Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od vlkazajac »

Každý má tú svoju pravdu, svet už je taký.

"Na 200Wattový měnič mi po výpadku hlavního měniče jel pochopitelně i celý dům (krom čerpadla) asi měsíc a půl. V takové situaci si opravdu provoz klasické lednice představit neumím."

Toto je Vaša skúsenosť z ťažkých časov, keď ste si nevedeli rýchlo obstarať náhradný menič. Vyvodzovať z toho, že v systéme je nevyhnutné mať invertorový pohon, je pozoruhodné, až nešťastné....

Menič musí byť v systéme správne dimenzovaný, ináč je všetko na kočku. Možno som Vám mal napísať len toto jediné.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Axa »

Promiňte. Krom všeobecně oflákaných faktů a zkušeností tady od Vás nečtu nic podnětného. To, že měnič má být dimenzován na daný odběr je pro mne opravdu novinka. :D :D Děkuji, to jsem opravdu netušil :D :D Psát jste mi tedy nemusel NIC.

Toto je Vaša skúsenosť z ťažkých časov, keď ste si nevedeli rýchlo obstarať náhradný menič. Vyvodzovať z toho, že v systéme je nevyhnutné mať invertorový pohon, je pozoruhodné, až nešťastné... Tímto jsem drahý pane, chtěl naznačit drobnůstku, kterou asi nechápete. Že LZE i v nešťastných časech a při mizerném zařízení provozovat lednici jako takovou, pokud je u ní nějak ošetřen proudový ráz. A protože patrně čtete něco jiného než píšu, zkopíruji sem ještě jednou totéž: Štos při zapnutí lednice je pro mne - ostrovníka to největší peklo, protože při částečně vybité baterce srazí měnič i když by to ještě svítilo a hřálo třeba 6-10 hodin... A tím už opravdu končím a přestávám reagovat. Toto je přehlídka ztraceného času.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od vlkazajac »

Cítim sa poctený, že ste mi Vy venovali Váš čas.

Ťahám pivo z neinvertorovej chladničky a pripíjam Vám na zdravie !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od FRSO »

Tak pokud vám padá měnič při krátkém poklesu napětí, tak použijte měnič od Victronu, ty chodí od 9,3V do 17,2V, při poklesu hned nespadne, protože má ještě definovaný čas při tom napětí, používám 800VA v pohodě na celou chatu-vodárna 650W, lednice A++, TV LCD, světla, atd a není problém, popřípadě pak silnější 1200VA třeba v provedení Compact, dá se na tom dost věcí nastavit, víc už neumím momentálně poradit. 8-)
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
erlangen
Příspěvky: 3
Registrován: pon led 25, 2021 9:10 am
Reputace: 0

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od erlangen »

Ted jsem zkoušel lednici od Samsungu s digi invertor kompresorem a jsem nadšenej.Použil jsem měnič od Carspa 600 W,modif.sinus ,rozebíhala se pomalu,takže žádný náraz,ale hlavně mě překvapil stejný zvuk komresoru jako kdyby to šlo na síti.Lednice je typ RB30J3215 SA.Mám 3 panely 150w mono , mppt a 200A baterii,tak bych se zrovna zeptal,jesti ta sestava na tu lednici bude stačit,měnič ukazoval spotřebu cca 94W po startu,tak si myslím že průměr bude mín,je to invertor,tak si myslím,že se to sníží na průměr cca 50w. Poradte prosím :-)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od vlkazajac »

Neviem, akú účinnosť a vlastnú spotrebu má Váš menič, ale dá sa odhadnúť, že to bude denne aspoň 0,25 kWh. K tomu podľa štítka denne 0,660 kWh vezme chladnička, takže v súčte potrebujete asi 0,9 - 1,0 kWh denne. S jednou batériou 12V 200 Ah ( ? ) a 450 Wp v paneloch budete môcť fungovať cez letnú polovicu roka, ale musíte dbať na správne nabíjanie batérie. Ideálne je, ak prebehne kompletný nabíjací cyklus každý deň, treba na to dohliadnuť, ak má batéria vydržať.

Škoda, že ste neobstarali sinusový menič 600 W, nie je tak drahý a za pár rokov by sa nižšou spotrebou oplatil.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
erlangen
Příspěvky: 3
Registrován: pon led 25, 2021 9:10 am
Reputace: 0

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od erlangen »

Harry píše:dnes jsem narazil na text níže....měly by to být nové typy ledniček od Samsungu a podle popisu by tam již nemusel být problém s takovými proudovými rázy při spouštění kompresoru. Nemáte s těmito lednicemi někdo zkušenosti jak se to chová pokud je taková lednice živena ze střídače v ostrovním systému? A je to vůbec možné, živit takový kompresor střídačem? (asi by busel být sinusový že?)

A pokud celkovou spotřebu lednice za rok (172 kWh/rok) převedu na průměrný příkon, vychází mi něco kolem 19 W.

Co myslíte?

Text k lednicím:

Co je to digitální invertorový kompresor a jak funguje?

Digitální invertorový kompresor (resp. motor) zabezpečuje bezproblémový chod chladniček a praček Samsung. Oproti kompresorům konkurenčních chladniček pracuje na zcela jiném principu. Jeho podstata spočívá v plynulosti chodu – nepřetržitě reguluje teplotu v chladničce prostřednictvím změny rychlosti. Místo toho, aby se vždy nárazově spínal a vypínal vždy, když dojde ke změně teploty v chladničce (jako to dělají běžné kompresory), pracuje digitální invertorový kompresor Samsung nepřetržitě. Podle hodnot, které snímají speciální senzory teploty uvnitř i vně chladničky, upravuje pouze svou rychlost. Díky této plynulosti nevznikají energeticky náročné výkyvy chodu motoru (a tedy ani teploty), ke kterým dochází, když chladničku otevíráte. Současně je digitální invertorový kompresor Samsung v porovnání s klasickými konkurenčními motory mnohem tišší.

„Digitální invertorový kompresor v chladničkách Samsung se vyznačuje vysokou spolehlivostí všech svých součástek. Výrazně také snižuje vibrace a nárazy, proto jsme na něj mohli prodloužit záruku na 10 let. Svým charakterem se tento kompresor zcela odlišuje od běžných lineárních motorů, proto věřím, že si najde řadu příznivců, kterým záleží na šetření energie i životního prostředí", říká Michal Tichý, produktový manažer divize domácích spotřebičů Samsung.
Jaké jsou výhody digitálního invertorového kompresoru (motoru)?

Tato inovativní technologie je chytrým řešením, pomocí kterého mohou zákazníci snížit náklady na energii, a současně šetřit životní prostředí. Oproti běžným kompresorům totiž spotřebovává téměř o polovinu méně energie a také snižuje emise CO2.

Záruka 10 let na digitální invertorový kompresor (motor) platí celkem pro 19 modelů chladniček Samsung a 4 modely praček Samsung Eco Bubble. Kromě nové řady chladniček pro rok 2012 s označením RL39 a RL43 v energetické třídě A++ se 10letá záruka vztahuje také na již zavedené produktové řady - konkrétně letošní novinku Samsung Série G (modely RL56, RL58 a RL60), americké chladničky A+ (modely RSG5 a RSH7) a také model Samsung Sveta (RL55).
erlangen
Příspěvky: 3
Registrován: pon led 25, 2021 9:10 am
Reputace: 0

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od erlangen »

Ted jsem zkoušel lednici od Samsungu s digi invertor kompresorem a jsem nadšenej.Použil jsem měnič od Carspa 600 W,modif sinus ,rozebíhala se pomalu,takže žádný náraz,ale hlavně mě překvapil stejný zvuk komresoru jako kdyby to šlo na síti.Lednice je typ RB30J3215 SA.Mám 3 panely 150w,12v system ,40A mppt a 200A baterii,tak bych se zrovna zeptal,jesti ta sestava na tu lednici bude stačit,měnič ukazoval spotřebu cca 94W po startu,tak si myslím že průměr bude mín,je to invertor,tak si myslím,že se to sníží na průměr cca 30w. Poradte prosím :-)
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od kodl69 »

Je zajímavý, že ta lednice namá aktivní PFC - takový zdroje na modifikovenj sinus obvykle vůbec nenaběhnou.
Když ti to fungovalo, tak co chceš řešit, podle https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#MR se dozvíš, jestli budou panely a baterky stačit, spotřebu lednice máš na štítku, účinnost systému počítej 80%...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od tomas »

U ledniček Hitachi jsem našel toto:
"Invertorové chladničky Hitachi jsou schopny pracovat v rozsahu napájecího napětí 130 - 300 V*. Nepotřebujete proto další externí stabilizátor napětí. Chladnička může pracovat i v místech s méně kvalitní elektrickou přípojkou."

Já jsem nedávno koupil Beko RCNA366E60WN, 5 let záruka. Měla by mít akumulační dobu 33h, takže snad bude kvalitně zaizolovaná. A spotřebu 180kWh/rok.
S tak dlouhou akumulační dobou by možná stačilo ji spouštět jen při svitu slunce a bude z toho akumulátor chladící energie ;)
Zatím ji testuji. Ze začátku byla docela hlučná než se nachladila, teď už jsem si zvykl nebo jede na nižší otáčky.
Jo a kondenzátor mají zřejmě nahoře v bočních stěnách, když se poprvé nahrazovala, tak tam byla docela dost teplá. Takže potřebuje větrací prostor po stranách, což mne zklamalo. Raději bych měl místo na proudění vzduchu (kondenzátor) vzadu než na bocích.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od kodl69 »

180kWh/rok? moje kombinovaná 170cm Baumatic cca 150/75 litrů (už ta značka snad neexistuje) má klasickej kompresor, podle štítku 0.45kWh za den tj 164kWh za rok, podle mýho měření elektroměrem do zásuvky je reálná spotřeba i po těch letech menší než udávaná 0.39kWh za den. A už i tato historická chladnička má ty kondenzátory v bočních stěnách. Je to levnější. Když si děcka udělaly z boční stěny magnetickou tabuli s všemožnejma papírama, tak se spotřeba dostala někam k 0.7kWh/24h, to jsem měl obavy, že de lednička do kytek, stačilo vyházet papíry a bylo opraveno - proto jsem to měřil, protože před "opravou" mi přišlo, že kompresor jede skoro pořád...
Kdyby nečekaně zemřela, tak jediná alternativa je dnes https://lednice.heureka.cz/beko-rcna366 ... e/#section
krám z turecka, protože víc než 59cm na šířku tam prostě není.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Reputace: 21
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od el_salvadore »

@kodl69, ale ten turecky kram ma zpredu display... Neznamena to teda zbytocnu "inteligenciu" zatazujucu menic 24/7? To mi na teba moc nesedi :D
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od kodl69 »

Asi má, nevšiml jsem si, ale to jsem dával spíš ze svýho pohledu, protože mám na ledničku málo místa na šířku, a tahle jediná vyjde na spotřebu.
Otázka je, jak taková lednička snáší odpojení a připojení napájení, řešení jsou dva úplně hloupý termostaty (na chladničku a na mrazničku zvlášť, který se pojí dohromady, a v případě potřeby zapnou celýmu tomu ansámblu napájení, a pak ať už se s tím digitální technika porve.
Edit: dle návodu: https://media.flixcar.com/f360cdn/Beko- ... d34003.pdf 1-kontrolka výpadku napájení, chyby, vysoké teploty - takže digitální bordel už je i v ledničkách. To nebude dělat s odpojováním napájení dobrotu, takže mi nezbývá, než udržovat v chodu tu historickou...
Naposledy upravil(a) kodl69 dne pon led 25, 2021 8:30 pm, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Vitek »

kodl69 píše:180kWh/rok? moje kombinovaná 170cm Baumatic cca 150/75 litrů (už ta značka snad neexistuje) má klasickej kompresor, podle štítku 0.45kWh za den tj 164kWh za rok, podle mýho měření elektroměrem do zásuvky je reálná spotřeba i po těch letech menší než udávaná 0.39kWh za den. A už i tato historická chladnička má ty kondenzátory v bočních stěnách. Je to levnější. Když si děcka udělaly z boční stěny magnetickou tabuli s všemožnejma papírama, tak se spotřeba dostala někam k 0.7kWh/24h, to jsem měl obavy, že de lednička do kytek, stačilo vyházet papíry a bylo opraveno - proto jsem to měřil, protože před "opravou" mi přišlo, že kompresor jede skoro pořád...
Kdyby nečekaně zemřela, tak jediná alternativa je dnes https://lednice.heureka.cz/beko-rcna366 ... e/#section
krám z turecka, protože víc než 59cm na šířku tam prostě není.
pokud máš moc malou spotřebu tak do ní bud nic nedáváš nebo z ní nebereš a nebo jí máš zapnutou jen na měření :-) :D nic jiného mě nenapadá.
pak to bude izolace mrazničky, dále teplota tam kde je umístěná, mám mrazák na minus 22 a ten je v 18 stupnove chodbě, a má menší spotřebu než lednička v mistnosti 22 stupnu.
oba dva maji A +++
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od kodl69 »

Je tam taky těch 18°C, jinak celkem standartní provoz, děckám vyhrožuju, že lednička se neotevírá na dýl než 5s, že na čumění mají televizi (dnes už jenom monitor) v obýváku, a že než otevřou dveře ledničky, tak ví, pro co přesně jdou. To je celý. A spotřeba je menší o malej kousek, může to být i chyba měření...
Kdyby to místo bylo o 1cm větší, tak klasika, třeba tohle, https://lednice.heureka.cz/candy-chsb-6 ... e/#section by asi splňovalo moje požadavky, ale tu zeď osekávat nebudu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od tomas »

el_salvadore píše:@kodl69, ale ten turecky kram ma zpredu display... Neznamena to teda zbytocnu "inteligenciu" zatazujucu menic 24/7? To mi na teba moc nesedi :D
Přesně tak, bez displeje už toho na trhu moc není a NoFrost je také spotřeba navíc. Kolem 160kWh za rok mají ty bez displejové. Ono ten displej je tam stejně na dvě věci, protože ukazuje nastavenou teplotu místo aktuální jaká tam skutečně je :hell: . Takže tam svítí stále stejné čísla. :uh:
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od FRSO »

tomas píše:
el_salvadore píše:@kodl69, ale ten turecky kram ma zpredu display... Neznamena to teda zbytocnu "inteligenciu" zatazujucu menic 24/7? To mi na teba moc nesedi :D
Přesně tak, bez displeje už toho na trhu moc není a NoFrost je také spotřeba navíc. Kolem 160kWh za rok mají ty bez displejové. Ono ten displej je tam stejně na dvě věci, protože ukazuje nastavenou teplotu místo aktuální jaká tam skutečně je :hell: . Takže tam svítí stále stejné čísla. :uh:
Mě ukazuje Samsung skutečnou teplotu lednice i mrazáku, nastavenou jen když nastavuješ teploty.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Reputace: 21
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od el_salvadore »

Zaujimave. V navode na chladnicku o ktorej som uvazoval je doslova napisane:
Liebherr TP1xxx.jpg
Liebherr TP1xxx.jpg (37.28 KiB) Zobrazeno 729 x
Ze by to bolo prave koli vysssie spominanej citlivosti na caste odpojenia?

jedna sa o https://home.liebherr.com/external/prod ... _sk_SK.pdf
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od JiříK »

V lednici má být kolečko a žárovka. Žádné polovodiče... Sehnat takovou pořád jde.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Vitek »

JiříK píše:V lednici má být kolečko a žárovka. Žádné polovodiče... Sehnat takovou pořád jde.
jo ale už nebude A+++ to je ten kámen úrazu taky jsem shaněl a nesehnal nakonec sem vzal jinou trošku modernější a jsem za crisp zonu rád :-)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek