Jaké panely pro HFVE

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Odpovědět
Gumas
Příspěvky: 3
Registrován: stř čer 22, 2016 10:00 am
Reputace: 0

Jaké panely pro HFVE

Příspěvek od Gumas »

Chtěl bych poradit, jaké zvolit panely (polykrystal nebo monokrystal) pro nově budovanou HFVE na RD o výkonu cca 5kWp, panely budou odkloněny na jih +14° a ve sklonu střechy 9°v lokalitě Brno. Díky moc všem za rady.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké panely pro HFVE

Příspěvek od kodl69 »

není těch 9°sklon chyba? To jako mají ty panely být na střeše bez přizvedávací konstrukce? A fve připojená k síti? To tady snad nikdo nemá...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Gumas
Příspěvky: 3
Registrován: stř čer 22, 2016 10:00 am
Reputace: 0

Re: Jaké panely pro HFVE

Příspěvek od Gumas »

9° není chyba, je to ve sklonu střechy, přizvedávací konstrukce nebude z důvodu nepovolení stavebního úřadu a elektrárna k síti připojená nebude, bude hybridní s 10kWh LIFEPO4, proto řeším, jestli je výhodnější použít mono nebo polykrystal
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Jaké panely pro HFVE

Příspěvek od Nicholas »

Co jsem zjistil, tak v dnešní době mezi nimi není rozdíl (příp. je zanedbatelný). Já sám plánuju monokrystal 265-270 Wp v celočerné barvě, čistě kvůli vzhledu.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké panely pro HFVE

Příspěvek od kodl69 »

Mrkni na klimate sav pwgis: http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php# - tady žádnej rozdíl mezi poly a mono nemají. Když zadáš přesně polohu, vyhodnocuje to i horizont. Aspoň uvidíš, co od toho můžeš čekat. Akrát by bylo dobrý nějak řešit přístup k panelům pro čištění, na tomhle spádu už samočištění deštěm moc fungovat nebude.
Ještě mě zaujala záložka Stand-alone PV - zadal jsem parametry mého systému a zhruba to sedí, takže diskuze kolik baterek, kolik panelů na jakou spotřebu jsou od teď zbytečné.
- Zkusil jsem zadat kolik by bylo potřeba panelů a baterek pro 100procent solární soběstačnosti a vyšlo mi 10kWp a 500Ah/54V s tím, že některý dny zůstane na střeše 27kWh...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Jaké panely pro HFVE

Příspěvek od vlkazajac »

Potvrdila sa pravda, ktoru som spoznal po prvej zime : Cesta k sebestacnosti a efektivite je trojaka :
1) Prepanelovat
2) Prepanelovat
3) Prepanelovat
A sklon 9 stupnov od vodorovnej roviny je cesta uplne opacnym smerom.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Gumas
Příspěvky: 3
Registrován: stř čer 22, 2016 10:00 am
Reputace: 0

Re: Jaké panely pro HFVE

Příspěvek od Gumas »

Díky za rady, při zadání 4,9kWp mě vychází i při tomto sklonu 4,77kWh, což je OK. Taky jsem uvažoval o monokrystalu od BENQ 270Wp MONO celočerný nebo GWL/SUNNY MONO 270WP celočerný.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Jaké panely pro HFVE

Příspěvek od vlkazajac »

Zdá sa mi, že ste nadhodnotili zisk z panelov. V najhoršom mesiaci december môžete reálne získať z 5 kWp asi tak 3,5 kWh priemerne za deň za predpokladu, že panely budú čisté a postavené skoro zvislo, t.j v uhle aspoň 65 stupňov od vodorovnej roviny. Teda aj v tomto prípade bude veľa dní, keď budete rád za 1-2 kWh.
Vašich 9 stupňov znamená, že preferujete zisk v letných mesiacoch a nezáleží Vám na zimných mesiacoch...

Nechápem, prečo sa máte riadiť názorom stavebného úradu. Je snáď FVE súčasťou projektu ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké panely pro HFVE

Příspěvek od kodl69 »

Je to tak, průměrný hodnoty vlastně nic nezmamenají, nejdůležitější jsou minimální, a to v prosici může být klidně čistá 0, prostě tma a led na panelech, že regulátor ani nezkouší něco vytvářet, protože má 20W vlastní spotřebu, a když to panely nedávají, tak se ani nezapne... V prosinci je kolikrát několik dní po sobě výroba tak 0,1-0,2kwh/kWp, ale to v létě nechce nikdo slyšet... Zase při velkým přepanelování je škoda tu elektriku nevyužít, chtělo by to třeba pod barákem 1000m3 vody, a tu přes léto ohřívat...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Jaké panely pro HFVE

Příspěvek od Nicholas »

V zimě to moc nevyrobí a v létě při přepanelování se zas hodně nevyužije, pokud tedy není obrovská kapacita baterií. Přepanelování a velká kapacita baterií stojí dost peněz a návratnost je ve hvězdách, takže to chce takový nějaký kompromis. Určitě to chce výkon dostačující na dobití baterky a dostatečné množství TUV po 2/3 roku, přes den, když je člověk v práci se moc energie nepotřebuje. Je dobré mít větší akumulační nádrž s průtočným ohřevem TUV místo malého bojleru, tam se vejde hodně přebytků a nestojí to moc peněz (ve srovnání s baterií). Velikost baterie pak podle toho, na kolik se každý cítí.

Přijde mi trochu zvláštní mít třeba o 10 panelů víc než po většinu roku potřebuju jen kvůli tomu, abych v zimě vyrobil o pár kWh navíc (cena panelů, kabelů, regulátoru atd. vs cena kWh).

Podle utility odhadující výrobu viz odkaz výše je třeba rozdíl mezi mými 30°a 9°zde od dubna do září pod 10%, únor-březen a říjen-listopad pod 20% a u toho zbytku rozdíl několika desítek kWh měsíčně je v podstatě irrelevantní, nebo ne? (25 kWh x 4 Kč = 100 Kč * 2 měs => návratnost v desetiletích už jen pro dva 250 Wp panely)

V některých oblastech (památkově chráněné zóny) do vzhledu domů stavební úřad kecá dost, takže pokud víc než 9° není schůdných, tak bych to neviděl jako velké drama, poslouží nádherně.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Jaké panely pro HFVE

Příspěvek od vlkazajac »

Su dva postoje, ktore smeruju tuto diskusiu. Bud je FVE alternativa k DS, lebo tato je nedostupna, alebo je FVE investicia, ktoru chcem zhodnotit na maximum.
Mne osobne sa zda fortielnejsia a pritazlivejsia ostrovna FVE, tak ako je myslena v zahlavi tohto fora.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Jaké panely pro HFVE

Příspěvek od Nicholas »

Podle mě to není černobílé. DS je dostupná téměř všude, takže argument úplného odstřihnutí se, ač samozřejmě jistě chválihodný, je jistá obdoba luxusu. Nekupuju diamanty, norkové kožichy a drahá auta, protože je to pro mě vyhazování peněz.
Finanční investice se bez dotace zhodnotí horko těžko, v součtu s investicí do zálohy, do svého koníčku, do pomoci životnímu prostředí/ekologickému smýšlení, jití příkladem - to určitě smysl má!
Ale, pokud by mi na ohřev vody, běžný provoz a zálohu stačilo 5 kWp a 5 kWh v bateriích za 300 tisíc (při domácím bastlení o něco levněji, ale ne pro každého je to komfortní/bezpečné), tedy baterie aspoň do začátku, proč bych měl hned chtít 10 kWp a 30 kWh za milion? Ceny za 10 let můžou být úplně jinde a pak budu tlouct hlavou do zdi? Prostor pro rozšiřování je vhodný určitě, ale spíš v bateriové části než v panelové části, podle mého názoru.
S kWh za 3 Kč mi řekněte, vážně je rozumné několikanásobně předimenzovat jen kvůli jistému pocitu svobody (v zimě)? Nebylo by rozumnější spíš část těch peněz využít na snížení primární energie? Jistě se dá krásně žít bez plné vany každý den, bez 20 kW kotle v zatepleném domě, [kouření, ježdění úplně všude autem] atd., člověku i přírodě by to pomohlo obdobně a stálo by to o dost méně až vůbec nic? :)

Princip ostrovní FVE je fajn, ale bohužel zde platí, kdo je tak bohatý, že si ji může dovolit :-(
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Jaké panely pro HFVE

Příspěvek od vlkazajac »

Podľa obsahu Vašej reakcie sa radíte k farebnému stredu až vyššiemu stredu medzi dva limity, ktoré som naznačil vyššie. Dotácia len zhovadí ekonomické zdôvodnenie investície. Svojpomocne môžete realizovať systém s cenou pod 33 000 Kč za 1 kW , podľa možností.
Nemá zmysel preferovať kapacitu batérií, pretože stárnu a keď nie je do nich čo dať, tak je to o ničom. To je pochopiteľne môj pohľad viac zo strany ostrovníka, ktorý by nemal DS.
Bohatý je ten, kto vyhodí 300 tisíc za systém a pritom zostane pripojený k DS. To naozaj nedáva zmysel.
S ostatnými Vašimi názormi súhlasím.

Vrátil by som sa k téme tohto vlákna. Je v podstate jedno, aké panely, pokiaľ vyhovujú regulátoru. Podstatné je, AKO a KOĽKO. K tomu som sa vyjadril predtým.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek