Prasárny na občany

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Odpovědět
borodinkechold
Příspěvky: 34
Registrován: úte říj 20, 2015 9:02 pm
Reputace: 0

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od borodinkechold »

rva
Příspěvky: 3458
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od rva »

Za tu cenu na to skočí málokdo. Dle parametrů by měla být poloviční. A kdoví, jak spočítali návratnost.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

ale dyť ČEZ to má spočtený správně ... "ty chceš být na NÁS míň závislý ? Nu dobrá , bude tě to stát balík ."
Slepá nenažranost jen urychluje čas k jejich pádu :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od Nicholas »

rva píše:Za tu cenu na to skočí málokdo. Dle parametrů by měla být poloviční. A kdoví, jak spočítali návratnost.
O 100k míň jo, o 225k míň ne, to by nebyl ani domácí bastl a čínský měnič.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
NuclearDave
Příspěvky: 73
Registrován: pát črc 11, 2014 2:33 pm
Reputace: 0

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od NuclearDave »

Spíš je zajímavé toto "Až polovinu investované částky tvoří cena baterie."
225 tis. za 6kWh ... pokud se podívám sem http://ostrovni-elektrarny.cz/index.php ... wh-ess-3-0 tak mám 6,7kWh za polovic. Leda, že by to bylo něco na způsob SaveBox of FitCraftu - tam byla cena 200tis bez daně za 7,5kWh, ale mělo to jak měnič, tak regulátor.
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm
Reputace: 5

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od PapoS »

Treba byt trochu realista, Ak nie ste FV kutil nechcete mat doma v kotolni na podlahe skablovanych 16 zltych clankov vedla seba s balancermi meracikmy a neviem cim vsetkym IP00. Proste jedna krabica menic druha krabica baterka. Plus rovnako nechcete premyslat co vsetko zapojit na jednu fazu a co dat priamo na siet.

Ale ked tak ratam moje veci 5kWp solyndry 2500E, 3fmenic + smartmeter 2300E + Powerwall 6,4kW 4600E to bude velmi podobna zostava a sme na 9400E + 1600E robota a to okolo.. sme na 11tisic E, to je nejakych 300 tis CZK, pri maloodberatelskych cenach. Odratam 100 tis dotaciu tak sme na cene ciny.

Ta sonnenbaterie stoji 6kW tusim okolo 6tisic eur + ak mu dali tri 1 fazove menice tak je 450 tis celkom ok.
Ale ten vypocet 13 rocnej navratnosti chcem vidiet. :D

Okrem toho EU nas skor ci neskor dotlaci k nejakej forme Net Meteringu a s trochou stastia sa najde tak 25% majitelov FV pre ktorych bude ekonomicky vyhodny.
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
rva
Příspěvky: 3458
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od rva »

Nicholas píše:
rva píše:Za tu cenu na to skočí málokdo. Dle parametrů by měla být poloviční. A kdoví, jak spočítali návratnost.
O 100k míň jo, o 225k míň ne, to by nebyl ani domácí bastl a čínský měnič.
Přikládám rozpis dělaný tak, jaký jsem bordelář. Do sestavy v podpise jsem utopil 380 tis. Kč i s prošlapáváním slepých uliček (grid-tie, 24V systém) a odpálením? tristaru. Přitom mám skříň plnou zbylých elektrokomponent čekajících na rozšíření.
Přílohy
2016-07-25-FV-náklady.xlsx
Náklady na pořízení 7 kW/ 12kWh FV elektrárny
(21.04 KiB) Staženo 102 x
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od Nicholas »

rva píše:Do sestavy v podpise jsem utopil 380 tis. Kč
Ano, ale jak už bylo řečeno, ne každému vyhovuje domácí bastlení a čínský měnič atp. Plus kde je tam započítaná práce (zaměstnanci se musí zaplatit) a kde je tam zisk firmy (proč by to někdo dělat zadarmo?). Není to černobílé. Taky bych si přál být elektrikář, ale holt jsem na elektrofakultě studoval jen programování, tak si musím to know-how koupit.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od marko250 »

Kašlu na registraci: "Pane redaktore,buď Vám daná technologie nic neříká,nebo jste byl cíleně zaplacen za klamání veřejnosti.A Vás pane Čáp lituji,dle hesla "Když ptáčka lapají ,pěkně mu spívají!".I ten sklon panelů je mimo vyrovnané celoroční zisky,pokud to foto je od Čápa-hehe.Baterka uškvařená do dvou let a návratnost není možná.
Jinak já jsem na 246tkč i s omyly(zhruba 40tkč).
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od Nicholas »

marko250 píše:Baterka uškvařená do dvou let
Proč? Kolik má Sonnen záruku? BMZ a BYD dávají rovnou 7 let záruku (udávají 5000/6000 cyklů pro pokles na 80% kapacity). Kdyby to nemělo fungovat, proč by to v Německu a Rakousku tak frčelo? Kolik plných cyklů to udělá denně, kolik let tedy vydrží? Proč by nebyla dimenzovaná na výkon panelů/měniče. Možná právě proto ta cena, aby to šlapalo jak hodinky bez zásahu uživatele (hodně lidí si právě za tohle rádi zaplatí), i když i tak by mohla být nižší.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od marko250 »

6kWh je uváděná kapacita,ta se nabije s jeho panely za hoďku a půl v ideálním osvitu,předpokládám,že je na ní nějaké hybridní COOL měnítko s 4kW síly.A rodinka má doma myčku,pračku,konvici a jiné bebechy co umí pustit najednou v neprospěch FVE.Ty baterky budou neustále vyprazdňované a nabíjené každý den min 0,6C a někdy i 2x/den.Stav kdy svítí slunce nonstop bez mráčku a přerušení po celý den je málokdy.A nejhorší je ,když se rodinka nahrne do domu po šichtě a začíná spotřebovávat.Od 16:00hod se toho už na panelech nenahoní tolik,jako do 16:00hod.Mám 32kWh banku a mohu říct,že je to akorát pro provoz běžných věcí v rodině(2+2) s rodiči na vejminku(2) se špičkama měniče do 6kW,roční spotřebou do 5MWh.A kvůli cyklovatelnosti a s tím spojené výdrže,bych bral klidně baterky i v desetinásobné kapacitě.

V článku se píše:
16ks panelů-64 000
1banka včetně bižuterie 6kWh-225 000
1 konstrukce-30 000
1měnič-100 000
něco kolem-20 000
---------------------------------
439 000Kč+na kafe(projekt,revize)

Tak krom té banky to tak nějak bude i reálně,ale to není problém článku.Problém je ta kalkulace návratnosti a keci o samostatnosti s 6kWh bankou za čtvrt mega,jedině od ČEZ,která má zájem být u toho,aby se lidi odřízli od DS-hehe.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od ota »

Souhlasím s Markem.
6kWh je na provoz běžné domácnosti na den. Rodina se neptá. každý si zapne co potřebuje. To jen já, pitomě přepočítávám, jestli můžu zapnout mikrovlnku když už běží bojler, rychlovarka a žravá skleněná TV.
Návratnost si neumím představit. Bez dotací se to zaplatí při příštím průletu Haleyovy komety.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od rottenkiwi »

Nie vždy platí, že 6 kWh LiFE sú na domácnosť málo.
V niektorých krajinách, kde platia za pretoky do siete, platia okolo obeda veľmi málo.
Dajte si do Uja googla "duck curve pictures".
Ale ak máte panely nasmerované na západ/juhozápad, tak vám platia za pretoky do siete
oveľa viac, lebo večer je málo energie a musia sa zapínať drahé vyrovnávače výkonu.

Takže ak budem mať večer prebytky, tak jednak budem mať až do západu slnka baterku na 100 %
SOC a jednak ešte možem /v rozumných krajinách/ pomocť DS a tým minimalizovať
PEAKY v sieti a tým šetrím peniaze, lebo kto raz zažil BLACK OUT, tak sa poriadne poistí
a vybuduje sieť max. predimenzovanú, lebo ináč stratí kredibilitu.

A sme na úrovni smrat drid sietí, kde sa uplatnia najma tí, ktorí vedia vykryť frekvenciu a výkon
siete v meradlách 100 MW a mikro až desatinách sekundy pre frekvenciu a 5 až 12 hod,
pre comodity storage. A ak máte baterku pre rádove 10-ky hod, tak ste miliardár za pár mesiacov.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od Nicholas »

Bojler neběží na baterky, rychlovarka běží chvilku, myčka a pračka taky neohřívaj vodu v identických chvílích, indukční desku a troubu taky nepověsím všechny na jednu fázi. Televize (<150 W), počítač (<100-200 W), světla a veškeré podobné kraviny zas tolik nežerou.

Něco je k mání z panelů (1. priorita), něco z baterek, já ty souběhy tak hrozně nevidím. Možná, když máte nanažranou domácnost a všechno běží najednou. No tak to hodit na jinou fázi a je po problému :) Přece si nezničím baterky za 150 tisíc kvůli ušetření pár set kWh ročně :D Od toho je taky monitoring a nějak se začít musí, ne?
Fakt to všem Němcům po dvou letech odejde do kytek? Jaký by to mělo pak vůbec smysl?

Neměl by jít taky nastavit maximální proud, který si měnič z baterek může vzít a zbytek už si přicucne ze sítě? To by ty výjimečné proudové špičky řešilo úplně bravurně.

Ty kecy ohledně návratnosti a dobrých úmyslech ČEZu každopádně beru s velkou rezervou.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od marko250 »

Nechci Ti kazit iluze,ale neteoretizuji předkládám svou realitu.Ty souběhy prostě jsou a to mám myčky na teplou vodu , pračkám taky mixuji 40°C na vstupu,vše co jde je min A++,topení a teplá voda přez pyrolízový kotel s max 35W jmenovité spotřeby a samotěžka bez čerpadel do celého domu.Naše spotřeba byla před pár lety skoro 10MWh/rok,reorganizací jsem dnes na 5MWh po zavedení FVE to vypadá na 1,2MWh/rok =3,8*5kč=19 000Kč/rok .Časem energie půjde nahoru,ale jak nám už teď nastiňují,nebude to za kWh,ale služby,snad tím úplně nezničí čisté zdroje jako jsou FVE.A snad se mi tedy aspoň vrátí z větší části má investice do 12 let :-) a kdyby né aspoň jsem zase poznal jednu technologiji a ten kolotoč kolem.
Jinak banka LIFEPO4 6kWh je 17ks 100A po 4000Kč=68 000Kč co tam bude do těch 225 000Kč?A nebo to je 18kWh banka s omezovačem na využívání 6kWh.Ten článek je blaf a mate lidi.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od ota »

Nicholas píše: ...Přece si nezničím baterky za 150 tisíc kvůli ušetření pár set kWh ročně...
To co ničí baterky jsou tři věci.
- Přebíjení a dlouhodobé držení napětí nad 3,5 či 3,6V
- vysoká teplota, vyšší než pokojová
a hlavně
- vysoké nabíjecí/vybíjecí proudy zhruba nad 1C. To je také vlastně teplo. Také z tohoto důvodu je mnoho po pár desítkách cyklů opotřebovaných LiFePO4 akumulátorů malých kapacit trápených proudy nad 5C v elektrokolech. Viděl už někdo někdy opotřebovaný LiFePO4 ze solární elektrárny?!
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

Nicholas píše:
rva píše:Do sestavy v podpise jsem utopil 380 tis. Kč
Ano, ale jak už bylo řečeno, ne každému vyhovuje domácí bastlení a čínský měnič atp. Plus kde je tam započítaná práce (zaměstnanci se musí zaplatit) a kde je tam zisk firmy (proč by to někdo dělat zadarmo?). Není to černobílé. Taky bych si přál být elektrikář, ale holt jsem na elektrofakultě studoval jen programování, tak si musím to know-how koupit.
Zdravím ,

ale jo , takhle to funguje - kdo o dané věci ví prd je odkázán na hotová řešení v jejichž ceně jsou zahrnuty veškeré náklady a zisk společnosti jež tato hotová řešení vyhotovila .

Mě osobně v onom výše zmiňovaném článku více zaráží , že "ČEZ už má 1200 vážných zájemců o střešní fotovoltaiku, kterou nabízí" , dále je uvádělo že "Zatím zapojil do sítě 50 zdrojů." a co je nejpodivnější "Podle ředitele divize obchodu Pavla Cyraniho jich do konce roku bude dalších 100." ... co si o tom mám myslet ?
a) ČEZ nemá dost certifikovaných instalatérů OZE aby byl schopen vyhovět "enormnímu" zájmu o jeho služby ,
b) ČEZ si jen honí mediální triko ,
c) je to jen mediální hubuk aby se neříkalo že ČEZ pro OZE nic nedělá , nebo
D) ... co napadá Vás ?

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od honzaL »

marko250 píše:.......Jinak banka LIFEPO4 6kWh je 17ks 100A po 4000Kč=68 000Kč co tam bude do těch 225 000Kč?A nebo to je 18kWh banka s omezovačem na využívání 6kWh.Ten článek je blaf a mate lidi.
Nemate, ale je to Fronius Symo Hybrid a jejich Solar Battery 7,5 s využitelnými 6.0KWh. zde je příklad. Jinde jsem psal, že to je sice profi výrobek, ale jen ta kalibrace článků může zabrat několik hodin :o a zařízení je po tu dobu mimo provoz ;) . Normální člověk si to nekoupí. :evil:
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

honzaL píše:... Normální člověk si to nekoupí. :evil:
Zdravím ,

kdo je normálnější , my domácí kutilové / bastlíři , nebo hejno turbek kupující hotové věci ? Ať si každý dělá a kupuje co je mu libo ;) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od Nicholas »

marko250 píše:Nechci Ti kazit iluze,ale neteoretizuji předkládám svou realitu.
V tom případě jsem zvědavý na nás, až to příští rok dostavíme. Plán je 4 kWp, Studer 3,5 kW a BYD 7,2 kWh využitelných, na ty souběhy nad 3 kW (0,4C) jsem zvědavý. Ale je fakt, že jsme zatím jen dva :)
abrams píše:Mě osobně v onom výše zmiňovaném článku více zaráží , že "ČEZ už má 1200 vážných zájemců o střešní fotovoltaiku, kterou nabízí" , dále je uvádělo že "Zatím zapojil do sítě 50 zdrojů." a co je nejpodivnější "Podle ředitele divize obchodu Pavla Cyraniho jich do konce roku bude dalších 100." ... co si o tom mám myslet ?
Oni určitě spočetli všechny emaily s dotazy, které jim přišli a nazvali to vážnými zájemci. Ten článek je zaplacené PR, o tom žádná.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií

Odpovědět