Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od dracekvo »

Tak jsem dodělal jednoduchý odporový balancér, který stojí stejně jako dva kusy obyčejných 3.6V 1,7A. Samozřejmě za předpokladu, že nakoupím součástky a nechám vyleptat plošňáky pro výrobu 100ks.

Balancer potřebuje 4 vodiče. Dva silové pro balancování a dva pro měření napětí bez úbytků na vodičích. Zvolil jsem to takto pro lepší funkci.

Balancuje na 3,45V (svítí zelená led).
Nad 3,6V svítí i červená led.
Při poklesu pod 3V bliká červená led.
Napětí bych mohl změnit podle přání.

Při napětí 3,45V je balanční proud něco málo nad 8A.

Proto se ptám měl by někdo zájem?
Cenu bych viděl na 220,- Kč. Což je ještě méně než dva tyto balancéry http://www.ev-power.eu/Battery-Manageme ... html?cur=2
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od ota »

Dej sem fotku, lidi chtějí vidět obrázky, nakupuje se očima.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od atom »

3,45 je super napětí. Jo a co spotřeba naprázdno ? Rozměry a tak
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od dracekvo »

Spotřeba při 3,4V je 2,6mA.
Rozměry plošňáku jsou 95mm na 37mm. Ještě přemýšlím, že jeden odpor dám zezadu, aby se to vybalancovalo a nemělo snahu se to převracet dopředu.
IMG_20160428_154915_1.jpg
IMG_20160428_154900_1.jpg
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od rva »

Ten potenciometr je na nastavení balančního napětí? Protože nevím, na kolik mám balancovat. Zatím na 3.6V, můžu zkusit na 3.45V, ale pokud to bude zlobit, tak to vrátím na 3.5V. A ještě ty odpory jsou na jaké zatížení, jak moc se hřejou? Už to vidím, každý na 20W. A hřejou se?
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od dracekvo »

Ten trimr je tam na doladění, aby to spínalo přesně na 3,45. Teoreticky je možné si s tím štelovat balanční napětí, ale jak se to posune, tak se rozhodí hlášení od červené ledky. Pak už nebude varovat při překročení 3,6V ale při 3,65V.
Mám tam přípravu pro komunikaci s nadřazeným systémem, kde by se dalo napětí nastavovat pomocí sw a na lcd 4x20 by se zobrazovalo napětí každého článku, ale to je hudba budoucnosti. Přes léto na to určitě nebudu mít čas.
Hřejou se dost. Prst by se o ně nechal spálit, ale jelikož počítám s tím že to bude balancovat max. 5 min, tak to moc neřeším. Prostě to nesmí bejt někde zavřené v krabici, ale venku na vzduchu.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od pezizka »

Každý z odporů by měl protápět ca 17W jestli dobře počítám :P Nakonec není problém ty odpory nainstalovat na chladič, stačí je neosadit a představivosti se meze nekladou ;) Ten optočlen spíná kdy? Jakmile se začne balancovat? Dalo by se to potom použít na ovládání ventilátorku, těch W je při eventuálním delším provozu docela dost, pochopitelně.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od dracekvo »

Odpory jdou samozřejmě nahradit. To je to nejmenší. Nebo dát s 2xvětším odporem a osadit 4ks. Dělají se i s chladičem, ale ty jsou za jiné peníze. Nevím kolik to teoreticky zvládne balancovat nejvíc, než by se začal přehřívat mosfet. Teď se trošku ohřeje, takže nejaký limit tam ještě je a mohl by se z toho udělat ještě silnější balancér. Je tam FDP6030BL takže znalejší si můžou z datashetu vyčíst kolik by měl zvládnout při 3,45V ampér.
Stavěl sem to pro sebe s ohledem na nejmenší cenu. Balancuju max. 5 min. a na to tato konstrukce dostačuje.

Optočleny jsou připravené právě na tu komunikaci s displejem. Na foto jsou osazené, ale jinak by osazené nebyli, protože tam jsou zbytečné.
V SW bych mohl udělat, aby pin co spíná výstupní optočlen sepnul při balancování, nebo při překročení 3,6V a z něho by pak šlo poznat že některý balancér nestíhá a sepout třeba přímotop, který by požral přebytečný výkon a uchránit tak baterky před přebíjením.
Řídí to PIC12F1822, takže fantazii co by to mělo umět se meze nekladou.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od rva »

Při 3.45V je proud asi 8A a jak to pokračuje při případném dalším vzrůstu napětí - proud dál roste, nebo je omezena jeho velikost? Jen jestli nehrozí při náhodném stoupnutí napětí třeba na ještě bezpečných 3.6V k přehřátí fetu. I když tomu se asi dá zabránit zakomponováním pojistkového pouzdra s trubičkovou pojistkou vhodné velikosti - třeba 10A v silovém kabelu. Pak by zafungovala až napěťová ochrana celkového napětí baterie.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od pezizka »

Při 3,6V by měl být proud okolo 10,5A. Tento Fet by to měl zvládat s přehledem, je tam pořád velká rezerva. Odpory se blíží touto dobou konstrukčnímu maximu. Při rozumně zvoleném napětí z regulátoru by touto dobou už takové proudy neměly ani přicházet do úvahy. Jedině při hrubě rozdílných kapacitách článků.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od rva »

Tak jsem první zájemce o 16 ks. Líbí se mi nižší balancovací napětí a že na první pohled vidím, co se na balancérech děje.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od dracekvo »

Jak psal pezizka, při vyšším napětí fet problém mít nebude, to spíš ty odpory se dostanou na svoje maximum. Není problém tam osadit jiné, ale to znamená nárůst ceny.
Konečná verze bude ještě jiná než na foto, mám ještě jeden volný výstup, tak jak sem psal vejš. Přidám jeden optočlen, který bude signalizovat že balancér nestíhá a bude ten signál možné využít např na sepnutí nějaké větší zátěže, která by balancérům ulevila. Taky zvětším silové plochy, aby se připadně mohli bez problému osadit jiné odpory.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od PavelR »

samozrejme by sel pouzit i fet trebas http://www.tme.eu/cz/details/irlu3802pb ... rectifier/
Tam vy vykonova ztrata mohl byt jeste lepsi.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od pezizka »

Já se snažím ze skromné elektrárny vyrazit co se dá :mrgreen: Proto stav kdy jsou aku nabity a nemůžou už sežrat další energii je pro mne vlastně nežádoucí. Na TS mám nastaveno 17,1V a balancéry mám aktivní od Mendy (vlastně Hurvayze :D )Pravdou je, že tento stav občas nastane ač se snažím co mi síly stačí, spotřebovávat energii když je. Někdo zase potřebuje večer nabušené aku ;) a víc ocení, že při přebytku se tento využije na vybalancování. Dle mých zkušeností i okolo 3,45V/čl. stoupá napětí docela rychle. Chci pasivní balancéry použít spíš jako pojistku horní hranice napětí, po tom co začne TS snižovat proud při udržování 17,1V, slabší články se zdvihnou i o 100mV a přelezou i 3,5V což se mi nelíbí :x Aktivní to nestíhají srovnat. Přitom TS touto dobou tlačí do aku řádově jednotky A. Asi nevyužiji ani stávajících 8A, spíš zapojím odpory do série pro snížení proudu, to i proto aby nešel článek příliš dolů a aktivní do něj nakonec ještě začaly cpát :? A nebo nezačal pasivní balancér kmitat. Kdo je chce jako hlavní může lehce další odpor přidat. V takovém případě budou chtít odpory jistě nějaké další chlazení. Možnost doladění na míru je spíš o volbě odporů a přiměřeném nastavení regulátoru. Samo při akceptování napětí, snad tam někdo nechce rvát 50A a pálit to balancéry. To je přece nesmysl. Já mám svoje žluťásky rád a žádná peřinka pod hlavu pro ně není dost dobrá :lol: Podle mne je základ super a není problém za minimálních investic doladit si to k obrazu svému. Navíc to dracekvo nabízí za velmi pěknou cenu ::rolleyes:: jak napsal za dvojnásobek 3,6 :evil: 1,7A.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od ota »

Tak mě napadlo, a co vložit ty pálící odpory do bojleru ať se chladí a je z nich zároveň nějaký užitek :lol:
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od dracekvo »

PavelR ten mosfet vypadá pěkně, jen škoda že nemá pouzdro TO220. Nevím jak bych toto přidělal na chladič a vytvářet tam nějaké velké plochy mědi pro chlazení by zase zbytečně zabíralo místo.

Přemýšlím, že bych to předělal na 4ks 20W odporů 1R2 které budou zapojené sérioparaelně. Takže výsledný odpor bude 0R6 a měl by tam téct proud 11,5A což vychází na odpor ztráta 10W. Teploty na nich by se měli stát snesitelnějšíma. Při 3,6V proud 12A a ztráta na jednom odporu 11W.
Bohužel více součástek = větší plošňák = vyšší cena odhadem o cca 40-50 Kč. Tak nevím jestli to má cenu, nebo zůstat u tohoto minimalistického řešení které je téměř na hraně.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od pezizka »

1R2 by musely být paralelně aby se dosáhlo 0,3R a proud byl 12A ;) Ale o to nejde, i tak by byly nahusto u sebe a při takovém výkonu a delším použití to bude solidní žehlička. Takže za mne ať je to tak jak je, při krátrodobém použití je to dostatečné a při delším to asi bude potřeba chladit. Spíš bych ocenil třeba i neosazenou možnost spínání externího ventilátorku. Ale to je možná jen můj pohled, druhým může pasovat něco jiného. Kdo má zájem by se měl vyžvýknout, když už je dracekvo ochoten doladit :yes:
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od Matess »

nebylo by efektivnejsi spinat mosfet na minusovem polu? dle mych testu tam chodi prakticky bez nutnosti chlazeni
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od dracekvo »

On je na mínusové větvi. Jen koukám, že sem tam pro focení ve spěchu napsal špatně znaménka :D
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancéry 3,45V 8A byl by zájem?

Příspěvek od PavelR »

dracekvo píše:PavelR ten mosfet vypadá pěkně, jen škoda že nemá pouzdro TO220. Nevím jak bych toto přidělal na chladič a vytvářet tam nějaké velké plochy mědi pro chlazení by zase zbytečně zabíralo místo.

Přemýšlím, že bych to předělal na 4ks 20W odporů 1R2 které budou zapojené sérioparaelně. Takže výsledný odpor bude 0R6 a měl by tam téct proud 11,5A což vychází na odpor ztráta 10W. Teploty na nich by se měli stát snesitelnějšíma. Při 3,6V proud 12A a ztráta na jednom odporu 11W.
Bohužel více součástek = větší plošňák = vyšší cena odhadem o cca 40-50 Kč. Tak nevím jestli to má cenu, nebo zůstat u tohoto minimalistického řešení které je téměř na hraně.
pozdro bez der - chladic medeny plech z ryny a trnazistor pripajet horkovzduskou. Nebo na chladic pomoci takovyho toho L ka se sroubkem nebo pruznyho klipsu.

DPS A4 fotocitliva stoji cca 260,- profi predloha na filmu A4 50,- predloha z inkoustu cca 20,- chemie minimum.
Kolik se jich vleze na A4? Prace na hodku i s leptanim.

Ted me napada co takhle jedna velka DPS a k jednotlivymu aku vodice. Rezistory by byly pohromade a tudiz vetrakovatelny. Jen napad ...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek