Vodni elektrarna

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od pezizka »

To je relativně stará věc ;) Má fungovat, snad to napíšu správně, na principu hydrodynamického paradoxu :shock: Je za tím zas p. Seldláček a jmenovalo se to SETUR, že by Sedláčkova turbína :D
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od Matess »

xxtt

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od xxtt »

Málo zajímavá turbina, jen pro spíše výjimečné použití. Mechanicky také nic moc, a celková mechanická účinnost kolem 40%. Udelal jsem malou turbinku co mela 70% úplne v pohode na 1m spádu a 20litru/s.
Četl jsem o tom dost jejich článku, a nelíbí se mi, že matou čtenáre "mechanickou účinností", kterou nemají definovanou stejne, jako jiní.
Podle nich do ní nespadá hydraulická účinnost, standardne ale ano. Pritom práve hydraulická účinnost je zajímavá, mechaniku v dnešní dobe jde snad udelat i neco lépe, než kluzné ložiska drevo na drevo.
pamiaxxx
Příspěvky: 5
Registrován: ned lis 15, 2015 8:44 pm
Reputace: 0

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od pamiaxxx »

Byl by tento motor vhodný pro vodní elektrárničku s Bánkiho turbínou? Řekneme asi průtok 20l/s. A jaký by byl průřez vodiče od motoru třeba na 50m.
http://www.ebay.de/itm/i-2000G-48V-POWE ... SwNphWXwjN
Pavel111
Příspěvky: 94
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Reputace: 3

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od Pavel111 »

To Ti nikdo od monitoru seriózně neodpoví.To je docela složitá věc závisející na mnoha proměnných.Možná ano při vhodném převodu.Zadání Q=20l/s je nedostatečné.Druhá neméně důležitá veličina je spád a teprve z toho se dá něco odvodit.H a Q furt stejný,takže jednou provždy přizpůsobit parametry (hltnost a převody)a pak už jen buď voda je nebo není.Protože jsem MVE léta studoval a investoval do tohoto i jako podnikatel vím,že oproti větru je to hodně snadné na výpočty.Buď voda je-jedeme na plno nebo voda není-nejedeme.Když je vody půl,tak uděláme retenční nádrž a půl dne jedeme a druhou půlku dne stojíme.Ale jinak žádná proměnná jako u větru nebo slunce.Kdybys potřeboval nějaké výpočty,jsem tu v rámci mého času.
11,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od miroc »

Ak máš seriózny záujem riešiť vodnú elektráreň, obráť sa sem: http://www.malavoda.cz/
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od Matess »

slusna zakladni kalkulacka je zde...

http://mve.energetika.cz/sikovneruce/jaky-je-vykon.htm
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am
Reputace: 11

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od jarinox »

Matess píše:Mate nekdo vedle domku nejaky potok/potucek a nevyrabite energii z nej?
Neviem ako je to v ČR, ale pri malých vodných elektrárňach je najväčší problém nie samotná realizácia (železo), ale splnenie legislatívnych podmienok na výstavbu elektrárničky, a to môže byť kľudne len mikro elektráreň o výkone 100W.

Ak sa predsa len rozhodnete riešiť výstavbu narazíte na pojmy posudzovanie vplyvov na ŽP (EIA/SEA), vyjadrenia hydrometerologického ústavu, či štátnych hydromeliorácií. Samozrejme k tomu bude potrebných milión povolení i vyjadrení úradov o ktorých ste nemali ani poňatia, že vôbec existujú (okolo 20). Zároveň každý vodný tok (potôčik) je v správe u správcu toku. Jeho súhlas je najpodstatnejší.

Kľudne sa Vám môže stať, že po roku, dvoch behania po úradoch, po investovaní cca 200 000 korún (správa EIA, projekt, vyjadrenia) sa dozviete, že prietok je nedostatočný a ochrana prírody neodporučí (nepovolí) úpravu koryta. A skončili ste.. osobná skúsenosť. Dalo by sa to samozrejme riešiť aj bez povolení, ale stačí jeden príliš horlivý človek (nie len sused, ale kľudne školopovinný ekologický aktivista) a tá pokuta Vás bude ešte pár rokov mrzieť (pripravte si milión korún, za viaceré porušenia zákona - vodný zákon, stavebný zákon, zákon o ochrane prírody, atď..).

Nie nechcem byť negatívny, ale štvrtým rokom riešime všetky tieto problémy (autonómny areál s potokom na vlastnom pozemku), tak viem, že tieto legislatívne EU normy sú vždy nastavené voči proti malým staviteľom :-( Žiaľ podľa tohto systému, aby človek nič nerobil nestaval, pokiaľ nemá krytie...

Mimochodom ak ste náhodou podnikateľ, živnostník, tak aj za "spotrebovanú" vodu, ktorá sa využije na pohon elektrárničky, musíte zaplatiť poplatok podľa prietoku...
xxtt

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od xxtt »

miroc píše:Ak máš seriózny záujem riešiť vodnú elektráreň, obráť sa sem: http://www.malavoda.cz/
Sem tam viem pomôcť aj ja. Nejaké som robil.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od RCZf »

Ta byrokracie je v tomto pripade hodne silena. Proto uz jsem od techto planu celkem upustil. Stejne bych se ale pokusil legalizovat projekt mobilniho mlynskeho kola na spodni vodu pro reklamni ucely. Jsem zvedav co na to vodopravni urad ...
Jo abych nezapomnel : na bazosi je zrovna docela pekny vyber vodnich turbin pokud by mel nekdo zajem ...
Uživatelský avatar
ladforu
Příspěvky: 84
Registrován: stř bře 29, 2017 8:42 am
Reputace: 1
Lokalita: Bruntál
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bruntál

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od ladforu »

Tak snad se v létě roztočí...dlouho jsem pátral... ;)
Přílohy
kolo.jpg
Bez připojení k ds. Cca 8,6kwp (rozšiřuji průběžně) sys.napětí 60V, bat li ion 16s cca 1300Ah, el.peugeot 106 cca 40kWh, mppt regl 2xeasun 80a, 1x epever 60A, 1x midnite 200. 2x měnič čína à 4000 w (peak vyšší). Pořád ve výstavbě, pořád styl pavoučí hnízdo)
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od kodl69 »

předpokládám že Bánki, ty lopatky mi na tu dýlku přijdou dost tenký, ale snad to díky tvaru dají, otázka je jakej je spád a průtok...
Jak je řešena regulace, ztenčováním paprsku nebo odstavením části šířky turbíny?
jinak všechno důležitý o Bánkiho turbíně je tady: http://mve.energetika.cz/primotlaketurbiny/banki.htm
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ladforu
Příspěvky: 84
Registrován: stř bře 29, 2017 8:42 am
Reputace: 1
Lokalita: Bruntál
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bruntál

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od ladforu »

No na Bánkiho je to trochu přerostlé,váží něco mezi 80-90 kg ,průměr 760 mm,šířka 700 mm,nepřeměřováno,byl jsem rád, že se mi po 10 ti dnech vožení v autě podařilo vypakovat na chajdu....pán co mi jej prodal jej měl instalované a stále má již 30 let jako je na obrázku a....já bych jej řešil asi s horním nátokem....Toto si vyrobil jako záložní současně s prvním,nicméně vzhledem ke svému věku a trvanlivosti původního jej už nevyužije....sám má od kamaráda elektrikáře (kterému také v té době vyráběl kolo) vyroben generátor s pern.magnety....já možná použiji bldc motor,nebo direct drive z pracky,pokud seženu za rozumnou cenu....
Přílohy
10.8.png
10.8.png (34.41 KiB) Zobrazeno 2109 x
Bez připojení k ds. Cca 8,6kwp (rozšiřuji průběžně) sys.napětí 60V, bat li ion 16s cca 1300Ah, el.peugeot 106 cca 40kWh, mppt regl 2xeasun 80a, 1x epever 60A, 1x midnite 200. 2x měnič čína à 4000 w (peak vyšší). Pořád ve výstavbě, pořád styl pavoučí hnízdo)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od mypower.cz »

Mozna off topic, ale prave mi bylo nabidnuto ke shlednuti na youtube ... pokud to tu uz bylo, tak se omlouvam :))

https://www.youtube.com/watch?v=gY3p2e1-kN4
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od kodl69 »

Video pěkný, otevřená spirální turbína, u nás už před 80-ti lety zastaralá koncepce, navíc nevyužití spádu - 1:41 je vidět, že spodní konec savky mají minimálně půl metru nad hladinou, to si u nás nikdo nemůže dovolit, a ta křivá spirála z betonu... Prostě horský potoky v Chile s naší suchou rovinou se nedají srovnávat.

Ono z toho obrázku těžko určovat velikost. Pokud to bude aspoň trochu vyhovovat na spád a průtok, tak zadarmo dobrý... Ale já bych stejně asi bánki, v dnešní době ještě jednodušší výroba než dřív - necháš si na laseru (plasmě, vodou) vypálit díly skříně a čela, a pak už jenom něco svařování, lopatky nejlépe z topenářské trubky. Díky menšímu průměru bude bánki jistě rychloběžnější než tohle vodní kolo a bude pak jednodušší řešit generátor, pokud ten spád je aspoň 1.5m, aby turbína vyšla cca 20cm v průměru, viz odkaz v předchozím článku
Naposledy upravil(a) kodl69 dne ned úno 25, 2018 8:06 pm, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ladforu
Příspěvky: 84
Registrován: stř bře 29, 2017 8:42 am
Reputace: 1
Lokalita: Bruntál
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bruntál

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od ladforu »

A tak za 990 kc to taky jde.....vím, bánki se mi líbí,nicméně vím na jakém principu funguje a takový zásah do potoka dělat nemohu... :(
Bez připojení k ds. Cca 8,6kwp (rozšiřuji průběžně) sys.napětí 60V, bat li ion 16s cca 1300Ah, el.peugeot 106 cca 40kWh, mppt regl 2xeasun 80a, 1x epever 60A, 1x midnite 200. 2x měnič čína à 4000 w (peak vyšší). Pořád ve výstavbě, pořád styl pavoučí hnízdo)
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od kodl69 »

Ona se dá bánkiho postavit i jako "násosková " tj před jezem je do vody ponořená trubka a voda se dostane přes jez podobně jako při stahování vína, akorát je problém, když klesne hladina a nebo zůstane otevřená klapka. Odsátí vzduchu z horní části nad hladinou snadno zajistí vodní vývěva. Tenhle systém je dobrej i na zimu, kdy se to prostě zavzdušní a neřeší se namrzání trubek a nic podobnýho.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
sigurd
Příspěvky: 11
Registrován: úte úno 21, 2023 12:19 pm
Reputace: 3
Lokalita: žilina
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 175+160 mobilné
Kapacita baterie [kWh]: 3
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od sigurd »

Oprášim trochu túto zabudnutú tému.
Myslím, že sa zhodneme, že stredné a väčšie elektrárne sú pre jednotlivca finančne a legislatívne nedostupné, a malé (stabilné), ktoré by sme finančne zvládli, sú zo súčasných legislatívnych dôvodov takmer nerealizovateľné. Vzhľadom na využiteľný energetický potenciál malých tokov, je to fakt len pre hobby, o návratnosti sa nedá hovoriť. Ak vám však cez pozemok skryte preteká menší potok, tak je škoda to nevyužiť.
Posledných 15 rokov (po rozmachu výroby neodýmových permanentných magnetov), sa roztrhlo vrece s prenosnými ponornými vrtuľovými generátormi, ktoré sa vložia do vodného prúdu, a generujú elektrinu. Vyrábajú sa s výkonom 5- 25W, sú nehlučné, a ak ich ochránime pred mechanickým poškodením, tak aj spoľahlivé.
Údolím, kde mám chalupu, preteká potok, a v dĺžke 65m ho lemuje moja záhrada + vlastním rovnakú dĺžku 12m vysokého svahu priľahlého k opačnej strane potoka. Potok je 2m pod úrovňou záhrady, spád na dlžke 65m je 2,3m. Na mojom úseku sú od dávna 2 hate (jezy) s výškou 80cm. Prietok potoka pred 20 rokmi bol kolísavý a prevažne malý, tak som sa ho pokúsil zmerať. Upravil som jednu hať tak, že na prepadovej hrane a bokoch sú betónové profily s drážkou, do ktorej sa dajú vodorovne vložiť dosky tak, že vytvoria priehradu, alebo profil merného žľabu. Pomeral som vtedy prietoky, a bolo to úplne o ničom. Pred tromi rokmi som zistil, že prietok je rovnomernejší (dorástli lesy, pribudli divé porasty), a zopakoval som merania- už to vyzeralo zaujímavejšie.
Kúpil som na alíku takúto turbínu
DSC08020.JPG

na hati osadil doskovú priehradu s vloženou plastovou odpadnou rúrou D200 (turbína tam akurát vojde), na vstup nasadil ochrannú mrežu, na výstup turbínu a hotovo. Pracovná výška stlpca je 120cm, výkon 20W. Aktuálny prietok dovoľuje na jar a v jeseni prevádzku 2ks turbín. Výstupné napätie z generátora je zvlnené, treba ho upraviť, alebo prikúpiť ponúkaný zdroj. Nie je to nejaký zázrak ale tých 0,5-1kWh denne poteší.
pibi
Příspěvky: 628
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Reputace: 85
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vodni elektrarna

Příspěvek od pibi »

Pokud máš slušný potok, tak je to super. Můj cca 100metrový v létě skoro vysychá a když přijde pořádný slejvák, tak roura DN500 nestačila.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek