arduino-komunikacia s epsolar

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Arduino.
Trosecnik

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od Trosecnik »

Trosecnik píše: Mě jejich web nenabízí ani žádný SW. Pravděpodobně se můj browser nepopral s tím jejich AJAXem, nebo tamn prostě nic nemají (stránku jsem analyzoval a nic na ní nenašel, jen chybu). Jestli se pletu, tak mi někdo prosím vás dejte přímý odkaz na download poslední verze Solar Station Monitoru a možná i SW pro STI Konverter je-li k dispozici. Děkuji.
Takže, přímé odkazy (které normálně zpřístupní AJAX) na přímé odkazy pro stahování uživatelských manuálů (User Manual), programů (Software), dokumentů (Document).

User manual - str.1 http://www.epsolarpv.com/en/index.php/T ... /am_id/100
User manual - str.2 http://www.epsolarpv.com/en/index.php/T ... id/100/p/2

Software - str.1 http://www.epsolarpv.com/en/index.php/T ... /am_id/101
Software - str.2 http://www.epsolarpv.com/en/index.php/T ... id/101/p/2

Document - str.1 http://www.epsolarpv.com/en/index.php/T ... /am_id/102
Document - str.2 http://www.epsolarpv.com/en/index.php/T ... id/102/p/2
pete
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 04, 2015 9:19 pm
Reputace: 5

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od pete »

Nezkoušel jste někdo komunikaci modbus s více epsolary na jedné datové sběrnici? Teoreticky by to mělo jít, když rs485 je multidrop, ale nikde jsem nenašel nějaké praktické poznatky.
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od 8milan8 »

pete píše:Nezkoušel jste někdo komunikaci modbus s více epsolary na jedné datové sběrnici? Teoreticky by to mělo jít, když rs485 je multidrop, ale nikde jsem nenašel nějaké praktické poznatky.
Ano, u verzi s RS-485 by to doopravdy mělo teroreticky jít. Co jsem koukal, tak se dá v PC SW nastavit ID jednotlivých regulátorů a pak by se s tím mělo pěkně dát komunikovat (tedy adresovat jednotlivé regulátory).
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od lzahradil »

8milan8 píše:
pete píše:Nezkoušel jste někdo komunikaci modbus s více epsolary na jedné datové sběrnici? Teoreticky by to mělo jít, když rs485 je multidrop, ale nikde jsem nenašel nějaké praktické poznatky.
Ano, u verzi s RS-485 by to doopravdy mělo teroreticky jít. Co jsem koukal, tak se dá v PC SW nastavit ID jednotlivých regulátorů a pak by se s tím mělo pěkně dát komunikovat (tedy adresovat jednotlivé regulátory).
Funguje to.. v kazdym epsolaru se musi nastavit jine ID.
A kdyz jsem mel na jedne dvoulince vice zarizeni, chybovalo to. Pomohlo az vrazeni odporu tusim 120 ohmu. Tim se eliminovaly preslechy a slo to jak hodinky.
Stejne jako byl terminator u BNC sitovek. Ten mel ale 50ohmu
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od lzahradil »

lzahradil píše:
8milan8 píše:
pete píše:Nezkoušel jste někdo komunikaci modbus s více epsolary na jedné datové sběrnici? Teoreticky by to mělo jít, když rs485 je multidrop, ale nikde jsem nenašel nějaké praktické poznatky.
Ano, u verzi s RS-485 by to doopravdy mělo teroreticky jít. Co jsem koukal, tak se dá v PC SW nastavit ID jednotlivých regulátorů a pak by se s tím mělo pěkně dát komunikovat (tedy adresovat jednotlivé regulátory).
Funguje to.. v kazdym epsolaru se musi nastavit jine ID.
A kdyz jsem mel na jedne dvoulince vice zarizeni, chybovalo to. Pomohlo az vrazeni odporu tusim 120 ohmu. Tim se eliminovaly preslechy a slo to jak hodinky.
Stejne jako byl terminator u BNC sitovek. Ten mel ale 50ohmu
Mimo jine. Ma nekdo funkcni arduino s modbus epsolarem?
Ja to nakonec vyresil na RPi kde jsem neco nasel na GITu a poupravil. Je to ale psane v pythonu :(
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od 8milan8 »

lzahradil píše: Funguje to.. v kazdym epsolaru se musi nastavit jine ID.
A kdyz jsem mel na jedne dvoulince vice zarizeni, chybovalo to. Pomohlo az vrazeni odporu tusim 120 ohmu. Tim se eliminovaly preslechy a slo to jak hodinky.
Stejne jako byl terminator u BNC sitovek. Ten mel ale 50ohmu
Ano, tak ta logika funguje. Pokud budou stejne ID, tak se to bude hadat.

A terminace je základ RS-485 sběrnice. Udává se, že by měl mít 110 ohmů (ale i 120 ohmů a obdobné jsou OK) a být na obou koncích sběrnice.
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od 8milan8 »

lzahradil píše: Mimo jine. Ma nekdo funkcni arduino s modbus epsolarem?
Ja to nakonec vyresil na RPi kde jsem neco nasel na GITu a poupravil. Je to ale psane v pythonu :(
Bohužel ne, ale rád bych udělal. Jen teď není čas a chuť. Každopádně by neměl být problém. Jedná se o standardní modbus, takže stačí sehnat nějakou modbus knihovnu pro arduino a těch není málo (třeba https://github.com/4-20ma/ModbusMaster) a pak v dokumentu http://www.solar-elektro.cz/data/dokume ... otocol.pdf najdeš adresy registrů, které potřebuješ vyčíst. Mělo by to být v pohodě práce na jedno odpoledne.

Mě spíše láká udělat převodník na ethernet pomocí Wiznet W7500p (pak by se to dalo vyčítat jako nějaký JSON či XML), tak uvidíme, jestli se k tomu někdy dostanu...
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od lzahradil »

8milan8 píše:
Bohužel ne, ale rád bych udělal. Jen teď není čas a chuť. Každopádně by neměl být problém. Jedná se o standardní modbus, takže stačí sehnat nějakou modbus knihovnu pro arduino a těch není málo (třeba https://github.com/4-20ma/ModbusMaster) a pak v dokumentu http://www.solar-elektro.cz/data/dokume ... otocol.pdf najdeš adresy registrů, které potřebuješ vyčíst. Mělo by to být v pohodě práce na jedno odpoledne.

Mě spíše láká udělat převodník na ethernet pomocí Wiznet W7500p (pak by se to dalo vyčítat jako nějaký JSON či XML), tak uvidíme, jestli se k tomu někdy dostanu...
koukam ze cas je problemem k uspechu u vsech. Ja jsem to na arduinu skousel. Ale s knihovnou modbus master se mi to nepovedlo a pak uz nebyl ten cas. Nakonec jsem to vyresil zasilanim presnych sekvenci registru pro kazdej udaj. Prasecina, nejak to fungovalo a pak uz jsem to prestal resit protoze jsem to zase tolik nepotreboval. Kdyz bude cas tak se na to podivam znovu.
Posledni pokus byl pak na RPi, tam to slo v pohode. Ale RPi uz pouzivam na neco jineho tak zase epsolar nepovida a jen zobrazuje na mt50.
S radou RN ktera mela rs232 to bylo naprosto v pohode. Ale ten uz mi jen odpociva pridelanej na zdi a nezapojenej.
Moje vize byla ukladat data do sql a pote jej zobrazovat/delat vystupy dle potreby
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od 8milan8 »

lzahradil píše: koukam ze cas je problemem k uspechu u vsech. Ja jsem to na arduinu skousel. Ale s knihovnou modbus master se mi to nepovedlo a pak uz nebyl ten cas. Nakonec jsem to vyresil zasilanim presnych sekvenci registru pro kazdej udaj. Prasecina, nejak to fungovalo a pak uz jsem to prestal resit protoze jsem to zase tolik nepotreboval. Kdyz bude cas tak se na to podivam znovu.
Posledni pokus byl pak na RPi, tam to slo v pohode. Ale RPi uz pouzivam na neco jineho tak zase epsolar nepovida a jen zobrazuje na mt50.
S radou RN ktera mela rs232 to bylo naprosto v pohode. Ale ten uz mi jen odpociva pridelanej na zdi a nezapojenej.
Moje vize byla ukladat data do sql a pote jej zobrazovat/delat vystupy dle potreby
No, možná ještě horší než čas je to, že nemám k dispozici epsolara s RS-485. :/ Jinak už by to bylo hotové. Spíše mě to zajímá z pohledu zajímavé úlohy k naprogramování a ozkoušení. Moje vize je udělat nějaké univerzální zařízení, které tyhle solární standardní věci, co umí komunikovat po RS-232 či RS-485 (epsolary, victron, ...) převede na TCP/IP (HTTP webserver s XML/JSON výstupem) a bude se s tím dát komunikovat s jakýmkoliv PC bez nějakých složitých problémů.
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Reputace: 3
Bydliště: Brno

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od Mira80 »

ja jsem uvazoval nad variantou gateway v arduino Modbus / SNMP, pak by se daly udaje vycitat treba pomoci cacti
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od lzahradil »

Mira80 píše:ja jsem uvazoval nad variantou gateway v arduino Modbus / SNMP, pak by se daly udaje vycitat treba pomoci cacti
Vcera jsem se do toho pustil a vysledek je videt na grafu mypower. Protoze jsem chtel zachovat i moznost vraceni se na microlog, tak jsem udelal zapis na mypower v protokolu micrologu. Jevi se to teda jako by to odesilalo arduino ale neni tomu tak.
Hodnoty o solaru nacitam z Epsolar BN serie (rs-485 modbus) a z Axperta (rs-232 serial) hodnotu o vystupnim AC vykonu + info zda se jede z AC nebo z FV

Do sablony pro Cacti by to nebyl zadnej problem udelat. Nakonec jsem to cele totiz udelal v PHP.
Jeste ale zvazuju predelani do C aby na tom PHP nebylo zavysle
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
cz7jfm
Příspěvky: 30
Registrován: ned říj 11, 2015 2:51 am
Reputace: 2
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od cz7jfm »

Tak to je skvělá zpráva, alespoň pro mě, protože už jsem to dávno vzdal :)
Prozatím jsem zvládl jen vyčítání z BMV http://cz0njf2.asuscomm.com/

Grafy jsou moc pěkné.
FVP 2,4kWp, EPSolar 4215BN, BMV 700, Epever 3000SHI, Axpert msxe, BMZ Li-Ion 8,1kWh@24V
http://cz0njf.dreamsys.cz
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Reputace: 3
Bydliště: Brno

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od Mira80 »

lzahradil píše:
Mira80 píše:ja jsem uvazoval nad variantou gateway v arduino Modbus / SNMP, pak by se daly udaje vycitat treba pomoci cacti
Vcera jsem se do toho pustil a vysledek je videt na grafu mypower. Protoze jsem chtel zachovat i moznost vraceni se na microlog, tak jsem udelal zapis na mypower v protokolu micrologu. Jevi se to teda jako by to odesilalo arduino ale neni tomu tak.
Hodnoty o solaru nacitam z Epsolar BN serie (rs-485 modbus) a z Axperta (rs-232 serial) hodnotu o vystupnim AC vykonu + info zda se jede z AC nebo z FV

Do sablony pro Cacti by to nebyl zadnej problem udelat. Nakonec jsem to cele totiz udelal v PHP.
Jeste ale zvazuju predelani do C aby na tom PHP nebylo zavysle
Nakonec jsem to SNMP zahodil, vice perspektivni se mi jevi zapis do SQL, ktere mi na tom serveru stejne tak bezi. Jsi ochoten nasdilet sketch na cteni z BN a posilani na mypower ?
edit> aha, ted ctu, ze to asi nebezi na arduino...
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od lzahradil »

Mira80 píše:
Nakonec jsem to SNMP zahodil, vice perspektivni se mi jevi zapis do SQL, ktere mi na tom serveru stejne tak bezi. Jsi ochoten nasdilet sketch na cteni z BN a posilani na mypower ?
edit> aha, ted ctu, ze to asi nebezi na arduino...
Ja data ukladam do mysql a pri tom zasilam i na mypower. Misto arduina lze pouzit RPi a pro pripadne pripojeni dalsich cidel vyuzit gpio nebo dodelat jeste komunikaci RPi + Arduino
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Reputace: 3
Bydliště: Brno

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od Mira80 »

na Rpi mam mj onu SQL, ale ten bezi geograficky jinde, takze bych pouzil arduino jakozto gateway rs485/ethernet
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Reputace: 3
Bydliště: Brno

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od Mira80 »

lzahradil píše:
Mira80 píše:
Nakonec jsem to SNMP zahodil, vice perspektivni se mi jevi zapis do SQL, ktere mi na tom serveru stejne tak bezi. Jsi ochoten nasdilet sketch na cteni z BN a posilani na mypower ?
edit> aha, ted ctu, ze to asi nebezi na arduino...
Ja data ukladam do mysql a pri tom zasilam i na mypower. Misto arduina lze pouzit RPi a pro pripadne pripojeni dalsich cidel vyuzit gpio nebo dodelat jeste komunikaci RPi + Arduino

Nemuzu se nejak dopatrat komunikacniho protokolu na servery mypower..urcite jsem to nekde videl, ale zaboha se mi to nedari najit. Nemas to nekde pri ruce, prosim ?
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Reputace: 3
Bydliště: Brno

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od Mira80 »

Tak jsem zprovoznil jadro, v kterem ctu pres modbus informace z epsolaru (zatim pouze aktualni hodnoty napeti a proudu) a posilam je do SQL databaze na raspim.
ToDo (neni toho malo)
- Cteni a zapis ostatnich hodnot z regulatoru
- NTP klient pro synchronizaci realneho casu (hotovy v jinem projektu, nutno implementovat)
- pravidelna aktualizace casu v regulatoru pro spravny vypocet dennich statistik
- LCD pro zobrazovani aktualnich hodnot i lokalne na displeji
- skript pro simulaci micrologu a zasilani dat na mypower

Ma nekdo zajem se alespon necemu povinovat ?
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od xmasin »

Měl bych dotaz ke komunikaci s Epsolarem přes Modbus. Jde nastavit i jiná rychlost než 115200 b/s? Mám systém Loxone s Modbus adaptérem a přemýšlím, že k FVE bych pořídil regulátory nabíjení Epsolar a informace bych vyčítal do Loxonu. Bohužel už mám na Modbus adaptéru připojen elektroměr a ten umí maximální rychlost 9600 b/s, takže bych na stejnou rychlost potřeboval nastavit i Epsolar.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od lzahradil »

xmasin píše:Měl bych dotaz ke komunikaci s Epsolarem přes Modbus. Jde nastavit i jiná rychlost než 115200 b/s? Mám systém Loxone s Modbus adaptérem a přemýšlím, že k FVE bych pořídil regulátory nabíjení Epsolar a informace bych vyčítal do Loxonu. Bohužel už mám na Modbus adaptéru připojen elektroměr a ten umí maximální rychlost 9600 b/s, takže bych na stejnou rychlost potřeboval nastavit i Epsolar.
Nejsem si uplne jistej ale myslim ze v softu od epever se rychlosti nastavit daly. Tam kde se nastavuje id. Ale zda to funguje pro tyhle modely nevim. Nezkousel jsem. Pak samozrejme odpadne moznost komunikace s mt50
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od Axa »

Mira80 píše:Tak jsem zprovoznil jadro, v kterem ctu pres modbus informace z epsolaru (zatim pouze aktualni hodnoty napeti a proudu) a posilam je do SQL databaze na raspim.
ToDo (neni toho malo)
- Cteni a zapis ostatnich hodnot z regulatoru
- NTP klient pro synchronizaci realneho casu (hotovy v jinem projektu, nutno implementovat)
- pravidelna aktualizace casu v regulatoru pro spravny vypocet dennich statistik
- LCD pro zobrazovani aktualnich hodnot i lokalne na displeji
- skript pro simulaci micrologu a zasilani dat na mypower

Ma nekdo zajem se alespon necemu povinovat ?
A jsme u toho. Jedná se o NOVEJ Epsolar nebo STAREJ Epsolar. Na starej jsem sem dával vyčítací skript do tohohle vlákna už drahně času zpět. Předělal jsem si ho tak, že se mi zobrazuje na webový stránce v Arduinu a spíná mi relátka napětím na baterce, dobíjecím proudem a kombinací obého. Ale dál se mý mrzký znalosti nedohrabou. Ale furt věřím, že se najde někdo, kdo mi helfne dál k pěknýmu multiloggeru a ovládání. Nebo se holt ten wiring časem doučím.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek