AKU nářadí

Brusky, frézy, pily, vrtačky, soustruhy, obráběcí stroje, trafopájky a jiné zařízení pro domácí dílnu
Odpovědět
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: AKU nářadí

Příspěvek od abrams »

jarinox píše: Veru skúšal som osloviť pár servisov, ale poslali ma do "hája".. Pôvodne som chcel nejakú nefunkčnú batériu vykuchať a použiť ju iba ako konektor na pripojenie powerbanku s vlastným balancérom a ochranou.
Zdravím ,

obávám se že puhé použití elektroniky z menší origo baterky ve větším home-made aku možná , opakuji , možná nemusí být funkčtní . Před x lety jsem obdobně upravoval baterku do videokamery - origo vydržela necelou hodinu :( . Kuchnul sem ji a původní Li-Ion články 2 x 0,9Ah nahradil 2x 2,2Ah , připojil je na origo elektoniku (bez ní jen na surovou el. kamera nejela) . Jenže origo elektronika kameře furt hlásila původní kapacitu a kamera se při symbolu přeškrtlé prázdné baterky vypla i když napětí bylo furt OK :uh: . Tím chci naznačit že elektronický bejkárny v baterkách tuning mohou značně ztížit :hell: .

Jarinoxi , Máte-li možnost připojit ke kuchlé funkčtní baterce do zmíněné pily externí aku přímo na vývody origo aku , tak to zkuste a sledujte jak se to takto chová v porovnání bez externího aku . Bude-li se origo aku-elektronika zajímat jen o napětí a teplotu aku a nebude hledět na jakkoli naprogramovanou kapacitu origo aku , tak by toto mohla být schůdná cesta k přídavnému aku na hrb :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AKU nářadí

Příspěvek od kodl69 »

Taky mě to napadlo - zasunout do kontaktů měděný pásky co jsou na uzemnění trubek, zaklapnout origo baterku a venku mít na ty pásky připojenou baterku externí - akorát max. opatrnost při manipulaci s takovým bastlem, ale na vyzkoušení je to nejjednodušší
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am
Reputace: 11

Re: AKU nářadí

Příspěvek od jarinox »

Po strávenej noci nad pílou som zistil pár faktov:

- akumulátor má eeprom, kde je zadaný typ batérie, dátum výroby, sériové číslo, aktuálny stav akumulátoru a zostatková doba životnosti (počet cyklov – po ich vyčerpaní, alebo pri poruche článkov sa batéria zablokuje a posiela signál, že je KO zariadeniu)

- píla má tiež eeprom na chyby, ktoré nastali počas prevádzky, kontrolne kroky servisných úkonov(po návšteve servisu tam zapíše technik, dátum servisu!), detekuje nutné opravy (ak sa jej niečo nepáči - zablokuje sa)

- medzi pílou a batériou prebieha neustále komunikácia, má vlastný „neštandardný“ protokol, zatiaľ mne neznámy (skúšal som, či to nie je klasická TTL sériová linka, bez úspechu, priebehy na osciloskope sú veľmi interesantné)

- tieto zistenia podporujú aj patenty súvisiace s touto pílou a batériou

https://www.google.com/patents/US8752645
https://www.google.com/patents/US8546012
https://www.google.com/patents/US20140049195
https://www.google.com/patents/US8242746
https://www.google.com/patents/US8879225

Stihl ponúka ADG diagnostický prístroj, ktorý dokáže komunikovať s pílou aj s batériou, čítať stavy a chyby, tak si ho skúsim niekde požičať a uvidím, či nebudem múdrejší. Dnes si idem aj pre najlacnejšiu batériu v ponuke (aj tak cena 98 EUR), aby som ju mohol zneužiť na pokusy s paralelným zapojením a mini reverzné inžinierstvo.

Ej veru, uvidím, či sa mi podarí to nejako oblafnúť. V najhoršom prípade vykuchám pílu, nahradím originál "elektroniku" bežným regulátorom EC motorčeka. Človek by ani neveril, koľko "ochranných" kurvítok sa dá natlačiť do jednej obyčajnej píly i batérie :-)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: AKU nářadí

Příspěvek od abrams »

jarinox píše:Po strávenej noci nad pílou som zistil pár faktov:

- akumulátor má eeprom, kde je zadaný typ batérie, dátum výroby, sériové číslo, aktuálny stav akumulátoru a zostatková doba životnosti (počet cyklov – po ich vyčerpaní, alebo pri poruche článkov sa batéria zablokuje a posiela signál, že je KO zariadeniu)

- píla má tiež eeprom na chyby, ktoré nastali počas prevádzky, kontrolne kroky servisných úkonov(po návšteve servisu tam zapíše technik, dátum servisu!), detekuje nutné opravy (ak sa jej niečo nepáči - zablokuje sa)

- medzi pílou a batériou prebieha neustále komunikácia, má vlastný „neštandardný“ protokol, zatiaľ mne neznámy (skúšal som, či to nie je klasická TTL sériová linka, bez úspechu, priebehy na osciloskope sú veľmi interesantné)

- tieto zistenia podporujú aj patenty súvisiace s touto pílou a batériou

https://www.google.com/patents/US8752645
https://www.google.com/patents/US8546012
https://www.google.com/patents/US20140049195
https://www.google.com/patents/US8242746
https://www.google.com/patents/US8879225

Stihl ponúka ADG diagnostický prístroj, ktorý dokáže komunikovať s pílou aj s batériou, čítať stavy a chyby, tak si ho skúsim niekde požičať a uvidím, či nebudem múdrejší. Dnes si idem aj pre najlacnejšiu batériu v ponuke (aj tak cena 98 EUR), aby som ju mohol zneužiť na pokusy s paralelným zapojením a mini reverzné inžinierstvo.

Ej veru, uvidím, či sa mi podarí to nejako oblafnúť. V najhoršom prípade vykuchám pílu, nahradím originál "elektroniku" bežným regulátorom EC motorčeka. Človek by ani neveril, koľko "ochranných" kurvítok sa dá natlačiť do jednej obyčajnej píly i batérie :-)
Zdravím ,

toho sem se obával , že baterka a pila povedou non-stop debatu a při náznaku nesrovnalosti se bloknou :uh: . Osobně bych se nes*al s oblafnutím švábů , ale rovnou je hodil do ::phocos-cx:: a nahradil je normálními komponenty :yes: . Hlídá-li si baterka svou činnost , připojením externí baterky vznikne chybový stav :arrow: :hell: , takže bych € radši rovnou investoval do náhrady pajšlu pily ;) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: AKU nářadí

Příspěvek od dracekvo »

Takto stejně je to v baterkách u notebooku. Tam nestačí jen vyměnit články za nové s vyšší kapacitou, ale musi se v eprom přenastavit kapacita, jinak se baterka pořád tváří, jako že je ze 2/3 opotřebovaná. Naštěstí u notebooku už jsou ty protokoly rozlousknuté epromka se nechá snadno přeprogramovat.
Hlavně z tohoto důvodu se mi nechce investovat několik tisíc do značkové aku pily, protože se bojím přesně těchto problémů. Raději koupím kšunt a vyladím si ho k obrazu svému.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: AKU nářadí

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

trochu víc jsem přemýšlel o debatovaných aku pilách . Uvažovaná maxi *batt* v batohu vypadá dobře , ale jejím použitím bude pila ochuzena o podstatný benefit aku nářadí - bezdrátovost :? . Jako futr lepší aku pila s drátem než smradlavý vybrátor ;) .
Oživením tohoto tématu se mi vrátily myšlenky na stavbu echtovnější aku pily než mám a určitě bych se po čerstvých úvahách snažil o zachování bezdrátovosti :arrow: nejspíš vícero vyměnitelných menších akupaků (kvůli celkové hmotnosti ) . Ve své podstatě je téměř jedno jsou-li *batt* v jednom velkém akupaku na zádech či jsou-li rozděleny do hejna . Ovšem že z pohledu rozložení prodového zatěžování článků je vhodnější jedna velká *batt* , ale uživatesky komfortnější se mi zdá hejno vyměnitelných *batt* :idea: .

Mimo téma : ... no , vlasně ani moc ne ;) - včerá jsem po letech vytáhl elektro-sekačku na trávu hledajíc uplatnění flákajících se elektrónů na střeše ... od 10 hodin Float :? . Posečení cca 120m2 mi trvalo cca 45 minut (malý sběrný koš + štreka na kompost ) , 1,2kW sekačenka spotřebovala cca 0,5kWh el. :D . Večer mě napadlo zahodit do riti ten smradlavý nasmysl na benzín ze staré nepouživané sekačky a nabastlit na podvozek elektromotor :yes: . Ještě nevím zda-li stroj osadit pevným aku jenž by byl vhodněji proporčně lépe rozložen :arrow: po vybití nutná pauza na dobití , nebo na stroj osadit vyměnitelnou zelenou bedýnku jež by vypadala poněkud neesteticky :arrow: po vybití jen vyměnit a jede se dál :mrgreen: . Každopádně by to byl nezanedbatelný odbyt přebývajících elektrónů :yes: . Zatím jsou to jen úvahy co by se dalo udělat ... nemluvě o nekupování dynosauřích výměšků :lol: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am
Reputace: 11

Re: AKU nářadí

Příspěvek od jarinox »

abrams píše:Zdravím ,

trochu víc jsem přemýšlel o debatovaných aku pilách . Uvažovaná maxi *batt* v batohu vypadá dobře , ale jejím použitím bude pila ochuzena o podstatný benefit aku nářadí - bezdrátovost :? . Jako futr lepší aku pila s drátem než smradlavý vybrátor ;) .
Oživením tohoto tématu se mi vrátily myšlenky na stavbu echtovnější aku pily než mám a určitě bych se po čerstvých úvahách snažil o zachování bezdrátovosti :arrow: nejspíš vícero vyměnitelných menších akupaků (kvůli celkové hmotnosti ) . Ve své podstatě je téměř jedno jsou-li *batt* v jednom velkém akupaku na zádech či jsou-li rozděleny do hejna . Ovšem že z pohledu rozložení prodového zatěžování článků je vhodnější jedna velká *batt* , ale uživatesky komfortnější se mi zdá hejno vyměnitelných *batt* :idea: .

Mimo téma : ... no , vlasně ani moc ne ;) - včerá jsem po letech vytáhl elektro-sekačku na trávu hledajíc uplatnění flákajících se elektrónů na střeše ... od 10 hodin Float :? . Posečení cca 120m2 mi trvalo cca 45 minut (malý sběrný koš + štreka na kompost ) , 1,2kW sekačenka spotřebovala cca 0,5kWh el. :D . Večer mě napadlo zahodit do riti ten smradlavý nasmysl na benzín ze staré nepouživané sekačky a nabastlit na podvozek elektromotor :yes: . Ještě nevím zda-li stroj osadit pevným aku jenž by byl vhodněji proporčně lépe rozložen :arrow: po vybití nutná pauza na dobití , nebo na stroj osadit vyměnitelnou zelenou bedýnku jež by vypadala poněkud neesteticky :arrow: po vybití jen vyměnit a jede se dál :mrgreen: . Každopádně by to byl nezanedbatelný odbyt přebývajících elektrónů :yes: . Zatím jsou to jen úvahy co by se dalo udělat ... nemluvě o nekupování dynosauřích výměšků :lol: .

Elektronům zdar *sun*
Svojo času som mal upravený benzínový krovinorez (rok výroby 1991, dovoz z USA) na 24V motor z náradia Dewalt. Na pohon som používal dve SLA batérie z UPS 7Ah v batohu na chrbte. :-) Nekosilo to zle, ale bolo cíť, že je to slabšie. Avšak pár rokov poslúžil na kosenie vinohradu. Keď sa pokazila hlava na automatický posun sekacieho drôtu, skončila v koši( stála viac ako nový krovinorez).. Mám prichystanú tiež pojazdnú elektrickú sekačku na prestavbu na batérie. Už teraz viem povedať, že použijem olovené batérie(mám v zásobe pár UPS batérií), priamo uchytené na kosačke, aj keď váha bude väčšia. Samozrejmosťou je úprava (konektory) na nabíjanie z prebytkov zo slnka :-)

Z tohto dôvodu osobne si myslím, že 1m kábel z chrbta do píly robí stále ešte pílu "bezdrátovou" :-) Teda beriem to tak, že pokiaľ sa mi „neplantá“ kábel pod nohami a nie je viazaný na jedno statické miesto (zásuvka/statický zdroj - elektrocentrála, či menič), stále je to bezdrôtové náradie..

Jednou s hlavných výhod externej batérie na chrbát je celková váha náradia, v tomto prípade píly. Moja spomenutá akku pila má cca 3,3 kg - s 25cm lištou, reťazou a olejom okolo 4kg (čo je váha najslabšej benzínovej píly bez príslušenstva a náplne). Moja benzínová 59cm2 píla má cez 6,2kg - s 30 cm lištou, reťazou, olejom a benzínom okolo 8 kg. A to skáče ako kôň, na voľnobehu po "nadstavení" servisom. Je už slušne cítiť rozdiel akku píla vs benzín :-)

Najslabšia batéria v ponuke má 10 x 3,6V x 2,1Ah = 76Wh cca 0,81kg s obalom (99Eur), pričom batéria 227 Wh má hmotnosť 1,74 kg (199 Eur). Jedna batéria vydrží okolo 13 – 40 minút práce, tá najslabšia do cca 15 min, tá najvýkonnejšia až 40 minút. Ak by som chcel celý deň pracovať, tak by človek potreboval, aspoň 3-4 výkonnejšie batérie a to som zase na cene 600-800 Eur za batérie. Práve preto jediné riešenie je vlastný chrbtový „low cost“ akku pack :-)

PS: Problém s prestavbou mojej píly na akupack na chrbát som ešte nedoriešil, ale objednal som si preventívne z Číny regulátor EC motora ako poslednú možnosť :-)
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: AKU nářadí

Příspěvek od dracekvo »

Mě by jen zajímalo jak je řešené odložení pily v případě, že mám na zádech ten akupack.
Při mém stylu práce, bych to pořád jen sundaval a nandaval.
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am
Reputace: 11

Re: AKU nářadí

Příspěvek od jarinox »

dracekvo píše:Mě by jen zajímalo jak je řešené odložení pily v případě, že mám na zádech ten akupack.
Při mém stylu práce, bych to pořád jen sundaval a nandaval.
Neviem ako to rieši niekto iný, ale ja si aku pilu vešiam na opasok (občas zo začiatku samozrejme som s lištu píly "kadetade" zavadil, je to o zvyku), aj keď nemám aku pack na chrbát. Nie je ťažká, a nechce sa mi stále ju dvíhať zo zeme :-) Takže pre mňa nie je rozdiel, či mám - nemám batériu na chrbte..

Originál aku pack má kvalitný konektor, ktorý sa dá jednoducho vytiahnuť a zastrčiť do píly...
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AKU nářadí

Příspěvek od kodl69 »

tak jsem taky infikován, první den v provozu křoviňák Ryobi *batt* http://krovinorezy.heureka.cz/ryobi-rbc ... e/#section na jedno nabití cca 25min bezpřestávkového týrání rostlin, posečeno cca 150m2 trávy. Nabíjí se cca 2-3 hod. Hlavně je zajímavé, že všechna chytrost je v akupacku, do stroje vedou jen dva dráty, další vývody z packu jsou aktivní jen při nabíjení. Bez problému půjde připojil baterka co má mladej v motorce - 36V 20Ah a to už asi tak dlouho nevydržím já... Koncem týdne to hodlám odzkoušet na odlehlém místě, kde mám cca 400m2 pozemku v prudkém svahu porostlého kdečím... Poprvé to budu sekat skoro bezhlučně a ušetřím 50Kč za benzín :celebrate3: ( dost relativní úspora vzhledem k pořizovací ceně).
Zajímavej efekt je měření napětí na vývodech akupacku - bez zátěže je tam 20V, po připojení nějakýho odběru (bylo to cca 6A) je tam najednou 41V - už jsem si myslel, že mě zas číňan podrazil.(Samozřejmě je to Made in PRC)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: AKU nářadí

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

po sehnání komponentů a pár dnech hokny je výtvor na světě :celebrate2: home made aku sekačka na trávu ::rolleyes:: .


Prvotním záměrem bylo použití staré sekačky , jenže nebyla samochodná :? tak sme se složili na funglovou novinku ošizenou o jedno kolěčko :lol: .
Původní stav .
Původní stav .
Demontovaná blbina byla lehčí než sem čekal :| :arrow: výsledek s *batt* je podstatně těžší než origo :( .
Po demontáži smradlavýho nesmyslu .
Po demontáži smradlavýho nesmyslu .
Dnes sem dobastlil lůžko *batt* a elektroinstalaci :yes: ... tak trochu provizórium :mrgreen: .
Takhle to vypadá "hotový" .
Takhle to vypadá "hotový" .
Žací motor je z Munfielďácký akusekačky (co by náhrdní díl) se šťítkovými údaji 750W 22/24V max 40A 3.600ot/1min ... jediná potíž je , že v mým přístroji zažívá infarktový stavy z přehřátí :hell: ... zjevně jej zatěžuju nad jeho limity :uh: . Naplním 1,5 60l sběrnýho koše a začne fest smrdět :eek2: a ruku na něm neudržím ::stop:: . Holt to má hejno much :repair: .
Žací motor DC s momutátorem .
Žací motor DC s momutátorem .
K pohonu koleček sem do prostoru nad nápravou narval 100W DC motorek :D je tam tak akorát a docela postačuje ... no , úplně samo to nejede , dost pomáhá :yes: .
Ke spínání použity mikrospínače ... u baterky je vidět 150A DC stykač žacího motoru .
Ke spínání použity mikrospínače ... u baterky je vidět 150A DC stykač žacího motoru .
Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am
Reputace: 11

Re: AKU nářadí

Příspěvek od jarinox »

Abrams, nádhera :-)
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: AKU nářadí

Příspěvek od mobilik »

Abrams, suhlasim nadherna praca, este doladit muchy a mozest to zacat aj predavat. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: AKU nářadí

Příspěvek od luky »

Mám doma starší verzi Bosh rotak 32. Má to záběr 32cm a příkon tušim 1200W. A upřímně s vyšší hustou trávou to má problémy. Teda tvých 750W bude asi o hodně méně než bys potřeboval. Škoda, že ten Bosch je celej plastovej a lehkej. Na přestavbu by to totiž bylo ideální - má to převod ozubeným řemenem a je tam komutátorový motorek. Ale to šasí by baterky neuneslo.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AKU nářadí

Příspěvek od kodl69 »

To ABRAMS: možná by to chtělo aspoň jednoduchej PWM regulátor a ochranu před přetížením, ten můj křoviňák má ochranu před přetížením, když už se na hřídel namotá moc trávy, tak se vypne, a po novým rozjezdu ji většinou dokáže sám vyrvat a jede dál.
Možná by bylo lepší a jednodušší koupit hotovou na 36V:http://sekacky.heureka.cz/ryobi-rlm36x40h/
a jenom doladit baterku.
TO Luky: to co udávají výrobci, je příkon, ne výkon na hřídeli. Nejvíc je to poznat u vysavačů, 1500W vysavač je jenom přímotop, dobrej akuvysavač s příkonem do 100W dělá stejnou práci. Navíc u sekačky je charakteristika elektromotoru s vyšším krouťákem při nízkých otáčkách lepší, než charakteristika asynchronního 1f motoru, který se ani neroztočí, když je v noži namotáno trochu trávy, a velice snadno se zastaví při překročení toč. momentu, na rozdíl od komutátorového sériového motoru.
V sobotu jsem testoval křoviňák http://krovinorezy.heureka.cz/ryobi-rbc-36x-26b/ s externí baterkou v batohu (naměřeno 17Ah/36V) s výsledkem, že křoviňák vydrží víc než já... na origo baterku ani nedošlo, sekal jsem cca 400m2 v těžkým terénu, kde rostlo kde co, místy i půl metru vysokýho, a pak ještě cca 300m2 takové normální zahradní trávy, a v baterce furt něco bylo. Že bych něco posekl i u sousedů, tak to už jsem neměl sílu. Večer jsem to nabil a v neděli s tou samou baterkou mladej lítal na motorce až si namlátil...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: AKU nářadí

Příspěvek od luky »

@kodl69: Však píšu, že ten Bosch má komutátorový motor. Jestli mě paměť nešálí nějakých 36 000 ot/min a převod ozubeným řemenem do pomala. Takže o asynchronním 1f motoru nemůže být řeč. Však proto jsem jí taky kupoval. :-) Ten převod řemenem má nějakou účinnost, ale jinak to bude s abramsovým pohonem srovnatelné. Jen já sebou tahám šňůru.

Viz: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... c&start=45
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: AKU nářadí

Příspěvek od dracekvo »

A nešlo by do té sekačky použít opět modelářský motor? Co jsem tak v rychlosti kouknul 1200W verze ani moc nestojí a dokonce sem hned našel celý motor waterproff.
Ale rozhodně by to chtělo pohon přes nějakou řemenici. Ty motory pokud nejsou přímo z nějaké sekačky nebudou stavěné na takové namáhání výstupní hřídele a chroupnutí kamene žacím nožem by asi nerozdejchali.

Jinak dobrej počin líbí se mi to :)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: AKU nářadí

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

děkuji za reakce :D , jo , je to zajímavej experiment :repair: .

Měřením sem zjistil že je žací motor zatěžován na své udané limity už pouhým točením vrtulí bez sekání trávy :? , při sečení mírně přerotslé trávy tahal z baterky přes 1,6kW a na 3 dny posečené trávě z aku tahal kolem 1,3kW .
Použít adekvátní PWM regl k omezení přetěžování mě napadlo už při stavbě , jenže by to znamenalo markantní zpomalení vrtule :arrow: snížení kvality sečení . Spíš uvažuju nad výměnou stávající 460mm vrtule za menší :idea: otázkou je jak se bude chovat ve větším šasi než pro jaké je určena . Motoru se určitě odlehčí :) .

Nepoužít modelářský 3f motor bylo už při rozmýšlení co a jak - Byl by za potřebí festovní převod + festovní oložení hřídele s vrtulí . Použitý DC motor má vše v jednom :D až na výkon pouhých 750W :? .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
xxtt

Re: AKU nářadí

Příspěvek od xxtt »

Zkusil bych použít komutátorový motor z pračky. Možná i bez prevodu. Nebo 2 vedle sebe s menší vrtulkou.
Jsou dobre účinné, trakční a jsou jich plné šroty. Jeden mi tahá malý soustruh i s regulací, poté, co jsem odtud vyhodil 1F AC.
Od té doby nevím, že je tam nejaký motor.
Bývají s príkonem 300-500W, a robustne udelané, lepší, než vysavačové.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: AKU nářadí

Příspěvek od abrams »

xxtt píše:Zkusil bych použít komutátorový motor z pračky. Možná i bez prevodu. Nebo 2 vedle sebe s menší vrtulkou.
Jsou dobre účinné, trakční a jsou jich plné šroty. Jeden mi tahá malý soustruh i s regulací, poté, co jsem odtud vyhodil 1F AC.
Od té doby nevím, že je tam nejaký motor.
Bývají s príkonem 300-500W, a robustne udelané, lepší, než vysavačové.
Zdravím ,

také možnost , ale nechce se mi jej převíjet na 26V DC , nebo ssebou tahat DC/AC měnič . Už vidím že aku cesta není jednoduchá jak by se zdálo :( klasickou AC 1,8kW sekačku dělají s pojezdem a stejným záberem o dva litry levněji než to tříkolečko co sme pořídili na aku konverzi .
Věřím že po vyladění a vymícení much bude sloužit dobře :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek