Kolaudacia domu aj s FVE

Nezařaditelné
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od mobilik »

Zdravim Vas pani,

mam na Vas otazocku, verim ze si tym niekto na tomto skvelom fore uz presiel.

Do mesiaca dvoch, by som chcel zkolaudovat novostavbu, ale ma to velky zadrhel... :roll:
Samozrejme ku kolaudacii musim dokladovat, vseliake revizie, certifikaty a rozne ine ptakoviny.
Mam komponenty na stavbu planovanej poloostrovnej FVE 4,62kW na strechu svojho domu, ale bojim sa to vsetko postavit z dovodu ze neviem ci mi niekto urobi reviziu FVE, nakolko ju urcite budu vyzadovat. Na buduci tyzden sa chcem stahovat a rad by som zacal setrit a ohrievat dom a vodu z prebytkov.
Takze otazocka, kolaudoval niekto dom a dal si urobit aj reviziu FVE? Moze to robit klasicky revizny technik? Alebo musi mat nejake specialne skolenie?

Rad by som si to nahodil na dom, kazdy den chodim okolo panelov atd... a je mi luto ze len tak na mna pokukuju odlozene v dome. :mrgreen:
Dobre no, priznam sa neviem vydrzat kedy to nahodim hore a nechce sa mi cakat mesiac dva kym to pridu skolaudovat. :mrgreen:

Co by ste poradili?

Dikes. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od PavelR »

No pokud je to FVE slozena podomacku vcetne komponentu z ciny tak bych s revizi moc nepocital. Podle me rezivak bude chctit projekt, kdo to montoval atp. Dneska to je na palicu postaveny.

Co na to jit od lesa a zajit na stavebni urad a zeptat se, budete resit pri kolaudaci FVE bez papiru ? Stejne si ji po kolaudaci namontuju. Taky by me zajimao co by na to urednik rekl.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od pezizka »

To je jednoduché co se dozví :D To co si kdo dodělal po kolaudaci, za to úředník, revizák, projektant atd. nezodpovídá, za to je zodpovědný majitel. A vo to go :P Nevím jak u Vás, tady od doby nového OZ jsou hned opatrnější (spíš hodně, osobní zkušenost). Pak ještě pojišťovna. No a nedej Bože podpálit kromě svého taky souseda. Sice jsem to zahnal do krajnosti, ale s tímto nechce mít nikdo nic společného. Takže dle mne pokud by to mělo projít kolaudací, tak s celou parádou :read: :write: :dontknow: :sm1: :wall: :wood: Ale za optání to jistě stojí, co všechno budou chtít.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od vlkazajac »

:handshake2: Robis si zbytocne obavy. Kolaudacia riesi sulad stavby s projektom a vyzaduje predlozit stanovene dokumenty, potom sa rozhodne a vystavi uzivacie povolenie. Vtacia budka a fotovoltika na streche, sudy s dazdovou vodou, zariadene fitness a podobne doplnky su nad ramec povinneho a stavebny urad sa k tomu nema dovod vyjadrovat. Samozrejme bude vhodne deklarovat nepripojenie systemu k DS.

Tes sa zo svojho diela a nerob si obavy. Prijmi moje predkolaudacne blahozelanie :handshake:
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od pezizka »

Byl bych opatrnější, rozhodně se optat. A bral bych v úvahu i věci následující tj. třeba tu pojišťovnu (jestli teda vůbec bude) a eventuální průšvih. Nikomu to nepřeji, sám tyto věci podceňuji :roll: Některé věci úředník musí chtít, některé může. Ale neznám legislativu SR, takže je to ode mne možná bezpředmětné. Ať už tak či tak hlavně ať dobře slouží ::rolleyes::
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od mobilik »

Dakujem pani, za odpoved, samozrejme ratam s tym ze prinajhorsom to postavim po kolaudacii, Ale informovat som sa aj bol a bolo mi povedane ze vsetko co suvisi z elektrinou, musi byt overene reviznym technikom.
Dom som si prisposobuil uz aj FVE, cize mam natahane dalsie rozvody, elektromery, osobytny rozvadzac atd... A to proste vidno, pride zenska, pozrie na strechu a bude chciet doklad, to uz viem teraz.
Najradsej by som to dal normalne revizakovy spravit, ale ten sam nevie ci moze. :mrgreen: Ma vsetky papiere co sa da, ale o FV este nepocul ako to zrevidovat. POvedal mi ze do 60V nemusi byt revizia, ale mne spanelov pojde okolo 90V a to je uz zasa problem.
Projekt FVE vobec nieje ani zahrnuty v projekte stavby ako elektrina klasicka. A ani ho neplanujem tam dodavat.
Montujem si to sam, aj tak by som to nedal nikomu nikdy v zivote namontovat, tak isto ako som si robil sam cely rozvod domu a rozvadzac, nebudem platit niekomu kto za to zoberie peniaze a urcite to este nespravy k obrazu mojmu... :wink:
hmm, nic, musim pospekulovat a skusim sa obratit na nejakeho dalsieho revizneho technika, lebo ten moj kamos robi vsetko, ale s tymto mi neviem nejako pomoct a rad by som to mal este pre kolaudaciou kedze tam chcem ist na buduci tyzden byvat. :wink:
Taktez nechcem drazdit kolaudatora, nakolko chcem aby kolaudacia presla bez problemov. V dnesnej dobe riesia take howadiny, ze nerad by som bol ze si spomenie ze som bol drzi, ked som povedal ze si to aj tak namontujem a vrati mi to na nejakej posunutej priecke napr., co aj sa stalo. :mrgreen:

Co sa tyka bezpecnosti nebojim sa.
Klasika Axpert, ten je certifikovany normalne a hlavne funkcne bezproblemovy, regulatory PCMka bez debaty, skvele regulatory. nejake litiofky tuto z fora atd... Nepouzivam nic hrozneho si myslim. :wink:
A poistovna, to je otazka, poistit to budem chciet, ale ako to vezmu to este neviem...
Dakujem Vam.

Mala ochtnavka rozvadzaca. :mrgreen:Obrázek
Samozrejme dnes je to uz kompletne uzavrete a upravene. :-)
Aaaaa, jedna vec tam zavazne porusuje predpisy a bezpecnost prevadzky, kto na to pride??? :mrgreen:
Bude to coskoro odstranene, len musim pockat a nasetrit na to. :-)
Zatial to bude fungovat uplne v pohode takto.
Naposledy upravil(a) mobilik dne úte kvě 03, 2016 10:24 am, celkem upraveno 1 x.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od ota »

Je to trochu jinak.
Kolaudace je jedna věc a revize druhá.
Ke kolaudaci budou chtít (můžou chtít) vidět prohlášení o shodě (Declaration of conformity) na vše co s FVE souvisí. To jsou panely, kabely, Axpert a třeba i jistič. Požárník chce zas požární certifikáty, deklarující pož.odolnost.

Pokud bych to dělal já, zkolaudoval bych dům bez panelů a Axperta. Rozvaděč a kabely v tu chvíli nikoho příliš zajímat nebudou a je to prostě nezapojená a nepoužívaná příprava na UPS.
Po kolaudaci bych namontoval panely a Axperta a udělal revizi třeba jen kvůli pojištění a dobrému pocitu, že je vše OK. Není důvod aby to elektrorevizí neprošlo. Vše je nové a solidně namontované, nikoli jako bastly, které si doma občas děláme.

Já jsem svojí elektrárnu ukázal revizákovi, chvíli brblal, pak mě seřval za špatně dotažený svorky, doopravil to a napsal papír.

Máš to moc hezké :yes:
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od mobilik »

Ota, dakujem,
asi mas pravdu, spravim to po kolaudacii, Vsetko je pripravene, ako vravis vo vedlajsom rozvadzaci su len kable a tam nahodim vsetko istenie, meranie atd... Vonku budu len menice a regulatory na stene ale kable tiez nebude vidno, vseko bude pekne poukladane v listach a pojde to pekne cez prestup do rzovadzaca, cize nikde nebude vidno kabel.
Nastastie tym ze sa zaoberame FVE vsetci, tak som uz vedel co ma caka a tak som si dom a hlavne rozvody spravil tak aby to bolo pekne a hlavne ucelne.
No nic tak pockam. Len uz neviem vydrzat. :roll:
No pre istotu aj tak este budem kontaktovat revizaka nejakeho este.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
jozko82
Příspěvky: 42
Registrován: čtv kvě 08, 2014 9:18 pm
Reputace: 8
Bydliště: Presov, Bardejov

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od jozko82 »

Clovece, ty si ale rychly ;-) Nedavno si zacal stavat a uz kolaudujes.
Len na okraj, strcil si do domu aj rekuperaciu vzduchu?
Vela zdaru prajem.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od mobilik »

Jo, nejak to ide dobre. :-)
Ano, rozvody su kompletne a rekuperacka je na 80% hotova, prestal som ju robit, lebo boli ine priority, ale hned ako sa nastahujem tak na nej pokracujem a typujem ze do dvoch dni ju dokoncim.Mam uz vsetky diely, len to poskladat dokopy. :wink:

Dakujem
Čo bolo bolo, bude len horšie...
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od pezizka »

Pěkný rozvaděč, větší nešel sehnat? Mně se mi nelíbí, že tam nezůstalo nic volného :? Přijde nápad a tak, zažil jsem to tolikrát, že už ani nevím kolikrát :lol: A taky si radši všechno dělám sám, od elektriky teda :mrgreen: Hezké :yes:
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od rottenkiwi »

:yes: Pekné to je. Na čo je teraz povinné inštalovať prúdové chrániče ? Len na zásuvky, kde sa používajú
uzemnené spotrebiče, či aj na svetlá a spotrebiče kompletne odizolované od PEN ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od mobilik »

Nazori sa roznia, ja viem ze iba do mokrych prostredi a vonku.
No uz som pocul aj to ze v novostavbach uz vsade...
Ja som si vyzbroj kupil za velmy, velmy dobru cenu, tak som ich pouzil vsade. :wink:

Ota, este otazocka na teba.

Tvoj revizak mal nejake specialne opravnenie na revidovanie FVE, alebo to bol klasicky revizny technik?
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od ota »

Standardní revizní technik elektro. Ochrana proti NDN, impedance smyčky, pospojení, bezpečné vzdálenosti, ...

Musíš přesvědčit revizáka že se jedná o cosi jako je klasická UPS, která má shodou okolností i alternativní dobíjení ze solárních panelů. Termíny jako elektrárna, výroba atd. bych před ním vůbec nezmiňoval. Je to UPSka a basta fidli.

Co na to kodl69? - asi dělá někde revizi
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od mobilik »

Skusim. :wink: dikes kodl mas nejake skusenosti?

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od kybos »

mobilik píše: Co by ste poradili?
Poradil bych určitě revizi provést. Nechal jsem ji dělat také, už jen pro klid duše. Je dobré,když na instalaci koukne někdo jiný, jinýma očima. Alespoň mne to dotlačilo k tomu, abych dokreslil projektovou dokumentaci, aby se dokončilo označení komponent. Revizi prováděl zkušený nezávislý revizák a pár drobností v instalaci také našel, které mému oku unikly. Stejně tam i po revizákovi zůstaly skryté vady, na které jsem nepřišel já ani on. Například necelý rok po revizi vytekla svorkovnice topného tělesa boileru z důvodu přechodového odporu fast-on kontaktů. Kontrolovali jsme oba dotažení šroubových svorek přívodu ale kontrolovat fast-on kontakty termostatu montovaného k tělesu ve výrobě nás nenapadlo ani jednoho. A nedá se říci, že bych takovou situaci zažil poprvé (doma jsem měl fast-on kontakty na boileru kompletně propájené). Dnes dělají výrobci kryty termostatů z termoplastu - tak to krásně blaflo! Ještě štěstí, že nechytla koženka na izolaci boileru. Čím zkušenější revizák to zkontroluje, tím je větší jistota spolehlivého provozu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od kodl69 »

jak to víš Oto? Jenom podle obrázku dost chyb, třeba vzdálenosti od dřeva, a nevím jestli je na to atest, že může být v hořl. materiálu, a taky chybí výrobní štítek rozvaděče, a s tím související protokol o kusové zkoušce, ověření návrhu rozvaděče....EN 61439-1, 61439-3
Na to oteplení ta bedna asi nevyjde, jestli výrobce vůbec něco takovýho k té bedně dodává. Já mám raděj do RD rozvaděče plechový, větší, třeba tohle: http://www.elektro-malinsky.cz/elektro- ... B-RNB-IP30 a když do toho dáš náplň OEZ, tak ti dokonce dodají kompletní dokumentaci viz výše.
Ale záleží na koho trefíš, třeba na slovensku tyhle normy platí trochu míň než u nás...
Na co obecně se doporučuju zaměřit, je ochrana před přepětím a ekvipotenciální pospojování kov. hmot v domě vodiči patřičných průřezů - k čemu je přepěťovka co svede do země 50kA když je připojená k uzemnění CY 6mm2 - takže pro vodiče, kterými může téct část bleskového proudu minimálně CY 16mm2 a nebo třeba AlMgSi nebo FeZn průměr 8mm...
A to jsou nečekaně přívody k přepěťovkám, pospojování plynu u vstupu do budovy, konstrukce panelů. Ale dost lamentací, šak na mě to nebude.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am
Reputace: 11

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od jarinox »

mobilik píše:
Co by ste poradili?
vid. súkromnú správu
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od mobilik »

Dakujem pekne. ;-)
Takze pockam az po kolaudacii... :roll:

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolaudacia domu aj s FVE

Příspěvek od mobilik »

Kodl, vyrobmy stitok je, ale ci moze byt v horlavych materialov tak to neviem... Rozvadzac v dnesnej dobe je uz pekne pod sadrokartonom, pekne to vyslo, sme to vyratavali, len som nemal fotku tak som poslal takuto. Ano je vedla hranolu a je nasrubovany na OSB dosku. S tym uz nic nenarobym, zadok rozvadzaca je plastovy.
Uznavam chybu...
Prepatovky mam poriesene od salteku, jedna je v rozvadzaci odkial je napojeny dom a druha je priamov v rozvadzaci. Su uzemnene 16mm kablom, ale potiehnute je to 2x takze pohoda. Pospojovanie mam urobene vsade, ku kazdej baterii v dome, vsetko to ide na eqipotencionalnu svorku ktora je napojena priamo na uzemneni domu. Dom je uzemneny este postarom, ziadne tyce, ale pasovina pod zakladom. :wink:

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek