Kolaudacia domu aj s FVE

Nezařaditelné
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od kodl69 »

ne, pásovina se dnes zalévá do betonu, to je "ponovom" tyče jsou nouzový řešení, když to nejde jinak. Jediný na co všichni kašlou, je ochrana vývodů z betonu a ze země proti korozi, to ale bude problém né náš, ale další generace, až to komplet urezaví a základ kvůli napojení nikdo rozbíjet nebude.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od mobilik »

Jasne, len firma chcela davat len tyce a ja som ich donutil dat pasovinu, sam som na to dohliadal, vsetko je zaliate asvaltom, rohy su vyvedene do kari siete poteru, dva vyvody su na bleskozvod a jeden je na eqipotencialnu svorku. Na toto som haklivy tak som daval pozor. :wink:

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od kodl69 »

pokud nemáš domeček 7x8 metrů, ale větší , tak dva vývody na hromosvod jsou v českejch zemích málo, má být svod co 15m a nejlépe na každým rohu - jak říkám, na slovensku ty EN platí míň, je to dál od Bruselu :lol:
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od mobilik »

Neviem, ale hromozvod ani nechcem. :-D Inak ani ho vraj nemusim mat ked bude odpor do 2ohmov. To mam overene a je to tak aj v projekte. Asi je to u nas fakt jednoduhsie nastastie... :wink:

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od vlkazajac »

20 rokov si zijeme v chalupe na strani bez hromozvodu a susedia naokolo hromozvody maju a zatial ( ani pocas burky vcera ) ani zasah _ nikto sa aspon nechvalil. Ja si len vesiam a budem este vesat dalsie panely.....
Fyzikalne, Murphyho a zenske zakony funguju, ale kto sa v tom ma vyznat ???
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od ota »

Dokud neuhodí blesk, není v baráku s hromosvodem a bez rozdíl.
Když uhodí, tak v domě s hromosvodem je všechna elektronika KO, obvykle je to bez požáru a zranění.
Pokud není hromosvod, tak je všechna elektronika KO, k tomu KO střecha (tašky shozené na dvoře), nejspíše i požár podkroví, nelze vyloučit zranění osob v domě.
Taky nemám hromosvod...

Ví někdo jaká je pravděpodobnost úderu blesku?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od Nicholas »

Pravděpodobnost záleží na hodně věcech. Pokud máš 50 metrů od domu zvonici kostela, je dům přízemní, není na kopci a není na samotě, tak bude určitě nižší. Škoda na elektroinstalaci by mohla nastat, i kdyby uhodil třeba jen do sousedova domu.
Nenapadlo by mě, že někdo vůbec řeší, jestli hromosvod ano nebo ne (a že dům může projít kolaudací bez něho). Stejně uvažujete o airbagu nebo pásech v autě?

http://www.harna.cz/technicke-podrobnosti.htm
Podle směrnice UTE C 17-108 z roku 2006 se v Praze počítá se třemi blesky na kilometr čtvereční za rok a pro samostatně stojící dům, který do vzdálenosti 30 metrů nepřevyšují okolní objekty, podle ní vychází pravděpodobnost zásahu bleskem jednou za 80 let (v případě umístění na kopci jednou za 40 let, v případě umístění mezi vyššími objekty jednou za 300 let). Pravděpodobnost přepětí v elektroinstalaci (230V) z důvodu úderu blesku vychází jednou za 50 let (na kopci jednou za 25 let).

Bez instalované přepěťové ochrany dojde při přímém úderu blesku ke zničení většiny elektroniky v objektu (a to i při vypnutém vypínači na spotřebiči) a při úderu blesku v okolí objektu (do 200 m) dojde ke zničení asi poloviny elektroniky (vypnutý vypínač spotřebič ochrání).
Naposledy upravil(a) Nicholas dne stř kvě 04, 2016 10:10 pm, celkem upraveno 1 x.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od vlkazajac »

To Ota : ja neviem, ale je napr. statisticky malo pravdepodobne, ze cloveka zasiahne blesk, nepoznam nikoho. Napriek tomu su ludia, ktori dostali aj prezili taku supu dvakrat. Babo rad !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od Nicholas »

Pravděpodobnost jednou za 50 let (dům) a 1:3000000 (člověk) je trochu rozdíl :) Statistika říká, že ročně umře na zásah bleskem 3650 lidí. Zasažených domů bude násobně víc.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od abrams »

kodl69 píše:pokud nemáš domeček 7x8 metrů, ale větší , tak dva vývody na hromosvod jsou v českejch zemích málo, má být svod co 15m a nejlépe na každým rohu - jak říkám, na slovensku ty EN platí míň, je to dál od Bruselu :lol:
Zdravím ,

... a není u nás náhodou problém že se naši potkani furt snaží být papežštější než papež ?

Naprostý souhlas s blesko-svodem - určitě je lepší ukázat tomu prevítovi cestičku než aby si ji hledal sám :hell: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od redcrown »

Nicholas píše: Nenapadlo by mě, že někdo vůbec řeší, jestli hromosvod ano nebo ne (a že dům může projít kolaudací bez něho). Stejně uvažujete o airbagu nebo pásech v autě?
Na světě je tolik nebezpečných věcí...... svět se točí a jede se dál. Je to jen úhel pohledu. Druhý úhel pohledu je, že to je obchod se strachem.
Zajímavější otázka pravděpodobnosti je, jak často chytne normální podkrovní RD. To že to vypálí elektroniku, čert to vem, to že spadnou tašky, to by mi taky až ta nevadilo, ale pokud by mi vyhořel celý dům, to už by mě dost nasralo....
V kolika případech úderu blesku do RD bez hromosvodu dům skutečně chytne?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

ke kolaudaci , určitě bych doporučil po nezbitnou dobu kolaudačniho řízení přemoci touhu lapat fotóny a neryskoval případný nežádoucí kecy krys :uh: . Držím palce ať se kolaudace povede co nejdřív ::rolleyes:: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od miroc »

Ja by som sa v prípade bleskov na štatistiky (zdanlivo pomerne priaznivé) radšej vykašľal. Blesk je totálny a nevyspytateľný blbec, a keď ani kvalitný bleskozvod nezaručí absolútnu ochranu, v dome bez bleskozvodu ste skoro ako na lúke pod stromom. Keď je na streche navyše ešte aj kvantum vodivého materiálu vo forme panelov, štatistiku to výrazne zhoršuje.
Je pravda, že ak nemá byť bleskozvod kvalitný, tak potom je lepšie, ak nie je žiaden. Ak je ale na streche FV, potom vôbec nie je o čom debatovať.
Pred časom som k tejto téme napísal pár postrehov: http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/938
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od kodl69 »

Všechno je jinak. Elektrikář dělá co může a blesk co chce. V obci Benešov u Boskovic vyhořel dům od blesku - cca 30m od kostelní věže, okolní domy jsou i kapánek vyšší, a kostelní věž cca o 15m...
Počet blesků na 1km neznám, ale tady je počet bouřkových dní na území ČR
izomapa.jpg
S tím zásahem blesku a komplet mrtvou elektronikou to nemusí být pravda, na kopcích jsou stožáry mobilních operátorů, zásahy bleskem jsou tam rutinní záležitost ale výpadek způsobí málokdy, ale jejich systém pospojování a přepěťových ochran !!všech!! kabelů do kontejneru je za jiný peníze než jediná přepěťovka na vstupu el. do domu a zanedbaný pospojování kov. hmot. Ale to jsme u otázky co chráníme, a kolik ta ochrana bude stát - všechno řeší EN 62305-2 kde je dokonce stanoven povolený počet ztrát na životech - 1x za 100 000let - zdálo by se to málo, ale v 100 000 domech je to jeden ročně i s hromosvodem odpovídajícím platné normě... Výpočet rizik je samozřejmou součástí projektové dokumentace k el. instalaci, která obsahuje i ochranu před LEMP (lightning electromagnetic pulse).
Podle tohoto dokumentu se pak navrhuje hromosvod a ochrana proti přepětí, asi to bude jinak vypadat ve skladu železa a v nemocnici...

Hned jak jsem dal panely na střechu, tak jsem začal řešit hromosvod a přepěťovky, protože vodivé hmoty vodivě spojené se zemí jsou pro blesk dobrým cílem (ale taky třeba komín plný sazí, v kterém se zrovna topí).

S tím airbagem v autě - tam můžu něco ovlivnit svým chováním, zkušenostmi a vůbec, třeba když je echt kluziště, tak zavolám, že přijedu zítra, ale blesku nějak domluvit ani vyhnout nedokážu...

ještě bych upozornil na paradox přepěťových ochran - pokud můj soused má přep. ochrany jak mají být, pospojování atd.. a dojde k zásahu jeho domu, nebo blízko něj do vedení, tak u něj škody nevzniknou, vše se díky přep. srovná na jeden potenciál, ale u mě, na jiném uzemnění vznikne značný rozdíl potenciálu mezi vodiči a všecko mi sfajruje - už jsem tohoto byl přítomen.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

bleskosvod není 100% ochranou před důsledky zásahu blesku , ale dokáže zmírnit škody , a to má smysl ;) .

Trochu bych rozvedl příklad načnutý Kodlem69 :
zásah blesku do domu plného všelijakých blesko-jistek a důsledky na celou ulici .
Předesílám že nejsem na rozdíl od Kodl69 na toto študovanej , opírám se o poznatky zkušenějších a selský rozum ::rolleyes:: .
Je-li alespoň jeden či více domů v ulici na jednom DS vedení vybaven bleskojiskami a přepěťovými ochranami a sousedé nikoli , může při zásahu bleskem do jištěnějšího domu dojít vlivem svedení blesku do PEN ke zvýšení napětí v lokální DS soustavě mezi PEN a fázemi o X kV (tisíce Voltů) a tím ke zničení připojených elektrospotřebičů :hell: . Ale co je zajímavé , je-li v daný okamžik některý dům v režimu ostrovního systému (třeba poloostrovní FVE systém odpojený od DS) spojený s DS jen PEN :arrow: tak se celá elektroinstalace jen zhoupne na bleskové vlně a ke zničení elektrospotřebičů nemusí dojít :yes: ovšemže pokud nedojde k překonání přepínače DS/FVE .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od mobilik »

Tak co dodat, poviem na rovinu. Bkeskozvod nehcem ani vidiet. Som na kopci pod lesom, vacsia pravdepodobnost, susedia maju, ale co nechcem si tahat blesky domov. Ak udrie blesk je velka pravdepodobnost ze nieco zhory u mna aj tak ak budem mat aj hromozvod. Preto ho nechcem a ani panely nebudem mat pospojovane. Jedine co bude ze tam budu prepatovky.
Viem zly postoj podla niekoho, ale ja si myslim ze mozno nerobim zle. Ked nie, tak casom zistim.
Strecha je betonova skridla.
Dakujek za nazory a peknu diakusiu. :wink:

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od rottenkiwi »

Vo včerajších správach ukazovali ako zhorel dom, ktorý si majitelia 20 rokov upravovali a bleskozvod
chceli dať až nakoniec, už nadajú, možu stavať nový.

Ja mám malú chalúpku a je veľmi malá voči ostatným stromom, komínom a strechám
a už sme mali 4 návštevy z nebies :)

Keď posledný krát udrelo, chytil to kostol a jeho "bleskozvod" - 1 drot, a moj orech a po orechu do svetiel a svetelným
obvodom do domu a 4 PC, LDC, TV, chladnička atď boli fuč, fuč boli aj všetky PC a TV v dedine.

O týždeň naklusali do dediny eletrikári s čakanmi a lopatami a uzemňovali každý 10-ty stĺp.

Bles uderie do niečoho, čo má dobrú vodivosť a nezáleží, či je to 20 m nad alebo pod,
lebo neviete z ktorej strany príde spŕška kozmického žiarenia, ktorá ten ionizovaný vzduch
spojí rebríkovým výbojom. Pozrite si fotky bleskov, sú vo forme lievika zhora dole,
nie opačne. Sú aj opačné, ale tie sú až od 25 km hore do stratosféry.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od luky »

mobilik píše:Neviem, ale hromozvod ani nechcem. :-D Inak ani ho vraj nemusim mat ked bude odpor do 2ohmov. To mam overene a je to tak aj v projekte. Asi je to u nas fakt jednoduhsie nastastie... :wink:
Jsi si jistý? Podle toho, co jsem pochytil, je otázka bleskosvod ano/ne otázkou výpočtu rizik. A ty magické 2 Ohmy se týkají uzemňovací soustavy - pokud má uzemnění pod 2 Ohmy, může být společné pro přizemnění PEN a bleskosvod. V opačném případě je třeba vybudovat dva oddělené zemniče. Tedy takto je to v ČR.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od mobilik »

Tak takto to mam napisane v prijekte. Ci je to spravne neviem, ale kedze to tak je som rad, ze ma nikto nenuti bkeskozvod namontovat.
Ja viem, mozno mate viaceri iny nazor, ale ja som takto presvedceny. Takze bud budem spokojny, alebo raz budem bezdomovec.... Verim ze sa to nestane. :wink:

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od Kostěj »

Když jsem stavěl barák, dal jsem do základů pásek a vytáhl konce do krabic na stěně baráku. Zvažoval jsem, jestli hromosvod na střechu dám či ne. Ještě jsem neměl fasádu, ale už jsem bydlel. Přišla pořádná bouřka a když skončila, věděl jsem, že hromosvod bude. Dva telefonáty, do týdne bylo hotovo a stálo to pod 10.000Kč včetně revize.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek