Energia s chladnou hlavou

Nezařaditelné
Odpovědět
jozko82
Příspěvky: 42
Registrován: čtv kvě 08, 2014 9:18 pm
Reputace: 8
Bydliště: Presov, Bardejov

Energia s chladnou hlavou

Příspěvek od jozko82 »

Ahoj.

Dostala sa mi "do ruk" velmi zaujimava publikacia o vyrobe a vyuzivania energie ako takej. Kniha je velmi dobre pisana tak, aby ju pochopila aj laicka verejnost. Verim, ze jej citanie bude vhodne stravenym casom v tychto uprsanych dnoch.
David J. C. MacKay: Obnoviteľné zdroje energie – s chladnou hlavou
https://is.muni.cz/www/384/30618506/Ene ... B_11MB.pdf
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Energia s chladnou hlavou

Příspěvek od kybos »

Sice objemný materiál ale z 10 let starých informací. Než na hledání perspektivních řešení je publikace spíš vhodná jako svazek o historii energetiky v Anglii s typicky anglickým dobyvatelským duchem (místo toho, aby si zateplili vlastní obydlí, hledají místa na Sahaře, odkud získají další energii na vytápění svých historických kamenných domů).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Energia s chladnou hlavou

Příspěvek od rva »

Stáhl jsem, vyděsil se na prvních stránkách, že to platí EU a i spousty kladných ohlasů. Ale překonal jsem to a podíval se na stránky o jaderné energii, protože na nich se obvykle pozná, jedná-li se o ekologického extremistu. No a jsem zatím příjemně překvapen. Knížka čeká, až budu mít víc času.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jozko82
Příspěvky: 42
Registrován: čtv kvě 08, 2014 9:18 pm
Reputace: 8
Bydliště: Presov, Bardejov

Re: Energia s chladnou hlavou

Příspěvek od jozko82 »

Precital som ju za 2 dni - cita sa lahko.
Samozrejme v niektorych aspektoch na nu treba prihliadat s prihliadnutim na datum pisania, no da sa z nej urcite vela dozvediet.
Pacilo sa mi zistenie autora, ktore ozaj funguje (zistil som to na sebe): ked sa clovek zaujima o svoju spotrebu a pravidelne ju sleduje, nejako ho to motivuje ju aj optimalizovat a skutocne usetri. Urcite nie vsak za cenu sediet doma v 13st. chlade v hrubom svetri.
Autor na jednom mieste uvadza mnoho udajov, nad ktorymi ste urcite mnohi premyslali no pozhanat ich by bolo trochu pracne: Tak ako sa da urcit energeticka vytaznost pri fotovoltaike na m2, da sa samozrejme urcit aj energeticku vytaznost napr. pri pestovani energetickych plodin - ozaj zaujimave cisla. Toto mali brat v uvahu euroblbeckovia, ked napr. rozhodovali o dotaciach na biopaliva. To je uz ale o inom.
Mna dost zaskocili cervene stlpce - spotreba energie. Je zaujimave, ako energeticky pazravy vie byt a aj je clovek zapadnej civilizacie. Je ako ohen: cim viacej dostava, tym viacej "zozerie". Cicvilizaciu zenie dopredu energia, ci uz nahromadena casom vo fosilnych palivach, alebo pracne ziskavana inym sposobom vo forme "obnovitelnych zdrojov".
Jedno je bohuzial iste: clovek nikdy nebude mat dost, kym nepadne na hubu. A ani tato kniha, hoc by nou dostal po hlave mu nepomoze :wall:

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek