení do mobilu. Vidím to poprvé. Cena by mohla být nižší. Ale ony jsou několikrát předražené všechny radon měřáky, zřejmě kvůli zatím malému odbytu...
Bohužel prodejce z Vašeho linku neposílá do Čech, proto jsem dával link i na dalšího, který už do Čech posílá.

Druhý detector je zajímavý, našel jsem ho na UK Amazonu za cca 6000 Kč a navíc stejná firma vyrání i samotný detektor se sériovou komunikací v TTL úrovních, jen jsem ho ještě neviděl v prodeji.
http://radonftlab.com/radon-sensor-product/rd200m/
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od redcrown »

Zajimavy clanek
http://www.kpufo.cz/oblasti/oso/patrov/c_sta.htm

Odesláno z mého SM-T800 pomocí Tapatalk
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od solárník »

Ano, autor je asi nejlepším příkladem z té první skupiny ignorantů, o kterých jsem mluvil na začátku tématu, která problém bagatelizuje. Tenhle článek už jsem četl před léty. Autor nemůže dokázat nic, ale hned ví, že je to přece neškodné. Že ročně umírají na radon stovky lidí už je veřejně známo a bylo to státními intitucemi dokonce i oficiálně oznámeno. Co je ještě nutné udělat, aby to zabedněný pan autor pochopil? I tenkrát (v době psaní článku) už stát dávno utratil miliony sanováním zamořených domků typu Start z panelů Prefy Hýskov, která dostala téměř likvidační pokutu za nepovolenou výrobu panelů z tzv. Rynholecké radioaktivní haldy (viz Google).

Druhá varianta je, že autor je majitelem realitní kanceláře ;) Ti totiž o radonu nikdy neslyšeli, on totiž ani neexistuje :lol:

Jak už jsem psal - Světová zdravotnická organizace nikdy nekoná bez podložených studií. Dokonce i stát investuje nemalé peníze do měření a sanací. Proč by to dělali, kdyby k tomu nebyl důvod? Poslal bych autora bydlet do sousedova domu, který jsem zmiňoval výš a nechci tvrdit, že bych se bavil, až bych čekal, za jak dlouho raka dostane, jako všichni, co tam bydleli, protože to bych nepřál nikomu. Ale vsadím se o co chcete, že do pár let by ho měl.

Takže odpovím taky článkem, navíc i celkem vtipným ;)
http://www.mining.cz/TEXTY/Radon.htm

p.s. Poslední studie srovnání alfa radioaktivity radonu s kouřením stanovily, že nebezpečí rakoviny plic z každých 100 Bq/m3 koncentrace radonu odpovídá kouření jedné cigarety denně. Tedy pokud žijete ve starém domě, postaveném ze silně závadných materiálů, múže v něm být koncentrace radonu například 2 000 Bq/m3. Pak jsou všichni obyvatelé takového domu, včetně dětí, ohroženi rakovinou plic stejně, jako by kouřili 20 cigaret denně. Jestli chcete takto riskovat zdraví vašich dětí, mně to nakonec může být celkem jedno. Já si úpravy na domě raději udělám. Takových prohlášení typu "látka A je naprosto zdraví neškodná" už jsem slyšel hodně (v minulosti například se to tvrdilo oficiálně o azbestu, DDT, kouření, zplodinách naftových motorů, atd atd). A realita? Například ten trojnásobný nárůst rakoviny plic (nebo obecně rakoviny čehokoli) za posledních 30 let (viz mnou uvedený graf výše, který je oficiálně zveřejněn naší státní institucí). Statistiky nelžou ;)
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od rottenkiwi »

Tvorca metastabilného vákua presne vedel, prečo je presne metastabilné, nie stabilné a nie nestabilné.
Konštanty sa menia presne definovaným sposobom v čase, ktorý neexistuje = je filozof. pojmom.

S rádioaktivitou a rozpadom radónu, uránu, polónia je to podobne.
Ďakujme tvorcovi vesmíru, že rad. máme, lebo bez nej nie sú možné mutácie a bez nich nie je
možný vývoj sakomkoštruujúcichsa a samoopravujúcichsa strojov, ako sme my = ľudia.

Ak by tej rad. bolo veľa, bolo by viac mutácií, ktoré by ale neprežili ani jednu generáciu
a nemohli naprodukovať svoje kópie = strojčatá = deti.

Ak by rad. bolo málo, bolo by málo mutácii, asi 1 pre mld. rokov a žiadny vývoj by nebol možný.

Radón je plyn a ako taký nič zle v pľúcac nerobí.

A keď niekto rieši 100 či 300 bq a pritom fajči 20 na deň, alebo pije 2 pivá v zafajčenom pajzli,
tak sa ho rovno opýtam, či je padnutý na hlavu. :)
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od solárník »

rottenkiwi píše:Radón je plyn a ako taký nič zle v pľúcac nerobí.
Ano, jen do té chvíle, dokud se v plicích radioaktivně nerozpadne. Pak z něj vystřelí radioaktivní částice alfa, která má dolet ve vzduchu 4 cm. Pokud bude v cestě jejího letu v plicích jakákoli tkáň, bude zničena. Pak nastupuje imunita, která musí zničené buňky opravit. Čím vyšší je koncentrace radonu, tím více musí imunitní systém opravovat a nahrazovat poškozené plicní buňky.

Tato oprava buněk má určitou (i když velmi malou, jinak bychom už vymřeli dávno) pravděpodobnost, že se při replikaci (kopírování) DNA stane chyba. Pokud se tak stane, máte rakovinu jak vyšitou.

Už jen z logického postupu, který jsem teď napsal, není možný jiný závěr, než že se zvyšující koncentrací radonu se riziko rakoviny zvyšuje. To je jen jednoduchá matematika.

Jen pro představu - ve 100 Bq/m3 radonu, což je poměrně velmi nízká koncentrace (udávaná WHO jako ještě tolerovatelná) - nastává v jednom krychlovém metru vzduchu okolo 6000 radioaktivních rozpadů radonu za minutu :!: . Prostým výpočtem zjistíme tedy, že nám v plicích každý den nastane při pouhých 100 Bq/m3 něco přes 17 000 radioaktivních rozpadů (2 litry vzduchu v plicích průměr x 6000 rozpadů x 60 minut x 24 hodin / 1000 litrů v m3), jejichž následky musí imunitní systém řešit. Při 1000 Bq/m3 už je to 170 000 mikroskopických kráterů v plicích denně. Za jak dlouho se asi váš imunitní systém splete? :?: (tato čísla mohou být ve skutečnosti až dvojnásobná, protože následný rozpad polonia nastává většinou velmi rychle po rozpadu radonu - nejčastěji do 2 sekund, tedy ještě v plicích).

K tomu se ještě přidružuje fakt, že všechny radioaktivní produkty rozpadu radonu jsou tuhé látky. Tedy prach. Ten napadá do jídla, které jíme. Tedy ještě nastává denně běžně několik tisíc radioaktivních rozpadů, způsobených radonem, v trávícím traktu. Nakolik to souvisí s například rakovinou střev, to se neodvažuji hádat.

A konečně posledním produktem rozpadu radonu je olovo. To samozřejmě sníme také (řádově gramy za rok). Protože se v těle ukládá, způsobuje postupnou otravu olovem se všemi následky (viz Google). Je podezíráno i z toho, že způsobuje například ALS a nekolik dalších ošklivých i smrtelných onemocnění.

Suma sumárum - já o škodlivosti radonu nepochybuji. Myslím, že se nakonec ukáže, že je to ještě daleko horší, než se v současnosti předpokládá. Alespoň na to ukazují jednoduché výpočty pravděpodobnosti.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od rottenkiwi »

Ak celkový radioaktívny backround sa zvýši u kumulovanej ročnej dávky na 20 násobok, tak riziko
rakoviny stúpne 2- násobne.

Z toho sa mi zdá, že radón, hoci tvorí vačšinu dávky, napr. v Čechách, určite neimplikuje tak veľkú
morbiditu a mortalitu na rakovinu, ako sa ním straší. :)
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od honzaL »

rottenkiwi píše:.......
A keď niekto rieši 100 či 300 bq a pritom fajči 20 na deň, alebo pije 2 pivá v zafajčenom pajzli,
tak sa ho rovno opýtam, či je padnutý na hlavu. :)
Řeším 100 či 300 Bq. Nekouřím ani nefajčím ani do krčmy k vám nechodím..... Či sem padnutý na hlavu nechť posoudí jiní.
(Podle mne maximálně bacený do hlavy nízko postaveným lešením asi 20x týdně :( )
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od rottenkiwi »

Šak to je OK. Ak nepijem a nefajčím, tak potom riešim iné riziká, marginálne voči 20 cig. či alkoholu,
ktorý ničí mňa = pečeň, mozog, mozog mojej ženy, mojich detí = o 30 r. budú na invalidnom.

Ale ak niekto pije pivo, ale nechce počuť, že 10000 ročne odliečených alkoholikov v KE málo,
lebo pije každý 2. CSSR-ák. Tak podobne je to aj s fajčením a PDF filtrami a 20PM, či 50PM
vo vzduchu.

Ak počas inverzie stúpa radón 20 násobne, čo s tým ? Prečo máme zasratú atm. exhalátmi
z fosil. áut, chemičiek, cementární, parných hrncov v tepl. el. ? To už nikoho netrápi,
že toto je príčina rakoviny, nie nejaký radón, ktorý tu je 13 mld. rokov, lebo vtedy
buchli supernovy a s a r prpcespm to vzniklo, lebo hviezdy robia kovy od He po Fe26 ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od rottenkiwi »

Ľudia, najprv rozmýšľajte, potom píšte. Nie naopak. Smer času určuje NEzákon o náraste entropie v čase. :)

Jakých 170 000 kráterov ? Keď bude nad EU lietať 10 včiel = telo človeka a pošlete tam
za deň 10 sršňov, aby ich "zjedli", ako ten jeden sršeň "trafí" tú včelu ?

Telo človeka je takmer ako vákum, podobne steny, hlina, kamene. Nič, v ktorom sa sem-tam
mihne protón a sem tam elektrón.

Ale protón a neutrón má 1000 MeVov = 1 GeV, ale "skladá sa" z ničoho, lebo up a down kvark
vážia len 6 MeVov nie 1000 :)

Takže trafiť elektrón = s nulovým = bodovým rozmerom a vyraziť ho ionizačným žiarením
t.j. s určitou energiou >= 13.5eV, je TAKMER NEmožné.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od rottenkiwi »

Podobne to nesedí aj pri chladení DRAM pamatí počítača prúdom vzduchu v miestnosti.
Ak https://www.alza.sk/noctua-nh-d14-d148507.htm
pretlačí okolo DRAM 92,5 m3 vzduchu za hodinu, koľko jadier He = alpha particles, by pri
14 nm procese výroby chipov muselo vystreliť bit 0 resp. 1 z pamate a "náhodne" ho zmeniť ?

Aké by potom museli byť CRC algoritmy pamatí, aby to vedeli, tých xxxxxx-dier za hodinu opraviť ? :)
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvek od rva »

Vliv nízkých dávek škodlivin na člověka se těžko určuje. Obvykle se předpokládá lineární závislost, vypočtená z negativního působení vysoké dávky škodliviny a začínající v nule. Přitom je zřejmé, že u malých dávek škodlivin to neplatí. Na pomezí vědy se tím zabývá hormeze.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hormeze
Jaká je "optimální" dávka škodliviny asi není jednoduché určit. Co se týče radioaktivity, tak dříve žily organismy ve vyšší radiaci.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek