260Wp Opavsko + ohřev vody

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Tom_007
Příspěvky: 71
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm
Reputace: 2

260Wp Opavsko + ohřev vody

Příspěvek od Tom_007 »

Dobrý den.
Na diskuzi elektrika mi moc nedokázali poradit, tak jsem tady.

Zkusil jsem udělat malou elektrárničku s jedním 260Wp panelem pro dílnu a trojgaráž. Po pár upgradech přepojování a dokupování součástek mi to konečně funguje celkem jak má.
První problémy přišly s připojením měniče a hlidání jeho funkčnosti. Nakonec po různých relátkách jsem se tady dočetl o Waecu. Takže jsem si ho pořídil a připojil. Zda se, že tahle větev už funguje.
Chybí mi dořešit část přepínání mezi DS a FV. Tak jak ji mám nakreslenou nefunguje. Po pár připojeních ńa FV proudové relé lehce smrdí. Nevím kde bych mohl mít chybu. Můžete mi poradit kde je chyba, popřípadě jak to udělat lépe, abych měl jistotu, že to bude fungovat a nevyhoří?

Chystám se rozšířit systém a připojit ohřev vody (náčrt 2) Chtěl bych využít stávajícího panelu. Můžu to takto použít? Jaké budu mít výstupní hodnoty a co mi to způsobí? Mám raději použít oddělený systém? Děkuji za informace.
Přílohy
Fotovoltaika 8.pdf
Zapojení s ohřevem
(25.39 KiB) Staženo 213 x
Fotovoltaika 7.pdf
Stavající zapojení
(46.32 KiB) Staženo 195 x
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 260Wp Opavsko + ohřev vody

Příspěvek od kodl69 »

poznámka: měnič snad jde vypínat nějak "slušněj" než odpojováním napájení pomocí kolchoznickýho relé - projdi si fórum, obvykla stačí připojit kontakty relé k vypínači měniče, pokud už tohle není vyvedeno na svorky měniče.
Když pominu nedostatečný vzdálenosti mezi kontakty stykače, a možnost natažení obloku v okamziku přepnutí a tím zničení měniče, tak celkem ok, a že PRI51 smrdí si vyřiď s prodejcem, mělo by 16A trvale zvládnout.
Ten ohřev je jednodušší a bezpečnější od stávajícího systému oddělit, a nebo postupovat úplně jinak, udělat stringy po třech panelech s max 150V, spojené pak paralelně, připojit regulátor dobíjení, regulátor s boilerem se zakázkovou spirálou na 100V, abys využil všechno co je na střeše, a v zimě to stačilo aspoň na samovybíjení baterky.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: 260Wp Opavsko + ohřev vody

Příspěvek od gupa »

Je tady hodně dobrých informací okolo různých zapojení. Na hlavní stránce je odkaz index, hledal bych témata jako přepínač 1-0-2, přepínání z DS na FV, regulátor Oplocký, ohřev vody ... atp.

Měl bych zatím jeden dotaz, co to je za regulátor, protože pokud to není opravdový MPPT, nějaký malý regulátor nakonfigurovaný z 30V na 12V asi brzo odpálíš.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Tom_007
Příspěvky: 71
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm
Reputace: 2

Re: 260Wp Opavsko + ohřev vody

Příspěvek od Tom_007 »

Díky za nějaké info. Vodě se teďkom pověnuji trochu víc. Jelikož bojler je starej, nějaká domací výroba z mědi. Momentálně ho ohřívá pec na pevná paliva a není nijak moc řízený. Takže začnu asi nějakým termostatem, výpočtem strát a pak zjistím co asi bude potřeba.
K dosavadnímu systému....Zatím jsem nebyl tak zvědavý, abych zkoumal co je pod krytem měniče. Ale určitě dobrá poznámka, že se dá měnič připojit slušněji. Já jsem řešil jen dvě vstupní svorky a aby při poklesu napětí neřval a odpojil se.
Regulátor mám tento: http://ostrovni-elektrarny.cz/index.php ... 20a-12-24v
Ano, může někdo namítnout, že je zbytečně velký pro tento obvod, ale zpočátku jsem měl návrh udělaný jinak (viz příloha). I když do ted nechápu, proč by nefungoval a vyhořel by. Regulátor by si vzal co by potřeboval (max.20A) a zbytek by šel do vody.
Se stykačem má trochu obavy, ale pan Kolařík mě informoval, že když bude předimenzovaný, respektive bude mít zasouvací kontakty, tak by oblouk neměl přenést. Nevím, zatím neodzkoušeno, protože nefunguje dobře to proudové relé. Myslím si, že když bude přepínat odpojením měniče vlivem napětí cca 2,5A by se nemělo na 25A stykači nic přihodit. Taky při přepinání, když strčím do zasuvky nějaký 2kW přístroj se snad oblouk nepřetáhne. Prostuduji ještě jiná zapojení, pokud něco najdu.
No a na tu vodu jsem chtěl použít toto: http://ostrovni-elektrarny.cz/index.php ... -marko-2kw
Ale zatím uvidím. Kdyby někdo poradil jak přesně to udělat, budu vděčný.
Přílohy
Fotovoltaika 1.pdf
(32.38 KiB) Staženo 154 x
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: 260Wp Opavsko + ohřev vody

Příspěvek od vlkazajac »

Ak v systéme použijete mppt regulátor aj DC regulátor na ohrev vody, vydáte za to dosť peňazí. Ak je v systéme menič DC/AC, je výhodnejšie regulátor na ohrev vody vynechať. Potom musí byť výkon meniča primeraný k sume Wp, teda nie menší.
Podľa poslednej schémy je to zle! Nesmiete k danému 20 A regulátoru pripojiť 4 panely, v žiadnej kombinácii.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek