Mikrozdroje do 10 kW

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od PavelR »

xmasin: pripadny vetsi pretok co zaznamena 4q to rekli moc pekne. Zda se mi to opet k nicemu dokud nereknou nejaky cislo.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

to sou naprosto zjevně otevřený vrátka k brzkému přeprogramování 4Q na měření s rozlišením jedné půl-vlny :hell: :arrow: a toto nedokáže uhlídat žádnej bazmek "bránící" přetokům el. do DS :uh: .
Je vhodnější počítat s nejhorším možným scénářem jak od státu tak i distributorů a popřípadně být mile překvapen mírnější skutečností , než-li dnes skákat na lákavý lep a následně :wall: :wall: :wall: ::facepalm:: :hell: . Může to znít přehnaně pesimisticky , ale bohužel sem si to zkusil na vlastní kůži i šratofli ::stop:: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od petrs »

abrams píše:Může to znít přehnaně pesimisticky , ale bohužel sem si to zkusil na vlastní kůži i šratofli ::stop:: .

Elektronům zdar *cloud*
O co se jednalo???
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od xmasin »

PavelR píše:xmasin: pripadny vetsi pretok co zaznamena 4q to rekli moc pekne. Zda se mi to opet k nicemu dokud nereknou nejaky cislo.
To je vcelku jednoduchý, 4Q zaznamená i 1 Wh pokud to bude v rámci jedné integrační periody (1 sekunda) a pokud to bude proud, který dokáže 4Q změřit. Mám tenhle elektroměr http://www.elektromery.com/product/elek ... odbus-m/78 s Modbus komunikací a co jsem zkoušel, tak měří od 10 mA, což je 2,3W takže bych předpokládal, že elekroměry DS budou mít podobnou citlivost. To by mělo jít najít. Třeba tenhle elektroměr, co používá ČEZ https://www.cez.cz/cs/sluzby-pro-zakazn ... adx10.html má podle specifikace náběhový proud 15mA.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od xmasin »

abrams píše:Zdravím ,
to sou naprosto zjevně otevřený vrátka k brzkému přeprogramování 4Q na měření s rozlišením jedné půl-vlny :hell: :arrow: a toto nedokáže uhlídat žádnej bazmek "bránící" přetokům el. do DS :uh: .
Je vhodnější počítat s nejhorším možným scénářem jak od státu tak i distributorů a popřípadně být mile překvapen mírnější skutečností , než-li dnes skákat na lákavý lep a následně :wall: :wall: :wall: ::facepalm:: :hell: . Může to znít přehnaně pesimisticky , ale bohužel sem si to zkusil na vlastní kůži i šratofli ::stop:: .
Elektronům zdar *cloud*
To by se musela změnit evropská směrnice, ale je fakt, že od provozovatelů DS nemůžeme čekat nic dobrého. Takže asi opráším svůj koncept DC HFVE :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od abrams »

petrs píše:
abrams píše:Může to znít přehnaně pesimisticky , ale bohužel sem si to zkusil na vlastní kůži i šratofli ::stop:: .

Elektronům zdar *cloud*
O co se jednalo???
Zdravím ,

... Zelený bonus ročník 2008 za těžký prachy ... jen a furt klacky a haluze pod nohy ... podzim 2013 přetekl pohár trpělivosti :arrow: zrušení licence :arrow: přechod na polo-ostrovni FVE :arrow: a teprve od tý doby mám klid :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od abrams »

xmasin píše: To by se musela změnit evropská směrnice, ale je fakt, že od provozovatelů DS nemůžeme čekat nic dobrého. Takže asi opráším svůj koncept DC HFVE :D
Zdravím ,

Evropská směrnice je v naprostém pořádku - předepisuje měřící okno 15minut !!! To jen v našem ČEZku vymyslyli měření po půlvlně :hell: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od xmasin »

abrams píše:[
Zdravím ,
Evropská směrnice je v naprostém pořádku - předepisuje měřící okno 15minut !!! To jen v našem ČEZku vymyslyli měření po půlvlně :hell: .
Elektronům zdar *cloud*
To je měření čtvrthodinového maxima nikoliv to, co ukládá elektroměr, tam by to mělo být po vteřině. Jdu hledat směrnici.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od tomas »

tomas píše:Kontaktoval jsem zatím pouze Nano Energies a odpověď mi přišla 25.4.2016:
"Vzhledem k tomu, že jde o relativně novou věc, v současné době pro tuto možnost připravujeme náš IT systém, abychom mohli registrovat výrobce bez licence. Pokud je to množné, rád bych se Vám ozval, až budeme připraveni a poté se o Vaše zákazníky rádi postaráme."
Ozvali se mi z Nano Energies že do dvou týdnů by to měli mít vyřešené a připravené návrhy smluv.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od tomas »

Tak u Nano Energies už je to vyřešené. Teď mi sdělil náš zákazník kterému jsme udělali FVE že s Nano Energies uzavřel smlouvu od výkupu elektřiny a že k nim přechází i s nákupem energie. ČEZ s nelicencovanými výrobci elektřiny uzavírat smlouvy na výkup elektřiny nechce.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od kodl69 »

Takže chceš jako říct, že když v létě budu mít přebytky, tak připojím nějakej hybridní měnič a uzavřu smlouvu s nano energies a je to hotový? To asi nebude tak jednoduchý, nebo jo?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od tomas »

Je to elektrárna pro režim číslo 2. v tomto článku:
http://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/139 ... -v-cr-2016

2. Výrobna s možnými přetoky do DS, nesloužící k podnikání

- Není zapotřebí licence ERÚ (nejde o podnikání)
- Výroba pro vlastní spotřebu s možnými přetoky
- Umožněn příjem za dodávku přetoků do sítě (smlouva s obchodníkem)
- Standardní proces připojení

Tedy smlouva s distributorem, elektrárna má potom 4Q elektroměr, vygenerovaný EAN výroby i spotřeby a smlouvu obchodníkem. Provozovatel nemá licenci, není podnikatel a nemusí vykazovat vyrobenou elektřinu v OTE.

Mikrozdroj v režimu č. 1 nesmí mít přetok do sítě. Nemá smlouvu s distributorem (jen ohlášení) a zřejmě ani nedostane 4Q elektroměr, takže případný přetok by se započítal do spotřeby.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od kodl69 »

Takže ještě jednou, kdybych chtěl toto řešit, musím něco řešit s provozovatelem DS v mém regionu, nebo stačí to řešit s obchodníkem? ne že bych se na to chystal, ale občas se mě na to někdo ptá.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od Nicholas »

Pro výkup přetoků obchodníkem samozřejmě musíš mít smlouvu o připojení s distributorem. Ale nemusíš mít licenci ERÚ ani živnostňák.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od xmasin »

tomas píše:Je to elektrárna pro režim číslo 2. v tomto článku:
Mikrozdroj v režimu č. 1 nesmí mít přetok do sítě. Nemá smlouvu s distributorem (jen ohlášení) a zřejmě ani nedostane 4Q elektroměr, takže případný přetok by se započítal do spotřeby.
Ptal jsem se na ČEZ Distribuce jak je to s mikrozdroji a mikrozdroj dostane 4Q elektroměr a nesmí mít přetok zaznamenaný elektroměrem, takže by měly fungovat udělátka typu Watrouter a Greenbono. Pokud náhodou něco do sítě uteče, tak je za to pokuta dle cenového rozhodnutí ERÚ viz obrázek.
013918o1.png
Pokuta se vypočítává ze čtvrthodinového maxima v rámci daného měsíce. Chápu to tak, že pokud mně uteče v rámci měsíce alespoň jednou něco do sítě, tak za daný měsíc mně ČEZ naúčtuje příslušnou částku podle výkonu připojené elektrárny a maximální výše přetoku. Otázka je, jak se to počítá, když v daném měsíci něco uteče víckrát.
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Reputace: 48
Bydliště: Ondřejov

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od Ronn »

xmasin píše: Otázka je, jak se to počítá, když v daném měsíci něco uteče víckrát.
Bere se maximální přetok v danem měsíci. FVE 5kW, OM do sítě nejvíce v daném měsíci dodala 4kW. Provozovatel DS ovšem sampluje po 15min. Rezervovaný příkon mikro zdroje je 0kW. tedy překročení o 4kW. Překročil jsem o 80%, zaplatím 1449Kč x 4=5769,- Kč v daném měsíci. Příští měsíc překročím nejvíce o například jen o 2kW tj. 2898,-kč.
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE02 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od Nicholas »

Pokud má někdo wattrouter, tak je trochu nesmysl žádat ve zjednodušeném režimu připojení, v letních hicech je voda nahřátá raz dva a pokud není kam jinam ji dávat (bazén, klimatizace, topení), tak pak elektřina přeteče do sítě. Zjednodušený režim je vhodný jen pro takový měnič, který zastaví výrobu, když není spotřeba. Tam pak může být maličký přetok v řádu wattů a za to je pak pokuta max. několik halířů nebo korun (např. 0,05 kW x 36 Kč). Na většině míst by pro takovou on-grid FVE snad neměl být problém s připojením s rezervovaným výkonem a mít smlouvu o výkupu např. od Ampermarketu, pak člověk nemusí řešit případný přetok.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od xmasin »

Já si práve nejsem jistý s tím bezproblémovým výkupem přebytků od obchodníků s elektřinou. Navíc jsem teď četl diskuzi ohledně danění prodeje přebytků a finanční správa tvrdí, že pro jakýkoliv prodej je potřeba licence. Viz zde http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... icke-osoby
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od Nicholas »

Smlouvu o připojení s rezervovaným výkonem jsem od ČEZ dostal bez problému a teď mi běží převod odběrného místa k Ampermarketu, v létě podepíšu dodatek a oni za mě převezmou odpovědnost za dodávku, psal jsem jim kvůli tomu a také tam žádný problém není.

S novelou zákona o dani z příjmů se ten drobný peníz z přetoků daní už ne jako podnikání vyžadující živnostenský list ale jako ostatní příjem podle §10 a platí se až od příjmu 30000 Kč/rok, což nemůže nikdo s 10 kWp dosáhnout.

A určující, zda jde o podnikání nebo ne je, jestli má člověk od ERÚ licenci. Pokud ne, nejde o podnikání. Resp. je to obráceně, licenci musí mít každý, kdo nevyrábí elektřinu primárně pro svoji samospotřebu ale za účelem podnikání, energetický zákon to definuje (§3 odst. 3). To je vše psané i v tom článku.

A podnikání je definované v NOZ:
"Kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele."

U samovýroby, samospotřeby a malých přetoků zjevně nemůže být řeč o soustavné činnosti za účelem zisku. Pokud by třeba 80% energie přeteklo, tak to už je jiná. I kdybych dodal 2 MWh z 5 MWh vyrobených, nikdo nebude 1000 Kč ročně považovat za soustavnou činnost za účelem zisku :-D A potvrzuje to také ministerstvo financí, proto to vyjmuli z podnikání (§7), aby to lidem ulehčili a nebyl potřeba ani živnostňák. Pokud nemáte licenci, tak to neřešte a do daňového přiznání do §10 nic nepište, do 30000 Kč je to osvobozené od daně z příjmů.

O něco podrobněji například zde:
https://www.solarniexperti.cz/osvobozen ... ch-domech/
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Mikrozdroje do 10 kW

Příspěvek od xmasin »

A co všechno chtěl ČEZ za papíry? Předpokládám přihlášku a revizní zprávu na FVE, jinak nic?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek