Ostrov-Isla Mujeres

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od Matess »

nemyslim si ze tohle zapojeni baterie je dobre. Bud jak pise marko paralelne clanky k sobe a postavit je tak aby se srovnala kapacita, nebo pokud zapojit jako 2 nezavisle packy, tak jako klidne, ale potom by mel byt kazdy pack jisteny zvlast a ne propojen hovadskym kabelem.
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od Brčo »

[/quote]
kodl69 píše: .....
Pračka na centrálu nebo měnič - to už tu někdo řešil - při zapnutí tělesa poklesne napětí a než to regulátor centrály dorovná, je na displeji chyba, protože ten krám si asi měří proud do tělesa - asi zbytečně přechytralá pračka.
Pokud nemáš jiný zdroj energie, tak si myslím, že pokud nebudete vyhlašovat energetický stav nouze (nepereme, nevaříme na elektrice, nezapínáme nic se spotřebou nad 100W) tak tu centrálu zapneš párkrát i v průběhu roku.
Praveže pračku som ani nezapal,ihned vyhadzovalo chybový kod....
marko250 píše:Já bych jen upozornil na umístění baterek,jak je známo tak LIFE se může provozovat od +5>+30°C, ideální provozní teplota 20>25°C. Pod 5°C nikdy nepoužívat a nad 40°C také ne! Takže bych je přesunul někam jinam než venkovního boxu pod panely.Baterka složená z 17 ks je v pohodě,jen se na to nikdo neorijentuje s balastem okolo,každý tvoří na 16ks a je trochu opruz vše dopilovat na těch 17ks.Osobně mám taky 34ks/200A článků v hromadě,ale volil jsem dva články k sobě a pak série.Díky tomu jsem vytvořil páry o zhruba stejné kapacitě a mám na tom polovinu balastu,což také není zanedbatelné.
Baterku budu vonku iba cez leto-aspon dufam,že do zimy bude hruba stavba,panele pôjdu na strechu(21ks)...
Bude trerba 34 ks balancerov,ale si myslim,že zivotnost by mala byt vyššia ...
Matess píše:nemyslim si ze tohle zapojeni baterie je dobre. Bud jak pise marko paralelne clanky k sobe a postavit je tak aby se srovnala kapacita, nebo pokud zapojit jako 2 nezavisle packy, tak jako klidne, ale potom by mel byt kazdy pack jisteny zvlast a ne propojen hovadskym kabelem.
Kôli čomu by mali byť packy zvlášť istené?Ak sa dávaju olovené baterky paralerne,musí byť každá zvlášť istená? neviem,preto sa pýtam...
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od Matess »

pokud dojde k chybe jednoho clanku a zkratuje se vnitrne, tak napeti jednoho packu bude vyssi nez to druhe a zacnou velmi velke proudy tect pres ten pack s mensim napetim. Pokud na tech ostatnich baterkach budou balancery, tak je mozne ze to preziji a roztece se jen ta jedna zkratovana.

I paralelne spojovaane olovene baterie se jisti.

Uplne nejlepsi reseni podle me je udelat jisteni kazdeho packu zvlast tavnou pojistkou (+30% k max proudu regulatoru / stridace) a propojit spolu i jednotlive clanky pres mensi pojistku (10A nozovka z auta v pohode staci)

Battery packy budou potom srovnane stejne, neni potreba tolik balancni bizuterie a v pripade zkratu jednoho clanku to neodnese jeho paralelne pripojeny kolega.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od ota »

Jištění každé větve je v pořádku. Pokud bude rozdíl mezi paralelně spojenými baterkami 3,5V (jeden článek ve zkratu), poteče vyrovnávací proud cca 35A. To je příliš málo na vybavení jističe.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od Brčo »

Malý upgrade.Cez vikend ma navštívil Franta,priniesol a namontoval BMV 700,srdečná vďaka :handshake:
IMG_4371.JPG
IMG_4374.JPG
Články sa začínajú pomali rozchádzať a balancéry sú stále na colnici :(

K tomu isteniu packov, na plus výstupe z baterky je poistka 300 A
IMG_4372.JPG
Aká velká by mala byť poistka medzi packami? Reg max 80 A,menič cca 200 A(na pár sekund)... a je lepšie ju dať na plus alebo minus pól?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od kodl69 »

dyť to píšeš, regulátor 80A a měnič 200A... A ten bočník by měl být před pojistkama., hned za pojistkou u baterky
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od Brčo »

kodl69 píše:dyť to píšeš, regulátor 80A a měnič 200A... A ten bočník by měl být před pojistkama., hned za pojistkou u baterky
Takže poistka 300A na minuse?Nebude velká?... a v regulatore aj meniči sú zabudované poistky,tak bočník je snad dobre...
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od FRSO »

kodl69 píše:dyť to píšeš, regulátor 80A a měnič 200A... A ten bočník by měl být před pojistkama., hned za pojistkou u baterky
Zdravím, ale bočník BMV-700 musí být zapojen jen v mínusu, pojistky se snad dávají na + pol, nebo něco nevím ?
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od kodl69 »

jo, obvykle jo, a - pól se uzemňuje. Pokud vím, tak v žádným regulátoru ani měniči pojistka není, navíc je dobrý jistit vedení proti přetížení a zkratu, pokud odejde elektronika jednoho nebo druhýho, tak jsou pojistky dobrý proti vyhoření - - "kdo má pojistky námi předepsané, tomu se nic nestane, kdo tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky".
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od FRSO »

Victron 800VA.jpg
8.jpg
kodl69 píše:jo, obvykle jo, a - pól se uzemňuje. Pokud vím, tak v žádným regulátoru ani měniči pojistka není, navíc je dobrý jistit vedení proti přetížení a zkratu, pokud odejde elektronika jednoho nebo druhýho, tak jsou pojistky dobrý proti vyhoření - - "kdo má pojistky námi předepsané, tomu se nic nestane, kdo tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky".
Čau, co já vím, tak jsou pojistky v regulátorech MPPT EP, Epever, Victron a v měničích jsem viděl zatím v každém-i v číně modifik. Ve Victronech jsou 100% a Studerech asi taky, kromě asi Power Jacku-tam jsem neviděl žádnou. Ani u starých typů Power Star, ale i tak je dobré jistit vedení jak píšeš a já to taky tak i dělám. A jak bys potom zapojil to BMV, když chceš uzemnit - pol ??, uzemnit před, nebo za bočníkem ?
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od Brčo »

No,konečnč som mal čas nahodiť balancery.Momentálne je zapojených 33 člankov-pri jednom balancere-6 člankový modul bol namiesto 7 pinoveho iba 6 pinový konektor.Medzi článkami je max rozdiel 110 mV.A pribudla aj 300 A poistka medzi packami....
IMG_4413.JPG
IMG_4411.JPG
Chcel by som poďakovať Makrovi za inšpiráciu a konzultáciu ohladne zapojenia :handshake:
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od Brčo »

:?: Kuva problém!!
Ráno boli články pekne zrovnané na 3,31V,dva mali 3,30 V a jeden 3,33 V. Vyskočilo slnko a tam ,kde bolo 3,3 V bolo 3,73 V :!: :!: . Článok v prdeli?Alebo zlý balančný modul? Doteraz fachčil normálne,žiadne anomálie....
ked som odpojil panele,napätie padlo na 3,46 V ,potom som ho stiahol zo žiarovkov na 3,4 V....
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od Brčo »

Update
Bez zapojených balancerov vyskočilo napätie na tom jednom článku-je to krajný,pri minus pole- na 4,12 V-že by v prdeli? :( :(
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

3,73V není pro žluté Winstony , vlastně Thunder sky nic nebezpečného ;) , ale 4,12V je už docela ohubu :( . Pokud tato napětí byly jen po kratičkou dobu , ani toto tyto články nepoznamená :mrgreen: .

Mendiny pumpy sou žeprej (nemám vlastní zkušenosti) funkčtní , ale nezdají se mi tak dlouhé a slabé vodiče mezi balancéry a články :arrow: vzniklým zkreslením se balancery mohli pomáct a články rozhodit .

Mimochodem , jakou mají články reálnou kapacitu ? :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od Brčo »

Tie 4 V boli možno 20 minut,ale prečo iba jeden článok?Ostatných 33 bolo pekne zrovnaných...
Kable su 1,5 m2 a max dlžka nejakych 1,8 m.To by mohlo robiť taký galimatiáš? 1,5 m2 by malo byť do 16A a tieto balancery daju max 10 A
Panele su odpojené a idem betonovať deku na vodovodnú šachtu.Poobede skusim pripojiť panele,čo to spravi :shock:
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od Brčo »

A ta realna kapacita je že vraj 240 Ah
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od mobilik »

Tu nejde o to kolko A moze prechadzat cez 1,5mm2 ale o to ze cim dlhsi drot a tensi a velky prud tak vznikaju ubytky napatia na vodici, pri tom by mohol balancer zle vyhodnotit napatie ako spravne abrams poznamenal. To je to iste preco maju lepsie regulatry externe meranie napatia na vlastnom kably, tam nejde poriadny prud, cize ziadne ubytky U. Otazne je ale aky balancovaci I vtedy tiekol obvodom, neverim ze bol az taky velky... Ja by som balancer daval co najblizsie k baterkam. :wink: hmm, vela stastia prajem. A verim ze clanok je v poriadku.

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od marko250 »

Upřesni na kolik nabíjíš až po absorbci a pak kolik udržuješ,včetně dob.Protože slabší články se strmě ženou vzhůru od 3,4V dosaženého napětí.Já to mám nastaveno tak,že jedu naplno nabíjení do 3,48V a absorbce je na 5min a pak to udržuji na 3,38V s minimem ampér(regl řídí sám).A nejslabší články vyletí maximálně při absorbci na 3,5V a ty nejtvrdší na 3,41V. Tohle v nabíjení pumpy nezachrání,protože tam leze daleko větší proud,ale přez noc jsou články v lati do rána a průběžně se rovnají taky. Mrkni na ty hodnoty napětí a časy a případně sniž. Samozřejmě může být i ten článek v prd..,ten jedině hodit na nabíječku s měřením a zjistit kolik pojme a vydá oproti ostatním.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od kodl69 »

Pokus je článek nabitý, a regl do něj cpe 40A, tak to žádnej balancer neudrží, jediná možnost je snížit nabíjecí proud a nechat dobalancovat ostatní články.
A znovu - prostě je potřeba bms, a řídit inteligentně nabíjení. Když tohle čtu, tak jsem rád, že mám na balancerech alespoň pískátko, co křičí při překrocení 3,6V - ještě nikdy z tohoto důvodu nepískalo, jedině při podpětí při kapacitním testu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: Ostrov-Isla Mujeres

Příspěvek od Brčo »

marko250 píše:Upřesni na kolik nabíjíš až po absorbci a pak kolik udržuješ,včetně dob.Protože slabší články se strmě ženou vzhůru od 3,4V dosaženého napětí.Já to mám nastaveno tak,že jedu naplno nabíjení do 3,48V a absorbce je na 5min a pak to udržuji na 3,38V s minimem ampér(regl řídí sám).A nejslabší články vyletí maximálně při absorbci na 3,5V a ty nejtvrdší na 3,41V. Tohle v nabíjení pumpy nezachrání,protože tam leze daleko větší proud,ale přez noc jsou články v lati do rána a průběžně se rovnají taky. Mrkni na ty hodnoty napětí a časy a případně sniž. Samozřejmě může být i ten článek v prd..,ten jedině hodit na nabíječku s měřením a zjistit kolik pojme a vydá oproti ostatním.
bulk mam nastavene na 3,45 V absorcia vypnuta a floating na 3,4 V...
už som spominal,že sa nekamaradim s elektriku a prvý raz niečo zapájam na elektrárni a hned som to doj..bal :wall: :wall:
momentalne maju články od 3,30 V do 3,31 V ,balancery su odpojene, tak isto aj panely.
Čo by bolo lepšie pre ten inkriminovaný článok-pomaly vybiť v packu,alebo odpojiť z packu,alebo pripojiť panele a sledovať napätie,či nevyskočí?
inak članok ma 3,31 V...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek