Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
Odpovědět
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Harry »

dnes jsem narazil na text níže....měly by to být nové typy ledniček od Samsungu a podle popisu by tam již nemusel být problém s takovými proudovými rázy při spouštění kompresoru. Nemáte s těmito lednicemi někdo zkušenosti jak se to chová pokud je taková lednice živena ze střídače v ostrovním systému? A je to vůbec možné, živit takový kompresor střídačem? (asi by busel být sinusový že?)

A pokud celkovou spotřebu lednice za rok (172 kWh/rok) převedu na průměrný příkon, vychází mi něco kolem 19 W.

Co myslíte?

Text k lednicím:

Co je to digitální invertorový kompresor a jak funguje?

Digitální invertorový kompresor (resp. motor) zabezpečuje bezproblémový chod chladniček a praček Samsung. Oproti kompresorům konkurenčních chladniček pracuje na zcela jiném principu. Jeho podstata spočívá v plynulosti chodu – nepřetržitě reguluje teplotu v chladničce prostřednictvím změny rychlosti. Místo toho, aby se vždy nárazově spínal a vypínal vždy, když dojde ke změně teploty v chladničce (jako to dělají běžné kompresory), pracuje digitální invertorový kompresor Samsung nepřetržitě. Podle hodnot, které snímají speciální senzory teploty uvnitř i vně chladničky, upravuje pouze svou rychlost. Díky této plynulosti nevznikají energeticky náročné výkyvy chodu motoru (a tedy ani teploty), ke kterým dochází, když chladničku otevíráte. Současně je digitální invertorový kompresor Samsung v porovnání s klasickými konkurenčními motory mnohem tišší.

„Digitální invertorový kompresor v chladničkách Samsung se vyznačuje vysokou spolehlivostí všech svých součástek. Výrazně také snižuje vibrace a nárazy, proto jsme na něj mohli prodloužit záruku na 10 let. Svým charakterem se tento kompresor zcela odlišuje od běžných lineárních motorů, proto věřím, že si najde řadu příznivců, kterým záleží na šetření energie i životního prostředí", říká Michal Tichý, produktový manažer divize domácích spotřebičů Samsung.
Jaké jsou výhody digitálního invertorového kompresoru (motoru)?

Tato inovativní technologie je chytrým řešením, pomocí kterého mohou zákazníci snížit náklady na energii, a současně šetřit životní prostředí. Oproti běžným kompresorům totiž spotřebovává téměř o polovinu méně energie a také snižuje emise CO2.

Záruka 10 let na digitální invertorový kompresor (motor) platí celkem pro 19 modelů chladniček Samsung a 4 modely praček Samsung Eco Bubble. Kromě nové řady chladniček pro rok 2012 s označením RL39 a RL43 v energetické třídě A++ se 10letá záruka vztahuje také na již zavedené produktové řady - konkrétně letošní novinku Samsung Série G (modely RL56, RL58 a RL60), americké chladničky A+ (modely RSG5 a RSH7) a také model Samsung Sveta (RL55).
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od hurvayz »

Zajimavé.
Okopčili novější auta, kde to je stejně.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od tomas »

Možná že tam bude BLDC motor. U asynchronního by myslím přidáním invertoru nedosáhli těch úspor co tam píšou.
Může to být možná zajímavé kdyby se podařilo do toho ovládání dostat a externě si regulovat výkon dle přebytků a tak akumulovat chlad v mrazáku do zásoby. Těžko říct jestli by to mělo nějaký podstatný akumulační energetický význam vychladit mrazák třeba na -30°C, protože to zase zvýší ztráty izolací a chladící agregát pojedete také s menší účinností. Tepelná izolace a povrch mrazáku se může při tak nízké teplotě začít rosit a nasávat vlhkost do izolace a tím potom izolovat ještě hůře a plesnivět.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

mám dojem že jsem o tom už nekde četl a jedná se o šroubový kompresor - běžné jsou pístové .
Možná nemá vysoké rozběhové proudové špičky jako klasické kompresory díky té "digitalizaci" ale principielně nemůže fungovat jinak než klasika .
Nemluvě o přehršel kur*ítek inside :evil: :arrow: čím složitější a "chytřejší" = přesněji předdefinovaná životnost :hell: .

AD ukládání přebitků , ... u větších FVE bych řekl zcela zanedbatelný efekt :roll: u jednoho ::pv:: možná přínosné :? .

Drtivá většina dostupných měničů má v sobě soft-start ;) a je-li měnič rozumě dimenzován s hledem na ostatní spotřebiče , s ledničkou nemývají problém :idea: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od hurvayz »

Navíc podle recencí je naopak zvýšená hlučnost a spotřeba cca 600W/den. Zdroj info heureka, mall.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Harry »

no může tam být jak ten BLDC tak ten "rotační" ....oba dva typy Samsung vyrábí..http://www.samsung.com/global/business/compressor/

co se týče životnosti (ad Abrams) dávaj na to záruku 10 let což znamená, že si tedy asi dost věří..:-)))

Otázka je, že moc nerozumím těm řečem o tom, že kompresor jede pořád jen zvyšuje a snižuje otáčky---

viz "Místo toho, aby se vždy nárazově spínal a vypínal vždy, když dojde ke změně teploty v chladničce (jako to dělají běžné kompresory), pracuje digitální invertorový kompresor Samsung nepřetržitě."
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od xmasin »

Harry píše: Otázka je, že moc nerozumím těm řečem o tom, že kompresor jede pořád jen zvyšuje a snižuje otáčky---
viz "Místo toho, aby se vždy nárazově spínal a vypínal vždy, když dojde ke změně teploty v chladničce (jako to dělají běžné kompresory), pracuje digitální invertorový kompresor Samsung nepřetržitě."
To je jednoduché, elektronika spočítá vnitřní teplotu v lednici, teplotu okolí a podle toho vypočítá nutný chladící výkon a podle toho zpomaluje nebo zrychluje kompresor. Klasická lednice cca jednou za 15 minut na 5 minut zapne vychladí vnitřek lednice na požadovanou teplotu a pak vypne a čeká až teplota v lednici vlivem okolní teploty stoupne nad mez, kdy se zapíná kompresor, aby zase teplotu snížil.
Je to podobné jako u auta. Taky nejedete stylem plný plyn 1 minutu a pak 5 minut volnoběh, ale držíte plyn tak, aby rychlost byla konstatní.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od hurvayz »

Hmm "Podle hodnot, které snímají speciální senzory teploty uvnitř i vně chladničky" že speciální senzory :D Teplota jde snímat čidlem za 20 kaček.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Harry »

xmasin píše: To je jednoduché, elektronika spočítá vnitřní teplotu v lednici, teplotu okolí a podle toho vypočítá nutný chladící výkon a podle toho zpomaluje nebo zrychluje kompresor. Klasická lednice cca jednou za 15 minut na 5 minut zapne vychladí vnitřek lednice na požadovanou teplotu a pak vypne a čeká až teplota v lednici vlivem okolní teploty stoupne nad mez, kdy se zapíná kompresor, aby zase teplotu snížil.
Je to podobné jako u auta. Taky nejedete stylem plný plyn 1 minutu a pak 5 minut volnoběh, ale držíte plyn tak, aby rychlost byla konstatní.
aha...tak pokud by to takto fungovalo, tak to by možná znamenalo, že by se kompresor moc často nezapínal a nebyl by takový problém s proudovými rázy při zapínání. Jde mi to, že mám jen malý PV systém, ve které se nevyplatí živit velký střídač, který zvládne rozjet "klasickou" lednici, ale tady u tohoto typu by možná stačilo menší předimenzování střídače a tím pádem by byla i menší režie jeho provozu.

Ale toto připadá v úvahu, až současná lednice bude na výměnu....no je to BOSCH, ale už má pět let, takže to asi už brzo bude aktuální...:-)))
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od hurvayz »

To si říkám taky a ta Indesit už vrčí 15 rok..
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od kodl69 »

Nemám osobní zkušenost, jenom s klimatizací - mám klasiku i inverter, a inverter je míň hlučnej, protože nejede na plno, ale na ten proměnlivej zvuk je potřeba si zvyknout, není to monotónní hučení jak od klasiky, to spíš uspává (hlavně lidi co vyrostli u velké fabriky).
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od tomas »

abrams píše:Zdravím ,
mám dojem že jsem o tom už nekde četl a jedná se o šroubový kompresor - běžné jsou pístové .
Tak malý šroubák jsem ještě neviděl, navíc u šroubáku dost klesá účinnost s poklesem otáček, protože má mezi šroubovicemi netěsnost a při malých otáčkách vetší část kompresovaného plynu profoukne zpět. Takže se používají jen na velké výkony a jsou dost drahé. Já myslím že tam bude dvojitý rotační kompresor: http://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cer ... a-cerpadla
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Axa »

A jak to tedy dopadlo ?? Lednice mi sestřelila měnič a tak musím (rychle) měnit obojí. S Liebherrou jsem jel na 200 Wattovej půl roku bez problémů. Jenže. Liebherry už nejsou to, co bývaly. Proto si myslím, že tahle možnost by mohla být průchodnou. Proto předem dík za jakoukoli KONKRÉTNÍ radu.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Axa »

Ze Samsungu odpověděli sice rychle, ovšem nijak....... "Dobrý den, pane ..., děkuji Vám, že jste se obrátil na zákaznickou linku společnosti Samsung. Naše lednice jsou určené pro zapojení do klasické energetické sítě. Kompatibilitu se solárními systémy od společností třetích stran Vám nemohu ověřit. Doporučuji Vám kontaktovat naše autorizované servisní středisko níže s dotazem, na bližší informace o potřebných parametrech napájení této lednice... Nasurfoval jsem ovšem " Kompresor řízený invertorem má několikanásobně nižší rozběhový proud a ušetří až 44% energie...." Takže to asi na ostrov půjde... :yes: Ale nějaká ta zkušenost by bodla no :(
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od kyocera »

Zakoupil jsem před měsíce ledničku SAMSUNG s digitálním invertorovým motorem.
Změřil jsem nárazový příkon, byl 1500W, ale na mnohem kratší okamžik
než původní lednička Beko kompresorová. Běží bez problému na sinusový měnič
napájený z aku. K úspoře došlo. A to že má za rok spotřebu 240kWh.
Nahradila původní kompresorou ledničku Beko se spotřebou přes 350kWh / rok
a kompresorovou mrazničku Calex se spotřebou 360kWh.Místo dvou spotřebičů nyní jen jeden.
Lednička Samsung běží tedy problému na FV systém a stejně tak , když
proběhne automaticky mžikové přepnutí podle stavu aku , běží na energii od distrubutora.
Není v tom žádný rozdíl.
To jsou praktické zkušenosti. I když mě zajímá invertorový motor uvnitř, budu
asi nucený počkat do doby než doslouží. Potom dám vědět :)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od Axa »

Díky moc za info. Měl jsem Liebherrku než odešla nebo spíš ušla a díky tomu šla :) Mno a teď mám prostě "něco" - klasiku Whirpool, která začíná zlobit a zvyšuje se jí náraz, což je taky konečná. Čili je asi rouhodnuto. A pak dám tedy taky vědět :) Díky, díky, díky.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od JiříK »

Hm. Naše Whirpoolka si kopne občas 1800 W nárazově, měnič zavrčí, jak dobrman a jede se dál, jakoby se nechumelilo!
Hlavně ŽÁDNÉ displeje, nulové zóny, no frosty a podobně, jen mechanický termostat. Nevěřili by jste, jaký problém byl před dvěma lety takovou lednici:
a) sehnat
b) vysvětlit prodavači, že tam žádné vychytávky viz výše nechci!
...ale asi mi utekl počátek diskuse. :?:
P.S. Nevíte, kde sehnat pračku s vrchním plněním, která má normální kolečko termostatu ohřevu, aby šel ohřev vypnout?
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od mobilik »

A co tak kupit pracku aj zo vstupom na teplu vodu? Pochybujem ze dnes este nieco take vyraba... :-(

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od kodl69 »

vyrábí, ale za nekřesťanský prachy. Samostatný vypnutí ohřevu už snad dnes nic nemá, naopak, pokud se voda neohřeje v určeným čase, tak se pračka blokne a hlásí chybu ohřevu. Jedině si ten programátor udělat sám, arduino, siemens logo, nebo hromada relátek...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Lednice s digi. kompresorem - invertorem

Příspěvek od JiříK »

Takovou jsem viděl jen jednou a byla drahá, jako čert. Navíc potřebuju řešení, které STOPROCENTNĚ (!!!) zabrání sepnutí topného tělesa. Vidím to tak, že to ložisko, přes které teče voda z bubnu, té naší stařce asi vyměním a bude klid dalších pár let... :lol:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek