Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + DIN

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od rob.brno »

tom.i píše: - O S0 a polarite uz jsem si neco cetl, a vim ze je tam s tim problem a moznost odpaleni S0 merici casti. I tak dekuji ;)
- Mohu se zeptat, kde hledat ten elmer od pana "solarnika"? A pripadne za jakou cenu a nejake informace? (3f, velikost, spotreba,..)
Odkaz už jsem už dával výše. Je to téma "Arduino jednofázový měřič spotřeby/výroby": https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=61&t=1132

Ten 1f elměr se dá koupit kolem 500kč, takže 3xelměr po 500kč, plus 3xoptron a odpor na měření směru. Velikost je jeden modul, takže 3xmodul. Spotřebu udávají tuším kolem 0,4W, takže 1,2W souhrně.
tom.i
Příspěvky: 24
Registrován: úte črc 29, 2014 8:26 am
Reputace: 0

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od tom.i »

rob.brno píše:
tom.i píše: - O S0 a polarite uz jsem si neco cetl, a vim ze je tam s tim problem a moznost odpaleni S0 merici casti. I tak dekuji ;)
- Mohu se zeptat, kde hledat ten elmer od pana "solarnika"? A pripadne za jakou cenu a nejake informace? (3f, velikost, spotreba,..)
Odkaz už jsem už dával výše. Je to téma "Arduino jednofázový měřič spotřeby/výroby": https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=61&t=1132

Ten 1f elměr se dá koupit kolem 500kč, takže 3xelměr po 500kč, plus 3xoptron a odpor na měření směru. Velikost je jeden modul, takže 3xmodul. Spotřebu udávají tuším kolem 0,4W, takže 1,2W souhrně.
Mate pravdu, to vlakno jsem mel uz jednou projite, ale jelikoz nejsem elektrik, tak jsem asi jednotlive hinty pana solarnika vesele ignoroval. Nebo mne rovnou zastrasilo uz to "upraveni elektromeru" :)
Mno, to uz je na mne asi moc elektrikariny. Vubec nevim jak by to dopadlo. Pajet mi jde, profesional rozhodne nejsem, ale sem tam nejake ty piny na arduinu a cidlech to jde. Ale pokud to bude neco titerneho na malem miste. Plus jeste kam to vse napajet. Mno asi je tu pro mne vicero zaporu nez kladu. I kdyz, kdyby to fungovalo a fungovalo to dobre, tak by to byl mazecek.
Nejaky navod podrobny s foty asi nikde neni moznost najit ze? To bych chtel moc :D
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od kodl69 »

ten krám na ebay neměří výkon, ale jenom proud, pozor na to, nijak neměří napětí a tím pádem ani nevyhodnocuje reálný a jalový výkon, takže shit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od xmasin »

tom.i píše: Puvodne jsem chtel tento:
http://www.elektromery.com/product/trif ... ereni-1/18
Pak mi ale kamos eletrikar rekl, ze abych nesel do neocejchovaneho elmeru, ze pry mivaji az 10% rozdilne mereni nez ocejchovane a ze bych mohl potom pripadne s ocejchvanym elmerem na EoNu nahlasovat, ze maji spatne meridlo nebo tak.
Tak nakonec budu kupovat asi tento:
http://www.elektromery.com/product/trif ... jch_-p/109
Osobně mám toto vyřešeno dvěma způsoby. Pro měření ve všech fázích jsem teď zakoupil elektroměr s komunikací Modbus, který toho umí docela dost. Konkrétně tenhle typ http://www.elektromery.com/product/elek ... odbus-m/78. Je ověřený podle EU směrnice, takže by měl měřit správně. Pro jednofázová měření používám obyčejné 1f elektroměry s S0 výstupem, kdy na + svorku S0 výstupu mám přivedeno napětí +24V ze systému Loxone a výstup z elektroměru mám přiveden na vstup Loxonu, kde pak mám naprogramovaný blok elektroměr, který sleduje podle počtu pulsů aktuální příkon, celkovou spotřebu atd. Používám tenhle typ http://www.elektromery.com/product/jedn ... mereni-5/2
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od rob.brno »

tom.i píše:Vubec nevim jak by to dopadlo. Pajet mi jde, profesional rozhodne nejsem, ale sem tam nejake ty piny na arduinu a cidlech to jde. Ale pokud to bude neco titerneho na malem miste. Plus jeste kam to vse napajet. Mno asi je tu pro mne vicero zaporu nez kladu. I kdyz, kdyby to fungovalo a fungovalo to dobre, tak by to byl mazecek.
Nejaky navod podrobny s foty asi nikde neni moznost najit ze? To bych chtel moc :D
Jak jsem psal, pájel mě to kamarád, protože jsem toho taky nebyl schopen.
Ten optron i odpor navíc jsem přidal přímo na stávající plošnák do elměru vedle toho optronu na S0 pulzy, který už tam je. Musel jsem přeškrábnout na plošnáku tuším dva spoje a ještě jsem připájel "na záda" odporu k S0 LED paralelně stejný odpor - ke zvýšení proudu do LED optronu(ale možná to není nutné). Fotky jsem bohužel nedělal, udělal bych je až budu upravovat další elměr.
blacksun
Příspěvky: 6
Registrován: sob úno 18, 2017 11:09 am
Reputace: 0

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od blacksun »

DD,
procitam toto vlakno, koukam na merice z vasich odkazu.
Mate nekdo zkusenosti s timto mericem ? - http://www.elektromery.com/files/prod_f ... -navod.pdf
Mam na mysli, jestli vydrzi a jestli se da verit namerenym hodnotam.
Jsem uplne na zacatku, co se FV tyce. Takze faze - "rekognoskace terenu spotreby el. energie novostavby RD - 2 dospeli, 2 deti" :-).
Mame rocni spotrebu 15 MWh a nejaka uspora by se hodila :-)
diky moc za odpovedi
Priroda se nikdy neda plne zdomestikovat.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od kodl69 »

tohle je tak na změření spotřeby ledničky, tu stejnou práci udělá elektroměr z lídlu. V zásadě je to dobrý na odhalení zbytečnejch žroutů v domácnosti.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od gupa »

Jde oto, jaká je sazba a poplatky a jaká by byla při spoření. Tz. Jestli o 25% nižší spotřeba v kWh znamená i o 25% nižší částku na faktuře.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
blacksun
Příspěvky: 6
Registrován: sob úno 18, 2017 11:09 am
Reputace: 0

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od blacksun »

gupa píše:Jde oto, jaká je sazba a poplatky a jaká by byla při spoření. Tz. Jestli o 25% nižší spotřeba v kWh znamená i o 25% nižší částku na faktuře.
sazba - 20hod "levny proud" - diky topeni ( podlahove odporovy drat v celem dome )
no a poplatky, pro me je to celkem sila, kdyz se podivam na fakturu od CEzu a vidim, ze za odebrane MW platim cca 60% z celkove castky a zbylych 40% jde asi na uredniky
zhruba je to cca 1300,-/MWh + 1100,-/MWh poplatky ( 1/3 jistice + 2/3 urednici )
Priroda se nikdy neda plne zdomestikovat.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od gupa »

Já mám na poslední faktuře za cca na běžnou sazbu D2d za MWh skoro celkem 4840,- . Díval jsem se na sazby, nejde nějak více se soustředit na spotřebu za nízký tarif a více akumulovat? Stejnak může mít odběratel elektřinu v nějakém dvoutarifu za 80Kč/MWh, ale nakonec chytráci baroni s obnovitelnou elektřinou dostanou 500,-Kč/MWh bez DPH. Nejlepší podvod na odběratele je položka daň z dodané MWh bez DPH. Daň bez DPH??
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od Nicholas »

To není pěkná cena. Mrkněte na jiného dodavatele, jeden z nejlevnějších (bez speciálních podmínek) má pro D02d 3794 Kč/MWh včetně DPH. http://kalkulator.eru.cz je užitečná věcička.

Proč mluvíte o podvodu? Je více druhů daně - daň z elektřiny a daň z přidané hodnoty, kterou platíte i z daně z elektřiny. Ale není to nic neobvyklého, například ze spotřebních daní z alkoholu, kávy, tabáku, pohonných hmot, které jsou zahrnuté v ceně zboží, taky platíte DPH a na účtence to rozúčtované nemáte. Nebo podvodem bylo myšleno DPH obecně? Tam bych ovšem souhlasil...
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od gupa »

4.840,-/MWh je cena za odběr 3MWh/rok (od 20.4 do 20.4 měsíce) vč. DPH úplně celkem včetně všeho. Je to moc? Mám vtom totiž i jako včelař vyvařování 5tks včelích rámků což je 5tKč = 1Kč/rámek. Což bych dřevem a plynem nedokázal.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od gupa »

Nicholas píše: Nebo podvodem bylo myšleno DPH obecně? Tam bych ovšem souhlasil...
Ano, státní DPH je EU a jejich měna je podvod. Bilion (oficiálně, neoficiálně to vidím na dva biliony) navíc za intervenci eura natisknou a 60mld. přebytek. Jaká sláva a jaký slet krkavců, prý to půjde na státní dluhy. (také nějaký ten bilionek) ... Směšné.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od kodl69 »

A nejlepší je daň z daně, benzín vlastně stojí cca 9Kč, ale je na něj tuším 15Kč spotřební daň a z výsledných 24Kč se počítá DPH...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od Nicholas »

gupa píše:4.840,-/MWh je cena za odběr 3MWh/rok (od 20.4 do 20.4 měsíce) vč. DPH úplně celkem včetně všeho.
Je v tom započítaný i měsíční paušál (za jistič a plat za OM dodavateli)?
Když v kalkulátoru zadám D02d, 3 MWh, 3x20A jistič a dodavatele např. Ampermarket (má dobré ceny bez speciálních podmínek), celkem za rok vyjde 12831, děleno 3 je 4277/MWh včetně fixu. Tedy stále by se vaše cena nechala oholit o 1700 Kč/rok :-)
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od gupa »

Speciální podmínky má Fosfa, spočívá v nepapírové podobě faktur, přeplatek na účet a jinak vše při starém, jako Sipo zálohy atp. Přepočítal jsem to celkem, oslovil ať mi tu neúsporu EON vysvětlí, protože nejde jen o jedno měřidlo ale mnohem více bodů v rámci mých chapadel a počtu odběrných míst.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od Nicholas »

Fosfa je taky dobrá, tu jsem dal pro tchána. Speciálními podmínkami jsem měl na mysli některé ty nejlevnější nabídky např. pro neziskovky, skauty, nebo platnost na dlouhou dobu určitou (rozhodně to chce dobu neurčitou) či hodně dodavatelů na web dá jen akční, tzv. akviziční ceníky s platností na půl roku od podpisu, ale dodávka naběhne nejdřív za 4 měsíce, takže skoro hned to skočí na jejich standardní ceník, který je stejný nebo dražší než dominantní dodavatel.

E.ON (ČEZ, RWE, ...) vám jejich vysokou cenu nevysvětlí, dominantní dodavatel má silovku výrazně nadhodnocenou, spoléhají na to, že většina lidí je konzervativních a nechce dodavatele měnit, je to taky poměrně nová věc, tihle virtuální dodavatelé (8 let možná?). Já tomu osobně nerozumím, pokud ušetřím při normálně spotřebě domácnosti 5-10 tisíc ročně, tak je mi jedno, kdo mi pošle fakturu, za spolehlivé dodávky zodpovídá distributor a ne dodavatel.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
blacksun
Příspěvky: 6
Registrován: sob úno 18, 2017 11:09 am
Reputace: 0

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od blacksun »

Patrim mezi konzervativni :-), nicmene i "konzerva" muze usetrit, pokud se "neboji Goliase".
Ze zivota:
leto 2016, tel. nezname cislo:" dobry den, chceme Vam nabidnout levnejsi elektrinu. Jste doma v sobotu odpoledne ? Patrime do skupiny EON a radi bychom Vam nabidli lepsi tarif, blablalba........"
Souhlasil jsem. V sobotu se dostavily 2 studentky s letakama a kalkulackou a cistym papirem, na kterem se po chvili objevil neco jako graf. Tam ja jako spotrebitel jsem platil o 5-6 tis vice nez bych mohl, kdybych si sjednal odber u spolecnosti, kterou damy zastupovali. Jako radna "konzerva" nadopovana nestastnymi pribehy z " cerne kroniky - rozumej zpravy komercni TV" tech co podepsali, jsem s diky odmitl. Jakmile vsak devcata zmizela z dohledu a doslechu, vytocil jsem bezplatnou linku CEZu. Pres nekolik dotazu od "plechove baby" jsem se prodral az k volnemu zivemu operatorovi na zakaznicke lince. Za tepla jsem mu nasypal informace, jez do me hustila devcata. Operator potvrdil, ze o takovych aktivitach v nasem kraji vi. Pak mi oznamil, ze platim a pouzivam neplatny tarif ( tarif z konce roku 2013 ). A na zaver me pozval do jejich centraly v Plzni, ze to tam muzeme probrat, na kolik ze se dostanou oni.
Nelenil jsem a vydal jsem se do sklanene budovy v Plzni, vyzbrojen letaky konkurence a vypocitanou slevou, kterou budu pozadovat ( bylo to cca 6000 tis/rok ).
Pani na prepazce byla celkem prijemna a chapava. Sepsali jsme novou smlouvu na existujici tarif :-) ( jsem zvedav na jeho zivotnost ). Upsal jsem se na 2 roky, s tim ze po tu dobu mi cenu nezvysi. A hura, rocni uspora 5tis czk byla na svete.
Priroda se nikdy neda plne zdomestikovat.
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od Nicholas »

Pro srovnání, ať víme na co se nechá u dominanta dostat, jaká je cena silovky VT/NT u jaké distribuční sazby? Pokud vím, tak dominant má několik veřejných ceníků a nic jiného nenabízí a ty veřejné ceníky nemají moc pěkné ceny. Garance na 2 roky si můžou dovolit, když posledních několik let cena klesá, je to výhodné pro ně, ne pro vás.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
blacksun
Příspěvky: 6
Registrován: sob úno 18, 2017 11:09 am
Reputace: 0

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od blacksun »

pro 20h NT mam rozdil ceny VT/NT ( stary tarif 1261/1445 ) cca 200 czk/MWh ( ceny jsou pouze za elektrinu, bez dalsich poplatku )

Jo a pry kdyz pujde cena nize, behem tech 2 let a tak pry pujde i me.
Tak se necham prekvapit na rocnim vyuctovani, ale rad bych se dostal pod magickou 40 ( 40tis/rok )
Priroda se nikdy neda plne zdomestikovat.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek