Instalace rozvodů FV

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace rozvodů FV

Příspěvek od sitra »

vla píše:Ne, ne, zemění jsem jen uváděl jako příklad, kde jasně vím, že zdejší rady nejsou právě to pravé. Abych tedy byl konkrétní: panely jsou na střeše na kovové konstrukci, nechci je mít natvrdo propojené na hromosvod, takže budou spolu pospojeny a uzeměny přes jiskřiště profesionální výroby k stávajícímu hromosvodu, to se dělá u "lepších" instalací. Hlavní jištění před bleskem budou dva oddálené jímače umístěné tak, aby celé pole panelů bylo v ochranném poli. Jímače opět připojeny na stávající hromosvodnou soustavu. Je to zkonzultováno s dobrým revizním technikem, takže to bude určitě OK. Aby bylo jasno, hromosvodná soustava na objektu má celkem 8 svodů, je pochopitelně navzájem pospojena, zemní odpory jednotlivých svodů jsou od nula do 8 Ohmů, nejbližší svod má nulu, což mě sice těší, ale nakonec je to jedno. :) Jo a děkuji panu sitrovi za seznam vhodných norem, to je dobrá informace a ušetří mnoho času při hledání.
Ještě taková poznámka, máš to uzemnění propojené páskem? Pořád přemýšlím, že proč má jeden svod OΩ a ostatní až 8Ω.
Určitě to víš, ale další bod co Tě zajímá je přeskoková vzdálenost "s", a podle toho umístit mřížovou soustavu. Přinejhorším jít cestou izolovaného svodu HVI. O jaký přepěťovce si mluvil, poraď ať tu další zájemci mají představu.
Myslím, že si najít RT je to nejlepší řešení :yes: :yes: :yes:
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace rozvodů FV

Příspěvek od kodl69 »

Pokud chcete mít jakoukoliv instalaci nebo hromosvod provedenou tak jak má být, musí se začít projektem, pak následuje realizace odpovídajících komponent (třeba rozvaděč s výrobním štítkem, protokolem o kus. zkoušce a výr. dokumentací, každá svorka na hromosvodu s atestem (ozn. výrobce a dohledatelnou dokumentací) a revizák už jenom odhalí chyby projektanta a toho co to instaloval, tohle všechno se opraví a je hotovo. Tak to je teorie, jak by to mělo být.
Všechno ostatní je vaření z vody a to, že se pod to někdo podepíše a bere případný další rizika na sebe, tj. v případě instalace bez revize je to ten co instaloval, s revizí revizák a když je i projekt a je to podle projektu, tak potom má odpovědnost projektant. To je celá věda. Pokud se nic nestane (a většina z nás v to doufá) tak není co řešit. Ale co kdyby...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace rozvodů FV

Příspěvek od pezizka »

Asi plácnu ptákovinu, ale proč ne :D Vyzbrojen internetem, bludy, rozumbrady atd. sám v mozečku něco vyprojektuji, sám provedu a pozvu naprosto nezávislého RT. Pokud bude vše OK (a prosím nebavme se o tom jaká je pravděpodobnost) je nějaký důvod proč nenapsat kladnou revizi :?: :roll:
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace rozvodů FV

Příspěvek od sitra »

kodl69 píše:Pokud chcete mít jakoukoliv instalaci nebo hromosvod provedenou tak jak má být, musí se začít projektem, pak následuje realizace odpovídajících komponent (třeba rozvaděč s výrobním štítkem, protokolem o kus. zkoušce a výr. dokumentací, každá svorka na hromosvodu s atestem (ozn. výrobce a dohledatelnou dokumentací) a revizák už jenom odhalí chyby projektanta a toho co to instaloval, tohle všechno se opraví a je hotovo. Tak to je teorie, jak by to mělo být.
Všechno ostatní je vaření z vody a to, že se pod to někdo podepíše a bere případný další rizika na sebe, tj. v případě instalace bez revize je to ten co instaloval, s revizí revizák a když je i projekt a je to podle projektu, tak potom má odpovědnost projektant. To je celá věda. Pokud se nic nestane (a většina z nás v to doufá) tak není co řešit. Ale co kdyby...
Tak toto jsem psal před několika příspěvky... byl jsem vyhlášen nejlepším "bavičem" diskuze :-D
Ano, tak to má být!
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Instalace rozvodů FV

Příspěvek od vla »

To chce klid, nejsi jediný co něco ví. Mřížová soustava je, revize je jestli chceš vědět proč má jeden svod nulu a ostatní ne budeš si muset okolí paneláku co v něm bydlím rozkopat a dohledat. Mě stačí, že zemní odpory všech svodů jsou v normě a to docela s rezervou.
Nemám rád tenhle stát.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace rozvodů FV

Příspěvek od mobilik »

Mozem potvrdit u mna su tri meracie body na dome, prvy ma 0.6, druhy 4,2 a treti 1,3ohm... vsetko je uzemnene pasovinou v zakladoch, pripojene na kari siet atd... a preslo to normalne reviziou. ;-)

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Instalace rozvodů FV

Příspěvek od volente »

Nejlépe si přizvat odborníka i na instalaci baterky do mobilu a děckám do hraček. Zaplatit a nekecat.
Jsem elektrikář a automechanik, viděl jsem hořet elektroinstalaci v autě a co. Jednou je to bezpečné napětí a pokud má člověk dostatek rozumu a jistí jak se má tak je to v pohodě. Jestli si to nějakej kuchař nebo rostlinář, nebo nevím co,
zapojí bez základních znalostí, bez jištění a prasácky, tak nevím co k tomu dodat.
Tyhle diskuze mě fakt dokážou vytočit. Nahrává to jenom byrokracii která by nejradši měla všechno pod kontrolou. Jestli si chodíš nechat vyměnit baterku v hodinkách a chceš mít doma FV tak na to zapomeň , nebo zaplať. Stejně tam není žádná zodpovědnost ze strany zhotovitele, pokud jde o bezpečné napětí. Vlastně ani nemusí být vyučen elektro.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace rozvodů FV

Příspěvek od pezizka »

Nemyslím, že jste to vzali za správný konec :roll: Už když jsem to psal, věděl jsem o jednom nedostatku :? Ono ten RT má zodpovědnost za to co podepíše, hlavně od platnosti nového OZ. Jenže pokud to sic perfektně vymyslím, udělám a nic nezanedbám, tak je to potřeba mít i v papírové formě platným způsobem zkreslené, ať má ten RT vlastně co oberanovat :lol: A toto je to co mně hlavně zajímá. Moc by mne zajímal názor kodla69. Vždyť projektant i instalatér chybovat může, ale on ne ;) Tak k čemu vlastně jsou :?: :lol: On je ten který nese finální zodpovědnost. Co si kdo změní potom, to už přece není a nemůže být jeho problém.
Jinak, udělal jsem zkušenost s vyhlášeným projektantem a kamarádem instalatérem v oblasti topo a stačilo mi. Projektant snad ani nepočítal a pražil to od oka, výpočtům jsem se opravdu věnoval a od kotle do AN mi vyšlo potrubí CU28, ale v samé hranici :| Mám rád jistotu a rezervu, takže CU35. Jaké bylo moje překvapení když projektant nasadil CU42 :shock: Jinak je to Atmos 30kW, 10m potrubí a 12 ks kolen 90°.
Pro volente. Jestli se hýbete kolem autoelektro, tak to je kapitola sama o sobě ;) Nejde o to že je to bezpečné napětí. Ony se používají docela nebezpečné proudy :lol: Takové servo na Fabii má prvotní proudový náraz okolo 150A a v plném rejdu cca 60A. A to se nebavme o startérech, klasika TDI prvotní náraz 1000A :o "Padesátka" na cívku startéru okolo 35A. Altík z oné Fabie dá 80 - 120A. A co k tomu vede? Dimenzování vodičů je v automotive naprostá kalamita. Jištění taky nic moc, pokud jsou obvody vůbec jištěny :? Pokud selže u O2 některý z polovodičových spínačů třeba parkovaček, čím je to jištěno? Línou 30A pojistkou v E boxu? A co ty 0,5mm2 od centrální elektroniky (09) dozadu? Kdybych tady propagoval takové dimenzování, tak rána nedožiju :lol:
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Instalace rozvodů FV

Příspěvek od volente »

Ano, tohle všechno je pravda a souhlasím, dřív bývali v autech aspoň poctivý autokáble, dneska kablíky jak pro spojaře. Jen jsem chtěl upozornit na nesmyslnost revizní zprávy apod. auto ji taky nemá a prodává se. A taky občas nějaký zhoří na závadu v elektroinstalaci. Jiná věc je co je za měničem na straně AC. Ani plná střecha panelů zapojených třeba do stringů 150V nemůže hasičům ublížit pokud není jeden pól uzemněn že? Takže za mne, zemnit maximálně konstrukci a potom až za hl. vypinačem AC. Jištění považuji za samozřejmost, na straně panelů postačí i autopojistky, na straně baterií klasické nožovky.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek