Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od mypower.cz »

Axa píše:Koupil jsem ho jakože sinus, ale teď jsem znervózněl natolik, že už nevím jestli je to pravda. A jak tak surfuju, asi nebude sinusovej. https://www.ceneje.si/Izdelek/1598550/d ... -ec200s-12
No pokud neni cisty sinus a jede to ok a pojede to ok, tak je to reseni i pro me. Zkusil bych 300W cartrend, ktery mam a jede mi trvale. Ten je hranaty 100pro.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Axa »

Popravdě nemám nerva to zkoušet to jen na tom Berelu, protože někdo tu psal, že by tomu invertoru trapéz mohl vadit. Ta lednice je dražší než mý malý auto :D Ale na Berela mi jela invertorovka Liebher s klasickým kompresorem jak jsem psal půl roku a v pohodě. (Odešla, protože uteklo chladivo) Ovšem Berel patrně nebude jen klasickej trapéz, protože na trapéz jinýho výrobce (kakaja to Kitaja) ta Liebherka docela divně vrčela a smrděl nějakej odpor, či co. V Berelu je jen pár součástek, docela malej chladič a velký toroidní trafo. V číňanovi klasika s hranatejma trafama. Tak nevím ...
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od vlkazajac »

Testoval som svojho času viaceré meniče ( len sin ) a kompresory. Môžem sa podeliť o skúsenosť, ktorá bude objektivizovať aj Vaše skúšky/pokusy.

1/ Takpovediac teplá chladnička / mraznička má vyššie nároky na prvý štart a záťaž meniča. Slabý menič to nemusí zvládnuť, ale môže v pohode udržiavať teplotu v "rozbehnutej" chladničke.
2/ Ak sa do stabilne bežiacej chladničky ( a hlavne mrazničky !!!!!!!!!!!!! ) vloží objemný teplejší predmet, alebo sa priestor náležite vyvetrá, reaguje chladnička zvýšením výkonu a to nemusí slabý menič zvládnuť.

Je myslím vhodné posudzovať meniče aj podľa týchto podmienok, ktoré môžu reálne nastať. Nevylučoval by som, že to u invertorových chladničiek môže byť problém. Len v prípade výkonov blízkych k limitu.

Invertorovej chladničke bude obecne stačiť menší menič, ale požiadavka na kvalitu sinusovky je určite vyššia. Overené.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
timpomat
Příspěvky: 92
Registrován: úte zář 13, 2011 3:18 pm
Reputace: 4
Bydliště: Bratislava

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od timpomat »

vlkazajac píše: Invertorovej chladničke bude obecne stačiť menší menič, ale požiadavka na kvalitu sinusovky je určite vyššia. Overené.
Ja som bol v tom ze k napajaniu sa to sprava podobne ako PC zdroj alebo komutatorovy motor, cize by to v podstate slo napajat aj z DC zdroja, kedze si to aj tak najprv 220VAC usmerni a invertor si potom vytvara a reguluje napajanie svojho DC motora.

Mam na chate 1.1kW invertor klimu, ale az taky experimentator nie som, aby som ju skusil zapojit na DC string, ktorym inak napajam 220VAC nabijacku a teda je to vlastne ne-mppt menicovy solarny regulator :)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od tomas »

U aktivního PFC není problém s DC napájením, pouze obdélník dělá problém, trapéz by možná i prošel záleží na konstrukci PFC a "sklonu trapézu".
Nové PC zdroje už by měli mít také všechny PFC a ty s aktivním PFC budou mít také s obdélníkem problém.
Jediná jistota je zjistit co je uvnitř a jak je to zapojené. Rozebírat drahou lednici v záruce asi není moc dobré, ale možná ze servisních manuálů by se to dalo zjistit jaké napětí a průběh by nemělo ničemu vadit. Jo a často je tam i LED osvětlení a to může mít taky svůj zdroj.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od rottenkiwi »

Viete mi niekto vysvetliť, koľko bude žrať chladnička príkonu a koľko bude potrebovať na rozbeh
z toho štítku ? Čo tam znamená tá trapézová krivka a pri nej 190 W ?
Přílohy
chladnicka.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Axa »

mypower.cz píše: No pokud neni cisty sinus a jede to ok a pojede to ok, tak je to reseni i pro me. Zkusil bych 300W cartrend, ktery mam a jede mi trvale. Ten je hranaty 100pro.

Vzpomněl jsem si ještě na maličkost. Když jsme tu úplně začínali, peněz nemaje, koupili jsme v Čajně přes Ali... měnič total křunst sinus 500W za asi 60USD. A na něj jela celá domácnost včetně tý invertorovky. A jelo to tak dlouho. Odešlo to prapodivně za bouřky, když nedaleko fláknul blesk. Ale vzhledem k ceně invertorový lednice si myslím, že investovat necelou dvojku navrch do klidu, by možná stálo za úvahu.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Axa »

rottenkiwi píše:Viete mi niekto vysvetliť, koľko bude žrať chladnička príkonu a koľko bude potrebovať na rozbeh
z toho štítku ? Čo tam znamená tá trapézová krivka a pri nej 190 W ?
Ze štítku nevyčte rozběhový proud nikdo. A výrobce to neví. (Psal jsem na zákaznickou potvoru Whirpool, Gorenje a Samsung). V lepším případě se člověk dobádá toho, že "to prostě dá ráz" v horším , že přístroj je určen konstrukcí pro standardní síť a není zaručena funkčnost výrobku s dodavateli energií třetích stran. To, že si jeden může odstřelit měnič, je výrobci ledniček fuk. Jde o JEJICH, ne TVOJI škodu.... Zkušenost mám takovou. Docela malá KLASICKÁ Wirpůlka s termostatem shazovala měnič 1800Wattů sin na přetížení naprosto furt, při ne úplně nabitejch baterkách. Měnič 2000W trapéz odstřelila. A to i když je A++ . Jinak ten trapézovej průběh na štítku, bych osobně já považoval za chybu tisku. (Pracuju i jako kontrola grafiků a tak vím štítky kolegové mydlej)

Proto jsem bádal dlouho, předlouho a dospěl asi k definitivnímu řešení. Zkoušel jsem všemožný kondíky, surfoval po softstartech, schématech všeho možnýho a nakonec mi došlo, že jsem vlastně nevědomě vyzkoušel invertorovou lednici docela dlouhým provozem. (A to jsem ještě nevěděl, že i na trapéz). Čili rychle shrnu PRAKTICKÝ zkušenosti s provozem tří lednic jiných konstrukcí do závěru. Provoz testován na ostrovním systému...

1. Klasická lednice s termostatem - Shazuje měnič 1800W sinus. 2000W trapéz s horší ochranou zničen = NEVHODNÁ KONSTRUKCE PRO OSTROVNÍ SYSTÉM !!!!

2. Invertorová lednice s rotačním kompresorem (10 let stará konstrukce) 500W měnič sinus mizerné kvality provoz bez problémů cca rok (měnič odešel za bouřky). 200W měnič trapéz. Fungovalo bez problémů (lednice pak odešla únikem chladiva)

3.Invertorová lednice s lineárním kompresorem. Vyzkoušena na měnič 200Watt trapéz - Funguje. Mám ovšem strach ji vzhledem k výše popsanému na něm nechat. Na sinus jede bez problémů a neshodila měnič přes noc. Další zkušenosti "za chvíli". V provozu je pár hodin. Dá se ovšem už teď napsat. OSTROV = INVERTOROVÁ LEDNICE
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od vlkazajac »

" ...Dá se ovšem už teď napsat. OSTROV = INVERTOROVÁ LEDNICE "

Prečo? V teste meničov a kompresorov bol jasný výsledok, 600 W sin menič so soft startom štartoval bez problémov všetky neinvertorové chladničky a mrazničky. 600 W menič z testu poháňa bez problémov 100 l mrazničku v obytnom voze. Práve tú, ktorá mala najťažší rozbeh medzi testovanými. Je pravda, že invertor ( WV 1660 W ) si vypýtal kvalitný menič alebo masívny "čínsky".
TEST MENICOV.jpg
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=44&t=2258
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Axa »

Pokud je test meničov viacej ako čtvorročné zkúsenosti z praxe, nemám ani tu nejmenší výhradu a beru zpět. Jen dodám, že mnou "testované" lednice měly nejméně 2x takový objem, vždy byly kombinované, vždy měly mrazák alespoň 97litrů. A navíc. Ono to za levno vždycky fungovalo. Den, tejden, měsíc a měnič pak udělal pápá nebo začal padat jistič. Navíc předpokládám, že uvedený test neobsahoval test při vybité a tudíž měkké baterii. Jak jsem psal výš. Štos při zapnutí lednice je pro mne - ostrovníka to největší peklo, protože při částečně vybité baterce srazí měnič i když by to ještě svítilo a hřálo třeba 6-10 hodin.... Takže proto OSTROV = INVERTOROVÁ LEDNICE. Obzvlášť v zimě.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... nebo přádnej měnič ;) . Silnější LF měniče sou tak "těžkopádný" že je rozběh obyč ledničky jen trochu pošimrá , ale nesrazí do kolen . Sofistikovanější HF měniče mají funkci Soft-start díky níž si s rozběhem obyč lednice taky hravě poradí :yes: . 2. sinus měnič sem měl 2,5kW HF na 26V akumulaci , s obyč lednicí neměl žádný problém . Až 1kW nautila s ním docela cloumla ale do kolen nešel :yes: .

Ve finále záleží na preferencích každého jednotlivého ostrovníka :mrgreen: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Axa »

Tak znova... JAK mi pomůže to, čemu říkáš pořádnej měnič, když mi při vybitý baterce vypne ochrana kvůli 30ms trvajícímu podpětí/vysokýmu proudu ?? mmj s 700W čerpadlem nemám ani desetinovej problém jako s obyč lednicí.

Jak to mám tedy napsat ?? Asi takto
Testováno celkem 5 kusů klasických lednic, různých značek a typů..vždy problém
Testovány 2 kusy invertorových lednic. Jeden tedy chviličku, druhý dva roky. - žádný problém

A dodám. Měnič mám 2500VA/1800W sin (ten s tím velkým těžkým trafem :) )
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
timpomat
Příspěvky: 92
Registrován: úte zář 13, 2011 3:18 pm
Reputace: 4
Bydliště: Bratislava

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od timpomat »

Axa píše: Takže proto OSTROV = INVERTOROVÁ LEDNICE. Obzvlášť v zimě.
Teraz na ostrove prezivam take dochodcovske obdobie, odchadzaju mi 420Ah OPzS baterie - momentlane skore: 12 mrtvych, 2 na JIS, 4 na diete, cize posledny 12V segment tesne pred smrtou. Dlho som to neriesil lebo cakame na el. pripojku, iba som postupne odpajal mrtve clanky a z povodne troch segmentov mam posledny. Mimo sezony sa to dalo riesit odpajanim nepotrebnych spotrebicov (kamery) a ten nutny zvysok (router + 3g + switch + 4 lan cotrollery) akotak zil. Ale v sezone bezi nonstop klasicka mala chladnicka a tu uz ani 2.5kW pure sinus menic niekedy nadranom nedokazal rozbehnut - pre makky zdroj na vstupe. V noci je blba kombinacia postupneho poklesu napatia na baterkach + neotvaranie chladnicky ma za nasledok predlzovanie cyklov a mam odsledovane ze cim neskor kompresor nabehne, tym musi ist proti vacsiemu tlaku a chce to vacsi prudovy raz, t.j. nocne najazdy do chladnicky vlastne tento problem potlacali :)). Prve co ma napadlo pripojit k menicu nejaku sadu superkapacitorov, ktore by vyrovnali tieto razy, financne by to vyslo ale asi viac ako finalne riesenie - v hyperkarkete mali vypredaj klasickych 41Ah autobaterii po 17E, no nekup toho za vozik :)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od vlkazajac »

Je to vždy trochu zhoda náhod, ako si ktorý menič zapasuje s daným kompresorom. Nie je bez významu, či má menič aký taký soft-start, alebo ho nemá, aké ochranné obvody proti preťaženiu má kompresor, atď. LF meniče majú výhodu, ako bolo písané vyššie. Ešte pripomeniem - prepáčte, že sa opakujem - testovaný 600 W menič ustál dlhodobo pohon TROCH kompresorov súbežne ( mimo invertorového ). Vidím za tým ten fungujúci soft-start. Test bol robený na desať ročných AGM batériach 24V/200 Ah, na ktorých už postupne vypadávali články. Moc tvrdý zdroj to asi moc nebol, domnievam sa.

Čo sa týka meničov s trapézovým priebehom napätia, nepoužíval by som ich v takomto nasadení. Jednak mávajú vyšší prúd naprázdno a jednak ich hranaté nábehové krivky môžu spôsobiť väčšie ohrievanie kompresora a znižovať účinnosť chladiaceho okruhu. Je to len domnienka. Veď nemá tiež zmysel hľadať ten najlacnejší menič medzi tými slabými, pretože beží stále, nevypína sa a môže na ňom byť zavesených viac spotrebičov.
Konkrétne, na 800 VA Victrone mám aktuálne 2 klasické a jeden invertorový kompresor + LED TV. Občas pripojím aj nabíjačku. Vie pekne zabručať, keď to zopne.....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Axa »

timpomat píše: Prve co ma napadlo pripojit k menicu nejaku sadu superkapacitorov, ktore by vyrovnali tieto razy, financne by to vyslo ale asi viac ako finalne riesenie - v hyperkarkete mali vypredaj klasickych 41Ah autobaterii po 17E, no nekup toho za vozik :)
Tak přesně takhle jsem uvažoval a řešil to před cca 2-mi lety. Přidal jsem na kapacitě baterek, když jsem zjistil na co příjde kapacitor..... Jenže i tak mi to přestalo stačit.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od vlkazajac »

K tvrdosti zdroja by som mal poznámku. Prvé dve zimy môj systém bežal na gelových 24V / 65Ah s 1000 W sin meničom. Stretli sa tu dve výhody geloviek - malé samovybíjanie a malý vnútorný odpor. Zimná noc je dlhá a taká chladnička baterky pekne nadrapuje. Gelovky a AGM sú skutočne vo výhode, nehovoriac o páchnucej kyseline z flooded batérií.

K téme - batéria aj menič musia byť v primeranej kondícii, ináč sa zbytočne hľadajú náhradné riešenia.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od FRSO »

vlkazajac píše:Je to vždy trochu zhoda náhod, ako si ktorý menič zapasuje s daným kompresorom. Nie je bez významu, či má menič aký taký soft-start, alebo ho nemá, aké ochranné obvody proti preťaženiu má kompresor, atď. LF meniče majú výhodu, ako bolo písané vyššie. Ešte pripomeniem - prepáčte, že sa opakujem - testovaný 600 W menič ustál dlhodobo pohon TROCH kompresorov súbežne ( mimo invertorového ). Vidím za tým ten fungujúci soft-start. Test bol robený na desať ročných AGM batériach 24V/200 Ah, na ktorých už postupne vypadávali články. Moc tvrdý zdroj to asi moc nebol, domnievam sa.

Čo sa týka meničov s trapézovým priebehom napätia, nepoužíval by som ich v takomto nasadení. Jednak mávajú vyšší prúd naprázdno a jednak ich hranaté nábehové krivky môžu spôsobiť väčšie ohrievanie kompresora a znižovať účinnosť chladiaceho okruhu. Je to len domnienka. Veď nemá tiež zmysel hľadať ten najlacnejší menič medzi tými slabými, pretože beží stále, nevypína sa a môže na ňom byť zavesených viac spotrebičov.
Konkrétne, na 800 VA Victrone mám aktuálne 2 klasické a jeden invertorový kompresor + LED TV. Občas pripojím aj nabíjačku. Vie pekne zabručať, keď to zopne.....
Zdravím, já mám v aplikacích na chatách skoro všechny měniče pro ledničky 1000W modifik a není absolutně problém, psal jsem to tu už několikrát, tak se nebudu opakovat. Dokonce i s mrazákama, většinou A++, A+++, Candy, Philko, atd. Spotřeba naprázdno toho měniče je na 12V cca 0,38A, což je hodně málo. Ale Victron je jiná kvalita, teď testuji nový Victron 500VA, vypadá velmi dobře a cena je taky solidní. Ale některé hlavně větší ledničky s mrazákem mají dost velký startovací proud, takže to škubne i s Victronem 800VA, taky i 1200VA na mé jedné aplikaci, ale nikdy nespadne, jen zavrčí, blikne led přetížení a jede v pohodě dál. :yes:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Axa »

Jeden mluvil o koze, druhej zase o voze.. . Na tohle mlácení 100x vymleté slámy v ostatních, podobných vláknech opravdu nemám čas. Protože ono je to jak tu kdosi správně napsal o tom, jak se to potká. Vysvětlovat všem to, že alespoň mě opravdu nebaví štosy při zapnutí klasické lednice pokaždé, když sepne a že u správně zvolené, invertorové lednice tyto štosy nejsou-neexistují se mi už nechce , a je to gró tématu, a to o čem jsme se tu bavili. Takže sám za sebe končím s tímto vláknem a všem ostatním, kteří se tu podělili o všechny PRAKTICKÉ zkušenosti s "Lednicí s digi. kompresorem - invertorem", což je mmj. název tohoto vlákna děkuji.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od vlkazajac »

Ja by som to zas tak nezhadzoval, že ide o mlátenie prázdnej slamy. Totiž všetko so všetkým súvisí, tak sa mnoho tém v diskusii rozširuje do viacerých smerov, niekedy naozaj moc.
Názov témy nasmeroval diskusiu k tomu, aký menič je pre invertorovú chladničku vhodný, ba dokonca aj k tomu, kde je spodný výkonový limit meniča, aby to fungovalo. Ak stačí 200/300 W, potom sa stane taký menič výhradným pohonom pre chladničku, lebo už len málo iných spotrebičov ho využije. Teda treba ďalší menič a zároveň a je tu pochybnosť, či to má zmysel,aby menič na špeciálne použitie 1/2 času bežal naprázdno spolu s iným meničom.
Naozaj praktická skúsenosť ma doviedla k tomu, že všetko, čo musí nonstop bežať, je pripojené na jeden menší menič ( 3 kompresory, TV a rádoby aj kotol ) a cez deň sa zapína väčší menič na prebytky a prípadnú silnejšiu záťaž. Neriešim teda žiadne štosy a na moju invertorovú mrazničku už ani nepomyslím. Je za tým poznanie, že 1000 W sin menič so soft-starom na invertový kompresor nestačil, ale 350 VA Victron stačil, ale stal sa zbytočnou investíciou.....
Že nie je nič čiernobiele, potvrdil FRSO. Mal dobrú trefu pri voľbe meniča s modifikovanou sinusovkou - užitočná informácia pre tých, ktorý potrebujú nenáročný využiteľný zdroj popri bežiacom kompresore.
Nesúhlasím, že ostrovník by mal svoj výber zužovať na invertorové chladničky, nie je k tomu pražiadny dôvod.

Mimochodom, invertorová mraznička má v kľude príkon 8,5 W, to treba tiež zakalkulovať do výhodnosti či nevýhodnosti takého pohonu.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Axa »

"...Názov témy nasmeroval diskusiu k tomu, aký menič je pre invertorovú chladničku vhodný... "
Omyl. Jsme v sekci Obsah fóra » Spotřebiče v (polo)ostrovních systémech » Výkonné domácí spotřebiče a tématu Lednice s digi. kompresorem - invertorem. Čili jakožto člověk žijící v domě bez proudu tu hledám/hledal jsem vhodnou lednici pro ostrovní systém a při té příležitosti přidávám zkušenosti s různými typy lednic v ostrovním systému získané. Zejména s těmi invertorovými. Což mi příšlo jako nanejvýš logické jednání.

"Nesúhlasím, že ostrovník by mal svoj výber zužovať na invertorové chladničky, nie je k tomu pražiadny dôvod..."
Ano, je to jeden názor. Druhý tem můj, PRAKTICKY A KAŽDODENNÍM používáním (po dobu čtyř let) v ostrovním systému získaný je jiný. K tomu přidávám i názory člověka, který se 20 let živí opravou lednic... Pokud tedy vítězí strohý výpočet, úvahy a zkušenosti z karavanu, nemá cenu se hádat... Jen pro ucelení. Na 200Wattový měnič mi po výpadku hlavního měniče jel pochopitelně i celý dům (krom čerpadla) asi měsíc a půl. V takové situaci si opravdu provoz klasické lednice představit neumím. Ono je malinko něco jiného, když máte souseda za plotem a ČEZ na drátě...ale Vy mi asi opět vysvětlíte, že nemám pravdu... Takže přesně proto mizím z tohoto vlákna, jelikož mám pocit, že asi žiju na jiné planetě s jinými fyzikálními zákony.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek