PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

AC i DC dobíječe baterií ze záložních zdrojů (například z elektrocentrály, z rozvodné sítě), návody, nápady, praktické zkušenosti
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od fugas »

Zdravím.
Potřeboval bych napájet malý vysílač ze svých systémových baterií.Ale vysílač musí být zálohovaný.Otázka tedy zní,když na 12V banku dám PWM regulátor a do jeho vstupu pro panely zapojím 24V ze svých systémových baterií,bude to fungovat?
Tedy moje představa je,že PWM si bude myslet že má nastálo na panelech výkon a bude udržovat 12V baterii stále na 13,8V.Při tom bude energie spotřebovaná vysílačem baterkou 12V jen protékat.V případě ztráty napájení 24V by vysílač dále jel na záložní 12V baterku aniž by něco poznal.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od burda »

Bude to fungovat. Něco podobného jsem zkoušel a jelo to. Jediný trouble může být s rušením. Přece jen PWM produkuje vyšší harmonické a pokud se to "blbě potká s nosnou" mohou vznikat komplikace. Na jakém pásmu (frekvenci) vysílač pojede ?
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od fugas »

Je to Wifi na 5GHz,jestli nekecám.Normálně to běhá na 2,5GHz a tenhle dálkový přenos jede na 5.
Naposledy upravil(a) fugas dne pát dub 22, 2016 11:23 am, celkem upraveno 1 x.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od burda »

Jo to bude v pohodě, horší jsou takové ty CB a podobně pod 100Mhz;)
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od fugas »

Skvěle.Tak mnohokrát díky a já to jdu začít ladit k obrazu svému ostrovnickému.

EDIT: Je to 5GHz,omlouvám se.Výše jsem to přepsal abych v budoucnu někomu nenasadil brouka do hlavy :)
Páč jsem si tak vzpomněl že CB běhá kolem 27MHz.
Naposledy upravil(a) fugas dne pát dub 22, 2016 11:25 am, celkem upraveno 1 x.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od ota »

Wifi v síti na 2,5 a 5MHz je pěkné svinstvo.
Umíš si představit do jaké vzdálenosti zarušíš celé krátké vlny!
To se mi ani trochu nelíbí.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od MareC3k »

WiFi siet ide urcite na 2,4GHz a 5GHz, nie MHz... takze s rusenim problem urcite nebude :)
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od fugas »

K tomu na moji sebeobranu mohu říci jen tolik,že nejsem provozovatelem,ale pouze energetickým prostředníkem.Každopádně co si tak vzpomínám,tak před lety to běhalo na oněch 2,5GHz a byly s tím jakési problémy.
Jedná se o směrové vysílání s úhlem tuším 5 stupňů a jak vím,vše je posvěceno radiokomunikacemi.Tak to snad je v pořádku.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od kodl69 »

je to zvířecí metoda, když už, tak nějakej step down konvertor, nastavenej na odpovídající napětí, nejlépe i s omezením proudu, třeba tohle:http://www.ebay.com/itm/LM2596-DC-DC-St ... SwMmBVo4rQ má nastavení i proudovýho omezení. Klidová spotřeba cca 50mA, na ty 3A co píšou bych to raděj nehrotil, na 1,5A mám dlouhodobě odzkoušeno.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od pezizka »

Kdysi jsem montoval do karavanu MPPT EP 10A. Síťový zdroj jsem chtěl pořešit tak, že paralelně k panelu odděleno diodami jsem přifaklil usměrněný toroid 33V 300W. EP začal odebírat z trafa takový proud, že se až vztekalo a než jsem to stačil zarazit tak EP :hell: Po výměně FETů jsem to zkusil ještě jednou, ale už jsem byl připraven. Teklo tam ca. 30A :eek2: Rychle jsem to utnul. Nakonec to pořešila tlumivka v primáru toroidu. Nevím jak se chová PWM na tak tvrdém zdroji, ale EP MPPT to nedal. Byl bych při zkoušení obezřetný.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od fugas »

Tak zvířecí nebo ne...Ten regl se mi tu válí a dlouho by se asi ještě válel,takhle bude makat.Říkal jsem si že je jedno jak tvrdý je zdroj zastupující panely.Když regl je 12V/30A a ty tam nikdy nepotečou ani v případě že by se záložní baterky zcela vybily protože tolik zdaleka nadají,nebudou ani zdaleka tolik brát.Ale nejsem žádný velký elektrikář a proto se raději ptám.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od ota »

2,5 a 5 Ghz není problém. To je standardní SHF pásmo.
Proti tomu nemám výhrad. Mě zmátly ty (nejspíš omylem uvedené) MHz.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od kybos »

fugas píše:Zdravím.
Potřeboval bych napájet malý vysílač ze svých systémových baterií.Ale vysílač musí být zálohovaný.Otázka tedy zní,když na 12V banku dám PWM regulátor a do jeho vstupu pro panely zapojím 24V ze svých systémových baterií,bude to fungovat?
Tedy moje představa je,že PWM si bude myslet že má nastálo na panelech výkon a bude udržovat 12V baterii stále na 13,8V.Při tom bude energie spotřebovaná vysílačem baterkou 12V jen protékat.V případě ztráty napájení 24V by vysílač dále jel na záložní 12V baterku aniž by něco poznal.
Takové řešení bych příliš nedoporučoval, jelikož levné PWM solární regulátory většinou neobsahují indukčnost, protože se předpokládá připojení FV panelů, které se v obvyklém pracovním bodě chovají jako proudový zdroj. Připojení "tvrdého" napěťového zdroje s malým výstupním odporem místo FV panelů způsobí v PWM regulátoru bez indukčnosti značné proudové špičky, které mohou vést až ke zničení spínacích tranzistorů.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od fugas »

Chybami se člověk učí.Nicméně jak tady jinak,abych to pochopil i já?Kdyby regulátor odešel,nikterak by mě to nebolelo,protože upřimně řečeno nedosahoval valných výsledků v oboru ke kterému je předurčen.Nebude běžné že by se baterie 12V nabíjely.Budou stále nabité a budou tam pro případ že bych třeba potřeboval na chvíli odpojit své dospělé baterky,nebo by mi při nějakém výzkumu například odešla pojistka,tak aby to jelo bez výpadku.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od fugas »

Tak to opravdu nefunguje podle mých naivních představ.Pokud jsou baterie nabité,napětí se ustálí na 13,5V a dál se nic neděje,což by mi vyhovovalo.Jakmile ale připojím zátěž,tak regulátor cykluje 25A/0A což je opravdu na dvě věci.
Pokud bych tedy použil ten stepdown měnič,mám tu totiž jeden koupený zde v e-shopu,bude to patrně lepší.Takže ho mám nastavit kousek nad trvalou spotřebu a napětí tedy řekněme 13,8V a to je vše?Pokud budou baterky nabité,tak prostě nebudou dál brát a proud se omezí jen na spotřebu?Pokud se mi baterky podaří do nějaké míry vybít,tak po připojení zdroje do nich poteče ten přebytek spotřeby,řekněme 0,5A,který je pomalu dobije?Co tomu ale řeknou,pokud nebudou procházet absorbcí na nějakých 14,8V a budou se stále obíjet jen na těch 13,8V?Jsou to klasické utěsněné olověné baterky z UPS.

EDIT: Nebo mám ten stepdown šoupnout před regulátor a nasadit mu třeba 15V s omezením proudu a regulátor se postará o zbytek?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od fugas »

Tak ten malý stepdown toho má plné zuby.Nemá totiž nastavitelný proud,ale jen napětí.Jak se dalo předpokládat,pokud se baterky trochu vybijí začnou z něj tahat strop jeho možností.Mohl bych použít například tohle?

https://www.gme.cz/dc-dc-menic-mean-wel ... 2-p332-471

Posloužil by všeobecně,vlastně dvě mouchy jednou ranou.Jednak nabíječka 24V/13,8V a jednak osvětlení.Ta místnost stejně ještě není DC elektrifikována :)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od lzahradil »

fugas píše:Tak ten malý stepdown toho má plné zuby.Nemá totiž nastavitelný proud,ale jen napětí.Jak se dalo předpokládat,pokud se baterky trochu vybijí začnou z něj tahat strop jeho možností.Mohl bych použít například tohle?

https://www.gme.cz/dc-dc-menic-mean-wel ... 2-p332-471

Posloužil by všeobecně,vlastně dvě mouchy jednou ranou.Jednak nabíječka 24V/13,8V a jednak osvětlení.Ta místnost stejně ještě není DC elektrifikována :)
Ja presne k tomuhle ucelu pouzivam tohle (najde se i levnejsi)

http://m.ebay.com/itm/Buck-Step-down-LM ... nav=SEARCH

Napajim skrz to mikrotiky a ubnt zarizeni pres poe.
Mikrotik ma napajeni 13-28V, ubnt zdroje jsou 15 i 24V

Napeti pro vsechno na vystupu mam nastavene na 24V a neni s tim vubec zadnej problem. Momentalne na jeden kousek zapojeno 6x mikrotik a 1x ubnt a bezi v pohode :)

Veci na 12V bych s tim poresil uplne stejne.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od fugas »

Což to jo.Ale obávám se že je to to co mám,jenže s displejem.Problém je,že jak odpadne přívod 24V tak se 12V baterky začnou vybíjet.Jakmile je pak připojím zpět tak začnou tahat proud pro sebe.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od lzahradil »

fugas píše:Což to jo.Ale obávám se že je to to co mám,jenže s displejem.Problém je,že jak odpadne přívod 24V tak se 12V baterky začnou vybíjet.Jakmile je pak připojím zpět tak začnou tahat proud pro sebe.
jo takhle. To urcite jo. TIm by stepdown menicem zacal protekat proud vetsi nez by se uspokojila potreba baterky tim ze se nabije..
Z jakeho duvodu se pocita s odpojenim 24V privodu z baterek ?
V mem pripade, pokud odpadne napajeni, tak je to spatne a jedna se o zavaznou chybu (zkrat, apod..)
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: PWM reg.Bude nabíjet aku z druhé aku?

Příspěvek od fugas »

I v mém případě jde o závadu,nebo předělávku.To ale ty lidi připojené k mému bodu moc nezajímá.Takže kdyby k tomu došlo,tak aby antény jely několik hodin dál,než to opravím.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek