Třífázový generátor

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Odpovědět
piwis
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 02, 2016 2:42 pm
Reputace: 0

Třífázový generátor

Příspěvek od piwis »

Zdravím vás pánové, potřeboval bych poradit s třífázovým motorkem s permanentními magnety, má na výstupu tři fáze, které jsou v uzavřeném okruhu a na plášti – statoru - kontakt kostra (uzemnění). Při roztočení externím zdrojem
(13000 ot/min.) se chová jako generátor a vyrábí na fázi bez mála 300V. S těmi si nevím rady. Jak je sloučit je li to možné, nebo je usměrnit, aby bylo možné jej připojit k třífázovému průtokovému ohřívači vody? Byla by vhodná PWM k regulaci otáček, aby vyráběl 130V na fázi?
Vím, že se dá diodovým můstkem převést na DC, ale s tím bych si hrát moc nechtěl, pokud by to šlo na takové napětí, kterým by bylo možné nabíjet bateriovou banku.
Při nižších otáčkách na 40V/2,5A vyrábí 90V na fázi.
Mám významně větrnou louku a bylo by na místě jí osadit větrnými mlýny. Jeden jsem si už postavil, je to válec 4m vysoký (lopatky vertikálně) a v průměru má 1m. Zachytí kdejaký vánek, ale protože nemá příliš dobrý kroutící moment, tento motorek by se k němu snad hodil, protože odpor na hřídeli je minimální i když jsem jej ještě nezatížil. Co poradíte. Díky za každou doboru radu.
xxtt

Re: Třífázový generátor

Příspěvek od xxtt »

piwis píše:Zdravím vás pánové, potřeboval bych poradit s třífázovým motorkem s permanentními magnety, má na výstupu tři fáze, které jsou v uzavřeném okruhu a na plášti – statoru - kontakt kostra (uzemnění). Při roztočení externím zdrojem
(13000 ot/min.) se chová jako generátor a vyrábí na fázi bez mála 300V. S těmi si nevím rady. Jak je sloučit je li to možné, nebo je usměrnit, aby bylo možné jej připojit k třífázovému průtokovému ohřívači vody? Byla by vhodná PWM k regulaci otáček, aby vyráběl 130V na fázi?
Vím, že se dá diodovým můstkem převést na DC, ale s tím bych si hrát moc nechtěl, pokud by to šlo na takové napětí, kterým by bylo možné nabíjet bateriovou banku.
Při nižších otáčkách na 40V/2,5A vyrábí 90V na fázi.
Mám významně větrnou louku a bylo by na místě jí osadit větrnými mlýny. Jeden jsem si už postavil, je to válec 4m vysoký (lopatky vertikálně) a v průměru má 1m. Zachytí kdejaký vánek, ale protože nemá příliš dobrý kroutící moment, tento motorek by se k němu snad hodil, protože odpor na hřídeli je minimální i když jsem jej ještě nezatížil. Co poradíte. Díky za každou doboru radu.
Proč jste generátoru vnucoval tak nezvykle velké otáčky? Dejte mu takové, aby jste mel napetí, které požadujete. Závislost je zhruba lineární.
Odpor na hrídeli má minimální každý dobre udelaný generátor. Tedy smysl má zabývat se odporem/momentem až po požadovaném zatížení.
Odpor/moment generátoru je vždy úmerný tomu zatížení.
piwis
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 02, 2016 2:42 pm
Reputace: 0

Re: Třífázový generátor

Příspěvek od piwis »

Neměl jsem jiný zdroj ani řízený a ten generátor je stavěný na 16000 ot/min.
xxtt

Re: Třífázový generátor

Příspěvek od xxtt »

piwis píše:Neměl jsem jiný zdroj ani řízený a ten generátor je stavěný na 16000 ot/min.
Dost pochybuju. Ješte jednou si overte nominální napetí a nominální otáčky, prípadne nominální výkon.
piwis
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 02, 2016 2:42 pm
Reputace: 0

Re: Třífázový generátor

Příspěvek od piwis »

Bylo by možné upravit výstup na 240V?
xxtt

Re: Třífázový generátor

Příspěvek od xxtt »

Nejprve je treba znát parametry. Jinak je to debata o ničem a ztráta času. Je též mnohem lepší dodržet podmínky, než dodelávat ruzné regulátory a meniče.
piwis
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 02, 2016 2:42 pm
Reputace: 0

Re: Třífázový generátor

Příspěvek od piwis »

Nejspíš máte pravdu. To je všechno co jsem na něm našel.
9000.386.866 258.10
1BS4650-8AA
735.60000.01
Class F3 0-266V 0-1133Hz 0585 25
Jiný, jemu podobný má na typovém lístku: 19800rpm
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Třífázový generátor

Příspěvek od miroc »

Najprv som si myslel, že údaj 13000 RPM je preklep, ale zjavne nie je. Takže pravdepodobne ide o vysokootáčkový RC motor. Tento motor je nepoužiteľný pre veternú turbínu, zvlášť nie pre VT s vertikálnou osou otáčania (VAWT).
Ak piwis uvádza, že pohon má zabezpečovať turbína s plochou 4m2 z polovičiek sudov, čiže typu Savonius, tak iný záver ani nie je možný. Savonius má okrem nízkej účinnosti aj vlastnosť lenivosti. Jeho rýchlobežnosť je približne =1, teda turbína s priemerom 1 m sa otočí 1x za sekundu pri rýchlosti vetra rovnom jej obvodu. Čiže pri 3,14 m/s dosiahne takáto turbína otáčky cca 60 RPM. Pri rýchlosti vetra 10 m/s (čo je už veľmi silný vietor) to bude okolo 200 RPM bez záťaže. Kde je týchto 200 RPM od 13000? Ak je výstupné napätie lineárne s otáčkami, tak pri 200 RPM dostaneme z generátora ani nie 5V. Čo s tým?
Nehovoriac o tom, že Savonius zo sudov bude dosť problematický na vibrácie, zvlášť pri 4 m výške. Takže nielen že to nič nevyrobí, ešte to bude aj nebezpečné. Ak by ti napadlo použiť prevod, tak na to rovno zabudni, lebo tak vysoký prevod ako by si potreboval, je nezmysel. To sa to ani nehne už len vďaka prevodu.
Veľa ľudí si stále myslí, že získať energiu z vetra je jednoduché. Ale nie je to pravda. Niektorí na to musia prísť sami. :-)
Presne pre takéto prípady som svojo času napísal tento článok:http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/605
piwis, prosím, prečítaj si ho a potom možno prestaneš snívať o prietokovom ohrievači na veterný pohon.
Ešte k tej významne veternej lúke. Aj keď to malo byť správne na začiatku. Čo je to významne veterná lúka? V otvorenom priestore obťažuje aj slabší vietor. V prvom rade treba dlhodobo merať skutočné hodnoty, nie básniť o pocitoch. Použiteľný vietor začína niekde na hranici 3 m/s a pritom v tejto spodnej hranici ide len o jednotky až pár desiatok Wattov z kvalitnej turbíny.
Na záver... Tvoj Savonius sa možno dá použiť (teoretické maximum výkonu pri vetre 10m/s okolo 500W v závislosti na kvalite prevedenia), ale nie na prietokový ohrievač, nie s RC motorom, ale s oveľa pomalobežnejším generátorom a tam, kde naozaj fúka.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
xxtt

Re: Třífázový generátor

Příspěvek od xxtt »

Souhlasím s miroc, ušetril mi práci.
Že dal generátor vyšší napetí již pri 13000/min souvisí s účinností. Jak správne miroc uvádí, pri 1300/mit to bude bezmála 30V, pri 130/min bezmála 3V, takový generátor je dosti nevhodný. Možná s nejakým hodne efektivním prevodem multi-v nebo ozubeným alespoň 1:10, ale spíše jen na zkoušku, volil bych radši motor ze skútru, nebo z pračky s prímým náhonem bubnu, takové již existují.
piwis
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 02, 2016 2:42 pm
Reputace: 0

Re: Třífázový generátor

Příspěvek od piwis »

Pánové díky za rozbor a úvahy a moc se omlouvám za zmatek. Konečně jsem se dopídil podrobností k motoru.
Pračkový - Třífázový Bosch, permanentní magnety
220V - 50Hz
Fuse 10A
1000 RPM/min. - ( i když krátkodobě, ale měli jset pravdu, pěkně jsem jej týral)
Výkon 2000W max. 2300W
Velmi volné otáčení hřídelí. Při otáčení prsty rozsvítí 10W LED
Jak se chovat k těm třem fázím a jak jej připojit. Dal by se přeci jen využít na větru?
Díky piwis
xxtt

Re: Třífázový generátor

Příspěvek od xxtt »

piwis píše:Pánové díky za rozbor a úvahy a moc se omlouvám za zmatek. Konečně jsem se dopídil podrobností k motoru.
Pračkový - Třífázový Bosch, permanentní magnety
220V - 50Hz
Fuse 10A
1000 RPM/min. - ( i když krátkodobě, ale měli jset pravdu, pěkně jsem jej týral)
Výkon 2000W max. 2300W
Velmi volné otáčení hřídelí. Při otáčení prsty rozsvítí 10W LED
Jak se chovat k těm třem fázím a jak jej připojit. Dal by se přeci jen využít na větru?
Díky piwis
Ten výkon se týká zrejme celé pračky i se spirálou. Motor v pračce bývá 300-500W. Na vítr se použít dá dobre. Otáčky nekde mezi 400-600/min, a zmerit napetí.
piwis
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 02, 2016 2:42 pm
Reputace: 0

Re: Třífázový generátor

Příspěvek od piwis »

Měřit napětí na třech fázích, anebo převézt na dc třífázovým střídavým můstkem.
xxtt

Re: Třífázový generátor

Příspěvek od xxtt »

účelem je asi dríve, nebo pozdeji brát výkon, takže 3F mustek, sotva se neco z vetru používá bez usmerňovače
piwis
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 02, 2016 2:42 pm
Reputace: 0

Re: Třífázový generátor

Příspěvek od piwis »

Sice nemám možnost otáčky měřit, ale roztočil jsem jej jiným motorem s regulací a naměřil jsem od 0 do 150vdc při ne příliš vysokých otáčkách tak asi 400/min. a myslím, že by neměl potíže jít ještě dál aniž by se zahřál.
piwis
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 02, 2016 2:42 pm
Reputace: 0

Re: Třífázový generátor

Příspěvek od piwis »

Já vím že už ze mně máte prču. Není tu okolo v divočině ale nikdo, kdo by to udělal, tak tápu.
Seženu výhřevné tělísko 12-24v a uvidí se. Díky alespoň za základ, mějte se.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Třífázový generátor

Příspěvek od miroc »

Nemyslím si, že z teba niekto má prču, ale naozaj sa ťažko radí, ak zadanie je neúplné, nepresné, alebo dokonca zavádzajúce.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
xxtt

Re: Třífázový generátor

Příspěvek od xxtt »

piwis píše:Já vím že už ze mně máte prču. Není tu okolo v divočině ale nikdo, kdo by to udělal, tak tápu.
Seženu výhřevné tělísko 12-24v a uvidí se. Díky alespoň za základ, mějte se.
Sežeň/kup si radši stabilizátor pro 24V a dej tam 24V baterii. Dneska je to nekde mezi 1000-2000Kč. Pred ním 3F usmerňovač.
Vrtule prumerne tolik tepla nedá, aby melo smysl z toho delat teplo.
Výhrevné telísko je obvykle príliš velká zátež, a zvykne menit odpor s teplotou. Lepší jsou v tomto výkonové odpory.
Pegasek
Příspěvky: 1
Registrován: ned pro 19, 2021 11:33 am
Reputace: 0

Re: Třífázový generátor

Příspěvek od Pegasek »

Mám podobný problém. Vlastním 3 fázový generátor s permanentními magnety, který dá při 60 otáčkách 240V.
Poradí někdo jakým regulátorem by se dal regulovat na 12V. Uvažuji o třífázovém transformátoru na nižší napětí a za něj větrný regulátor FW 12 / 24. Případně nějakou elektronickou brzdu kdyby měl snahu dát moc vysoké napětí.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek