Tristar tají data

Diskuze na téma regulátorů TriStar Morningstar
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Tristar tají data

Příspěvek od kybos »

Stává se také některému jinému majiteli Tristaru, že občas tají data? V prohlížeči zobrazí ve všech záložkách pouze prázdné tabulky bez dat a to jak Live View, tak pro Network a stejně tak i v Data Log. Chyba může být způsobena i mimo Tristar. Mám jej připojený přes gigabitový dataswitch. Mám připojeny dva Tristary na pevných adresách. Z jednoho se data v prohlížeči zobrazují (i když po několikasekundové pauze) a z druhého nikoliv. Zkoušel jsem přehodit kabeláž u Tristarů mezi sebou ale chybový projev zůstal stejný. Zkoušel jsem ping, ten dorazí na oba Tristary stejně a zpoždění vykazuje do dvou ms. Program MSView při tom komunikuje s oběma tristary shodně téměř bez problémů. Zkoušel jsem prohlížeče Firefox a Chrome a v obou byly projevy stejné. Zajímavé je, že dříve se data zobrazovala ( i když po delší postupně se prodlužující pauze ) a teď mi to připadá, jako by komunikace jednoho s Tristarů někde padala na time-out. Dřív, když nastal nějaký problém, a data se nezobrazila, restartoval jsem prohlížeč a chyba byla odstraněna. Nyní už restart prohlížeče nepomáhá. Zajímavé je, že Tristar, který v prohlížeči tají data, zobrazuje při vyčtení statusu programem MSView hodnotu registru Alarms: Alarm 21(undefined). Nyní jsem zkoušel zobrazit data prohlížečem i z jiného počitače v síti a chová se to naprosto stejně.
Přílohy
bez dat
bez dat
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Tristar tají data

Příspěvek od hurvayz »

Asi Ti nemá co napsat když je zatáhlé nad Vyškovem :D
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: Tristar tají data

Příspěvek od pkougl »

No to se mi také stává - velká prodleva zobrazení dat 1-5sec i více, někdy to zatají úplně jak tobě, myslím že to je dáno zapnutým logováním přes msview, teď to loguji přes free scada promotic která běží bez zakousnutí klidně měsíce a ne jak originál msview která po týdnu zahltila procesor
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Tristar tají data

Příspěvek od dub042 »

Taky se mi to stava,mam ho pripojeny do routeru a pres wifi sleduju na pc.Bral jsem to jako slaby signal wifi,protoze se to stavalo jen nekdy a nebyl nutny reset komunikace v Tristaru
TyTycko
Příspěvky: 110
Registrován: pon zář 03, 2012 8:47 pm
Reputace: 1

Re: Tristar tají data

Příspěvek od TyTycko »

Údajně by to měl řešit upgrade firmweru tristaru.Alespon něco malo řeší upgrade procesoru A.:

http://support.morningstarcorp.com/sear ... product=96

v22

Fixes Ethernet communications issues relating to EEPROM access. Fixes underlying cause of symptoms such as:
Blank webpages (webpage displayed, but no data shown)
Periodic loss of Ethernet communications, both local and remote
Alarm 21: EEPROM communications problem
Polánka 2790W (24v),8 x MoserBaer 195w Jih,6 x 205W Sever :-( ,Midnite 150 Lite,NiCd 4x160Ah(life blackout)+18650 2,5kW+LiFePo 160Ah Winston+LiFePo 2x 120Ah by Mivvy, PowerJack LF 6kW by Matěj +5kW záložní by Matěj, HomeAssistant s komunikací BT BMS
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Tristar tají data

Příspěvek od dracekvo »

Hele toto se mi stalo zrovna minulej tejden. Kouknul sem se na stav přes MsView a byl tam Alarm 21. Což je nějaký problém s Eprom. Nechal sem to sválně den být, jestli se nevzpamatuje, ale nic. Pomohl až reset control.
Mám teď 14dnů novej tristar po reklamaci, tak předpokládám, že by měl mít nejnovější firmware. No ještě se podívám.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar tají data

Příspěvek od kybos »

s daty
s daty
Takto to vypadá, když jsou data k dispozici (po restartu Tristaru).
Dle obrázku je evidentní, že problémy se odehrávají na novém Tristaru s novějším firmwarem verze 1.18 při čemž ve verzi 1.12, kterou mám na starším Tristaru se tyto problémy nevyskytují (nebo alespoň ne tak často a tak sveřepě).
Zatím mám dojem, že čím novější verze, tím více chyb obsahuje.
V okamžiku, kdy byla poprvé k dispozici verze novější než 1.12 jsem ji nainstaloval a zhroutila se mi kompletní historická data (pravděpodobně došlo k nekompatibilní změně formátu zápisu). Vytáhl jsem původní data ze záloh a pokorně jsem se vrátil ke staré ale funkční verzi 1.12.

Nový Tristar, který má odpracované teprve 4 kWh už s verzí 1.18 stihnul v komunikaci udělat více chyb než jeho předchůdce s verzí 1.12 s 8 MWh na kontě za celou dobu provozu.

Vy, kteří jste nainstalovali verzi 1.22 již problémy podobného typu nemáte?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
lopez
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 25, 2015 9:43 am
Reputace: 7

Re: Tristar tají data

Příspěvek od lopez »

Zdravím

Mám stejný problém, Tristar tají data a pomůže jen restart - odpojení od baterie. Restart přes MS View se nedaří, háže mi to hlášku "error writing coil 00xxFF to MODBUS address: Modbus device return an exception code 11 (gateway terget device failed to respond". Též nemohu stáhnou log .xml, resp. něco stáhnu, ale jsou v tom naprosto nesmyslná data, a také nemohu editovat nastavení Tristaru.

Nevíte někdo co s tím? Tedy bez nutnosti downgradovat firmaware (v Tristaru je verze 01.16). Zajímavé je, že aplikace pro vizualizaci dat funguje zcela OK https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=58&t=761.

L.

Edit: Teď už se Tristar nepřipojí ani přes MSview. Hlásí mi to "Error: unable to open connection to "Tristar-MPTT": control did not respond to Modbus read request".
Jo, připojen jsem přes wifi, nastavena pevná IP. A odezvy ping bez problémů. Ale problém se vyskytoval i před tím, když jsem se připojoval přímo přes LAN.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Tristar tají data

Příspěvek od dracekvo »

Od té doby co jsem nahrál oba firmware na nejnovější verzi mi to neudělalo. Ten tristar co mi přišel výměnou z reklamace měl o 2 verze starší firmware! Tak nějak jsem čekal, že kus co příde rovnou z fabriky bude mít automaticky nejnovější verze.
Ale je to dost pakárna. Né každý má v dnešní době k dispozici COM port a kabel (použil sem kabel od starého modemu a na stolím PC se naštěstí ještě jeden COM port nachází).
Poslední verze jsou 22 a 9.25 ty máš verzi 16 a tu druhou neuvádíš. Jedna se stará o řízení regulátoru a druhá právě o zobrazování dat.
lopez
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 25, 2015 9:43 am
Reputace: 7

Re: Tristar tají data

Příspěvek od lopez »

Díky za odpověď.
Nedaří se mi zjistit verzi druhého sw v Tristaru (aktuální 9.25).
Regulátor jsem koupil (doufám) nový ani ne před dvěma měsíci. Taky nechápu, proč je v něm tak historická verze softu.
Zkusím sehnat nějaký převodník usb-com a ukecat souseda, aby mi to apgrejdnul.
L.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Tristar tají data

Příspěvek od dracekvo »

Je tam napsáno "Controller v1.1.22" nechápu proč to mají tak blbě, že nejsou schopni na stránkách uvést stejné čislo jako ve web rozhraní regulátoru. Každopádně se orientuj podle posledního dvojčíslí. Taky jsem z toho byl prvně zmatenej.
Druhá verze je Server v9.25 a tam to souhlasí.
lopez
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 25, 2015 9:43 am
Reputace: 7

Re: Tristar tají data

Příspěvek od lopez »

Aha, tak už to vidím:
Controller v1.1.16
Server v5.19

Díky
L.
lopez
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 25, 2015 9:43 am
Reputace: 7

Re: Tristar tají data

Příspěvek od lopez »

Po reklamaci vyhořelého TS stejná zkušenost, jako měl dracekvo. Včera přišel nový a zase se zastaralým firmwarem. Jen controller je o dvě verze výš než u předcházejících TS. Ach jo.
Controller v1.1.18
Server v5.19

K upgrade jsem si pořídil stařičký ntb s COM portem. Ale pro MSLoader ovšem s příliš starou verzí WinNT 5. Přeinstalovávat Win se mi nechtělo, disk v ntb je jen 2GB a znamenalo by to tedy pořídit nějaký větší, s PATA rozhraním... Tak jsem si půjčil převodník USB-COM, jenže se ukázalo, že mám vadný prodlužovací kabel pro COM. Takže dnes půjčit jiný kabel a hurá na další kolo do ringu. Už mě ta technika fakt štve.

TS vyhořel dost podobně, jak psal dracekvo. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 800#p46082
Po problémech s tajením dat a následným resetováním (vždy s odpojenými panely) v TS jednoho krásného dopoledne začalo praskat jak v krbu. A v LiveView se objevila hláška NIGHT a chyba "Fets shorted". A bylo vymalováno.

Všem stávajícím a novým majitelům TS přeji, aby se svými přístroji neměli takovéto a pokud možno neměli žádné problémy.
L.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Tristar tají data

Příspěvek od dracekvo »

Jo, já už mám TS po třetí reklamaci. A vše není úplně idální. Jednou za čas si rozmyslí a schodí nabíjení s hlášou switch changed, resetuje nabíjení a jede dál. Pokud byl ve float tak se znovu dělá absorbce.
Docela mě to štve. Od zařízení za 16 tisíc bych čekal trošku víc. Trošku i doufám, že znovu schoří a budu ho znovu reklamovat, ale tentokrát už si nechám vrátit peníze, protože s ním fakt nejsem spokojený.
Přístup firmy při reklamacích OK. i vždy přiložili omluvnou bružůrku, ale výrobek jako takový o ničem. Však za poslední dobu kromě TS 600V nebyli schopni vyprodukovat nic inovativního, nebo vydat alespoň další firmware, protože v tom současném jsou evidentně stále chyby.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Tristar tají data

Příspěvek od fugas »

Používám verzi 45A PWM na pálení přebytků a zjistil jsem že přebytky někdy nevyužívá naplno,tedy tak jak je nastaven.Občas ho připojím abych kouknul kolik nakroutil přebytků a vyhodí nějakou hlášku,kterou do příště zase zapomene.Jinak zatím OK.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Tristar tají data

Příspěvek od ixo »

Fiha... Tak zatiaľ musím poklepať na drevo, Tristar mi beží asi tretí rok bez problémov. Púšťam doň zo strechy max. 15A / 48V - 75V.
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Tristar tají data

Příspěvek od dub042 »

Na tristar nedám dopustit, už pojede taky 3tím rokem bez jediné chyby a to ho docela ždímám, několikrát týdně "CURRENT LIMIT" MPPT 60, zato Midnite se mi furt sere, už podruhé v jednom měsíci na reklamaci
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Tristar tají data

Příspěvek od marko250 »

Midnite Ti dělá konkrétně co?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Tristar tají data

Příspěvek od dub042 »

no nejdriv problem s ethernetem,nebyl v siti k nalezeni a ted se rozblikaly vsechny diody a nic nedela
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tristar tají data

Příspěvek od pezizka »

dracekvo píše:Jo, já už mám TS po třetí reklamaci. A vše není úplně idální. Jednou za čas si rozmyslí a schodí nabíjení s hlášou switch changed, resetuje nabíjení a jede dál. Pokud byl ve float tak se znovu dělá absorbce.
Docela mě to štve. Od zařízení za 16 tisíc bych čekal trošku víc.
To se teda nedivím, byl bych taky pěkně :evil: Osobně mám menšího 45A MPPT bráchu, za nedlouho rozjede třetí rok, a u mne tedy naprostá spokojenost. Ne jenom, že funguje, ale dělá přesně co je nastaveno. A to ho nijak nešetřím. 89V MPPT (nejvíc jsem viděl 132V), mám přepanelováno, takže hodně často 45,5A. Žádné upgrady firmware, ani nevím jaká verze tam je, nechci šťourat do něčeho co funguje k plné spokojenosti ::rolleyes:: Jediné co jsem mu dopřál je větrák a 38°C. Co bych mohl vytýkat tak přesnost měření. Proud je ve skutečnosti nižší, a napětí snímané na aku se zvyšujícím se proudem začne kecat až o 0,1V do plusu. Není to moc, ale nechápu proč, když je tam sólo měření. Taky je z něho občas perpetum, když do něj 50W a ven 60 :shock: Ale to dělá jen někdy a tak do 100W. Dost mne překvapuje, že u někoho OK a u někoho opakované reklamace. Připadá mi to jako by někteří z Vás používali TS v režimu, nastavení nebo co já vím, co nemá rád, slabé místo a tak. Já osobně ho používám prakticky jen jako proudový zdroj s omezením napětí. Pro 5čl. LPF nastaveno 17.1V a basta.
Mnozí z Vás nedají dopustit na EP, já jej ani cítit nemůžu, peripetie s nekorektní funkčností jsem popisoval jinde a skončily :hell: Naopak jak jsem nainstaloval TS :yes: Snad jsem jej nepřechválil. Tak nevím jestli je to jen o štěstí, či co :?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek