Regulace buzení autoalternátoru 24V

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Arduino.
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm
Reputace: 5

Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od Rams »

Dobrý den,
Jako Arduino začátečník naléhavě prosím o pomoc s kódem pro řízení budícího vinutí autoalternátoru. Věc se má tak, že z původní centrály mě zůstal pouze motor, který jsem osadil alternátorem z autobusu 24V 75A. Tento alternátor je s šesti-diodovým můstkem. Vzhledem k větší vzdálenosti od baterií, jsem oddělil usměrňovač a natáhl jen 3x fázi k bateriím a až tam usměrnil za pomocí původního diodového můstku. Zpět k alternátoru jsem natáhl 2x 4mm měděné lanko pro buzení. Regulátory jsem zkoušel dva a ani jeden mě nefungoval. Proto jsem se rozhodl sestrojit regulátor vlastní, za pomoci arduina a PWM. Cvičně jsem připojil na budící vinutí DC 10A PWM regulátor a fungovalo to. Nicméně za provozu se napětí na bateriích pomalu samo zvedá (očekávaný, ale nežádoucí jev). Napadlo mě použít, zde na fóru uvedený dělič se zenerkou pro arduino a plánku ze seedstudia s použitím mosfetu.
Jednoduše, podle napětí na bateriích by se automaticky upravovala šířka pulzní modulace.
Chtěl bych vědět jestli je tato kombinace životaschopná, protože musím toto oživit během víkendu a součástky nakoupit nejpozději zítra dopoledne.
Děkuji za vaše reakce.
Rams
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od Matess »

na tohle nejsem bohuzel schopen odpovedet, protoze bohuzel nemam ani trochu predstavu jaky ma vliv buzeni a na vystupni napeti alternatoru. Uprimne ja bych na to sel asi uplne jinou cestou.
Otestoval bych si jaky vliv ma budici proud alternatoru na vystup.

Varianta A
Pokud by se ukazalo ze velky na postupech pokus / omyl bych nasel optimalni krivku fungovani, kterou bych se potom pokusil vnutit arduinu.

Varianta B
Pokud by se ukazalo ze vcelku zadny, tak bych metodou pokus / omyl nastavil pwm buzeni na takovou hodnotu aby centrala jela v optimalnim bode zateze a resil bych vypnuti centraly v pripade ze baterie dosahne pozadovaneho napeti.

Tak ci tak oba pristupy potrebuji nejaky testovaci prostor a pochybuji ze vam bez tohoto nekdo napise nejaky postup jak to reist. Precejen chcete neco nestandartniho, co nikdo nebude doma vyrabet jen proto aby vam pomohl s napsanim programu,

Nerikam ze je to spatny napad - jen ze to neni lehke a budu drzet palce.
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm
Reputace: 5

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od Rams »

Nejde mi o zápis s úplně přesnýma hodnotama. Ten zlomový bod mezi 0 - 1023 podle napětí, kdy se má měnit pulzní délka, bych si musel najít pokusem. Tady je vzorek kódu, který používám s H-bridge k řízení otáček ventilátoru.

Kód: Vybrat vše

      int value=analogRead(pot);
          value=map(value,0,1023,65,170); //rozsah hodnot = potenciometr 0 až 100%, pwm 65 až 170 
          digitalWrite(min1,HIGH); //řízení směru otáček
          digitalWrite(min2,LOW);  //řízení směru otáček
          analogWrite(control,value);  //pošle hodnotu na řídící pin H-bridge
Mapované hodnoty jsem si upravil podle potřeby. Jen netuším jak nějak podobně zapsat výše uvedený problém. Něco ve smyslu :
if value < 800 zvedej hodnotu na pwm pinu
if value > 800 snižuj hodnotu na pwm pinu
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm
Reputace: 5

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od Rams »

...nebo to bude fungovat i se stejným kódem? Jen s obráceným zápisem rozsahu pro pwm?

Kód: Vybrat vše

      int value=analogRead(napeti);  //cteni napeti na prevodniku
          value=map(value,0,1023,170,65);  //definice rozsahu cteni/zapis
          analogWrite(control,value);  //zapis rozsahu na pin pwm podle definice cteni/zapis
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od kodl69 »

a k čemu je tam to arduino, když skoro na každým alternátoru už regulátor je? pokud je to kvůli zvýšení výstupního napětí, tak to se dá udělat i jinak, a asi spolehlivěj- mezi výstup pom. usměrňovače altíku a regulátor se přidá tolik+- diod, o kolik voltů má být vyšší výstupní napětí a je hotovo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od goodbie »

ale ale vrážet do budícího obvodu diody je ta nejhloupější věc i když funguje regulátor se mírnou úpravou nechá v podstatě udělat na potenciometr kde se dá nastavit napětí a proud jaký je třeba origo relé pal 28V funguje dobře koukněte na mojí centrálu v mém vlákně
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm
Reputace: 5

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od Rams »

kodl69 píše:a k čemu je tam to arduino, když skoro na každým alternátoru už regulátor je? pokud je to kvůli zvýšení výstupního napětí, tak to se dá udělat i jinak, a asi spolehlivěj- mezi výstup pom. usměrňovače altíku a regulátor se přidá tolik+- diod, o kolik voltů má být vyšší výstupní napětí a je hotovo.
Můj alternátor je jen šestidiodový, nemá pomocný usměrňovač. Arduino jsem zvolil po neůspěsných pokusech se dvouma různýma regulátorama. Jeden interní, ale byl v konstrukci s devítidiodovým alternátorem a druhý regulátor externí, třívývodový, konkrétně tento:
xxtt

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od xxtt »

Rams píše:Dobrý den,
Jako Arduino začátečník naléhavě prosím o pomoc s kódem pro řízení budícího vinutí autoalternátoru. Věc se má tak, že z původní centrály mě zůstal pouze motor, který jsem osadil alternátorem z autobusu 24V 75A. Tento alternátor je s šesti-diodovým můstkem. Vzhledem k větší vzdálenosti od baterií, jsem oddělil usměrňovač a natáhl jen 3x fázi k bateriím a až tam usměrnil za pomocí původního diodového můstku. Zpět k alternátoru jsem natáhl 2x 4mm měděné lanko pro buzení. Regulátory jsem zkoušel dva a ani jeden mě nefungoval. Proto jsem se rozhodl sestrojit regulátor vlastní, za pomoci arduina a PWM. Cvičně jsem připojil na budící vinutí DC 10A PWM regulátor a fungovalo to. Nicméně za provozu se napětí na bateriích pomalu samo zvedá (očekávaný, ale nežádoucí jev). Napadlo mě použít, zde na fóru uvedený dělič se zenerkou pro arduino a plánku ze seedstudia s použitím mosfetu.
Jednoduše, podle napětí na bateriích by se automaticky upravovala šířka pulzní modulace.
Chtěl bych vědět jestli je tato kombinace životaschopná, protože musím toto oživit během víkendu a součástky nakoupit nejpozději zítra dopoledne.
Děkuji za vaše reakce.
Rams
Použil jste nesprávný regulátor. Delají se oba typy, jeden s budící cívkou napojenou na +, nebo alternativní napojený s cívkou na minus. Nejsou zamenitelné. Tech regulátoru jsou hromady, nač to komplikujete. Pokud to provedete korektne, tak to fungovat bude.
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm
Reputace: 5

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od Rams »

Ten co jsem koupil má buzení mínus pólem(v klidovém stavu mezi DF a plus pólem naměřím napětí, které odpovídá napětí baterek). Zapojil jsem ho podle návodu na webu takto:
Plus z baterek na kontakt 54 a na jeden uhlík. Mínus z baterek na kostru regulátoru a na kontakt B-. DF kontakt na druhý uhlík. Pouzdro uhlíků je galvanicky oddělené od čehokoliv. Po nastartování centrály a připojení plus pólu spínačem, bylo výstupní napětí cca 35V. Centrála měla co dělat aby to utáhla. Prostě regulace nikde.
edit:
Prostě mě ty dva regulátory nasraly natolik, že jsem zkusil ten potenciometrem řízený pwm regulátor atd...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od kodl69 »

je zajímavý, že v několika stovkách miliónů aut fungují dost dobře. Zkusil bych hledat chybu, třeba regulátor vyzkoušet, tj tam co mají být uhlíky dát blinkrovou žárovku, a mezi 54 a B- regulovaný zdroj, a zvyšovat napětí. žárovka má svítit - dle napětí zdroje - a při cca 28V zhasnout. To je celá věda. Rozdíly mezi jednotlivými regulátory jsou max 0,5V, kdysi jsem spravoval alternátory do aut celkem ve velkým stylu, a pokud 1.) nebylo proražený nebo přerušený žádný vinutí, včetně budicího - někdy je zkrat na kostru, a pak to odpovídá výše popsanému chování.
2.) nebyly zničený diody , byly správně spojený s vinutími,
3.) fungoval regulátor viz výše, tak už se jenom řešila mechanika, tj. sběrací kroužky, ložiska.

Moje zkušenost je taková, že většina regulátorů byla v pořádku, třeba mechanici ze škodovky mi dali hrst regulátorů Bosch, s tím, že mají krátký uhlíky a oni to přece nebudou pájet, když někdo zaplatí regulátor za 1000Kč, a ne uhlíky za 50Kč, a naprostá většina z nich fungovala bez zaváhání. Jediný úskalí repase alternátoru jsou ložiska, je potřeba dát ozn. C3 - s vyšší vůlí, protože alternátor u osobáku může točit až 10 000 n/min a navíc je dost v teple, takže se ložiska zatahují, a pokud se dají obyč RS, tak je za rok po nich.
Pokus nepožaduješ nějaký specifický chování regulace, třeba regulaci nabíjecího proudu a nebo hledání bodu max. výkonu centrály, tak bych se na arduino jako regulátor vybodl, použitím standartního dílu si ušetříš starosti.
Ještě se mi nezdá, že by alternátor byl 6-ti diodový, ten integrovaný regulátor bývá připojen na pomocný usměrňovač, jak to tedy bylo řešeno?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od goodbie »

šesti dioda je buzená plusem pořád nevýhoda je když se altik netočí je rotor plně buzen pokud je zapnuté zapalování což u devíti diody nehrozí já mám ten samej altík a relé magneton dodal jsem mu tři diody pomocné a frčí to jedna báseň a jinak souhlas žádný arduino původní regulátor bohatě stačí
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm
Reputace: 5

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od Rams »

kodl69: Celá záležitost se má tak:
Volal jsem jednomu na webu náhodně vybranému opraváři s dotazem na funkčnost zapojení alternátoru se vzdáleným usměrňovačem. Nechtělo se mě tahat 25metrů svařovacích káblů s DC. Opravář po 3/4 hodinovém rozboru usoudil, že by to mělo fungovat. Navrhl alternátor z karosy, prý je lehce demontovatelný. Vybavil mě alternátorem s víkem bez diodového můstku. V alternátoru byl pouze držák uhlíků s konektorama. Další část bylo samotné víko s 6ti diodovým můstkem, do kterého namontoval interní regulátor i s uhlíkama. Propojil jsem fáze s usměrňovačem, oba páry uhlíků, připojil baterky a začal testovat...Jo, z regulátoru co mě tam namontoval, šel ještě jeden drát. Ten prý je jen na kontrolku (podle slov opraváře). Po nahození centrály nešel do baterek ani volt.. co s tím, podle googlu předbuzení přes žárovku 3W 24V. Po instalaci žárovky na vývod z regulátoru a plus pólem baterek se nějaké smutné napětí objevilo, ale nic použitelného. Volal jsem opraváři, ten že mám vývod regulátoru, místo žárovky, hodit přímo na + baterkám. Efekt to mělo.. centrála sotva dejchala, napětí skoro 35V a ty káble 3x 2,5 bych mohl použít jako podlahové topení. Zkoužel jsem i dát regulátor přímo do víka alternátoru a 2x 4mm +- od baterek a celé vše zapojit podle rad opraváře, ale efekt stejný. Pak jsem koupil externí regulátor s mínusovým buzením, že jde o mínusové buzení jsem zjistil až když nefungovalo zapojení s běžnějsím plusovým buzením ( v podstatě jsem přivedl na oba uhlíky mínus). Takže asi tak..
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od goodbie »

pozor kontrolka dobíjení u šest diod potřebuje pomocné rozpínací relé cívka je napojena jedním polem na kostru a druhým polem na spojené vynutí tedy střídavé napětí tenhle pokus mohl odprásknout regulátor a na oba uhlíky nelze přivést mínus na jeden musí jít stálý plus a na druhý vývod z relé DF
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm
Reputace: 5

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od Rams »

Viděl jsem schémata na webu, kde bylo zapojené stálé mínus na uhlíku. Další schéma bylo se stálým plusem. Obě varianty pro 6ti diodu
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od goodbie »

Rams píše:Viděl jsem schémata na webu, kde bylo zapojené stálé mínus na uhlíku. Další schéma bylo se stálým plusem. Obě varianty pro 6ti diodu
to určitě ale bez kontrolky dobíjení pošli nějaký odkaz )
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm
Reputace: 5

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od Rams »

http://alternatory.wz.cz/zdrojs.html
edit: ale teď s tím externím regulátorem jsem se o žárovku vůbec nezajímal
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od goodbie »

ano je to ten poslední obrázek toho se držme a dobereme se výsledků a vidíš že je tam to pomocné relé pro kontrolku já z toho samého altíku dostávám s přehledem pomalu 80A jaknic
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od kodl69 »

Jediný, co bych udělal já, tak dát přímo do altíku ty tři diody pomocnýho usměrňovače(stačí jenom nějaký 10A/100V) a regulátor, hlavní usměrňovač ať si je kde chce. Ale stejně nic na mědi neušetříš, jestli máš tři dráty na 28V AC nebo dva na 28V DC, tak mědi musí být stejně, přijde mi to jenom jako komplikace. A pokud za pomocný usměrňovač přidáš ještě jednu diodu, tak se ti zvýší napětí z altíku a můžeš tím kompenzovat úbytek na drátech.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od goodbie »

kodl69 píše:Jediný, co bych udělal já, tak dát přímo do altíku ty tři diody pomocnýho usměrňovače(stačí jenom nějaký 10A/100V) a regulátor, hlavní usměrňovač ať si je kde chce. Ale stejně nic na mědi neušetříš, jestli máš tři dráty na 28V AC nebo dva na 28V DC, tak mědi musí být stejně, přijde mi to jenom jako komplikace. A pokud za pomocný usměrňovač přidáš ještě jednu diodu, tak se ti zvýší napětí z altíku a můžeš tím kompenzovat úbytek na drátech.
naprostý souhlas nechal bych vše v altíku už kvůli chlazení
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm
Reputace: 5

Re: Regulace buzení autoalternátoru 24V

Příspěvek od Rams »

Od kdy je pro AC a DC stejný průřez vodiče? To by se pan Tesla obracel v hrobě

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek