Kapacita li-on článků

Baterie a bateriová úložiště založená na článcích Li-ion 18650, zkušenosti, praxe, dobíjení, batery management, výroba bateriových úložišť, bezpečnost.
Odpovědět
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Kapacita li-on článků

Příspěvek od vla »

Nezvíte jestli náhodou nejsou nějaké možnosti určit kapacitu článků 18650? Představa je jestli výrobci někde nezveřejňují barevné kody, dle kterých by to šlo určit. Mám jich pár kilo v krabici a pomalu z nich dělám trošku větší akumulátor. Nechce se mi každý článek měřit, jak na tom s kapacitou je takže by mi nějaká možnost rozlišení pomohla. Zatím z nich pájím sady 24P, a pak bych z nich udělal akumulátor 8S 24P a podle napětí při vybíjení na jednotlivých 24P bych ke slabším další P přidával. Tím bych chtěl dosáhnout stejné kapacity všech větví v celkovém packu. Trvale balancovat se nechystám, jen trvalá kontrola napětí s alarmem. Balancování případně pořeším pokud nebude vyhnutí.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kapacita li-on článků

Příspěvek od ota »

To je složité- barevné kody jsou jen u některých typů.
Třeba Sanyo má všechny články (skoro) červené a typ se rozlišuje podle barvy plastu pod čepičkou + pólu
LG má kód 1-2 písmena a číslo
Samsung rozlišuje v názvu chemii (INR, IMR, ICR) a následuje kód, 2čísla a písmeno, který se musí vygooglit.
Barva plastu nemusí znamenat vůbec nic, některé 18650 jsou stále zabalené v papíře jako kdysi NiCd a NiMH články do vrtaček.
Přehled a porovnání článků je zde: http://lygte-info.dk/review/batteries20 ... arator.php
http://lygte-info.dk/ je obrovská databáze všeho co souvisí s baterkama a nabíjením, ten chlapík si s tím dal velkou práci.

Zajímavé forum kde se řeší 18650ky je zde:
http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... tion/page4

Pokud potřebuješ nějakou konkrétní baterku, pošlo popis a kouknu se. Omlouvám se za tolik odkazů ale jsem líný to sem přepisovat.

Ještě poznámka ke skládání starších článků: zde se přelévací pumpě nevyhneš. On se každý článek chová při různé zátěži jinak a dá jiné množství energie. Některé (tvoje 24P) brzy udřeš bo budou poddimenzované, jiné se budou flákat. Teď o víkendu jsem pumpu zapojil a je to nádhera jak se energie přelévá a vyždímeš ze všech článků úplně všechnu energii. řekl bych že mohu vysosat z baterek o 15% energie více.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Kapacita li-on článků

Příspěvek od vla »

Díky za nabídku, ale barev a výrobců článků je vícero, takže tě s tím nebudu obtěžovat a dle tvých odkazů snad něco vyhledám sám. Zatím počítám s tím, že některé 24P se po testech změní třeba na 28P atd. Není to ideál, ale nepředpokládám zatím žádné dramatické zátěže, spíše pokusy s konečnou velikostí asi jako máš ty. A postupuju takhle, protože mám články zdarma, jedu na olovo, takže nespěchám s výsledkem a vlastní snahou a chybami se člověk naučí nejvíce. Přelévání je asi ideál, ale už jsou to náklady navíc. Obecně v mých systémech se snažím vyhnout jakýmkoli zbytným nákladům. Voltmetr, Ampérmetr a to asi tak stačí. Jen u bojleru jsem ještě přidal watmetr, ale měří špatně, napětí na vstupu mu kolísá od 130 do 300 V a celkový výkon nějak přestal zvládat ukládat. Takže měří jen V A.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kapacita li-on článků

Příspěvek od ota »

No je pravda, že přelévací pumpa na 8s článků bude stát cca 4800,-
Na to aby se zaplatila musí získat navíc cca 1500kWh.

1500kWh je v 8S systému cca 45000Ah.
To cca 1000 plných cyklů po 37 Ah které bude ta baterka mít. Pokud vezmeme že dokáže uspořit 15% jinak nevyužitelné energie, zaplatí se po 6000 cyklech.

Ta baterie je příliš malá a příliš levná než aby se vyplatilo přelévat. Děláš to dobře, jen bych tu baterku udělal 10x větší.

Pokud bys ale kupoval nové LiFePO4, zaplatí se v okamžiku nákupu, protože z baterek se vyždíme víc nebo se koupí menší kapacita.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Kapacita li-on článků

Příspěvek od abrams »

vla píše:Díky za nabídku, ale barev a výrobců článků je vícero, takže tě s tím nebudu obtěžovat a dle tvých odkazů snad něco vyhledám sám. Zatím počítám s tím, že některé 24P se po testech změní třeba na 28P atd. Není to ideál, ale nepředpokládám zatím žádné dramatické zátěže, spíše pokusy s konečnou velikostí asi jako máš ty. A postupuju takhle, protože mám články zdarma, jedu na olovo, takže nespěchám s výsledkem a vlastní snahou a chybami se člověk naučí nejvíce. Přelévání je asi ideál, ale už jsou to náklady navíc. Obecně v mých systémech se snažím vyhnout jakýmkoli zbytným nákladům. Voltmetr, Ampérmetr a to asi tak stačí. Jen u bojleru jsem ještě přidal watmetr, ale měří špatně, napětí na vstupu mu kolísá od 130 do 300 V a celkový výkon nějak přestal zvládat ukládat. Takže měří jen V A.
Zdravím ,

a co takhle roztřídit buřtíky dle výrobce , barvy a označení (není-li každý kus sám) na hromádky :arrow: z každé hromádky vybrat ze pár kusů k otestování jak na tom sou a celou hromádku považovat za +/- tolik Ah buřtíky ?
Jednotlivé články bych radši skládal se shodným zastoupením jednotlivých druhů buřtíků (5 těcho + 1 oněch + 5 tamtěch + ... ) čímž by se teoreticky daly poskládat +/- stejné články :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Kapacita li-on článků

Příspěvek od vla »

Barev a jejich odstínů je docela mnoho, taky mě to napadlo, ale nakonec jsem to vzdal, na některých je kapacita napsána, tak jsem je vybral k sobě bez ohledu na barvu a zbylé poskládal jak to šlo. Udělal jsem 8x12P zapojil všechny do P nechal vyrovnat, dobil, nechal vyrovnat a teď ladím počty P tak, aby kapacity byly pokud možno stejné, až to vše vyvážím udělám z toho 8s pack s různým počtem P článků. Včera jsem jeden 8S12P musel rozebrat, protože se mi do něj připletl vadný článek, (nebo pošel při pájení). Nechám paralelně spojené články po skupinách vždy dva dni a pokud na některé skupině klesá napětí je tam zřejmě vadný článek. Při převzetí jsem si články proměřil, co mělo pod 2,5 V zahodil a po měsíci znovu zkontroloval a co mělo pod 2,5V opět zahodil. Co mělo nad 2,7V (z toho 90% bylo 3-4 V) s tím nyní pracuji.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kapacita li-on článků

Příspěvek od ota »

Pokud je třeba změřit mnoho článků najednou, dělá se to tak, že se zapojí do serie a zatíží. Potom se odečítá napětí na jednotlivých článcích. Jak jednotlivé články klesají, měří se kapacita a když spadnou pod 2,5V, odpojí se a zbývající se dále zatěžují než taky kleknou.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek