zapojení panelů k regulátoru

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Odpovědět
kubacernohorsky
Příspěvky: 60
Registrován: úte čer 07, 2016 11:00 am
Reputace: 0

zapojení panelů k regulátoru

Příspěvek od kubacernohorsky »

Dobrý den,mohl by mi tu někdo poradit jak zapojit panely k regulátoru,jestli sérivě nebo paralelně,regulátor je MPPT,a panely 2 kusy po 150w,napětí 18V,a proud 8A,slyšel jsem že regulátor MPPT je učinější když je vyšší napětí ale nevím jsem nováček s fotovoltaikou tak se chci zeptat profíků,děkuji a hezký večer ;)
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: zapojení panelů k regulátoru

Příspěvek od rva »

Záleží od typu regulátoru, jeho maximální vstupní napětí nesmí být nikdy překročeno. Na štítku panelů by mělo být max. napětí ( je to za standardních podmínek teploty a osvětlení). V zimě na panelu toto napětí může být o něco vyšší. Seriové je výhodnější, že tečou menší proudy za vyššího napětí, takže menší ztráty a menší spotřeba kabelů a dřív nabíhá za nízkého osvětlení. Když to jde, volí se seriové. Leda snad když by byl každý panel směřován jinam, nebo přes panely často přecházel stín (třeba strom) tak pak paralelně.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kubacernohorsky
Příspěvky: 60
Registrován: úte čer 07, 2016 11:00 am
Reputace: 0

Re: zapojení panelů k regulátoru

Příspěvek od kubacernohorsky »

tak jsem koukal na maximální napětí vstupu panelů na regulátoru a je tam 150V,a na panelech dokonce až 1000V,jinak panely jsou vedle sebe na stejnou stranu,takže to zapojím sériově,alspon ušetřím na kabelu,myslíte že na 2 panely celkem 300W stačí kabel 4mm,délka je 3m k regulátoru
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: zapojení panelů k regulátoru

Příspěvek od rottenkiwi »

V manuáli si treba pozrieť krivku účinnosti regulátora a potom si spočítať podľa dĺžky a prierezu
a materiálu vodičov, nejaký optimalizačný graf.

Ak budem mať straty vo vodičoch 0.5 %, možem mať napr. účinnosť premeny 90/24 V cca. 93 %.

Ak dám tie isté káble ale straty budú 2 %, možem mať napr. účinnosť reg. 60/24 V cca. 96 %.
Čísla sú len ilustračné.

Napatie sa mení v závislosti na teplote panelov. Podobne klesá výkon a to udáva nejaký koef.
cca. 0,045 % výkonu (W) /*C.

A ešte do hry vstupuje typ MPPT algoritmu, / observe & perturb etc. /, takže buď vyhľadáva
len globálne maximá, alebo aj lokálne pri parciálnom tienení.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: zapojení panelů k regulátoru

Příspěvek od rva »

kabel stačí. Tady na wiki máš i odkaz na výpočet ztrát v kabelu http://www.ekoproud.wz.cz/v_prurez.htm
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PowerFull
Příspěvky: 40
Registrován: úte bře 15, 2016 8:31 pm
Reputace: 0

Re: zapojení panelů k regulátoru

Příspěvek od PowerFull »

Otázka do pléna .... ak má pwm alebo mppt regulátor max výkon pre 12V systém 250W a ja tam pripojím panel 300w alebo viac ...čo to urobí s regulátorom ? nevydrží to alebo obmedzí max výkon na úroveň ktorú je schopný ukočírovať ? v prípade ak nepresiahnem max napätie regulátoru ???
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: zapojení panelů k regulátoru

Příspěvek od ota »

Tranzistory PWM bude přepínat plný výkon a pokud na něm není výkonové rezerva, což nejspíš není, tak se průchodem proudu dřív nebo později zničí.
Na 300w panel@12V minimum 30A.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení panelů k regulátoru

Příspěvek od kodl69 »

potvrzuju, z nouze (umřel zatavenej 12V 20A makeskyblue) jsem na chatě na 250Wp zapojil 30A pwm (vytuněnej, tj s větším chladičem, lepším kontaktem tranzistorů na chladič) a byl v létě celkem dost zahřátej, 300Wp do 12V by možná ani nezvládl.
Ale řešení je prosté, přepojit to na 24V a pak bude ten regl na rekreaci...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek