MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Diskuze na téma regulátorů TriStar Morningstar
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dracekvo »

Tak tu mám tristára už z třetí reklamace, ale opět řeším divné chování. Běží 23 dní a z toho jsem 2x našel v logách Alarm:Control was reset.
Vím že toto píše pokud provedu control reset přes coil v msview, ale nic takového jsem nedělal. Stává se to taky někomu?
Bojím se, aby si náhodou při plné zátěži nevzpoměl že se opět zresetuje a nebouchlo v něm tak jako při poslední reklamaci.

Vážně už přemyšlím, že ho prostě vrátím. Takto si zařízení za 16 tisíc nepředstavuju. Fakt nechápu jak všem okolo může fungovat bez problému (jen se někomu čas od času zaseknou logy) a mě pořád odchází.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od kybos »

Stalo se mi to teď také několikrát za sebou u Tristaru, který přišel z reklamace a měl nahrátou verzi 1.1.18. Před tím jsem měl nahrátou verzi 1.1.12 a nestávalo se mi to. Měl jsem teď pár dnů možnost porovnat chování těchto verzí na dvou Tristarech pracujících v tandemu. Výsledek pozorování po čtrnácti dnech provozu byl jednoznačný. Verze 1.1.18 je značně nestabilní a plná chyb. Ani jediný den neprošel bez restartu. Nejen že docházelo k autoresetům ale také docházelo velmi často ke ztrátě komunikace a Tristar s verzí 1.1.18 nebyl ochoten poskytovat data. Včera už mi došla trpělivost a oba Tristary jsem přeprogramoval na poslední dostupné verze firmware a to pro oba procesory. Nyní tedy používám pro controller verzi 1.1.22 a pro server verzi 9.25. Od nahrátí nových verzí je zatím klid a oba Tristary v tandemu fungují tak, jak bych očekával.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dracekvo »

No, ráno sem na to koukal a mám taky 1.1.18. Já sem nejdřív nechápal co tam vůbec mám za verzi protože na jejich stránkách to značí jinak.
Firmwre tam jde nahrávat jen přes seriovej kabel, že?
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od ixo »

Myslim, ze aj cez ethernet - ved mrkni a uvidis.
FYI, ja bezim na 1.1.12 a potvrdzujem, zato verzia je tiez stabilna.
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od vata »

dracekvo píše:Tak tu mám tristára už z třetí reklamace, ale opět řeším divné chování. Běží 23 dní a z toho jsem 2x našel v logách Alarm:Control was reset.
Tuto událost píše do logu i po přegramování a restartu.
Já mám log čistý, naposledy mi divné neočekávané alarmy a faulty generovala myš, kdzž šmejdila v baterkách. Takže bych na Vašem místě zkontrolovala zapojení, včetně batSense vodičů.
Jinak fw - taky jedu ten originální, tuším .12, prostě to funguje, tak na to nesahám. Modbus komunikace je úplně stabilní - když říkám stabilní, tak mluvím o rocích bez resetu... A když občasně nahlédnu na web tristarů, funguje to taky.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od kybos »

dracekvo píše: Firmwre tam jde nahrávat jen přes seriovej kabel, že?
Nahrával jsem přes sériový kabel. V loaderu ve verzi 1.3 je možno vybrat pouze COM port. Postup je takový, že se musí spustit loader v době, kdy je Tristar odpojený od napájení. Po zadání čísla COM portu a souboru s firmwarem vás potom loader vyzve k připojení napájení na Tristar. Po připojení napájení neprobíhá klasický spouštěcí algoritmus Tristaru ale spustí se nějaký speciální režim, což je signalizováno zelenou LEDkou. Po úspěšném ukončení nahrávání (cca 1 minuta pro controller nebo cca 6 minut pro server) je nutno napájení opět odpojit, povolit na DIP8 přístup z ethernetu, zapnout napájení a znovu nahrát konfiguraci Tristaru (nebo ji nahrát také po sériovém portu). Konfiguraci už je možno nahrát i přes ethernet. Po té je vhodné znovu odpojit napájení, zakázat na DIP8 přístup z ethernetu a napájení znovu zapnout. Polohu DIP přepinačů je povoleno měnit pouze při vypnutém napájení.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dracekvo »

Jinak než přes sériovej kabel to zřejmě nejde.
Včera jsme provedl update na nejnovější verze, tak jsem zvědavej, jestli zmizí ten problém s bezdůvodným Control was reset. Taky se mi několikrát zasek web tak, že stránka naběhla, ale už nenaběhli žádný císla. To by snad mohlo tky přestat.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od kybos »

S verzí pro controller 1.1.22 se teď autoreset controleru objevuje tak cca jednou za pět dnů a to i na Tristaru, který tuto chybu neudělal ani jednou za dva roky s verzí 1.1.12. Tak to vypadá, že vydanou opravou pouze snížili četnost chyb, které se vyskytly ve verzi 1.1.18, ale neosdstranili jejich příčinu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od 007ToMMaS »

Zdravím, chcel by som sa spýtať skúsenejších. Regulátor mi pomocou LED signalizuje to že je v nejakej chybe. Pritom keď si spustím jeho stránku tak v logu a ani v chybách nepíše žiadnú chybu. Keď ho resetnem tak LED prestanú blikať a začnú po dni alebo dvoch svietiť všetky a blikajú všetky tri. Neviete kde je zrada prosím vás? Ďakujem.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od kybos »

Manuál strana 40 píše:Battery service is required* all 3 LEDs blinking until service is reset
*battery service notification is only enabled in custom settings
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od 007ToMMaS »

kybos píše:
Manuál strana 40 píše:Battery service is required* all 3 LEDs blinking until service is reset
*battery service notification is only enabled in custom settings
To ma veru nenapadlo, neviem prečo ale to indikuje keď interval servisu som nastavil 180 dní. Každopádne ďakujem.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj,
tak mám na tristaru natočeno 260kWh po třetí reklamaci a zrovna se koukám jak nabíjí a vidím že je opět znovu v absorption. Takže kouknu do logů a je tam Faults DIP switch changed. Co jsem koukal, tak uživatel atom s tím nějak zápasil.
Bojím se, aby mu zase něco nebylo. Posledně mi bouchnul když sem při připojenejch panelech provedl změnu parametrů a pak dal coil reset control. Tak z toho resetování při připojenejch panelech mám docela vítr.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od atom »

Tak jestli je v absorption tak to snad ničemu nevadí, spotřebovávej prostě víc. Resetovat můžeš večer, jestli chceš něco přenastavovat. Ta DIP switch chyba u mě na chování regulátoru neměla žádný vliv, byla to prostě záhadná chyba, která nějak souvisela s tím, když tristar jen na maximum. Možná rušení, nevím, nepřišel jsem blíže na důvod jejího výskytu. Ale při zamračených dnech se to nikdy neukázalo.
Jinak v logu za posledních 80dní už tu DIP chybu nemám,, ale sezóna teprv začíná :-)
na počítadle dneska 12635 kWh, tak snad ten americkej zázrak ještě něco vydrží.
Tristar MPPT log
Tristar MPPT log
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dracekvo »

no, ale mě při té chybě došlo k resetu regulátoru a stalo se to za plného výkonu. momentálně limit na 35A. Tak se právě bojím aby se tam při tom resetu v plné zátěži zase něco neodsmahlo.
Tobě to furt zlobí, nebo už si to vyřešil?
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od atom »

diť říkám nevyřešil, ale tu chybu jsem zahlídl naposledy asi loni na podzim, a nikdy neměla na nic vliv, ani se mi to nikdy neresetlo nebo o tom nevím, ale reset znamená, že by se v logu udělá další den a pak by nesouhlasily dny a to bych si všiml. Limit mám naplno na těch 60A
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dracekvo »

no, tak to zatím nechám plavat. další den se mi neudělal, ale vyresetoval se float a začala znovu absorbce. takže mám v logu dvojnásobnou dobu.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dracekvo »

Koukám v červenci vyšel nový FV pro controller nabíjení verze 24. Zkoušel někdo? Já jedu furt na v22

V24
Enhanced protection for improper shutdown (battery removal with solar still connected)
Enhanced accuracy for current offset zeroing
Updated enable line for gate drive bootup

tj jestli dobře překládám tak
zvýšená ochrana proti nesprávnému odpojení. Pro ty co omylem vypnout dřív baterku než panely. Píšou zvýšená, né absolutní.
Něco o ofsetu nulového proudu. Nevím co by to přesně mělo být. S tím že by mi špatně ukazoval proud problém nemám.
Něco s komunikací, nechápu :D

O bezdůvodných restarted s hláškou dip switch changed ani slovo :-/
Roszitz
Příspěvky: 5
Registrován: pon dub 11, 2016 1:03 pm
Reputace: 0

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Roszitz »

Dobrý den, prosím o radu. Panely skončily na chalupě pod sněhem. Po jejich ometení se Tristar rozhodl, že nenabíjí, živím baterie elektrocentrálou. Na vstupu z panelů 100-105 V, na výstupu napětí baterie. Kontrolky nehlásí žádný error, zelená nezabliká ani když na panely přímo svítí sluníčko. Restart, odpojení panelů a baterie několikrát, nic není (opticky) spálené, jističe a pojistky nevyletěly a neshořely. Nejsem odborník, jen relativně manuálně zručný amatér :-). Nechci hned kupovat nový, byl jsem s ním skoro 3 roky spokojený. Přežil pár karambolů a zkratů a vždy se vzpamatoval. Jak ho proměřit, případně nápady, co vyzkoušet při oživování? Případně nemá někdo na zapůjčení nějaký nevyužitý levný regulátor 150V/60A, abych zjistil, jestli to je v krabici nebo jinde? Děkuji
Ostrov - FVE ve vývoji, zatím 1,5kW 6x Canadian Solar 250W, MS Tristar MPPT 60A, baterie 345 Ah / 24V PzS Hawker, PJ 24V/230V 5000W (Carspa SK1000UR-242 24V/230V 1000W po bouřce odešla do křemíkového nebe ...)
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dracekvo »

Připojil bych notebook a přečetl si co je za data na obrazovce.
TyTycko
Příspěvky: 110
Registrován: pon zář 03, 2012 8:47 pm
Reputace: 1

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od TyTycko »

Tak v tom případě mám taky dotaz. Taky mám zasněžené a nicd mají pár voltíků. Co se stane až sníh roztaje a panely budou dodávat cca 80v ? Má to někdo odzkoušený ? Nebo dopadnu podobně?
Polánka 2790W (24v),8 x MoserBaer 195w Jih,6 x 205W Sever :-( ,Midnite 150 Lite,NiCd 4x160Ah(life blackout)+18650 2,5kW+LiFePo 160Ah Winston+LiFePo 2x 120Ah by Mivvy, PowerJack LF 6kW by Matěj +5kW záložní by Matěj, HomeAssistant s komunikací BT BMS

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek