Ohřev vody

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev vody

Příspěvek od mopadzi »

mám trubicové kolektory už 5 let. V prvním roce jsem bojoval s úniky, až jsem vyměnil všechna těsnění za CU vyžíhané kroužky je pokoj už 4 roky. Tlak konstantní a provoz bez poruch. Je to o montáži...
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Ohřev vody

Příspěvek od gupa »

No až budu u švagra a u známého tak z okna u sousedů musím vyfotit, jak unás frčí termika typu černého polyše na střeše, ve velikosti od 32mm do 60mm, viděl jsem i polyš z polního zavlažováku bez cívky samozřejmě halabala položen bez ladu a skladu na slunci na střeše s navedením po redukci do malého okýnka zřejmě koupelny.

Zatím jen z Google:
Polyšová termika.JPG


Já mám představu ohřívat vodu pouze elektřinou buď z FVE nebo DS. Trubek mám totiž v domě až až.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev vody

Příspěvek od kodl69 »

doplňování nemrzky - na toto jsem zbastlil redukci na postřikovač na zahradu, něco jako toto: http://www.proteco-naradi.cz/rucni-post ... 83179.html a na hliníkovou trubičku nasadil kousek 3/8" hadice a koncovku na ventil, postřikovač normálně dál funkční, doplňoval jsem zatím jednou, po cca 7 letech...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev vody

Příspěvek od Kostěj »

Narazil jsem na sborník Pasivní domy 2014 z konference v Brně (volně ke stažení třeba zde: http://www.pasivnidomy.cz/sbornik-z-kon ... /t4175?s=1 )
Velmi dobrý rozbor na téma mppt a fotovoltaika na ohřev vody (hlavně p. Vocílka a trochu i duo Matuška-Šourek). Pokud zvolíte vhodnou velikost zátěže, dostanete se bez mppt na cca 75%. Můj osobní názor je, že pokud optimalizuji zátěž na podzim-zimu-jaro (protože v létě bude teplé vody spousta), dostanu se ještě o kousek výš.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev vody

Příspěvek od kodl69 »

Optimalizuji zátěž... Obvyklá situace je: Mám nějakej boiler a mám několik panelů. A ejhle, ono mi to nejde na sebe, i když by jakože mělo. navíc odpovídající odpor zátěže se výrazně mění s osvitem. A jak budeš ten boiler odpojovat, když už bude ohřátej? Kontakt termostatu 300V DC asi nedá...
Je takovej problém stvořit MPPT regulátor s pár výkonovejma prvkama a arduinem, co je popsanej v aktualitách jako ohřev vody opavsko? (je to kousek dole, není hned vidět) Pokud na to všechno koupím, tak se dostanu na méně než 2000Kč, tak o co jde. A mám navíc těch 25 procent, co je jinak pryč. Jak pozoruji funkci mppt u midnite, tak optimální napětí se moc nemění, ale proud se s osvícením mění značně, a o žádném boilerovém tělesu s takovouhle charakteristikou nevím, takže bych nebyl takový optimista.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Ohřev vody

Příspěvek od JiříK »

Já to vyřešil jednoduše. Napěťové relé hlídá napětí panelů a jakmile začne regulátor omezovat, napětí na panelech vyběhne nahoru, relé připojí zátěž (bojler). Napětí panelů klesne pod stanovenou mez, relé bojler odpojí. Stručné, jednoduché, primitivní...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohřev vody

Příspěvek od ota »

A nekmitá ti to? Jak máš ošetřenou hysterezi.
Aby při připojení bojleru a poklesem napětí nepokleslo napětí a neodpojil se bojler ... a tak dokola ...
Teď to zrovna řeším a přemýšlím, jestli přidat časové relé nebo RC člen na vstupu napěťového relé.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Ohřev vody

Příspěvek od JiříK »

Tak jistěže kmitá. Ale nějak jsem to relé odladil, takže časově to je -podle světelných podmínek- hystereze nad 1 minutu, což stačí, myslím. Spíš mám problém opačný-aby to relé odpadlo relativně dřív, pokud člen domácnosti zapne třeba rychlovarku, to se pak měnič chvilku celkem potí. Jinak třeba včera bylo azzuro, tak odhaduju, že relé drželo tak pět hodin v kuse sepnuté, i na střeše určitě něco málo zůstalo.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek