Akcelerometr

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Arduino.
Odpovědět
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Akcelerometr

Příspěvek od pezizka »

S arduinem nedělám, jak vidím sintaxe měknu :lol: Potřebuji akcelerometr 1-2G a i jsem našel za pár kaček, ale s analogovým, či digitálním výstupem. Analogový mi nepasuje a s digitálním si ani já ani Logo! neví rady :? Pasovalo by mi něco co dává hodnotu v f či PVM. Víte o něčem takovém? I to je digi signál, ale prolezl jsem toho docela dost a toto jsem nenalezl :( Možná jsem jen špatně hledal. Díky za podněty :yes:
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akcelerometr

Příspěvek od kodl69 »

jo, potřebuješ ten mezikus s arduinem, co bude mít na výstupu tu pwm. Třeba se najde někdo kdo ti to stvoří, já bych rád, ale nemám kdy, byl by extrémně dlouhej termín dodání... A nebo nějakej sprostej převodník U/f , ale možná je jednodušší to arduino.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akcelerometr

Příspěvek od pezizka »

To U/f popř. PWM není až zas takový problém, jen hledám hotové řešení, pokud tedy existuje. Arduino znám jen z obrázku, to už se mi učit nechce a ani času není, stačilo mi Logo!. Ale na oplátku bych mohl pustit něco z mého vzdělání a to chemická technologie zaměření analýza potravin :lol:
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Akcelerometr

Příspěvek od honzaL »

pezizka píše:S arduinem nedělám, jak vidím sintaxe měknu :lol: Potřebuji akcelerometr 1-2G a i jsem našel za pár kaček, ale s analogovým, či digitálním výstupem. :yes:
S analogovým výstupem si LOGO! poradí celkem snadno. Jen ta přesnost není moc velká, ale pro technickou praxi to zpravidla stačí. Pokud je ale výstup v proudové smyče, chtělo by to k logu analogový vstupní modul.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akcelerometr

Příspěvek od pezizka »

Přesnost Logo není špatná, dle mých zkušeností se vlízá do +-10mV. A je evidentně počítáno s 0-10V. Takže pokud si nebudu hrát s "drobnými" tak OK. Problém vzniká pokud mám obsazených 8AI a další Logo! do míst kde to mám umístěno s plnou komunikací jednoduše nedostanu. Ale mám volné DI. Proto by mi to náramně pasovalo, pokud něco takového vůbec existuje.
Ještě dodám, 0-20mA, popř 4-20mA jsem taky nenašel, nebo po pravdě našel, ale k arduinu analog za kilo v ČR a 0-20mA za 8k. :cry: To je docela brutus a to nejsu z laciného kraje ;)
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Akcelerometr

Příspěvek od dracekvo »

Proudové smyčky se většinou používají v průmyslu a tam jsou ceny řádně natažené.
Logo má analog 0-10V s přesností 10bit. Ale moc ho neznám, jsi si jistý, že má vstup na PWM? Co mám zkušenost z S7-300 tak digitální vstupy ani výstupy nejsou tak rychlé, aby šli na PWM použít.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akcelerometr

Příspěvek od pezizka »

4 DI jsou rychlejší jak ostatní, z hlavy to nevím, ale mám pocit že 5kHz. Pokud by PWM bylo na nízké f tak ano. Ale vyhodnocení by mělo další úskalí a to, že minimální doba pro "stopování" je 10ms :cry: To je hodně. Asi nejlepší by byl výstup f, tam jsou možnosti lepší. Pokud nebude hotový výrobek asi se vydám touto cestou.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Akcelerometr

Příspěvek od dracekvo »

Ono na programovatelné rele jsou takové děje dost rychlé a není na to moc stavěné. Na to by bylo až plnohodnotné PLC. Já dělám spíš S7-300 a S7-1200/1500 to s logem nemá nic moc společného tak neporadím.

A cože to budeš měřit s akcelerometrem 1g až 2g? Třeba by to šlo vyřešit jinak.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akcelerometr

Příspěvek od pezizka »

Ty "dospělé" simatiky jsou pro mne zbytečně chytré a programovat se je učit neplánuju ;) Chci snímat pohyb markýzy, aby se v případě potřeby schovala. S rychlostí větru jsem neuspěl, to je sotva dostatečné řešení ač vyhodnocuji hlavně nárazy, samotná rychlost není do určité hranice nijak zásadně podstatná. Taky se běžně snímají vibrace, ale nechci něco co našteluji trimrem a dost. Potom mi ten akcelerometr připadá jako nejlepší varianta. Ale jestli je lepší nápad, uvítám jej :yes:
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Akcelerometr

Příspěvek od dracekvo »

Mě tak napadá co použít nějaký procesor (arduino nano), který by to pro PLC předpřipravil. Tj, až by vybrace přesáhly nějakou mez, tak by poslal LOG 1 do vstupu loga a to by vědělo, že má markýzu zatáhnout?
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akcelerometr

Příspěvek od pezizka »

To jistě možné je, ale má to malinký háček. Arduino jsem viděl akorát na fotce a jsu z něho chytrý asi tak jak koza z petrželí :oops: Vím, že bych do toho asi někoho uvrtal, ale jakákoliv změna a už zase otravuju :cry: S Logo si udělám co si zamanu a na co má ::rolleyes:: Kdyby mě to dělal někdo jiný, buď se nedoplatím a nebo by mne dávno zabil :evil: Chci se prostě vejít do možností svých a Logo. Asi půjdu do převodníku U/f, jsou to věci dostupné a bude stačit i těch 5kHz. Jeví se mi to jako nejschůdnější. Alespoň tedy za těchto okolností. Ale samo že vítám každý nápad či info :yes:
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Akcelerometr

Příspěvek od fugas »

Co rozpínač?Třeba kulička jisté hmotnosti proti pružince,což si odladíš aby to odskočilo při přetížení jaké potřebuješ.Pak by pro LOGO! stačil signál jedna a nula.Jedna je v pořádku a nula,samozřejmě mžikově,prostě schovat.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akcelerometr

Příspěvek od pezizka »

Zvažoval jsem i vlasně mechanický systém, má to ale nevýhodu v odladění, kdy je to třeba mechanicky upravit. Jasně, může se to pořešit třeba šroubem nastavujícím předpětí pružiny. Můj nápad který jsem ještě nezavrhl je ona kulička tvořící spínač v korýtku do V, boky by byly jednotlivé kontakty a podle četnosti a doby "poskočení" by se to dalo sledovat. Další potíž je v tom, že není lehce dostupná, je totiž instalovaná na střeše. Proto se snažím najít řešení, kdy to namontuji a zbytek se doladí už bez dalších přímých zásahů. Ale díky za invenci, nápadů není nikdy dost :P

Odpovědět